Sony Xperia XA2 Ultra je spolu s dalšíma dvěma modely představenými na veletrhu CES 2018 posledním modelem využívající hranatý design Loop Surface. Vzhledem ke svým rozměrům model zaujme hlavně fanoušky větších telefonů. Přesto jako její předchůdkyně nabídne téměř nulové boční rámečky a dostatek výkonu.
Xperia XA2 Ultra navazuje na loňský model XA1 Ultra, napravuje však jeho největší přešplapy. Zvětšila tedy výrazně velikost baterie, přibyla kritizovaná chybějící čtečka otisků prstů a jako u prvního Sony pro evropský trh zde můžeme najít duální fotoaparát, i když pouze na čelní straně. Meziročně však model také nepatrně podražil.
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 80 × 9,5 mm, 221 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 367 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 580 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 630 (8× Cortex-A53, 14nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 23MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze Sony Xperia XA2 Ultra začíná na následujícím listu.
Smartphone Sony Xperia XA2 Ultra na recenzi zapůjčila společnost Sony Mobile CZ.
Design
Čest starému designu. Jak už bylo Sony Xperia XA2 Ultra je zřejmě posledním modelem využívající designový jazyk Loop Surface. Přestože má tedy na pohled hranatější tvar, je na bocích pěkně zaobleno a krásně tak padne do ruky. Horní a spodní strana zůstává seříznutá, přičemž jejich hrany mírně přesahují nad povrch telefonu a k mému překvapení jsou poměrně ostré.






Sony Xperia XA2 Ultra působí kvůli velkým rozměrům masivně, přesto elegantně. Navíc jde o jeden z posledních modelů vycházející z designu Loop Surface Přesto už zde najdeme pár novinek, například čtečku otisků prstů přestěhovanou z boku na záda.
Jinak ale telefon působí velmi masivním dojmem, což posiluje hlavně kovový rámeček. Bohužel je také pěkně velký, ovšem i to může být pro některé uživatele výhoda. Ti ostatní pak sáhnou k téměř totožném menším modelu XA2. S většími rozměry bohužel znovu musím Sony zkritizovat za zbytečně velké okraje nad a pod displejem. Za boční rámečky, které jsou naprosto titěrné však výrobce zaslouží jedničku z hvězdičkou.



Na seřízlé horní a dolní straně našel své místo repráček, USB-C a 3,5mm sluchátkový konektor. Škoda, že obě strany mají poměrně ostré okraje
Na čelní straně je kromě velkého displeje nutné zmínit také přítomnost všech potřebných senzorů, notifikační diody, sluchátka, předního blesku a dvojice selfie kamer. Plastová záda pak nabídnou mírně vystupující kamerku, blesk, cívku NFC a netradičně také čtečku otisků prstů, která se sem přesunula z tradiční pozice na boku.



Xperia XA2 Ultra jako první smartphone Sony nabízí duální fotoaparát, ovšem překvapivě na přední straně. Navíc má i optickou stabilizaci.
Na tom pravém pak zůstala regulace hlasitosti, ergonomicky umístěné zapínací tlačítko a pro Sony již ikonickou spoušť fotoaparátu. Na levém boku pak najdete šuplíček skrývající dva nanoSIM sloty a druhý slot pro microSD kartu. Bohužel stále přetrvává nepraktická vlastnost, že po jeho vysunutí se telefon vždy restartuje.



Velkou pochvalu zaslouží Xperia za samostatný slot pro nanoSIM a microSD kartu.
Horní strana zachovává tradiční 3,5mm sluchátkový konektor a sekundární mikrofonek. Ten primární spolu s nabíjecím USB-C konektorem a hlasitým repráčkem našly své místo na straně spodní.
Displej
Velký displej, dobrý displej. Xperia XA2 Ultra má 6” IPS dispej s Full HD rozlišením 1 920 × 1 080 pixelů. Obraz je tedy stále dostatečně jemný, takže rastr spatříte jedině při hodně důkladném zkoumání. Potěší také přítomnost krycího sklíčka Gorilla Glass 4. Velmi mě potěšilo reálné podání barev displeje, které to nijak nepřehání se sytostí barev jako jiné značky. Pokud by vám syté barvy chyběly, můžete si je aktivovat v nastavení.



Telefon má velmi reálné barvy, pokud však máte radši sytější odstíny, není problém si je vylepšit.
Displej se může chlubit skvělými pozorovacími úhly i skvělou čitelností na slunci, díky dostatečně vysokému jasu. Výhrady nemám ani k minimálnímu jasu, který poskytuje pohodlné čtení i za tmy. Jak si lze na první pohled všimnout, displej nemá téměř žádné okraje na bocích, což chválím. Sony by však mohlo myslet i na eliminaci nechtěných dotyků, opakovaně se mi stávalo, že jsem si takto něco nechtěně spustil.
Hardware
Dlouhá výdrž, slabší výkon. Nejslabší stránkou telefonu je bohužel výkon. Nechci tím tvrdit, že by osmijádrový procesor Snapdragon 630 po výkonnostní stránce nějak strádal, ovšem v dané cenové kategorii je konkurence schopna nabídnout i procesory z těch nejvyšších řad. Xperii XA2 Ultra přesto výkonu nechybí a nezadýchá se při běžném používání ani při hraní náročnějších her.
Benchmark AnTuTu 7.0.4
Celkové skóre: 86 450 bodů
- CPU: 38 501
- GPU: 19 633
- UX: 22 642
- MEM: 5 674
Pochvalu zaslouží 4 GB operační paměti, které postačí pro rychlé spouštění a přepínání aplikací. Pro data pak poslouží 32GB vnitřní úložiště, z něhož vám po prvním spuštění zbude cca 20 GB. Naštěstí je zde možnost jeho rozšíření až o 256 GB pomocí paměťové karty. Navíc je slot pro paměťovou kartu samostatný, takže můžete využívat funkce Dual Sim a přesto mít i microSDXC kartu.
Stran konektivity zde nic zásadního nechybí. Xperia nabídne plnou podporu LTE na všech nutných frekvencích, dvoupásmovou Wi-Fi standardu 802.11ac, Bluetooth 5, NFC a poradí si i s FM rádiem. Za pochvalu stojí i GPS modul s bleskovou a přesnou fixací polohy.
Výdrž baterie
Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas):
Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas):
Antutu Battery Test:
Výdrží mě telefon příjemně překvapil. Integrovaná baterie s kapacitou 3 580 mAh udrží smartphone nabitý až dva dny běžného používání. To znamená surfování na webu, používání sociálních sítí, komunikátorů a příležitostný poslech hudby. To vše se stále zapnutou Wi-Fi/mobilními daty, polohovými službami a automatickou regulací jasu. S využitím některého z úsporných režimů se dá výdrž prodloužit s odřenýma ušima až na tři dny.
Nadprůměrně dopadl i test streamování Full HD videa a refresh webu. Telefon podporuje rychlé nabíjení, bohužel jsem jej nemohl plně otestovat, jelikož potřebný napájecí adaptér nebyl součástí novinářského balení. I s normální nabíječkou se ale doba nabíjení pohybovala pod hranicí 2 hodin. Potěší také adaptivní nabíjení, díky kterému by se měla prodloužit životnost baterie.





Sony Xperia XA2 Ultra má sama o sobě dobrou výdrž, s pomocí úpsporného režimu STAMINA ji lze ještě prodloužit.
Po zvukové stránce spadá v dané cenové kategorii k průměru. Repráček na spodní straně nabídne hlasitý, zvučný projev, který má dobré hloubky i středy. Přestože hraje obstojně, je škoda, že Sony ve vyšší třídě zapomíná na stereo repráčky. Chválíme rovněž přítomnost 3,5mm sluchátkového jacku na sluchátka.
Software
Nová verze, stejný design. Xperia XA2 Ultra běží na operačním systému Android 8.0 Oreo, která má pro Sony již typickou decentní grafickou nástavbu. Prostředí tedy není nijak přeplácané a pokračuje v tom, na co jsou příznivci značky zvyklí. Pokud byste si jej chtěli upravit, máte zde k dispozici obchod s libovolnými tématy. Únosné je to i s předinstalovanými aplikacemi. Najdeme zde pouze vlastní multimediální aplikace pro hudbu a video, čtečku knih od Kindle a AVG antivirus.





Prostředí Android 8.0 Oreo v podání Sony
Systém ovšem nabízí i spoustu užitečných funkcí, které buď přebírá od čistého Androidu nebo si je samo přidává. Prvním případem mám na mysli například rychlé volby aplikací, které zobrazíte dlouhým podržením jejich ikonky. Tím, že jde o dílo Androidu poznáte na přibývajících aplikací z Google Play, paradoxně je však nepodporují aplikace od Sony.





Výběr některých předinstalovaných aplikací
Druhou vychytávku jsou přednastavené profily Xperia Actions, které umí na vyžádání nebo automaticky podle času a polohy aktivovat či deaktivovat některé funkce. Noční režim například odpojí Wi-Fi a ztiší vyzvánění, cestovní režim optimalizuje výdrž baterie či zvýší hlasitost telefonu.





Xperia Action pomáhá automatizovat vaše pravidelné činnosti
Režim soustředění, pak zakáže notifikace, které by vás rušili od práce. Šikovný je i zahraniční mód, který v případě odcestování do ciziny zakáže mobilní data pro „žravé” aplikace, které zrovna nepotřebujete.
Fotoaparát
Ostré fotky a duální selfie. Xperia XA2 Ultra dostala fotoaparát o rozlišení 23 MPx a clonou f/2.0. Ten jasně ukazuje, jak se telefony od Sony po stránce focení zlepšily. Smartphone dokáže za dobrého světla fotit krásně barevné snímky, dobře zaostřené a díky vysokému rozlišení i plné detailů, které jsou patrné i po digitálním přiblížení. Rovněž pochválím rychlost pořizování snímků, která je prakticky blesková i v případě zapnutého HDR. Jediné, co telefon trochu pozlobí je jasná scéna, kde má problémy s přepaly, což se projevilo zejména u fotek se sněhem.









Ukázkové snímky ve dne
Dobré fotky zvládne telefon pořizovat i za horšího světla. Ačkoliv je na nich patrný šum, stále dokáže optika zachytit dostatek detailů. Škoda, že se Sony u hlavního fotoaparátu stále zuby nehty brání optické stabilizaci, která by zde jistě pomohla. O to větší překvapení nás však čeká na přední straně.



Noční snímky
Sony, které se doposud odolávalo trendu duálních fotoaparátů se zřejmě rozhodlo, osahat si tuto technologii nejprve na čelním fotoaparátu. Najdeme zde tedy dva foťáky, jeden s rozlišením 16 MPx, clonou f/2.0 a překvapivě doplněný i o optickou stabilizaci. Druhý snímač má sice pouze 8Mpx rozlišení a světelnost f/2.4, ovšem díky zornému úhlu 120° dokáže zabrat mnohem větší část scény, což oceníte zejména při skupinovém selfie.


Ukázková selfie
Prostředí fotoaparátu je jednoduché, bohužel v něčem až tak moc, až to telefonu škodí. Například nechápu, proč funkci HDR musím hledat v nastavení fotoaparátu a nemá rovnou svou ikonku vedle spouště fotoaparátu. Do hlavy mi nejde ani to, proč nenajdu 4K rozlišení v nastavení mezi ostatními rozlišeními, ale musím jej spouštět samostatně skrze speciální režim. Jinak ale k aplikaci fotoaparátu nemám výhrady.





Prostředí fotoaparátu působí na první pohled jednoduše, v něčem je však až zbytečně komplikované
Co se videí týče, tak je podporováno již zmíněné 4K rozlišení, ale telefon si poradí i s Full HD při 60 snímcích za vteřinu nebo zpomalenými videi se 120 fps. U videí je třeba pochválit skvělou elektronickou stabilizaci, díky které je obraz plynulý a nijak se netřese.
Ukázkové video (1080p, 30 fps):
Závěr
Sony Xperia XA2 Ultra je povedený telefon, který zaujme zejména fanoušky větších zařízení. I přesto, že působí masivním dojmem, nezapře pro Sony typickou dávku elegance. Uživatele potěší zejména dlouhou výdrží, povedeným fotoaparátem a skvěle odladěným Androidem 8 Oreo. Ačkoli výkon telefonu neschází, je právě hardwarová výbava místem, kde vzhledem k ceně 11 tisíc korun oproti lépe vybavené konkurenci trochu ztrácí. A ano, výtku máme i k širokým rámečkům pod a nad displejem.



Horkými konkurenty telefonu budou Huawei Mate 10 Lite a Honor 7X, kteří oba nabídnou podobně velký displej v menším těle, navíc se srovnatelnou výbavou, ale o více než 3 000 Kč levnější. Ještě ve větším kontrastu je Sony proti Xiaomi Redmi 5 Plus, které má stejně velký displej, jen o chlup slabší procesor a fotoaparát, starší Android, ale má větší paměť i baterii a stojí polovinu.
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 80 × 9,5 mm, 221 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 367 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 580 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 630 (8× Cortex-A53, 14nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 23MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 156 × 75 × 7,5 mm, 164 g displej: 5,9", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 340 mAh procesor: Hisilicon Kirin 659 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 157 × 75 × 7,6 mm, 165 g displej: 5,9", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 340 mAh procesor: Hisilicon Kirin 659 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 8,0 mm, 180 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 625 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Sony Xperia XA2 je elegantní smartphone pro fanoušky velkých telefonů, který má skvělý fotoaparát, výdrž a dostatečný výkon. Jeho největší slabinou je přemrštěná cena.
Plusy:
- Elegantní design
- Tenké boční rámečky
- Povedený displej
- Skvělý fotoaparát
- Velmi dobře odladěný Android 8.0 Oreo
Minusy:
- Vysoká cena
- Velké rozměry
- Slabší procesor
- Zbytečně velké okraje nad a pod displejem
Smartphone Sony Xperia XA2 Ultra na recenzi zapůjčila společnost Sony Mobile CZ.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium