Povedený 120Hz AMOLED displej
Vysoký výpočetní výkon
Obří 7 000mAh baterie
Slušná kvalita fotografií
Průměrná selfíčka
Chybí bezdrátové nabíjení
120W nabíječku musíte dokoupit samostatně
Vyšší pořizovací cena
Realme GT 7 se konečně dostalo na globální trhy v lehce pozměněné podobě oproti čínské verzi. Smartphone se nachází těsně pod pomyslným vrcholem „potravního řetězce“. Filozofií Realme je do „zabijáka vlajkových lodí“ skloubit slušnou hardwarovou výbavu s přijatelnou koncovou cenou, což se víceméně povedlo i tentokrát. Ústupků je zde sice hned několik, ale na konečný verdikt nemají zásadní dopad.


Realme GT 7 jsme otestovali v modré barevné variantě
Testovaný smartphone má spoustu silných stránek. Zaujme vás už displej s miliardou barevných odstínů a inzerovaným maximálním jasem až 6000 nitů (smysluplná čísla si ukážeme dále v recenzi). Tělo splňuje odolnost IP69, pod krytem čeká velkorysá 7000mAh baterie a k tomu musíme připočíst i rychlé 120W nabíjení. Z pohledu konektivity je telefon vybaven velmi slušně, stejně jako hardwarem, který nabídne velmi vysoký (ne rekordní) výkon, ovšem záda telefonu se při tom dost zahřívají. A to i přes použití speciálního materiálu.
Mezi nedostatky můžeme zařadit občas lehce chaotické prostředí telefonu, výraznější zahřívání při hraní her či chybějící bezdrátové nabíjení. Design je subjektivní, za mě ale telefon s plastovým rámem a plastovým zadním krytem vypadá na první pohled tuctově a nezachraňuje to ani červené lesklé rámování kolem masivního fotomodulu na zádech. Budete se neustále koukat na to, co to okolo vás pořád červeně svítí – a je to váš telefon. Přibalený kryt má hodně „základní" kvalitu a totéž platí i pro nalepenou ochrannou fólii, která se prakticky hned poškrábala, přestože jsme s telefonem zacházeli jako s vejcem.
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 76 × 8,3 mm, 206 g displej: 6,8", kapacitní AMOLED, 1 264 × 2 780, 450 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, GPS paměť: 512 GB, RAM: 12 GB, baterie: 7 000 mAh procesor: Mediatek Dimensity 9400 (8× Cortex-X4, 3,4 GHz, 3nm) operační systém: Google Android 15 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Pokud hledáte cenově dostupný „flagship“, který má oproti zařízením této kategorie i něco navíc, může být Realme GT 7 přesně pro vás. Jenže konkurence umí podobný hardware nabídnout ještě levněji. Důkazem je třeba Poco F7 Ultra, které sice nemá tak velkou baterii (o ní si řekneme dále v recenzi), ale zato je v době psaní recenze o tisícovku levnější. Popularita Realme GT 7 tak může růst spíše časem, kdy cena telefonu o něco poklesne.
Kompletní testy jsou na MobilManii přístupné jen předplatitelům. Tento článek pro všechny čtenáře odemkla společnost Realme.
Pokračování 2 / 8
Design
Modrá barva kluzká záda. Už pocitově, když jej vezmete do ruky, máte dojem, že je snad ještě těžší, než ve skutečnosti je. Za vším může hmotnost 206 gramů a zřejmě ne zcela ideální rozložení hmotnosti. O 12 gramů těžší Galaxy S25 Ultra mi pocitově přijde lehčí. Za vším však hledejte baterii s kapacitou 7 000 mAh, což je o 2 000 mAh více než u zmiňované Ultry. Pokud je pro vás výdrž telefonu stěžejní, asi počítáte s tím, že telefon bude o něco větší a těžší. Mimo námi testované modré je telefon ještě k dispozici v černé.


Pohled na přední a zadní stranu Realme GT 7
Realme hmotnost telefonu snížilo sázkou na plast, z něhož jsou vyrobené jak boky telefonu (v imitaci kovu), tak zadní kryt (zřejmě s příměsí skleněných vláken). To, že na zádech chybí sklo, vlastně vůbec nevadí. Záda jsou pevná a nepromačkávají se, případně si na ně nasadíte kryt. Ten přibalený v základní krabici je hodně velká „nouzovka“. Oproti krytům za 50 Kč z Aliexpressu má navíc jen vroubkování ve vnitřní části, aby telefon v krytu „nejezdil“. Na druhou stranu při vybalování telefonu je to lepší než nic, a kryt použijete alespoň pro přechodné období, než si na telefon koupíte něco pořádného. S nasazeným krytem také výrazněji omezíte kolébání telefonu na stole.

Pohled na horní hranu s infraportem a mikrofony, regulátory hlasitosti a zamykací klávesu najdete na pravé straně
Telefon podporuje odolnost IP69, takže se nemusíte příliš obávat vnějších vlivů. Před pády vás samozřejmě žádná certifikace neochrání. Displej chrání odolné sklo Gorilla Glass 7i a hned ze startu je na něm nalepena ochranná fólie. I zde bychom doporučili investici do odolnější fólie, nebo můžete používat telefon bez fólie. Na základní ochranu v prvních pár dnech používání to ale rozhodně stačí.


Fotomodul je vystouplý velmi výrazně, jistě si všimnete i výrazného červeného orámování, které se přeneslo i na boční tlačítko
Boky telefonu jsou příjemně zaoblené. Zamykací tlačítko je s regulátory hlasitosti umístěno na pravém boku, všechny mají relativně pohodlný stisk a jsou přístupné tak akorát. Levý bok telefonu je prázdný, na spodní hraně čekají oboustranný šuplík pro nanoSIM, mikrofon, USB-C a dostatečně hlasitě hrající reproduktor. Tomu pomáhá sluchátko nad displejem s výduchem směřujícím na horní hranu telefonu. Nachází se zde dva mikrofony (hlavní je na spodní hraně) a infraport, který vám doma nahradí dálkový ovladač.

Telefon na můj vkus trochu těžší, ale díky 7 000mAh baterii mu to hravě odpustíte. Modrá mu sluší, ale pozor si dejte na kluzká záda
Dominantou zad je rozměrný fotomodul se zaoblenými rohy, jehož součástí jsou tři objektivy. Hlavní snímač a 2× teleobjektiv s rozlišením 50 Mpx a pak 8Mpx širokáč. Záda jsou plastová s doplněnými skleněnými vlákny. Mezi záda a zbytek telefonu je vložena 4 000 mm² vrstva grafenu, která má zajistit, že telefon v létě bude chladit a v zimě naopak příjemně hřát.

Detail spodní hrany
První položku potvrzuji, ale jen do té doby, než budete s telefonem hrát náročnou mobilní hru. Po patnácti minutách jsme vedle foťáku naměřili teplotu přes 43°C, a té ani žádný speciální materiál nepomůže. Pokud je telefon v krytu, je zahřívání ještě výraznější. Navíc jsou záda (bez nasazeného krytu) až nepříjemně kluzká. Když telefon necháte blízko hrany gauče, za chvíli jej lovíte ze země.

Přibalený kryt ochrání telefon v prvních dnech používání, kvalitativně a pocitově je však „nic moc“
Právě kryt najdete společně s telefonem v základní krabici, jedná se však o hodně levný obal, který k ceně telefonu vůbec nesedí. Navíc v krabici dostanete ještě USB-C kabel, který má na jedné straně klasické USB-A, takže jej zapojíte do běžných konektorů v počítači i do běžného nabíjecího adaptéru. Nabíječka v krabici chybí, a tak si musíte pomoci z vlastních zdrojů. Pokud chcete využít maximální 120W nabíjecí výkon, bude nutné dokoupit SUPER VOOC nabíječku za zhruba 900 Kč.
Pokračování 3 / 8
Displej
Nedejte na marketingovou hodnotu jasu. Telefon dostal do výbavy 6,78" AMOLED displej s rozlišením 2 780 × 1 264 pixelů, který chrání odolné sklo Gorilla Glass 7i. Na něm je ještě od výroby nalepena základní ochranná fólie, kterou se nám podařilo nevědomky poškrábat už po několika dnech. Mnohem lépe se mi však displej hodnotil (i používal) bez této fólie, která je magnetem na vlhkost, mastnotu a otisky prstů.


Špičkový displej má dostatečný jas na přímém slunci a miliardu barevných odstínů
Pokud vás při procházení specifikací zaujala hodnota jasu 6 000 nitů, musíme vás hned vrátit do reality. Jedná se o nic neříkající maximální hodnotu minimálního místa na displeji, třeba i jednoho pixelu. Daleko důležitější je jas displeje v ploše, který je podstatně nižší. Na přímém slunci na displeji slušně přečtete vše, co je na něm zobrazeno, ale není to nic výjimečného. Na automatický režim bychom uvítali trochu vyšší maximum. Zřejmě i vy si proto zapnete funkci Extra jas, která o něco zvýší maximální jas displeje.
Naměřené parametry displeje:
- Minimální a maximální jas displeje: 2/1 032 nitů (extra jas) a 850 nitů (auto)
- Gamma: 2,18 (norma 2,2)
- Průměrná a maximální barevná odchylka (ΔE): 4,0/9,1
Nejmenší naměřené barevné odchylky (režim Zářivý) jsou stále trochu vyšší, a to vzhledem k barevnému prostoru DCI-P3. Živý režim je s barvami trochu střídmější, přesto upřednostňuje zelenou a trochu i modrou (oproti DCI-P3), a to i platí i o Přirozeném režimu (oproti sRGB). Bílá má teplotu 8 246K, při teplejším naladění 7 110K, při studenějším pak 9 203 Kč.

Barevný prostor Živého displejového režimu vzhledem ke standardu DCI-P3, barevný prostor Přirozeného displejového režimu vzhledem ke standardu sRGB
U Filmového režimu oproti Živému nevidíme žádný hmatatelný rozdíl, naopak režim Zářivý má oproti DCI-P3 ještě výraznější odstíny.

Barevný prostor Filmového displejového režimu vzhledem ke standardu DCI-P3, barevný prostor Zářivého displejového režimu vzhledem ke standardu sRGB
Displej vyplňuje zhruba 90 % čelní části telefonu a může se opřít o miliardu barevných odstínů, podporu Dolby Vision a HDR10+ nebo až 120Hz obnovovací frekvenci. Ta je v základu nastavena adaptivně a telefon si přepíná frekvenci mezi 60 a 120 Hz podle zobrazeného obsahu.


Detail hlavních ovladačů ve spodní liště a displejového průstřelu, který v systémové tapetě téměř není vidět
Poměrně překvapivě se ukázalo, že je displej typu LTPO, a tak dokáže přepnout i na 30 Hz nebo na 1 Hz – vše podle potřeby. Při čtení článků na displeji telefonu oceňuji to, že displej nezhasíná, když se na něj dívám, a líbí se mi i možnosti barevných úprav.




Displejové režimy, rozlišení obrazovky, obnovovací frekvence a nastavení tmavého režimu
Na výběr máte čtyři samostatné barevné režimy, v tom pátém si upravíte intenzitu červené, zelené a modré barvy, barevný odstín a sytost barev. Samostatně si pak upravíte teplotu obrazovky, případně nastavíte adaptivní tón podle okolního osvětlení. Co do nastavení zobrazovací kvality jsem byl s telefonem maximálně spokojený.




Důkaz podpory 1Hz a 30Hz režimu, nastavení tapet, stylů, vzhledů ikon a animací čtečky otisků prstů
Kdyby Realme udělalo ještě něco s odrazy okolních objektů v displeji (ve stylu Samsungu Galaxy S25 Ultra), nebylo by displeji moc co vytknout. Zdánlivě chybějící režim Always On si jen nastavte tak, ať se zobrazuje v určitém časovém intervalu. A myslete na to, že se v úsporných režimech (pod 20 a pod 5 % baterie) sám deaktivuje.

Dobře fungující optická čtečka otisků prstů zabudovaná pod displejem
Součástí displeje je průstřel pro 32Mpx selfie kameru s fixním ostřením i dobře fungující optická čtečka otisků prstů, která se v rychlosti téměř vyrovná kapacitním čtečkám (navíc přes ni zjistíte i svůj srdeční tep). Snad jen s mokrými prsty budete mít při skenování prstu potíže.
Pokračování 4 / 8
Hardware
Špičkový výkon ale i rychlé zahřívání. Telefon sice nepoužívá nejvýkonnější procesor od Mediateku, ovšem 4nm Dimensity 9400e bohatě dostačuje. V benchmarku AnTuTu telefon získal přes 2 miliony bodů, což je více než u generaci starší Snapdragon 8 Gen 3. Výkon si telefon drží po první pět minut relativně stabilně, sedmi minutách se však fixně snižuje maximální výkon o třetinu.


Výsledek v Antutu, rychlost 5G stě od T-Mobilu
Speciální záda evidentně moc nepomáhají, protože se telefon dostal v místě vedle fotoaparátu po 15minutovém hraní na více než 43°C, kde už měl teploměr své maximum. A když bude telefon umístěn v krytu, bude zahřívání ještě rychlejší.


Po 7 minutách hraní následuje útlum výkonu zhruba o třetinu
Výpočetní výkon je ale jinak špičkový, všechny hry si zahrajete na ty nejvyšší detaily, které jsou pro čipset od Mediateku k dispozici. V rámci testovaných her jsme nenarazili na žádný zásadní problém, a pochválit musíme i hudební doprovod. Při hraní se spouští i herní režim, v němž si můžete dočasně zvýšit výkon telefonu (podle nás není potřeba), přizvat různé asistenty nebo omezit některé funkce telefonu. I náruživí hráči si tedy najdou to své. 120 fps však budete mít k dispozici jen u her, které pečlivě vybralo Realme, například Clash of Clans, Call of Duty, Subway Surfers nebo PUBG.



Herní režim a testované hry, který byly hratelné bez sebemenších problémů – Titan Quest, Diablo Immortal a Asphalt Legends
Telefon jsme otestovali s 12GB operační pamětí, kterou rozšíříte až o virtuálních 12 GB, a s 512GB úložištěm typu UFS 4.0, což je nejvyšší dostupná paměťová varianta. Postěžovat si ale musíme na notifikace čističů, snahy systému o uvolňování systémových prostředků a o maximální možnou optimalizaci. To se hodí u levných telefonů se 4GB RAM a 128GB pamětí, u testovaného telefonu jsou hardwarové zdroje na rozdávání a extrémní čištění je podle mého názoru spíše kontraproduktivní.




Posilovač výkonu a také posedlost čištěním a zrychlením systému – tohle u smartphonu s 12GB RAM (+ 12GB virtuální RAM) a 512GB úložištěm rozhodně není zapotřebí
Na paměťové karty se nemyslelo, místo toho má telefon fyzický slot pro dvě nanoSIM karty, případně můžete ještě využít i eSIM. Konektivita je u telefonu bohatá, samozřejmě nechybí podpora Wi-Fi 7, Wi-Fi Direct, Bluetooth 5.4 nebo dvoupásmová GPS. Přes NFC s telefonem bezkontaktně zaplatíte, infraport nahradí ovladač od televize, Quick Share slouží k rychlému sdílení souborů a v nabídce telefonu je řada režimů, které využijete k rychlému připojení k Windows. Třeba pro zrcadlení obrazovky nebo synchronizaci obsahu.




Výkonový režim a správa RAM
Zvuk linoucí se z telefonu je dostatečně hlasitý, má čisté středy a výšky, pouze lehké zastření a méně výrazné basy. V nastavení telefonu si můžete zvolit mezi čtyřmi zvukovými efekty, haptika O-Haptics se mi zprvu zdála příliš „hrubá“, ale postupem času jsme si na její realistické vibrace zvykli. Pokud jsou moc silné nebo naopak slabé, rychle si je upravíte v nastavení.



Haptika a nastavení zvukových efektů, infraport má svou vlastní aplikaci
Biometrické ověření u telefonu obstarává méně zabezpečený skener obličeje a pak optická čtečka otisků prstů v displeji. Ta funguje velmi svižně i s nalepenou fólií od výroby a často odemyká hned při prvním přiložení. Čtečka otisků prstů se zobrazí i na Always On displeji, hned jak telefon vezmete do ruky, upravit si můžete podobu loga i animaci při úspěšném odemknutí. Problém byl jen tehdy, když jsme telefon odemykali s mokrými prsty. Jinak záložní kód prakticky nebyl vůbec potřeba. Je ale třeba zmínit, že čínská verze telefonu má, bůhví proč, čtečku ultrazvukovou.




Nastavení otisků prstů a využití čtečky pro měření tepové frekvence
Křemíko-uhlíková baterie má nadstandardní kapacitu 7 000 mAh, takže papírově je na tom telefon skvěle. V realitě však chybí buď patřičná optimalizace, nebo si Realme neuhlídalo energetickou náročnost systému a displeje. Ve finále jsme z telefonu dostali stabilní výdrž jeden a půl dne na jedno nabití, což je sice o dost lepší oproti jednodenní výdrži topmodelů s 5 000mAh bateriemi, ale vysněné dva dny na jedno nabití to stoprocentně nikdy nebyly.



Režimy baterie, historie spotřeby a zdraví baterie
Na druhou stranu se však s každým nabíjecím cyklem výdrž subjektivně prodlužovala, a tak si na mě telefon asi postupně „zvykal“. A pokud by to šlo dále, byly by dva dny na jedno nabití při aktivnějším využívání zřejmě reálným scénářem. A tady by se mohli inspirovat i jiní.
Když baterie telefonu poklesne pod 20 procent, sám se zapne základní úsporný režim, pod pět procent se pak zapíná ještě výraznější úsporný režim, který při 2% baterii slibuje až hodinovou výdrž. Když čekáte důležitý hovor, může být tato funkce hodně užitečná.


Nabíjení a automatická aktivace ultra úsporného režimu
Nabíjení má velkorysý výkon až 120 wattů, jenže když Realme do krabice nepřibalilo adaptér, budete nabíjet pomaleji tím, co máte v šuplíku. S originálním 120W adaptérem, který stojí 900 Kč, slibuje výrobce dobití baterie z nuly do sta za 40 minut. Budete potřebovat přibalený kabel, který má pro rychlé nabíjení speciální pin. Při 65W dobíjení univerzálním adaptérem jsme se dostali na hodinu a dvacet minut. Bezdrátové nabíjení však telefonu chybí.

Nastavení režimu USB
USB-C jinak použijete pro připojení telefonu k počítači. Ve výchozím nastavení se telefon jen nabíjí, při přenosu dat se musíte kvůli bezpečnosti ověřit otiskem prstu. Při hraní můžete zase nabíjet tak, že zcela obejdete baterii, což eliminuje ještě větší zahřívání telefonu.
Pokračování 5 / 8
Software
Android 15 a až čtyři velké aktualizace. Čínské značky dokáží vyrobit zajímavý hardware, ale u softwaru to často nebývá ono. Nadstavbu Realme UI 6.0 bychom však zařadili, na čínské poměry, k tomu lepšímu. Prostředí má spoustu funkcí, v nastavení se díky barevným ikonám nebudete ztrácet, ale někdy prostředí doplácí na lehce nepřesné překlady. Prostředí se mi ovládalo dobře, chce to však zvyknout si na hranaté ikony nebo na podobu horní lišty se zástupci rychlého spuštění. K ovládání systému slouží gesta nebo dotykové ovladače, zpětnou šipku můžete bez problémů umístit vpravo.



Pohotovostní režim, hlavní nabídka a vysunutá horní lišta
Pod nadstavbou Realme UI je připraven Android 15, který postupem času dostane čtyři velké aktualizace systému a až šest let bezpečnostních záplat. A to je první telefon od Realme s takto dlouhou podporou, která je ale kvůli konkurenčním značkám rozhodně potřeba.




Boční panel, úpravy hlasitosti, systémová klávesnice a bezdotyková gesta
Systémových aplikací není přehnaně moc, byť některé se duplikují s aplikacemi od Googlu, například prohlížeč fotek, souborů nebo webových stránek. Hned ze startu jsem musel odinstalovat i několik aplikací, které zcela jednoznačně spadaly do kategorie „bloatware“. Aplikace si můžete zamknout i před neoprávněným otevřením.




Poslední spuštění aplikace, mazání bloatwaru a schování aplikací
Vizuální stránku systému si můžete upravit schématy, tapetami nebo fonty písma. Samostatně si navolíte i přechodové animace nebo animace čtečky otisků prstů, a to včetně rychlosti. Dále si upravíte barvy nebo i podobu ikon. Systém má i spoustu různých gest, zkratek, nastavení a režimů. Některé z nich přitom nejsou ani přeložené do češtiny.


Editor fotek využívá umělou inteligenci, asistenta hledejte i v aplikaci Poznámky
Samozřejmě by to nešlo ani bez umělé inteligence, kterou je prostředí doslova protkané. Základem je Circle to Search, který spustíte podržením domovského tlačítka. Ze zamykací obrazovky můžete otevřít Gemini. Další AI funkce je nutné aktivovat v nastavení telefonu.



Další AI funkce
Chytrá smyčka dokáže po pořízení snímku obrazovky nahrát do některé z aplikací telefonu potažením do strany a dále s ním pracovat. AI umí ochránit i zrak, protože rozpoznává únavu a průběžně mění barevnou teplotu obrazovky při používání sociálních sítí, komunikaci nebo při sledování videí. AI plánovač zase může poklepáním na záda uložit událost do kalendáře, kterou rozpozná třeba ze zobrazeného e-mailu.


K tvorbě AI fotek se známými osobnostmi můžete využít AI Studio
Režim Krajina AI pomůže i při focení. Konkrétně odstraněním oparů, odlesků a dalšími drobnějšími zásahy do scény nebo pomůže s kompozicí fotografie, například při focení památek. Umělá inteligence je zastoupena i v editoru fotek. Ten vám umožní překreslit scénu, odstranit objekty nebo osoby nebo třeba upravit jas a kontrast či odebrat pohybové rozmazání. AI umí u vybraných her vylepšit vizuální zobrazení či dokonce některé herní akce, ale to je velmi malý případ použití jen pro fajnšmekry. AI studio pak pomůže s generováním fotek, na kterých můžete být s celebritami a sportovními hvězdami.


Při focení vám AI pomůžete s úpravou fotek a jejich kompozicí
Celkově vzato je prostředí telefonu dostatečně svižné, a mimo zmíněných nedostatků k němu nemáme žádné další výhrady.
Pokračování 6 / 8
Fotoaparát
Škoda jen základního zoomu. Zatímco evropská verze telefonu má pouze optickou čtečku otisků prstů a o něco menší baterii, přilepšila si v oblasti mobilního fotografování. Čínská verze telefonu má dva fotoaparáty, u nás prodávaná verze dostala navíc teleobjektiv. Ten má však jen dvojnásobný zoom, což je trochu krok zpět oproti běžně používanému teleobjektivu s trojnásobným optickým přiblížením. U širokáče je zase velká škoda, že nepodporuje automatické zaostřování.
Specifikace fotoaparátů:
- Hlavní: 50 Mpx, f/1.88, 1/1.56", , PDAF ostření, OIS
- Širokáč: 8 Mpx, f/2.2, 16mm, 1/4.0", 1,12µm pixely
- Teleobjektiv: 50 Mpx, f/2.0, 1/2.8", 0,64µm pixely, PDAF
- Selfie: 32 Mpx, f/2.45, 21 mm, 1/2.74", 0,8µm pixely
Na druhou stranu má hlavní snímač slušné detaily a také relativně dobrou barevnou věrnost. V některých případech mohou být odstíny trochu vybledlé, například v případě krásné modré oblohy, která na fotkách bývá trochu světlejší. Realme fotky uměle nedoostřuje a dokáže ostře zachytit i rychle se pohybující objekty. Konkrétně například letící kameny z frézky, která odstraňuje původní asfaltovou vrstvu. Standardně fotíte v rozlišení 12,5 Mpx a přepnutí do plného rozlišení nedává žádný smysl – jen si prodloužíte dobu ukládání fotografie a zvýší se jejich velikost. Ze stejného důvodu není nutné na 50 Mpx přepínat ani zoomový objektiv.

Uživatelské rozhraní fotoaparátu
Zoom je podle mého názoru základní, tady Realme možná až zbytečně šetřilo. Na jednu stranu není mezi 2× a 3× zoomem žádný velký papírový rozdíl, na druhou stranu však 2× zoom telefony většinou zvládají obstojně jen využitím výřezu ze senzoru (a to v „optické kvalitě“), a tak by měl samostatný teleobjektiv nabídnout skutečně něco navíc.


Rychlé nastavení a další dostupné fotorežimy
Telefon stabilně ostří zhruba od 10 cm od objektu, a tak je velká škoda, že širokáč nedokáže automaticky zaostřovat. Pro focení detailů jsme vyzkoušeli přepnutí na teleobjektiv a lehké vzdálení od místa fotografování. Pětinásobné přiblížení je pak kombinací optického a digitálního zoomu. V noci telefon statečně bojuje s nedostatkem světla, stačí mu však pouliční osvětlení k tomu, aby byly fotografie ostré a relativně kvalitní bez výraznějších nedostatků. 5× přiblížení je však v noci značně vidět, takže doporučujeme jej nepoužívat.



Další nastavení fotoaparátu
Portréty mají věrohodné rozostření pozadí, na jejich pořízení však často máte jen chvíli, protože telefon záhy vyhodnotí ne zcela ideální podmínky, takže se musíte posunout dopředu nebo dozadu. S fotoaplikací jsem neměl žádný zásadní problém, má řadu režimů a spoustu nastavení včetně chytrých scén a ručních úprav parametrů. Je jen škoda, že některé funkce nelze zcela vypnout. Při focení si tak musíte vybrat mezi „Svěžím“ a „Energickým“ stylem a nejde toto nastavení zcela eliminovat.


Uvěřitelný portrétní režim
Ve finále je třeba dodat, že Realme nemělo nikdy pověst velmi dobře fotících fotomobilů, v testu se však telefon ukázal jako všestranný fotomobil, který sice v ničem výrazně neexceluje, ale fotografie jsou dostatečně kvalitní na to, abyste si je vystavili na sociální sítě nebo vytiskli do fotoknihy. A to je mnohem důležitější než detaily, které kromě fotografických profesionálů vidí z běžných uživatelů málokdo.
Ukázkové fotografie:
















Základní fotografie, ultraširokoúhlý snímek, 2 × optický zoom, 5× hybridní zoom








Ukázkové fotografie za slunečného počasí




Telefon má povedené detaily. Když nebude chtít ostřit, přepněte na teleobjektiv a trochu se s telefonem posuňte dozadu








Ukázkové noční snímky








Ukázkové fotografie z interiéru
Selfie kamerka patří spíše do průměru. Chybí jí automatické ostření, dynamický rozsah by mohl být širší, ale celkově s nimi budete spokojeni jen za slunečného počasí. V horších světelných podmínkách nenadchnou ani neurazí, což je na jednu stranu fajn, ale na druhou stranu jde o trochu nevyužitý potenciál.
Ukázková selfíčka:


Mezi základní a širokoúhlou selfie není prakticky žádný výrazný rozdíl




Další ukázková selfíčka
Hlavní snímač dokáže natočit video v rozlišení 8K s 30 fps, popřípadě v režimu 4K při 120 fps nebo ve 4K s 60 fps ve standardu Dolby Vision. Telefon má sice samostatný režim pro natáčení ve 4K pod vodou, ale v běžném stavu vám zřejmě bude stačit rozlišení Full HD s 60 fps, tedy pokud doma nemáte 8K televizi.
Základní stabilizace je dostatečná (až na natáčení za chůze), u vylepšené stabilizace, která přizve do akce širokáč, se ale připravte na časté hledání roviny ostrosti (tj. focus hunting). To se někdy objevuje i u základní stabilizace, a troch to narušuje celistvost celého záznamu.
Ukázková videa:
Pokračování 7 / 8
Závěr
Všestranný výkonný Android. Telefon se ve finále ukázal jako zajímavý všestranný smartphone, který má povedený displej, dostatečně výkonný procesor, velkou baterii a relativně dlouhou softwarovou podporu.
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 76 × 8,3 mm, 206 g displej: 6,8", kapacitní AMOLED, 1 264 × 2 780, 450 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, GPS paměť: 512 GB, RAM: 12 GB, baterie: 7 000 mAh procesor: Mediatek Dimensity 9400 (8× Cortex-X4, 3,4 GHz, 3nm) operační systém: Google Android 15 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Mezi nedostatky patří rychlé zahřívání telefonu při zátěži, nutnost dokoupit nabíječku či výdrž, kterou jsme očekávali trochu delší. Pokud však chcete výkonný telefon a je pro vás důležitá cena, asi překousnete pouze 2× teleobjektiv, když konkurence často nabízí 3× optický zoom, a překousnout budete bohužel muset i absenci bezdrátového nabíjení. Tedy něco, co u podobně vybavené konkurence většinou nehrozí.
Vše ale směřuje ke koncové ceně, která je asi trochu vyšší, než by bylo zdravé. U Realme navíc nejsme zvyklí vídat tak vysoké částky, kterou si však telefon při pohledu na specifikace určitě dokáže obhájit. Námi testovaná varianta 12 + 512 GB v Česku stojí 17 990 Kč (cena platná do 12.6. 2025, poté 19 990 Kč), a proto je velmi pravděpodobné, že testovaný smartphone doceníte až časem, kdy mu trochu spadne cena. Za současného stavu má hodně co nabídnout, ale postupem času může jeho atraktivita jen a jen stoupat. A pokud se dostane na cenové hladiny předchozích generací GT, bude to pro Realme jen a jen dobře.
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 75 × 8,4 mm, 212 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 440 × 3 200, 526 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 7, Bluetooth 6.0, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 5 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Elite (8× Oryon Prime, 4,3 GHz, 3nm) operační systém: Google Android 15 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 77 × 8,6 mm, 223 g displej: 6,8", kapacitní AMOLED, 1 264 × 2 780, 450 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 6 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Elite (8× Oryon Prime, 4,3 GHz, 3nm) operační systém: Google Android 15 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: 26 000 Kč |
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 76 × 7,3 mm, 190 g displej: 6,7", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 440 × 3 120, 513 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 4 900 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Elite (8× Oryon Prime, 3nm) operační systém: Google Android 15 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: 29 000 Kč |
Verdikt:
Všestranný smartphone se špičkovým displejem, velkou baterií a všestrannými fotoaparáty. Vadí jen trochu vyšší cena, výraznější zahřívání při hraní her a chybějící nabíječka v krabici.
Plusy:
- příkladné zpracování, odolnost IP69
- vysoký výpočetní výkon procesoru
- jasný LTPO OLED displej se 120Hz obnovovací frekvencí
- obří 7 000mAh baterie s výdrží jeden a půl až dva dny
- slušná kvalita fotografií
- Infraport, NFC, eSIM
Minusy:
- možná až zbytečně výrazný fotomodul
- velmi levný přibalený kryt
- fólii na displeji snadno poškrábete
- v balení chybí 120W nabíječka (nutné dokoupit za 900 Kč)
- chybějící bezdrátové nabíjení
- průměrná selfíčka
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně