V klasickém půlročním intervalu uvedlo Sony dalšího nástupce své vrcholné smartphonové řady. Sony Xperia XZ2 je momentálně nejvyšší model japonské značky, který sice ve značení přímo navazuje na své předchůdce XZ a XZ1, ale vizuálně změnil svoji podobu asi nejvíc za posledních pět let.
Sony se musí pokusit zvrátit dlouhodobě klesající prodeje, které mohou, ale také nemusí být způsobeny léty neměnným designem, a zároveň trochu následovat trendy současného světa smartphonů při současném uchování špetky konzervativnosti, která ke značce tak nějak patří. Zjistíme, jak se to modelu Xperia XZ2 povedlo.
|
 | rozměry a hmotnost: 153 × 72 × 11,1 mm, 198 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 424 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 180 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 19MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze Sony Xperia XZ2 začíná na následujícím listu.
Smartphone Sony Xperia XZ2 k testování zapůjčila společnost Sony Mobile.
Design
Ve znamení převratných změn. Sony se po několika letech prakticky neměnného designu Xperií odhodlalo ke změně. Přinutila ho k tomu zejména sílící kritika širokých rámečků, ale také nový trend v čím dál častějším používání širokoúhlého displeje konkurencí. Výrobce tedy opustil svůj přísně hranatý vzhled OmniBalance i jeho seříznutou podobu Loop Surface a představil na Xperii XZ2 nový design Ambient Flow.


Telefon není přerostlý a dobře se drží v ruce
Ten je o poznání zakřivenější a módně řečeno „organičtější“. Telefon působí svěže, i když možná ztratil trochu na nezaměnitelném rukopisu Sony. Rohy jsou mírně zaoblené a asi největším rozdílem proti minulým generacím – optickým i pocitovým – jsou vyklenutá záda. To telefon dělá mnohem příjemnějším do ruky, ale zároveň to z něj činí velmi nestabilní vaničku, která v klidu neposedí snad ani na zcela vodorovné podložce. Pozor, aby se vám telefon odněkud nesvezl a nerozbil se.


Záda jsou vypouklá vanička, což je dobře patrné při položení na rovnou podložku
Xperia XZ2 má pevný kovový rám, ovšem přední i zadní plochy jsou ze skla. Výrobce si tolik nehraje s odrazivostí světla, plocha je spíše zakalenější a matná. To je praktické z hlediska ulpívání otisků, na něž sice sklo funguje jako magnet, ale například u námi testované šedivé varianty nebyly tolik patrné. Kvalita zpracování je u Sony tradičně na špičce, při uchopení telefonu do ruky se dostavuje známý pocit, že držíte poctivý kus elektroniky. Nechybí tradiční odolnost proti vodě a prachu IP68.


Funkci druhého reproduktoru plní telefonní sluchátko nad displejem
Se změnou designu souvisí i několik funkčních novinek, z nichž na některé se bude zvykat jen těžko. Předně je to přestěhování čtečky otisků z bočního odemykacího tlačítka na záda pod fotoaparát. Čtečka bohužel leží skoro v těžišti celého zařízení a pro nahmatání ukazovákem je moc nízko. Na tohle jsme si v průběhu testování nemohli zvyknout a obvykle jsme prstem patlali po čočce fotoaparátu. I zmiňované odemykací tlačítko leží zbytečně nízko, ale zde už to takový problém nebyl.


Na telefonu nejsou vidět skoro žádné otisky prstů
Sony po vzoru některých jiných značek vypustilo 3,5mm jack na sluchátka, což bude velké mrzení hlavně u těch, kteří mají často k telefonu připojenou powerbanku a zároveň poslouchají hudbu do klasických drátových sluchátek. To u Xperie XZ2 nebude možné, protože USB-C konektor je jen jeden, takže jedna z těchto činností bude muset ustoupit do bezdrátové podoby – naštěstí obojí telefon umožňuje. Abychom jen nekritizovali, zachována zůstala užitečná mechanická spoušť fotoaparátu a samotný objektiv leží uprostřed, takže si ho při fotografování nebudete nechtěně stínit prstem.
Displej
IPS s podporou HDR. Sony poprvé použilo širokoúhlý displej s poměrem stran 18 : 9. Zvolilo rozumnou úhlopříčku 5,7 palce, na které postačuje i Full HD+ rozlišení, tedy matice 1 080 × 2 160 bodů. Displej je typu IPS, ale Sony už v minulosti několikrát ukázalo, že s touto starší technologií dokáže skvěle pracovat – výhodou je věrné barevné podání a také slušný maximální jas displeje.

Displej je širokoúhlý s poměrem stran 18 : 9
Nevýhodou IPS panelů bývá často špatné podání černé barvy, z pod které prosvěcují diody a dělají z ní šedivou. Sony si ale dobře poradilo i s tímto úskalím a černá je v pořádku. Obraz na displeji se nezkresluje ani při naklonění do ostřejších úhlů. Displej podporuje HDR zobrazení, což se sice na malé úhlopříčce telefonu proti televizoru může zdát zbytečné, ale na kontrastnější a líbivější podání obrazu si snadno zvyknete. Na druhou stranu nejlepším OLEDům se ani tento IPS panel rovnat nemůže.


Barevné podání displeje lze nastavit ve třech režimech nebo přímo po jednotlivých RGB složkách
U OLED displejů je také snazší použít Always-on režim, tedy částečně rozsvícenou pohotovostní obrazovku k zobrazení základních notifikací, protože ostatní body je možné vypnout. U IPS panelu je potřeba rozsvítit celou plochu, a tak Always-on není příliš úsporný. Sony to vyřešilo šalamounsky a základní údaje jako čas, datum a zmeškané hovory ukazuje po zdvihnutí telefonu ze stolu.
Hardware
Skvělý zvuk i výkon. Xperia XZ2 je momentálně nejlépe vybavenou Xperií, jejíž srdce reprezentuje výkonný procesor Snapdragon 845. Společnost mu dělá překvapivě pouze 4GB operační paměť, což je dnes údaj spíše do vyšší střední třídy, ale nemůžeme tvrdit, že by nás to při používání telefonu nějak limitovalo. Sony má telefon odladěný tak, že mu 4 GB prostě stačí, na druhou stranu alespoň 6 GB by telefonu jistě slušelo víc a extrémní uživatel by možná rozdíl poznal.

V Antutu si XZ2 vedla více než dobře
Vnitřní 64GB úložiště není taky zrovna ukázkou štědrosti, zde se ale dá případný nedostatek prostoru vyřešit paměťovou kartou. Celkově je ovšem Xperia XZ2 podle měření benchmarkem Antutu jedním z nejvýkonnějších smartphonů současnosti. Výkon nechybí při hraní náročných her, prostředí jede hladce jako po másle a telefon se ani při zátěži nadměrně nezahřívá. Další důkaz toho, že papírové hodnoty samy o sobě moc nevypovídají.

3,5mm jack na těle nenajdeme, sluchátka se připojují do USB-C
Další nenápadnou silou Xperií jsou baterie. Optimalizace spotřeby je na vysoké úrovni a dobře pracuje i úsporný režim Stamina. S XZ2 a její 3 180mAh jsme tak opravdu dosáhli na dvoudenní výdrž při běžném používání. Funguje rychlé kabelové dobíjení, které doplní vysátou energii za 90 minut, a premiéru má u Sony bezdrátové dobíjení. To je sice pomalejší a kvůli kluzkým zádům je obtížnější trefit se přesně na cívku na vodorovné podložce, ale rozhodně je to správný krok vpřed.

Telefon se prodává jako Dual SIM s hybridním slotem (buď 2 SIM, nebo SIM + microSD)
Skvělý je na Xperii tradiční zvuk. Ať už se jedná o poslech do kabelových sluchátek (v balení je redukce z USB-C na 3,5mm jack), kde asi nejlépe vynikne podpora formátů Hi-Res Audio (LPCM, FLAC, ALAC, DSD), nebo i do bezdrátových headsetů s podporou technologie LDAC. Stereofonní reproduktory hrají dostatečně hlasitě i čistě a navíc obsahují technologii S-Force Front Surround, která zvýrazní basovou složku vibracemi. To se hodí například při hraní her nebo u sledování akčních videí.
Software
V prostředí jako doma. Sony si rádo jde svojí cestou a už dlouho to ukazuje ve vlastní nadstavbě Xperia UI. Ta nepostrádá logiku, jednoduchost, ale zároveň dostatečné množství nastavení. Pokud jste nikdy předtím Xperii neměli, možná budete zpočátku trochu tápat v nabídce nastavení, ale pak jistě vše potřebné naleznete.





Prostředí Xperií vypadá roky stejně
Prostředí je typické tím, že jako jedno z mála ještě používá „šuplík“ s aplikacemi, ale zároveň jejich zástupce umožňuje spolu s widgety umisťovat na plochy. Bohaté je nastavení tapet, motivů, přechodů, ikon, jejich velikosti, rozmístění na mřížce a mnoho dalších atributů.





Na výběr je několik předinstalovaných schémat
Sony si také poměrně výrazně usnadnilo situaci tím, že kromě vlastního alba fotografií, hudební audio a video přehrávače a e-mailového klienta spoléhá na aplikace od Googlu. To je na jednu stranu fajn, protože alespoň nemáte předinstalované duplicitní aplikace, na druhou stranu pokud vám nevyhovuje třeba prohlížeč Chrome, budete se muset v marketu Google Play poohlédnout po alternativě.




Ve správci zařízení můžete nastavit chování různých částí systému • připraven je jednoduchý správce souborů
Výrobce nadále udržuje při životě vlastní market Xperia Lounge, kde je k dispozici spíše multimediální obsah a tipy na nové hry nebo aplikace. Nechybí známý 3D Creator, tedy skener různých objektů nebo obličeje, který nově funguje i s přední kamerou, a jednoduchý správce souborů. Tradičním nevyžádaným evergreenem antivir AVG a odkazy na služby Amazonu. Tyto aplikace sice nelze odinstalovat, ale můžete je v prostředí alespoň zakázat.




Konktakt v adresáři • aplikace Xperia Lounge • 3D Creator • Hudební přehrávač
Fotoaparát
Večer schází druhé oko. Po hardwarové stránce je 19Mpx fotoaparát Motion Eye prakticky stejný jako u rok starého modelu Xperia XZ Premium a půl roku staré Xperie XZ1. Jedná se tedy o kombinaci senzoru s fyzickou velikostí 1/2,3 palce, pixely o velikosti 1,22 mikronu a objektivu se světelností f2.0. V praxi se ale ukazují vylepšení, kterých se Sony podařilo dosáhnout u automatického Super Auto režimu a také u softwarového zpracování fotografií.


Tělo telefonu už je dostatečně tlusté, takže objektiv už naštěstí nevystupuje nad profil
Snímky za dobrého osvětlení vynikají dobrou kresbou a věrnou barevností s dostatkem detailů. Hlavní vylepšení je viditelné hlavně u HDR scén, které Xperia XZ2 zvládá lépe než její předchůdci, ačkoli na špičkové modely Samsungu a Applu stále ještě trochu ztrácí.



Ukázka prostředí fotoaparátu s doplňkovými režimy
S ubývajícím osvětlením se snímač začíná trochu potit a protože Sony u Xperie XZ2 nesáhlo po duálním fotoaparátu (ten se objeví až u modelu XZ2 Premium), nemá z čeho dodatečné světlo získat a seskládat. Telefon dává přednost menší úrovni šumu na úkor ztráty detailu, což je dobře viditelné u večerních snímků. Jinak ale absence dvou čoček nijak zvlášť nevadí – efekt rozostřeného pozadí lze vyrobit softwarově pomocí jednoho z doplňkových režimů fotoaparátu.
Ukázkové fotografie (Super Auto režim, 17 Mpx):




Exteriér za jasného počasí


Náročnější HDR scéna


Makro


Interiér


Softwarové rozmazání pozadí (režim bokeh efekt)




Večerní snímky


Noční snímky
V režimu kamery lze snímat až 4K video s podporou HDR zobrazení. HDR má za úkol vyvážit podexponovaná a přesvětlená místa na videa, aby světla bylo „tak akorát“. Většinou se mu to daří, ale občas má v HDR režimu problémy s automatickým doostřováním. Proto jsme dali přednost klasickému videu ve Full HD rozlišení, kde funguje inteligentní pětiosá elektronická stabilizace obrazu SteadyShot, kde Sony opět vyniká.
Ukázkové video (1 080p, 30 fps):
Samostatnou funkcí je ultra zpomalené video 960 fps, které nově můžete nahrávat až v 1 080p. Pak ale klesá délka zpomaleného úseku proti 720p na polovinu a zpomalení není tolik efektní. Zpomalený úsek musíte sami ručně „odpálit“ a během videa se může opakovat hned několikrát. U zpomalené části vždy mizí zvuková stopa a nástroj pro jednoduchou postprodukci telefon bohužel nenabízí.
Ukázkové slow motion video (720p, 960 fps):
Ukázkové slow motion video (1 080p, 960 fps):
Závěr
Sony Xperia XZ2 je opět další z velmi vyvážených a poctivě zpracovaných Xperií. Ačkoli jsme v redakci byli příznivci starého hranatého designu, nové organičtější pojetí nám vůbec nevadí. Naopak. XZ2 vypadá moderněji a tím pádem atraktivněji i pro méně staromilecké uživatele. Prvotřídní kvalita zpracování a voděodolnost je snad už samozřejmostí.


Xperia XZ2 asi příliš nenaláká pročítače specifikací a hledače rekordních papírových hodnot. Těch totiž nedosahuje. Je potřeba ji vyzkoušet v praxi a zjistit, jestli vám její mnohdy individualistický přístup bude vyhovovat. Bez debat je špičkové podání zvuku a obří výpočetní i grafický výkon. Dobrá je i výdrž baterie.
Trochu diskutabilní se u XZ2 nakonec může stát opět fotoaparát. I když se opět malými krůčky vylepšovalo, druhá čočka v současné konkurenci zkrátka už schází, nejen kvůli nemožnému zoomování, ne úplně přesnému softwarovému rozmazání pozadí, ale hlavně kvůli chybějícímu světlu u večerních snímků. Tuto slabinu by měla vyřešit až Xperia XZ2 Premium.
|
 | rozměry a hmotnost: 153 × 72 × 11,1 mm, 198 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 424 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 180 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 19MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurence:
Xperia XZ2 se prodává za 20 tisíc korun a je tak zhruba uprostřed svojí přímé konkurence. Tou je určitě Huawei P20, který je o tři tisíce levnější a obsahuje duální fotoaparát, ale zase mu chybí bezdrátové dobíjení. Poprat se bude muset také se Samsungem Galaxy S9, jenž lépe fotí v šeru, ale zase je o 2 tisíce dražší. Do konkurenčního boje může promluvit také LG V30 za 15 tisíc korun, které stejně jako Xperia dokáže nahrávat HDR video, ale má slabší procesor.
|
 | rozměry a hmotnost: 149 × 71 × 7,7 mm, 165 g displej: 5,8", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 244, 429 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 400 mAh procesor: Hisilicon Kirin 970 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 20MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
G960, Star |
 | rozměry a hmotnost: 148 × 69 × 8,5 mm, 163 g displej: 5,8", kapacitní Super AMOLED, 1 440 × 2 960, 568 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Samsung Exynos 9810 (8× Exynos M3, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 152 × 75 × 7,3 mm, 158 g displej: 6,0", kapacitní AMOLED, 1 440 × 2 880, 537 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 4 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 835 (8× Kryo 280, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 152 × 76 × 7,7 mm, 185 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 256 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 400 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 835 (8× Kryo 280, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Výborně vybavené zařízení s moderním designem, ale zároveň špetkou konzervativního přístupu. Na úplnou špičku mu schází lepší fotoaparát.
Plusy:
- inovovaný design
- odolnost IP68
- mechanická spoušť fotoaparátu
- dobrá poloha objektivu
- vysoký výpočetní i grafický výkon
- skvělé podání zvuku
- nadprůměrná výdrž
- přehledné a svižné prostředí
- dobře stabilizované nahrávané video
Minusy:
- hladká vypouklá záda kloužou po podložce
- příliš nízko umístěná čtečka otisků
- chybějící 3,5mm konektor
- fotoaparát se neumí vypořádat s horším osvětlením
- chybí automatická detekce scény pro zpomalené video
Smartphone Sony Xperia XZ2 k testování zapůjčila společnost Sony Mobile.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium