Plusy
- Povedený displej s bohatým nastavením
- Dobrá výdrž a reverzní drátové dobíjení
- Dostatek výkonu a dobré odladění
- Zachování sluchátkového konektoru, infraport
- Příslib softwarové podpory
Minusy
- Absence notifikační diody
- Zbytečné tlačítko Google Asistent
- Méně přesná čtečka otisků prstů
- Nevyvážené fotky i video
Zkušenosti s výrobou zobrazovacích panelů pro televizory si čínský výrobce TCL přenáší i do smartphonového světa a pod vlastní značkou si globálně hodlá budovat dobré jméno. Samozřejmě se nejedná o první zkušenosti s telefony, vždyť výrobce spojil svoji výrobu třeba s logem Alcatelu nebo BlackBerry. Aktuální špičkou prodávanou na tuzemském trhu je dnes testovaný model TCL 10 Pro, jehož hlavním lákadlem je extrémně líbivý design a potom také displej s podporou zobrazení HDR10 obsahu a technologiemi vylepšení obrazu.
Samozřejmě, TCL 10 Pro má i jiné kvality. Zaujme především řešení fotomodulu se čtveřicí fotoaparátů a dvojicí LED diod, příjemným bonusem je zachování sluchátkového konektoru, lahůdkou potom infraport. Abychom však nepodlehli potěmkinovskému vykreslení podpořenému prvním dojmem, podívali jsme se v recenzi i na hardwarovou výbavu, softwarové odladění a další věci. Má TCL 10 Pro s cenovkou necelých 12 tisíc korun šanci zatopit zavedeným značkám a ostatní konkurenci?
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 72 × 9,2 mm, 177 g displej: 6,5", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 340, 396 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 675 (8× Krait 460, 2 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 7 690 Kč |
Celou recenzi TCL 10 Pro si můžete přečíst na následujících listech.
Design
Zarovnaný fotomodul v ocelové šedi. Konstrukčně perfektně zpracované a všude lícující TCL 10 Pro má dnes poměrně standardní kovový rámeček s nenápadnými plastovými předěly, do kterého je vsazeno sklo čelní i zadní strany, ke stranám vždy zahnuté. Sklo čelní strany narušuje jen nepatrné vykousnutí u horní hrany, ve kterém se nachází hovorový reproduktor.


Rozměry TCL 10 Pro jsou 160 × 72 × 9,2 mm při váze 177 gramů.
Tlačítka jsou samozřejmě vykreslována na displeji, selfie kamerka se nachází v kapkovitém výřezu uprostřed horní hrany displeje a všechny potřebné senzory jsou ukryty v rámečcích displeje. Rámečky displeje dnes rozhodně nevyhrají měření o ty nejtenčí, mimo zakřivení v rozích jsou snad totožné s těmi u Samsungu Galaxy S10+, to jenom pro představu. Notifikační diodu bychom tu hledali marně, i jedna když položka v nastavení se tváří, jako by tu byla.


Na horní hraně potěší především sluchátkový konektor a infraport jako bonus.
Jak jsem již psal, obvodový rámeček je kovový a navíc hezky zakulacený, takže dobře padne do ruky. Na spodní i horní hraně je však seříznutý, podobně, jako to známe od některých modelů Huawei. Na pravém boku najdeme dvojkolébku ovládání hlasitosti a tlačítko zámku, na levém boku je potom tlačítko spouštějící Googler asistenta, kterému nelze nastavit jinou funkci, navíc má stříbrnou barvu a je jak pěst na oko. Spodní hrana ukrývá USB-C konektor, hovorový mikrofon, hlasitý reproduktor a šuplíček buď na dvě nanoSIM, nebo jednu spolu s microSD paměťovou kartou, zatímco ta horní odrušovací mikrofon, sluchátkový konektor a infraport.

Detail na fotoaparát a na zadní stranu, kde mléčné sklo dokonale imituje kovovou šeď.
Zadní strana, to je však jedním slovem nádhera. Na test jsme dostali šedou barevnou variantu, která dokonale imituje ocelovou šeď, i když se jedná o mléčné sklo. Šedá barva zad se směrem dolů zesvětluje a originální vzezření celým zádům dávají především zapuštěné fotoaparáty, nad nimiž je pruh skla čirý. Jediné, co opravdu mikroskopicky vystupuje nad rovinu zad, jsou rovnou dvě LED diody, každá na jedné straně. Pod tímto fotomodulem najdeme senzory laserového, kontrastního a fázového autofocusu, informace o fotoaparátu, níže potom logo výrobce a u spodní strany informace o modelu a výrobci.
Displej
Podpora HDR10 obsahu a NXTVision. Displej TCL 10 Pro je zobrazovač technologie AMOLED s úhlopříčkou 6,47". S jasem 986 nitů a rozlišením 1080 × 2340 zobrazovacích bodů (398 PPI) se jedná o dostatečně jemný a kvalitní panel pro zobrazení jakéhokoliv obsahu. Trochu neobvykle mohou vypadat zvláštně zakulacené rohy a kapkovitý výřez, který má uprostřed pod selfie kamerkou jakoby špičku, ale to po čase přestanete úplně vnímat. Skvělé jsou pozorovací úhly i čitelnost na slunci, tedy maximální jas. Jeho minimální hodnota by však mohla být ještě trochu nižší, v noci může rušit okolí.





Nastavení displeje na TCL 10 Pro.
V nastavení najdeme možnosti úpravy zobrazení procent baterie, zobrazení rychlosti datových přenosů a užitečnou možnost schovat veškerá oznámení ve stavové liště pod bublinu s číslem oznámení. Nechybí možnost zobrazit černý pruh, který „skryje“ kapkovitý výřez, zapnout notifikační diodu či always-on displej zde nazvaný „vždy zapnutý displej“, který při zamčeném telefonu zobrazuje zmeškané události, čas, datum, počasí a stav baterie. Volba „ambientní displej“ rozsvítí displej po přijetí oznámení, velikost písma lze volit ve čtyřech krocích, „pohodlný režim“ potom odfiltruje modré světlo a lze u něj volit zobrazení do studenějších či teplejších barev.



Nastavení displeje NXTVision.
Samostatný odstavec si zaslouží NXTVision, zároveň samostatná položka v menu i ikona na ploše. Ve zkratce se jedná o centrum vylepšení zobrazení displeje, kde si můžete nastavit následující. Automaticky vylepšovat barevné podání (kontrast, jas a sytost) displeje, nechat si jakékoliv SDR video převádět do HDR podoby, zapnout režim podání barev, zvýšit čitelnost displeje na slunci a také zapnou režim čtečky, který napodobuje e-ink displeje, což jednak uleví očím a zároveň zde u AMOLED displeje může výrazně šetřit baterii. Na závěr jenom upozorním, že ve výchozím nastavení displeje jsou všechny vylepšení displeje zapnuta a třeba na mě osobně už bylo barevné podání až nereálné.
Hardware
Výkonu akorát, energie na rozdávání. TCL 10 Pro dostalo do vínku chipset Qualcomm Snapdragon 675, což je osmijádrový pocesor (2× 2GHz, 6× 1,7 GHz) vyrobený 11nm technologií a grafickým akcelerátorem Adreno 612. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o slabé místo telefonu, i já jsem si to myslel, ale není tomu tak. Výkonově TCL 10 Pro nikde nestrádá, nikde nejsou vidět žádné záškuby, zpomalení, nic takového. Ano, není to trhač asfaltu, ale na to nemá ani cenovku. Nemalou měrou tomu přispívá 6 GB operační paměti. Výsledky benchmarku AnTuTu mohou vypadat špatně, důležitá je ale realita.
Výsledky benchmarku AnTuTu v8.3.7:
- Celkové skóre: 221 784 bodů
- CPU: 88 145
- GPU: 36 289
- MEM: 50 676
- UX: 46 674
Kapacita vnitřního úložiště činí 128 GB, podporovány jsou paměťové microSD karty do velikosti 256 GB, po startu je pro uživatele dostupných zhruba 111 GB. Potěšující řádky můžeme napsat o vestavěném akumulátoru. Jeho kapacita činí 4500 mAh a i když nepodporuje bezdrátové dobíjení, dle standardu Quick Charge 3.0 nečiní problém za 30 minut dobít akumulátor na poloviční kapacitu. Výdrž telefonu dalece přesahuje jeden náročný den a příjemným bonusem je jistě také reverzní drátové dobíjení.



Kapacita akumulátoru u TCL 10 Pro je 4 500 mAh, reálná výdrž přesáhne jeden náročný den.
Konektivita u TCL 10 Pro nemá žádné kompromisy. Wi-Fi standardů a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, podpora LTE na obou SIM kartách, podpora NFC, lokačních služeb GPS, GLONASS a Galileo, chybí snad jen FM rádio. Jako bonus je zde však infraport. Ze senzorů jmenujme akcelerometr a gyroskop, elektronický kompas, senzor přiblížení a RGB senzor, mimo USB-C je potřeby znovu zmínit zachování sluchátkového konektoru. Když už jsme u zvuku, nechybí zde podpora pro aptX, aptX HD a LDAC.


Ze 128 GB je po startu dostupných cca 111 GB vnitřní paměti.
Bezpečnostní prvky zde zastupuje rozpoznávání obličeje a potom pod displejem vestavěná optická čtečka otisků prstů. Bohužel, na její adresu mám poměrně výtek. I když jsem oba palce doskenoval podruhé jako třetí a čtvrtý prst, přesnost čtečky byla tak okolo 60 procent. Pokud jsem navíc prst nepřiložil ve standardní poloze, ale třeba pootočený nebo vzhůru nohama, přesnost se ještě snížila. Pokud se ale rozpoznání podařilo, bylo odemčení telefonu bleskové.
Software
Příslib pravidelných aktualizací. TCL 10 Pro aktuálně běží na Androidu 10, nad kterým je postavena grafická nadstavba TCL UI, kterou bych jedním slovem označil za nenásilnou. Výrobce se pochlubil příslibem minimálně jedné velké aktualizace (tedy na Android 11) a také bezpečnostními aktualizacemi každé maximálně dva měsíce po dobu dvou let. Aktuální obsažená bezpečnostní aktualizace má však dataci k 1. březnu 2020, takže těžko říct.


TCL 10 pro nabízí hezkou animaci dobíjení akumulátoru.
První skvělá věc, i kvůli použití AMOLED panelu, je možnost zapnout tmavé systémové prostředí, což výrazně šetří baterii i displej samotný. Nadstavba TCL UI převléká systém velmi jemně a decentně a spíše přidává zajímavé funkce navíc. Jednou z nich je v kapitole Displej popsané vylepšení obrazu NXTVision, druhou třeba postranní panel známý třeba od smartphonů Samsung. Zde v něm můžete ukrýt aplikace a kontakty a také využít pravítko, další se bohužel přidat nedají.





Vzhled prostředí s nadstavbou TCL UI nad Androidem 10.
Výrobce přidal pár vlastních tapet a dva motivy, z nichž jeden má ikonky hranaté, druhý kulaté (mimo těch od Google). Po zavření aplikace přidané výrobcem má každá ikona krátkou animaci, což je příjemný vizuální efekt. Škoda ale je předinstalovaných aplikací Facebook, Netflix, Microsoft Zprávy a Booking.com, naštěstí se dají odinstalovat. Aplikace Hodiny, Správce souborů, Galerie, Hudba, videa, Nastavení, Optimalizace, Centrum pomoci, Kalkulačka, Záznam zvuku, Kompas a Počasí jsou z vlastní tvorby výrobce, nebo minimálně prošly grafickou úpravou. Ostatní, jako jsou Kontakty či Zprávy, jsou ty výchozí od Google.





Volba způsobu ovládání, postranní aplikace, režim pro ovládání jednou rukou a další, to jsou chytrá gesta a zjednodušení pro ovládání TCL 10 Pro.
Z možností systémových úprav TCL 10 Pro nabízí volbu mezi ikonami na ploše či v menu, ovládání pomocí tlačítek či gest, chytrá gesta pro pořízení screenhsotu či spuštění režimu dělené obrazovky, možnost převrácením ztlumit, probudit poklepáním, režim pro ovládání jednou rukou a funkci omezení interakce, když je telefon v kapse. Nechybí sekce Digitální rovnováha pro monitoring času stráveného s telefonem, rodičovská kontrola či možnost používat vybrané aplikace s více účty zároveň.
Fotoaparát
Ještě modřejší modrá, zelenější zelená. TCL 10 Pro má na zadní straně rovnou čtveřici fotoaparátů, jejichž parametry najdete v boxu níže. K ruce jim jsou dvě jednobarevné LED diody, každá na jedné straně, ale i přes svoji velikost a počet je jejich přísvit docela slabý. TCL 10 Pro nabízí při fotografování až 10× zoom, přičemž hodnota dvojnásobného přiblížení je výřezem z hlavního 64 Mpx snímače, dále se pak už jedná o digitální zoomování. K ruce je laserové, fázové a kontrastní ostření, které se nachází v průhledu po pásem čtveřice čoček.
Parametry snímačů TCL 10 Pro:
- hlavní 64 Mpx, šest čoček, f/1.79, úhel záběru 79°, senzor 1/1,7", pixel 0,8 μm
- širokoúhlý 16 Mpx, pět čoček, f/2.4, úhel záběru 123°, senzor 1/3", pixel 1,0 μm
- makro 5 Mpx, tři čočky, f/2.2, úhel záběru 83°, senzor 1/5", pixel 1,12 μm
- noční video 2 Mpx, pět čoček, f/1.8, úhel záběru 77°, senzor 1/2,8", pixel 2,9 μm
- selfie 24 Mpx, pět čoček, f/2.0, úhel záběru 79,6°, senzor 1/2,8", pixel 0,9 μm
Výsledné fotografie z TCL 10 Pro v mnohém připomínají fotografie z Lumií v době Windows Phone. Snímky ze dne jsou ostré, se spoustou detailů a s minimálním šumem, avšak saturace barev je často zcela nereálná. Typicky zelená na trávě, stromech a keřích, nebo modrá na obloze jsou tak umělé, že to každého musí trknout. Při ztrátě světla na snímané scéně se dostavuje šum, slévání barev i ztráta detailu, ale nikoliv skokově a dle mého se v dané cenové kategorii jedná o nadprůměr.




Prostředí fotoaplikace na TCL 10 Pro
Špatně nevypadají ani makro snímky z hlavního snímače, v případě režimu supermakro potom dedikovaný snímač dle mého přináší horší výsledky, dané především horší světelností. Širokoúhlý snímač je zde poměrně nadprůměrný a slušivé fotografie s ním pořídíte i jindy, než za dokonalých podmínek. Škoda jen poměrně vysoké světelnosti, která zbytečně brzdí jeho potenciál. Zamrzí také fakt, že ani jeden ze snímačů nedisponuje stabilizací, ta je přítomna pouze u videa a v elektronické podobě.
Ukázkové fotografie:






Více ukázkových fotografií najdete ve Fotogalerii na posledním listu.




Srovnání hlavního a širokoúhlého snímače. Další příklady ve Fotogalerii.
Video umí TCL 10 Pro pořizovat až ve 4K rozlišení, vždy však ve 30 snímcích za vteřinu (slow-motion potom 960 fps/720p). Video je velmi pěkné a barevně reálnější, než fotografie, ale skokově se v něm mění světelnost scény a při zoomování video přeskakuje. Problémový mi také přijde fakt, že detekuje-li telefon horší nasvícení scény, automaticky se přepne do režimu zhoršeného osvětlení, rozlišení klesne na Full HD a přepne se na dedikovaný 2 Mpx snímač. Samozřejmě, neděje se tak během videa, pouze před startem natáčení, ale zatímco zapnutí režimu můžete udělat ručně, jeho vypnutí už musí udělat automatika, protože tlačítko prostě zmizí.
Ukázkové video (4K, 30 fps):
Závěr
Pastva pro oči. Pro ty, kdo chtějí slušně vybavený telefon, který dobře vypadá, je TCL 10 Pro ideální volba. Má, vztaženo k cenovému rozptylu dnešních smartphonů, ještě poměrně příznivou cenovku necelých 12 000 korun, za kterou dostanete hodně muziky. Kdo se na telefon rád dívá, ať už na jeho designové tvary, nebo na displej při jakékoliv konzumaci obsahu, ten bude navýsost spokojen. Displej je totiž výborný a podpora HDR10 obsahu třeba skrze Netflix, nebo převod SDR na HDR, to jsou velmi zajímavé zbraně.


V balení potěší především silikonový obal.
V průběhu testování se ale místy dostavilo i zklamání. Absence notifikační diody není až zase takový problém, obzvlášť když je přítomen always-on displej. Tlačítko Google Asistent, které lze přemapovat jen na některých trzích (a ten náš to není), to je maličkost, navíc v budoucnu řešitelná pomocí softwarového updatu.
Čtečka otisků prstů, jejíž úspěšnost je stěží 70 %, to už stojí za zváženou. Co mě ale vyloženě mrzí, to jsou výsledné fotografie a video. Papírový potenciál osazených snímačů není ani zdaleka naplněn a neslavné je to i proto, že často telefon vystřihne fotografii pomalu jako ze zrcadlovky, ale jindy je výsledek špatný. A u videa je to to samé. Pokud je pro vás tedy focení priorita, zde se na sto procent spolehnout nemůžete. Jinak je ale TCL 10 Pro hodně zajímavá volba.
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 72 × 9,2 mm, 177 g displej: 6,5", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 340, 396 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 675 (8× Krait 460, 2 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 7 690 Kč |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 155 × 74 × 8,4 mm, 182 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1400|600 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 980 (8× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 76 × 8,7 mm, 199 g displej: 6,5", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 855 Plus (8× Kryo 485, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 138 × 67 × 7,3 mm, 148 g displej: 4,7", kapacitní IPS LCD, 750 × 1 334, 326 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|75 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 3 GB, baterie: 1 821 mAh procesor: Apple A13 Bionic (6× Lightning, 2 GHz, 7nm) operační systém: Apple iOS 13 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: 6 880 Kč až 13 590 Kč
|
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 74 × 9,7 mm, 208 g displej: 6,5", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 340, 396 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (800|75 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 5 260 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 730 (8× Cortex-A76, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 108MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 165 × 76 × 7,7 mm, 179 g displej: 6,7", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 730 (8× Cortex-A76, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: TCL 10 Pro je slušně vybavený smartphone, který nabízí především originální vzhled a příkladné zobrazení na skvělém displeji, ale třeba i dobrou baterii. Na kolena ho sráží nepřesná čtečka otisků prstů a fotografie s videem, které ne vždy dokážou vytěžit svůj potenciál.
Plusy:
- Originální a neokoukaný vzhled
- Kvalita zpracování
- Silikonový obal v balení
- Velmi povedený displej s bohatou přizpůsobitelností
- Výdrž na jedno nabití
- Reverzní drátové dobíjení
- Příslib softwarové podpory
- Zachování sluchátkového konektoru, infraport
- Dostatek výkonu a dobré odladění
Minusy:
- Náladový fotoaparát (foto i video)
- Absence notifikační diody
- Tlačítko Google Asistent bez možnosti jiných funkcí
- Méně přesná čtečka otisků prstů
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium