Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

  • Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze
  • Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací
  • Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Nejnovější Android 12 je velký krok pro Google. Je to totiž jedna z největších designových změn, které Android za poslední roky potkala. Překreslený byl totiž nejen samotný systém, ale i všechny aplikace od Googlu. K tomu jsme se dočkali i funkčních změn, jako je lepší práce s oprávněními a správa soukromí.

Google vždy při uvedení nové verze Androidu aktualizuje prvně své vlastní telefony, v závěsu jsou ale i další výrobci. Jednotlivé verze systému se přitom často liší, jedná se ale spíše o rozhodnutí výrobců, nežli povinnost. U letošního vydání je ale situace trochu jiná – nejvýraznější prvek, tedy nový vzhled Material You, je aktuálně exkluzivní pouze pro telefony Pixel.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Toto je Android 12 na Pixelu 4

Firma ale zveřejnila plány na uvolnění vzhledu v rámci AOSP, tedy open-source verze Androidu, kterou může využít kdokoliv. V budoucnu tak nový vzhled možná zamíří i na telefony dalších výrobců.

Postupné je ale i zapínání jednotlivých funkcí na telefonech Pixel. Nabídka nových widgetů se teprve rozrůstá a Material You sice již mají téměř všechny aplikace, některým ale stále chybí. Ukazuje se tak hlavní rozdíl oproti iOS a dalším systémům – velká aktualizace systému je jen jedna část skládačky a veškeré aplikace, či menší systémové součásti, jsou aktualizované nezávisle na sobě či verzi systému.

Aktuálně se tak můžeme podívat na Android 12 v současném stavu, který sice již vypadá finálně, stále jsou ale některé komponenty rozpracované, či zcela chybí. Google si ukousnul opravdu velké sousto a stále jej ještě dodělává. V základu je ale již vše hotové a nebrání použití.

Diskuze (97) Další článek: Pandemie a čipová krize zahýbala cenami smartphonů. Tyto země zdražily nejvíc a v těchto lidé nakoupí nejlevněji

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , Šmírák, Vzhled, Personal Safety, Aplikace, Oprávnění, Safety, Sdílení souborů, Widget,