V klasickém půlročním intervalu přichází Sony s novým vlajkovým modelem Xperia XZ3. Přece jen je ale situace jiná než v březnu, kdy šla do prodeje dvojice Xperia XZ2 a XZ2 Compact, nebo touto dobou loni, kdy se najednou začaly prodávat modely Xperia XZ1 a XZ1 Compact. Novinka přichází tentokrát samostatně bez kompaktní verze. Pozornost se tedy nebude tříštit mezi víc modelů, zákazník se bude snadněji orientovat.
Sony se navíc rozhodlo přijít s inovací, která je u ostatních výrobců už dávno zažitá – poprvé použilo OLED displej. Díky tomu se mohl výrazněji proměnit i design zařízení a jeho ovládání. Telefon je celkově modernější. Ale aby těch inovací nebylo na jinak vcelku konzervativní Sony až moc najednou, výrobce setrval u jediné čočky hlavního fotoaparátu. Na následujících řádcích zjistíte, zda je to handicap, nebo počet objektivů nakonec až tak důležitou roli nehraje.
|
| rozměry a hmotnost: 158 × 73 × 9,9 mm, 193 g displej: 6,0", kapacitní OLED, 1 440 × 2 880, 537 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 330 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 19MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze Sony Xperia XZ3 začíná na následujícím listu.
Smartphone Sony Xperia XZ3 k testování zapůjčila společnost Sony Mobile.
Design
Sony šlo při designování smartphonů oproti jiným výrobcům vždycky tak trochu vlastní cestou a nehledělo tolik na trendy. I když se nám líbily i starší Xperie s hranatými tvary, přece jen už bylo potřeba udělat nějakou změnu. Tu nastartoval japonský výrobce letos na jaře u modelů Xperia XZ2 a XZ2 Compact. Designový směr Ambient Flow s sebou přináší užší boky, zaoblené hrany a vypouklá záda. Xperia XZ3 má tenčí hliníkový rámeček a vaničkovitý tvar už tolik nebije do očí. Plošší záda prospívají i stabilitě telefonu na rovné podložce.
Telefon má optimální velikost. Hmotnost se blíží 200 gramům
Telefon má optimální velikost a dobře se drží v dlani. Je to dáno jeho protáhlejším širokoúhlým displejem, díky kterému není Xperia XZ3 široká do ruky. Sklo na přední displejové i zádové straně je k okrajům zakřiveno. Telefon tak siluetou připomene vlajkové modely řady S od Samsungu. Nakonec od tohoto výrobce nejspíš pravděpodobně pochází i dodaný panel, ale tuto informaci výrobce nikdy nepotvrdil.
Záda už nejsou tak vypouklá jako u Xperie XZ2
Sklo je odolné a neškrábe se. Obsahuje oleofobní vrstvu, takže ulpívání otisků není tak masivní. Telefon je voděodolný podle stupně krytí IP68. Výrobce zvolil umístění fotoaparátu poměrně nízko do osy zařízení, kde bychom raději viděli čtečku otisků. Na tu tak zbylo místo v samém těžišti, což není pro přístup prstu úplně ideální místo, ale zvyknout se na něj dá. Chválíme za konstrukční preciznost a poctivost. Líbí se nám šuplíček, který jde vyjmout i bez špendlíku, a mechanická spoušť foťáku. Naopak postrádáme 3,5mm jack.
Produktový snímek Sony: Ne, takhle telefon v ruce opravdu nikdo nedrží
Displej
Sony u Xperie XZ3 poprvé použilo OLED displej. Těžko říct, proč s touto technologií tolik otálelo, když pro ostatní výrobce už je u vlajkových modelů naprosto běžná, ale hlavně, že jsme se dočkali. Displej je opravdu špičkový. Na úhlopříčce 6 palců nabízí širokoúhlé 2K+ rozlišení a hlavně si odpustil nevzhledný výřez, který mnoho výrobců ve své vyplašenosti z Applu považuje snad za něco pěkného nebo módního. Samozřejmě jde o subjektivní pohled. Souměrné decentní pásky se zaoblenými rohy u horního a spodního okraje ale u Xperie XZ3 nemohou nikoho urazit.
Displej je zahnutý k okrajům
Použitý OLED displej přináší výborné podání černé barvy a široké pozorovací úhly bez zkreslení obrazu. Barevné naladění je spíše do chladnějších odstínů, což nám vyhovovalo, ale upravit vyvážení bílé lze i manuálně. Na výběr jsou tři různé zobrazovací režimy s vystupňovaným kontrastem barev – nám nejvíc vyhovoval přednastavený prostřední Triluminos. S kontrastem souvisí také podpora HDR zobrazení, kterou nicméně výrobce poskytoval i u starších IPS panelů. Ačkoli maximální jas nebývá nejsilnější disciplínou OLED displej, u Xperie XZ3 nám hodnota maximálního podsvícení stačila i na sluníčku.
Nastavení barevného podání displeje a nová gesta
S použitím mírně zakřiveného OLED displeje souvisejí ještě dvě nové užitečné funkce, které předchozí Xperie neměly. Boční snímač (Side Sense) je rychlý přístup k aplikacím pomocí dvojího poklepání palcem na zakřivený okraj. Vyskakovací okno s osmi nejpoužívanějšími aplikacemi se zobrazí i uvnitř aplikací. Druhou funkcí je dvojí poklepání na displej (nebo zdvihnutí telefonu) pro zobrazení ambientní obrazovky se základními informacemi (čas, datum, stav baterie, zmeškané události). Dalším dvojím poklepáním se dostanete na zamykací obrazovku.
Hardware
Sony se dlouhodobě spoléhá na procesory od Qualcommu, v Xperii XZ3 tepe Snapdragon 845. Telefon má dostatek výkonu na všechny činnosti, včetně například natáčení a přehrávání 4K videa, nebo hraní grafický náročných her. Trochu pozadu proti konkurenci je operační paměť pouze 4 GB – takovou kapacitu najdeme běžně v telefonech střední třídy, vlajková loď by si zasloužila alespoň 6 GB. Ne že bychom v praxi narazili na moment, kdy by paměť vyloženě nestačila, ale skutečně náročný uživatel to může považovat za handicap. Také z tohoto důvodu se Xperia XZ3 v benchmarku Antutu nedostala přes 250 tisíc bodů, když nejslabší z naměřených hodnot se týkala právě operační paměti.
Šuplík jde vyjmout i bez špendlíku, prostor je sdílený pro SIM i paměťovku
Vnitřní úložiště nabídne kapacitu 64 GB, což dnes taky není úplně hvězdná porce, ale většině uživatelů by mohla stačit. Pro ostatní je tu možnost rozšíření paměťovou kartou, ale pouze na úkor obsazení slotu druhou SIM kartou. Musíte si tedy vybrat, zda více paměti, nebo Dual SIM. Na konektivitě se naštěstí nijak nešetřilo, a tak Xperia XZ3 nabídne duální Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC, Bluetooth 5.0, GPS/Galileo a samozřejmě LTE (Cat 18, až 1,2 Gbit/s). Schází jen 3,5mm jack. Sluchátka se zapojují do USB-C konektoru, v balení je i redukce na jack.
Výsledek v bechmarku Antutu se pohybuje okolo 250 tisíc bodů
Sony tradičně vyzbrojilo Xperii XZ3 všemi technologiemi a kodeky pro co nejlepší možný poslech hudby. Hlasité reproduktory jsou stereo, k hlavnímu ve spodní hraně se s výškami při přehrávání přidává telefonní sluchátko. Zvuk je krásně čistý a maximální hlasitost je více než dostatečná. Ještě víc by se nám líbilo basovější prokreslení hloubek, jako to mají např. vlajkové modely Samsungu. Zvuk do sluchátek je nekompromisně kvalitní, a to platí jak pro kabelový, tak i pro bezdrátový poslech, kde se uplatní bezztrátový kodek LDAC.
Dobíjecí USB-C konektor slouží zároveň k připojení sluchátek
V telefonu je osazen akumulátor s kapacitou 3 330 mAh. To není nijak výjimečná hodnota, ale Sony si umí zajistit efektivní správu energie. Na výběr máte spořící režimy Stamina, ale i bez nich smartphone vydrží celý den náročného používání. Většina uživatelů bude po nabíječce sahat v polovině druhého dne. K dispozici je rychlé nabíjení Qnovo, které doplní baterii do plných zhruba za 100 minut, a nechybí ani bezdrátové dobíjení Qi. To už je výrazně pomalejší, ale zase mnohem pohodlnější. Pokud máte bezdrátovou podložku například na stole v kanceláři, můžete doplňovat energii v telefonu průběžně celý pracovní den.
Software
Xperia XZ3 je první model s androidovou nadstavbou, která je postavena nad nejnovějším Androidem 9.0 Pie. Za tento pohotový přístup si Sony zaslouží velkou pochvalu. Na druhou stranu prostředí nevyužívá zatím všechny funkce, které nový Android nabízí – schází například funkce Digital Wellbeing, která změří, jak moc času se svým telefonem trávíte. Není ale důvod se obávat, že by Sony tuto funkci nedoplnilo v některé z dalších aktualizací.
Zamykací obrazovka • pohotovostní plocha • nabídka aplikací • roleta s přepínači • nastavení telefonu
Prostředí je opět velmi svižné, přehledné a intuitivní, jak jsme u Xperií zvyklí. Spolu se Samsungem ještě jako jedno z mála používá „šuplík“ s aplikacemi, ale zároveň jejich zástupce umožňuje spolu s widgety umisťovat na plochy. Bohaté je nastavení tapet, motivů, přechodů, ikon, jejich velikosti, rozmístění na mřížce a mnoho dalších atributů. Pro rychlý přístup k nejpoužívanějším aplikacím slouží plovoucí nabídka nazvaná Boční snímač. Jak přesně funguje a s jakou logikou aplikace řadí, jsme popsali v samostatném článku.
Aktivace a použití Bočního snímače (Side Sense)
Sony se opět ve velké míře spoléhá na aplikace od Googlu, včetně editoru SMS. To je na jednu stranu fajn, protože alespoň nemáte předinstalované duplicitní aplikace, na druhou stranu pokud vám nevyhovuje třeba prohlížeč Chrome, budete se muset v marketu Google Play poohlédnout po alternativě. Jako klávesnici používá telefon v základu SwiftKey, i tu si ale můžete změnit. Vlastní aplikace používá Sony pro fotoaparát, e-mail, kontakty, hudbu, album fotografií a správce souborů.
Telefon používá klávesnici SwiftKey • Xperia Lounge je vlastní market Sony
Výrobce nadále udržuje při životě vlastní market Xperia Lounge, kde je k dispozici spíše multimediální obsah a tipy na nové hry nebo aplikace. Nechybí známý 3D Creator, tedy skener obličeje, celé hlavy, jídla nebo dalších objektů, který funguje i s přední kamerou. Sony konečně dává při prvním spuštění telefonu na výběr, které aplikace třetích stran chcete nainstalovat a které ne. Už tak v prostředí nemusíte mít aplikace Amazon, antivirus AVG a další balast, který byste nevyužili.
Fotoaparát
U každé nové Xperie máme vždy velká očekávání, kam se posunou její fotografické schopnosti. Xperia XZ3 obsahuje pouze jednu čočku, takže na funkce jako optické přiblížení nebo širokoúhlý záběr můžeme zapomenout. Smartphony řady Pixel od Googlu ale ukazují, že i s jedním objektivem se dají vytvářet špičkové fotografie. Uvidíme, jak Sony zapracovalo na svém 19Mpx fotoaparátu s 25mm ohniskem a clonou f2.0.
Fotoaparát má pouze jeden objektiv
Předně došlo k velmi prospěšnému zjednodušení aplikace fotoaparátu. V základním výběru je nyní pouze režim automatického fotoaparátu a režim videa. Pro další možnosti je potřeba jít nabídky režimů, kde najdeme manuál, zpomalené video (až Full HD 960 fps), selfie portrét, Google Lens a také rozostření pozadí (bokeh). Protože fotoaparát nemá k dispozici sekundární čočku, dělá tento efekt výhradně softwarově.
Prostředí fotoaparátu bylo zjednodušeno, doplňkové režimy najdete v samostatné nabídce
Fotografie za dobrého osvětlení jsou plné detailů a ostré kresby. Vypadá to, že Sony se konečně podařilo nalézt správný recept, jak pracovat s pořízenými obrazovými daty. Automatický režim si bere na starosti všechna nastavení, ale nově si sami můžete doladit expozici posuvným jezdcem. V naprosté většině případů jsme byli s výsledkem automatiky spokojeni. Foťák si obstojně poradil i s protisvětlem i se širokým dynamickým rozsahem scény. Automat vlastně používá umělou inteligenci, ačkoli Sony tomu tak neříká.
Ukázkové fotografie:
Exteriér za dobrého osvětlení
V automatickém režimu sice nejde přímo vynutit HDR, ale foťák funkci používá
Poradí si i s protisvětlem
Interiér za dobrého osvětlení
Makro má fotoaparát rád
Za nižšího osvětlení míra detailů viditelně klesá
Ukázka bokeh efektu
Fotoaparát má rád makrosnímky a vyznačuje se rychlým automatickým ostřením. Při zhoršujícím se osvětlení už si jedna čočka f2.0 sahá na svůj limit a foťák začíná proti víceobjektivové konkurenci ztrácet. Sony úbytek světla řeší spíše zvýšením citlivosti ISO, než prodloužením závěrky, protože ani Xperia XZ3 neobsahuje optickou stabilizaci. Fotka by tak byla rozmazaná. Takhle se zase postprocesor musí vypořádat se zvýšeným šumem. Jeho potlačení jde sice na úkor detailů, ale výsledek není úplně špatný. Přesto noční focení není silnou disciplínou tohoto fotoaparátu.
Ukázkové video (Full HD, 60 fps):
Ukázkové video (Full HD, 30 fps, HDR):
Xperia XZ3 naopak tradičně vyniká v natáčení videa. Uplatňuje se zde inteligentní elektronická stabilizace obrazu a sledování objektu (obojí pouze u Full HD rozlišení 30 fps) a HDR, které lze zapnout dokonce i u 4K videa. Pořízené video bez HDR je výborně ostré, při aktivaci HDR se obraz změkčí a o část detailů přichází. Barvy jsou ale o poznání živější. Nám se pro plynulé netrhané záběry nejlépe osvědčilo Full HD rozlišení při 60 fps, vypnutém HDR a zapnuté standardní stabilizaci.
Závěr
Za pouhého půl roku se Sony podařilo udělat další pořádný krok kupředu. Xperia XZ3 má zatím asi nejelegantnější provedení ze všech smartphonů od Sony, které by se mohlo líbit širší mase uživatelů, nejen pravověrným fanouškům značky. Na výběr je černá, stříbrná nebo tmavě zelená barva. Zpracování je prvotřídní a velikost tak akorát. Větší displej už by byl na úkor pohodlnosti při manipulaci.
Krabice a obsah balení
Mimochodem právě OLED displej patří k nejsilnějším stránkám tohoto telefonu. Na špičkovém obrazu a zvuku si nakonec Japonci zakládají už léta. Bez výhrad je také výkon a celkové odladění telefonu. Líbí se nám inovace v prostředí (vyvolání nejpoužívanějších aplikací poklepáním na okraj) a také tradiční „Sony drobnosti“ jako spoušť fotoaparátu a šuplíček bez špendlíku. Příjemně překvapil pokrok u fotoaparátu, zejména jeho denních snímků.
Testovali jsme zelenou barvu, která telefonu náramně sluší
Výdrž baterie je spíše průměrná a s chybějícím 3,5mm jackem se dá žít, stejně jako s pamětí 4 + 64 GB, ale vlajkový model za 20 tisíc korun by měl mít zkrátka už jen pro „klid spořivé duše“ kupujících víc. Ale nenechte se odradit. Zákazníkům, kteří pouze neporovnávají katalogové parametry telefonů, bude Xperia XZ3 sloužit jako příjemný, dobře zpracovaný mobil, jemuž nic podstatného neschází.
Hlavní konkurence:
G965, Star2 |
| rozměry a hmotnost: 158 × 74 × 8,5 mm, 189 g displej: 6,2", kapacitní Super AMOLED, 1 440 × 2 960, 531 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 3 500 mAh procesor: Samsung Exynos 9810 (8× Exynos M3, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 155 × 74 × 7,8 mm, 180 g displej: 6,1", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 240, 408 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 970 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 40MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 157 × 74 × 8,7 mm, 188 g displej: 6,0", kapacitní S-LCD, 1 440 × 2 880, 537 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 6 GB, baterie: 3 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 151 × 75 × 8,1 mm, 189 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 400 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt:
Špičkový smartphone s povedeným designem a precizním zpracováním. Vyniká vysokým výkonem a skvělým displejem. Potěší mnoha drobnostmi.
Plusy:
- elegantní design, kvalitní zpracování
- krásný displej bez výřezu
- dostatek výkonu
- bezdrátové dobíjení
- výborný zvuk do reproduktorů i sluchátek
- svižné prostředí s ovládáním na okraji displeje
- přehlednější aplikace fotoaparátu
- skvělé fotografie za dobrého světla
Minusy:
- příliš nízko umístěná čtečka otisků
- mohlo být více paměti
- chybí 3,5mm jack
- fotoaparát nemá optickou stabilizaci
Smartphone Sony Xperia XZ3 k testování zapůjčila společnost Sony Mobile.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium