Plusy
- Skvělý 120Hz displej
- Vysoký výkon
- Famózní reproduktory
- Špičkové zpracování
- Slušná výdrž baterie
Minusy
- Systém HarmonyOS
- Nedostatek aplikací
- Absence Google služeb
- Paradoxně spousta bloatwaru
- Průměrný fotoaparát
Huawei se kvůli absenci Google služeb, které jsou v Evropě klíčové téměř stáhlo z trhu smartphonů. Zkouší to však se špičkově vybaveným tabletem MatePad 11, který k překvapení mnohých dokonce nabízí výkonný procesor od Qualcommu. Navzdory špičkovému hardwaru i zpracování je však jeho hlavní překážkou Harmony OS.
V běžném případě by se z Huawei MatePad 11 stal jistě bestseller. Za 11 500 Kč totiž nabízí vynikající displej, skvělé zpracování, spoustu výkonu a za příplatek pouhých 500 Kč k němu dostanete i pouzdro s klávesnicí a dotykovou tužku M-Pencil pro kreslení a zápisky. Systém Harmony OS 2.0, který nepodporuje služby Googlu však možnosti tabletu výrazně omezuje.
|
 | rozměry a hmotnost: 254 × 165 × 7,3 mm, 485 g displej: 11,0", kapacitní IPS LCD, 1 600 × 2 560, 276 PPI sítě: přístroj nepodporuje telefonní sítě konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 6 GB, baterie: 7 250 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Huawei HarmonyOS 2.0 fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: 9 310 Kč až 11 539 Kč
|
Celou recenzi Huawei MatePad 11 si přečtěte na následujících listech.
Design
Hliník mu sluší. Huawei MatePad 11 je špičkový tablet s kvalitním zpracováním díky hliníkovému tělu. Design se však za poslední roky příliš nezměnil, což ale není na škodu. Dominující je zde samozřejmě displej s poměrně tenkými rámečky, takže máte k dispozici velkou obrazovou plochu a zároveň máte tablet jak pohodlně chytnout, aniž by došlo na nechtěné doteky.



Tablet má povedený design i skvělé zpracování. Hliníkové šasi mu opravdu sluší.
Tablet je s tloušťkou 7,3 mm velmi tenký a přenosný, čemuž přispívá i solidní váha 485 gramů. Na čelní straně tabletu naleznete kromě displeje také čidlo pro automatickou regulaci jasu a hlavně selfie kamerku pro focení a konferenční hovory. Na zadní straně pak najdete vystouplý modul fotoaparátu spolu s bleskem.



Vystouplý fotoaparát na takto velké ploše prakticky ani nepocítíte. Prostor však výrobce využil efektivně o čemž svědčí i čtveřice kvalitních reproduktorů.
Na horní (kratší) straně se nachází dvojice reproduktorů a vypínací tlačítko, což je praktické při používání tabletu na výšku i na šířku. Na pravé (delší straně) se nachází tlačítka pro regulaci hlasitosti a také ukryté magnetické nabíjení pro dotykové pero. Jen trochu zvláštní, že se nenachází uprostřed, ale je posunuté více ke kraji, což pak po přichycení pera vypadá trochu zvláštně.



My na recenzi dostali balení s ochranným krytem a tužkou M-Pencil a můžeme doporučit, že příplatek 500 Kč znamená mnohem větší produktivitu.
Na druhém boku se u námi testované LTE verze nacházel také slot pro nanoSIM kartu. Spodní strana je pak vyhrazena pro druhou dvojici reproduktorů a samozřejmě nabíjecí konektor USB-C.



Napájecí adaptér a USB-C kabel je pak součástí i toho základního balení.
Hardware
Skvělý výkon, excelentní zvuk. Tablet nabídne špičkový výkon díky procesoru Qualcomm Snapdragon 865 doplněný o 6 GB operační paměti. Použití tohoto čipu je poměrně překvapivé, jelikož Huawei měl dlouho zákaz používat čipy dalších firem. Vše je ale rychlé jako blesk, plynulé a s tabletem zvládnete i hraní těch nejnáročnějších her, které do tabletu dokážete nainstalovat. Pro data je zde k dispozici 128GB vnitřní úložiště, které je poměrně rychlé, což oceníte zejména při kopírování souborů či instalaci aplikací. Tablet podporuje i paměťové karty, a to až s kapacitou 1 TB.
Výkon – Antutu 9.1.6
- Celkové skóre: 615 813 bodů
- CPU: 174 942 bodů
- GPU: 212 826 bodů
- MEM: 112 325 bodů
- UX: 115 720 bodů
Z konektivity zde nechybí Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.1, přičemž námi testovaná verze nabízela i LTE konektivitu, ale tato verze bohužel v České republice není dostupná. Co však nikdy chybět nebude je konektor USB-C, k nabíjení i datovému přenosu.
Co se výdrže týče, tablet nabídne akumulátor s kapacitu 7 250 mAh. Ta bez problému zvládne pracovní den aktivnějšího používání. V případě, že jej budete mít jako domácí tablet na čtení a multimédia, budete po nabíječce sahat klidně jednou za několik dní. Já se při mírném používán dostal i do stavu, kdy jsem jej nabíjel pouze 2× týdně- Tablet navíc podporuje rychlé nabíjení o výkonu až 22,5W.
Kde však tablet vyloženě exceluje je zvuk. Má čtveřici reproduktorů Harman Kardon s vysokým maximálním volume, ale hlavně je velmi živý, čistý. Navíc je také velmi univerzální, takže se skvěle hodí na přehrávání hudby, ale i při sledování filmů. Zvuk je díky slušnému výkonu opravdu hutný a rozhodně strčí do kapsy i některé notebooky.
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 12 hodin 21 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 13 hodin a 46 minut
- Doba nabíjení z 0 na 100%: 1 hodina 57 minut
K tabletu si za příplatek jen 500 Kč můžete dokoupit ochranné pouzdro s integrovanou klávesnicí a pokud to s tabletem myslíte alespoň trochu vážně, vřele vám to doporučím. Je praktické a tablet chrání a přesto je elegantní a přitom praktické. Magneticky se přicvakne na záda tabletu z něhož se proprietárním systémem samo nabíjí. Klávesnice má nízký, přesto příjemný zvyk a překvapivě se na ní píše. Pouzdro má navíc dvě polohy pro zapření obrazovky. Je tedy připraveno na využití na stole i na kolenou.
Software
Věčný boj s aplikacemi. Operačním systémem tabletu je HarmonyOS 2.0. Pokud jste však používali některý z předchozích tabletů Huawei, možná si toho ani nevšimnete. Design prostředí je díky košaté nadstavbě velmi podobný tomu u starších tabletů s Androidem. Stejné zůstává i to, že díky absenci služeb Google je tablet prakticky nepoužitelný pro komplexnější používání.




Ukázka prostředí Harmony OS 2
Pokud jde o kancelářskou práci některé kancelářské balíky včetně těch webových zde bez problému rozjedete. Do AppGallery už překvapivě přibyly i některé české bankovní aplikace. Pokud jste však zvyklý na komfort z Androidu, zde budete první dny vyloženě trpět a hledat alternativy, kterých popravdě není moc. Poté to zřejmě vsadíte na alternativní repozitáře aplikací a s vidinou normálního používání risknete i některé bezpečnostní riziko spojené se stahováním aplikací z podobných serverů. Systém totiž podporuje APK soubory z Androidu.


Huawei AppGallery stále obsahem nemůže ostatním obchodům kontrolovat. Služby Google pak zastupuje jeho vlastní alternativa Petal.
Za aplikace Googlu, které zde zkrátka nespustíte však alternativy nenajdete a budete si muset zvykat na webové verze, a to i u YouTube. Paradoxem však je, že pro platformu zatím existuje v obchodě málo aplikací, ale přesto s tabletem dostane předinstalováno ohromné množství nepotřebných aplikací. Na druhou stranu je ale prostředí velmi dobře odladěné a Huawei zapracovalo i na multitaskingu včetně práce s více okny.


Systém má dobře udělaný multitasking i práci s více okny.
Naprostou špičkové je pak napojení na další zařízení v ekosystému Huawei. Sdílet zde snadno můžete schránku, zprávy, ale dokonce i obraz tabletu. Pokud máte notebook Huawei, lze dokonce skrze WiFi využít tablet jako rozšířenou plochu notebooku nebo jeho klávesnici sdíleně využít pro obě zařízení.
Fotoaparát
Jeden do nouze a druhý k odemykání. Fotoaparáty nikdy nebyly silnou stránkou tabletů a bohužel ani Huawei MatePad 11 není výjimkou. Na jeho zádech najdeme pouze jeden fotoaparát s rozlišením 13 Mpx a světelností f/1.8 od něhož závratnou kvalitu rozhodně nečekejte. Příjemným bonusem však je přítomnost blesku, který u tabletů nebývá tolik běžný.
Fotoaparáty tabletu Matepad 11:
- Hlavní fotoaparát: 13 Mpx, clona f/1.8, fázové ostření, blesk
- Selfie kamerka: 8 Mpx, clona f/2.0
Kvalita fotek se dá při nejlepším označit za průměrnou, a to mluvím o situaci za denního světla. Fotky jsou sice na první pohled poměrně ostré, ovšem i při malém zazoomování je znát nedostatek detailů. Fotoaparátu dělá velký problém i protisvětlo a při snímání objektů na blízko mohou nastat i problémy s automatickým ostřením. Fotografie ve výchozím stavu vypadají i poměrně vybledle, ale to lze výrazně vylepšit povolením režimu AI v aplikaci.



Ukázkové fotografie
U nočních fotek pak bude vaším společníkem všudypřítomný šum, který je daní za menší velikost senzoru. Nicméně i zde si lze trochu vypomoci přepnutím do nočního režimu, kde za pomoci delší expozice a skládání snímků už fotky vypadají poměrně použitelně, nicméně stále daleko za kvalitou podobně drahých telefonů.
Čelní kamerka zde má rozlišení 8 Mpx při světelnosti f/2. S ohledem na její výsledky zde taky nemějte fotografické ambice, nicméně pro sváteční selfie případně videohovory postačí skvěle. Nicméně ve výchozím stavu mi hodně vadil opravdu extrémní zkrášlující režim, který váš obličej až nepřirozeně vyhladí. Naštěstí se dá tento režim vypnout.

Ukázkové selfie
Kromě focení má však čelní kamerka v průstřelu displeje ještě jednu funkci - odemykání tabletu. Přístroj totiž postrádá čtečku otisků prstů, takže kromě neustálého kreslení gest či vyplňování PINů budete odkázáni právě na tuto kamerku. Za dobrého světla tato optická metoda funguje vcelku spolehlivě, ale s ubývajícím světlem začne zlobit a v noci si s ní neodemknete vůbec.
Co se týče aplikace fotoaparátu, počítejte zde se starou známou aplikací z Huawei telefonů, jen přizpůsobenou většímu displeji. Ani zde tedy nechybí spousta fotografických režimů jako je manuální režim, slow-mo, HDR či populární malování světlem. Aplikace dokonce zvládá i focení do RAW formátu.

Aplikace fotoaparátu
Huawei MatePad 11 umožňuje také natáčet video, a to až ve 4K rozlišení při 30 fps. Nechybí naštěstí ani populární Full HD při 60 fps. Nicméně na videu je vidět vyšší komprese, nedostatek detailů a značné rezervy má i elektronická stabilizace. Pro nouzové natáčení však budete spokojeni.
Závěr
Huawei MatePad 11 je tablet se špičkovým hardwarem a prémiovým zpracováním, který si však stejně většina lidí nekoupí navzdory skvělé ceně 10 000 Kč. Systém HarmonyOS 2.0 spolu s mnoha softwarovými omezeními a kompromisy, které přináší, totiž bude překážkou i pro středně náročné uživatele.
Pokud se ale pro tablet přesto rozhodnete, doporučit mohu zakoupit rovnou verzi s přibaleným perem a pouzdrem s integrovanou klávesnicí. Za příplatek pouhých 500 Kč za to totiž rozhodně stojí a budete s nimi výrazně produktivnější.



Ať už zmíním jakékoliv konkurenty v každém případě si pomůžete po softwarové stránce a s kompatibilitou aplikací. Pokud se zaměří čistě na hardware, může Huawei v klidu konkurovat dražší tabletům jako je Apple iPad Air (2020) či Samsung Galaxy Tab S7. Ve stejné cenové relaci pak bude horkým konkurentem Lenovo Tab P11.
|
 | rozměry a hmotnost: 254 × 165 × 7,3 mm, 485 g displej: 11,0", kapacitní IPS LCD, 1 600 × 2 560, 276 PPI sítě: přístroj nepodporuje telefonní sítě konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 6 GB, baterie: 7 250 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Huawei HarmonyOS 2.0 fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: 9 310 Kč až 11 539 Kč
|
Hlavní konkurence:
|
 | rozměry a hmotnost: 248 × 179 × 6,1 mm, 458 g displej: 10,9", kapacitní IPS LCD, 2 360 × 1 640, 264 PPI sítě: přístroj nepodporuje telefonní sítě konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5 paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: ? mAh procesor: Apple A14 Bionic (6× Firestorm, 5nm) operační systém: Apple iOS 14 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: |
|
 | rozměry a hmotnost: 254 × 165 × 6,3 mm, 498 g displej: 11,0", kapacitní LTPS LCD, 2 560 × 1 600, 274 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 6 GB, baterie: 8 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 Plus (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Dobře vybavený tablet s precizním zpracováním, který však plně doplácí na omezení systému HarmonyOS. Zachránit jej může jen atraktivní cena.
Plusy:
- Skvělý 120Hz displej
- Famózní kvalita reproduktorů
- Kvalitní zpracování
- Vysoký výkon
- Skvělá výdrž baterie
- Pohodlná práce s více okny
- Vynikající napojení na další zařízení Huawei
Minusy:
- Systém HarmonyOS
- Věčný boj s chybějícími aplikacemi
- Spousta bloatwaru
- Průměrný fotoaparát
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium