Řada Premium má u Sony několikaletou historii, která sahá až do roku 2015. Hlavním poznávacím znamením je ultrajemný displej se 4K rozlišením. Zatímco loňská Xperia XZ Premium byla plnohodnotným vlajkovým modelem, který se poměrně dobře prodával a víceméně zastínil ostatní soudobé modely Sony, letošní Xperia XZ2 Premium je model spíše experimentální. Sony totiž poprvé zkouší zadní duální fotoaparát.
Telefon se navíc ocitl na přelomu dvou designových epoch, kdy drtivá většina současných modelů obsahuje širokoúhlý displej 18 : 9, ovšem Xperia XZ2 Premium je věrná klasickému poměru 16 : 9. Telefon je tak na dnešní poměry opravdu široký a také těžký. Je proto dobře, že Sony nevsadilo všechny karty pouze na něj a aktuálně má vlastně dvě vlajkové lodi – hlavní a nejnovější Xperii XZ3 a dále doplňkovou Xperii XZ2 Premium, kterou v recenzi prozkoumáme detailněji.
|
| rozměry a hmotnost: 158 × 80 × 11,9 mm, 236 g displej: 5,8", kapacitní IPS LCD, 2 160 × 3 840, 760 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 6 GB, baterie: 3 540 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 19MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze Sony Xperia XZ2 Premium začíná na následujícím listu.
Design
Vzhled telefonu vychází z jarních modelů řady XZ2 a nazývá se Ambient Flow. Proti starším, ostře seříznutým Xperiím jde o výraznou změnu – telefon je spíše zaoblený a má vypouklá záda připomínající vaničku. Díky tomuto tvaru lépe padne do dlaně, ale zato dělá neplechu na stole. I když máte pocit, že je váš stůl dokonale vodorovný, Xperia vás rychle vyvede z omylu a po sebemenší nakloněné rovině začne ihned pochodovat.
Xperia XZ2 Premium je jeden z nejobjemnějších smartphonů současnosti
Nestálosti na podložce napomáhá jednak hladký skleněný povrch (Gorilla Glass 5 po obou stranách), jednak také vysoká hmotnost telefonu přesahující 230 gramů. To už je na mobil opravdu hodně. Ne že by se telefon nedal udržet v jedné ruce, ale přece jen už je to trochu na úkor pohodlnosti. Kvůli již v úvodu zmiňovanému poměru stran displeje je zařízení velké zejména na šířku. Naštěstí díky zaobleným hranám alespoň neřeže do dlaně.
Telefon je vypouklý jako vanička a není stabilní ani rovné podložce
Kvalita zpracování je u top modelů Sony tradičně na špičkové úrovni, telefon nemáte šanci ohnout ani zkroutit. Obří skleněné plochy jsou doslova magnetem na otisky, námi testovanou černou variantu jsme museli ustavičně leštit. Ještě existuje stříbrná, která se ovšem na českém trhu oficiálně neprodává. Designově nejde o žádný výstřelek, ale spíše konzervativní zařízení se stále poměrně výraznými okraji nad a pod displejem.
Hmotnost zařízení je přes 230 g
Zásadní výhradu máme k umístění čtečky otisků, která leží takřka v geometrickém středu zad. To není vzhledem k hmotnosti telefonu úplně vhodné místo – prsty intuitivně sahají o trochu výš zhruba do oblasti, kde jsou čočky duálního foťáku. Při nižším úchytu v dlani se telefon převažuje a hrozí vyklouznutí z ruky. Alespoň že čtečka reaguje rychle a zaznamená i poměrně letmý dotyk.
Čtečka otisků leží příliš nízko. U foťáku se může stát, že si ho nechtěně přikryjete prstem
Pochválit musíme Sony za maličkosti, které si uchovává snad jako poslední výrobce na trhu. Je to namačkávací mechanická spoušť fotoaparátu a šuplíček na karty, k jehož vyjmutí nepotřebujete špendlík. Samozřejmě i Xperia XZ2 Premium splňuje pro výrobce obvyklou normu odolnosti IP65/68. Jediné, u čeho Sony bohužel nevydrželo, je 3,5mm konektor. Nahrazuje ho nabíjecí USB-C, pro připojení sluchátek s jackem slouží přechodka v balení.
Displej
4K panel je výkladní skříní všech smartphonů Xperia řady Premium. Už loňská Xperia XZ Premium nabízela podporu HDR zobrazení, která u novinky zůstala zachovaná. U zobrazovaného obsahu dochází k dynamickému vylepšování kontrastu, aby se i obraz z „obyčejného“ zdroje přiblížil HDR. Limitem je použitá IPS technologie, která nedovoluje např. zobrazení zcela černé barvy, protože zpod panelu vždy trochu prosvěcují LED diody.
Nad i pod displejem jsou stále poměrně velké okraje
Ty mají na starosti úroveň podsvícení displeje. Maximální jas by podle našeho mínění mohl být o něco vyšší. Pozorovací úhly jsou bez problémů a výhrady samozřejmě nemáme ani k jemnosti panelu, který s úhlopříčkou 5,8 palce a 765 body na pixel patří k nejjemnějším na světě. V nastavení je možné zvolit ze tří režimů barevnosti, přednastavený standardní režim nám vyhovoval nejvíce.
Nastavení displeje
Pokud by se vám nelíbilo barevné naladění spíše do teplejších odstínů, můžete si ho pomocí jezdců jednotlivých RGB barev ručně změnit. Protože nejde o OLED, nenabízí panel funkci Always-on, tedy stále rozsvíceného displeje se základními údaji, ale je tu alespoň ambientní režim, který displej částečně rozsvítí při zvednutí telefonu do ruky nebo při příchozí notifikaci. Podobnou informativní funkci má také drobná dioda v levém horním rohu.
Hardware
Do tak velkého těla, jako má Xperia XZ2 Premium, se vešla špičková hardwarová výbava. Procesor Snapdragon 845 je samozřejmostí, 6 GB operační paměti je zatím nejvyšší hodnota mezi smartphony od Sony. Výrobce sice trochu škudlí na vnitřním 64GB úložišti, ale spoléhá na to, že náročnější uživatel vloží do telefonu paměťovou kartu. Připraví se tak ovšem o funkci Dual SIM, protože šuplíček je sdílený.
Výkon zařízení patří ke špičce
Vysoký výkon zařízení potvrzuje i výsledek v bechmarku AnTuTu na hranici 240 tisíc bodů. Telefon se nezadýchává ani při náročných úkolech a mnoha najednou spuštěných aplikacích. Při větší námaze se telefon ve středu zad trochu zahříval, ale nebylo to nic, co by uživatele jakkoli omezovalo.
Hybridní slot lze vyjmout i bez špendlíku
Smartphony Sony mají tradici ve vynikajícím podání zvuku. XZ2 Premium není výjimkou. Obsahuje všechny známé zvukové technologie Hi-Res Audio, DSEE HX nebo podporu LDAC, které mají na svědomí výborný hudební zážitek při poslechu do kabelových i bezdrátových sluchátek. Stereo reproduktory hrají také kvalitně, ale mohly být klidně ještě hlasitější – některá konkurence v tomto ohledu Sony překřičí.
USB-C je jediný konektor na těle zařízení
Baterie disponuje kapacitou 3 540 mAh, což je papírově vzhledem k velikosti zařízení spíše průměr a od průměru se nevychyluje ani praktická výdrž. Celý den s telefonem určitě přečkáte i při intenzivní zátěži a ještě vám něco zůstane. O výdrži celé dva dny ale mohou uvažovat pouze ti, kdo telefon moc multimediálně netrápí. Přeci jen takto jemný displej a nahrávání 4K videa spotřebují hodně energie. K rychlému nabíjení přes kabel používá výrobce chytrý algoritmus Qnovo, podporováno je také bezdrátové dobíjení.
Software
Sony si nadále razí vlastní cestu v podobě svého dlouhou dobu vyvíjeného a vypiplávaného prostředí Xperia UI. Prostředí nepostrádá logiku, jednoduchost, ale zároveň dostatečné množství nastavení. Pokud jste nikdy předtím Xperii neměli, možná budete zpočátku trochu tápat v nabídce nastavení, ale pak jistě vše potřebné naleznete.
Prostředí Xperia UI
Prostředí je typické tím, že jako jedno z mála ještě používá „šuplík“ s aplikacemi, ale zároveň jejich zástupce umožňuje spolu s widgety umisťovat na plochy. Bohaté je nastavení tapet, motivů, přechodů, ikon, jejich velikosti, rozmístění na mřížce a mnoho dalších atributů.
Nastavení telefonu • informace o telefonu • klávesnice SwiftKey • správce souborů
Sony si poměrně výrazně usnadnilo situaci tím, že kromě vlastního alba fotografií, audio a video přehrávače a e-mailového klienta spoléhá na aplikace od Googlu. To je na jednu stranu fajn, protože alespoň nemáte předinstalované duplicitní aplikace, na druhou stranu pokud vám nevyhovuje třeba prohlížeč Chrome, budete se muset v marketu Google Play poohlédnout po alternativě. Jako klávesnici používá telefon v základu SwiftKey, i tu si ale můžete změnit.
Hudební přehrávač • galerie fotek • 3D Creator • aplikace Náčrt
Výrobce nadále udržuje při životě vlastní market Xperia Lounge, kde je k dispozici spíše multimediální obsah a tipy na nové hry nebo aplikace. Nechybí známý 3D Creator, tedy skener různých objektů nebo obličeje, který funguje i s přední kamerou, a jednoduchý správce souborů. Tradičním nevyžádaným evergreenem je antivir AVG a odkazy na služby Amazonu. Tyto aplikace sice nelze odinstalovat, ale můžete je v prostředí alespoň zakázat.
Fotoaparát
Xperia XZ2 Premium je prvním pokusem Sony použít ve smartphonu hlavní duální fotoaparát na zadní straně. Výrobce zvolil pojetí primární čočky s RGB senzorem a sekundárního objektivu s černobílým senzorem. Hlavním benefitem má být získání více světla do fotografie skládané z obou senzorů, doplňkovými výhodami je bokeh efekt a černobílé snímky bez softwarových efektů.
Parametry duálního fotoaparátu a princip skládání obrazu
Základem je opět plně automatický Superior režim, který v podstatě používá umělou inteligenci pro určení typu scény a tím pádem nejvhodnější nastavení, ačkoli Sony tomu tak (možná k vlastní škodě) neříká. Automatika také rozhoduje o tom, zda se zapojí obě čočky, nebo při dostatku světla jen jedna. Pokud přepnete na manuální režim, můžete si funkci dvou objektivů vynutit.
Do prostředí fotoaparátu přibyly nabídky pro bokeh a černobílý snímek. Při aktivaci HDR u videa nelze použít natáčení se dvěma čočkami
Sony se v posledních letech se svými fotoaparáty výrazně zlepšilo. I zde musíme konstatovat, že zde je viditelný posun kupředu. Díky skládání obrazu ze dvou senzorů se do snímků dostává více detailů, což se viditelně projevuje zejména v dobrých světelných podmínkách. Snímky jsou ostré, barevně věrné a mají správnou expozici.
Ukázkové fotografie:
Další ukázkové fotografie naleznete na posledním listu recenze
V horších světelných podmínkách opět pomáhá druhý senzor, ale jím „dodaná data“ bohužel nezbavují snímek viditelné ztráty detailů a rozmazání. Ostré večerní snímky pořídíte se stativem. Zde by účinněji zafungovala optická stabilizace, ale Sony používá pouze elektronickou (softwarovou), jejíž efekt je patrný u videa. Ještě krůček zbývá k tomu, aby výrobce dokázal nalézt lepší váhy mezi snahou potlačit šum a zároveň nepřijít o detaily. Při pohledu na detaily jsou přeci jen tečky šumu patrné.
Ukázkové fotografie speciálních režimů:
Vlevo bez bokeh efektu, vpravo bokeh efekt
Ukázka černobílého režimu
Video patřilo vždy k silnějším disciplínám Sony a Xperia XZ2 Premium to potvrzuje. Můžete natáčet až 4K šoty a dokonce se zapnutým HDR. Ten má přinést do snímků lepší barvy, zesvětlit tmavší scény a naopak utlumit ty přesvětlené. Výsledek není úplně špatný, ale video natáčené s HDR jako by trochu ztratilo na ostrosti a prošlo nějakým zjemňujícím filtrem. Nejvíce se nám opět osvědčila kombinace Full HD, 60 fps a zapnutý standardní Steadyshot.
Ukázkové video (Full HD, 60 fps):
Ukázkové video (Full HD, 30 fps, HDR):
Telefon opět přináší možnost natáčet ultrazpomalené video 960 fps, a to až ve Full HD rozlišení. Delšího zpomaleného úseku ale docílíte při HD rozlišení. Zvuk ve zpomalené sekvenci je vypnutý.
Závěr
Sony Xperia XZ2 Premium je sice nejvyšším modelem v nabídce japonského výrobce, ale typicky vlajková loď to není. Už kvůli její velikosti a šířce nelze očekávat, že by se masově prodávala po milionech kusů. Spíš čeká na uživatele, kteří chtějí něco extra, nejdou s davem a hlavně mají rádi značku Sony.
Telefon odráží okolní objekty
4K HDR displej je mezi mobily stále raritou, spoušť pro foťák nemá kromě Sony nikdo a chytře provedené prostředí může být pro některé také těžko nahraditelné. Sony poprvé použilo duální fotoaparát a úkolu zpracovat obraz ze dvou senzorů se nezhostilo vůbec špatně.
Krabička a obsah balení. Proti novinářskému balení dostanete navíc sluchátka
Jako přešlap hodnotíme umístění čtečky příliš nízko na zádech, nestabilitu telefonu na podložce a nepotěšil nás samozřejmě ani chybějící sluchátkový jack. Hodil by se vyšší jas displeje a delší výdrž baterie, ale to už nejsou nějaké zásadní chyby. Xperia XZ2 Premium se aktuálně prodává za 22 tisíc korun.
|
| rozměry a hmotnost: 158 × 80 × 11,9 mm, 236 g displej: 5,8", kapacitní IPS LCD, 2 160 × 3 840, 760 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 6 GB, baterie: 3 540 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 19MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurence:
|
| rozměry a hmotnost: 155 × 74 × 7,8 mm, 180 g displej: 6,1", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 240, 408 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 970 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 40MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
G965, Star2 |
| rozměry a hmotnost: 158 × 74 × 8,5 mm, 189 g displej: 6,2", kapacitní Super AMOLED, 1 440 × 2 960, 531 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 3 500 mAh procesor: Samsung Exynos 9810 (8× Exynos M3, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 144 × 71 × 7,7 mm, 174 g displej: 5,8", kapacitní AMOLED, 1 125 × 2 436, 463 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|75 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 3 GB, baterie: 2 716 mAh procesor: Apple A11 Bionic (6× Monsoon, 2 GHz, 10nm) operační systém: Apple iOS 11 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 157 × 74 × 8,7 mm, 188 g displej: 6,0", kapacitní S-LCD, 1 440 × 2 880, 537 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 6 GB, baterie: 3 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt:
Výborně vybavený multimediální smartphone, který se hodí zejména pro natáčení a sledování videa ve vysokém rozlišení. Dobře zvládá i další disciplíny, jen vám nesmí vadit jeho velikost a vyšší hmotnost.
Plusy:
- precizní zpracování
- vysoký výkon
- jemný 4K displej
- velmi dobré denní snímky
- dobrá stabilizace videa
- mechanická spoušť fotoaparátu
Minusy:
- vypouklá záda nedrží v klidu na hladkém povrchu
- vysoká hmotnost a velká šířka telefonu
- příliš nízko umístěná čtečka otisků
- chybí sluchátkový jack
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium