Solidní výdrž
Kvalitní fotoaparát
Špičkový displej
Podpora eSIM
Chybí bezdrátové dobíjení
Bez paměťových karet
Absence teleobjektivu
Vyšší cena
Vivo V50 je nejvybavenější varianta aktuální véčkové řady výrobce mířící do střední třídy. Nenabídne takové superlativa jako špičkové modely X200, přesto se výrobci podařilo namixovat velmi povedenou sestavu parametrů a funkcí, z nichž sám vyzdvihuje zejména fotoaparát, výdrž, rychlost dobíjení, displej nebo zvýšenou odolnost.


Solidní výbava v originálně pojatém designu
Telefon Vivo V50 disponuje solidním výkonem, slušně dimenzovaným úložištěm, špičkovým displejem, kvalitním fotoaparátem, zvýšenou odolností, nabídne slušnou výdrž i rychlé dobíjení, a nelze opomenout ani originální vizuální pojetí fotomodulu. Jednoduše je to pěkný a vybavený telefon, prospěla by mu však nižší cenovka a body k dobru by získal i bezdrátovým nabíjením, které bohužel chybí.
Vivo se prodává za patnáct tisíc korun, přičemž jedinou možností volby při nákupu je výběr barevného provedení (černá nebo fialová). Ve srovnání s konkurencí bude doplácet na méně zvučné jméno a parametry, na které si sice samostatně nelze stěžovat, v kontextu ceny však jako celek svádí k porovnání s protivníky, kteří nabídnou zajímavější poměr cena výkon. A to, jak s nepatrně nižší cenovkou, tak s ještě vyšší cenou, ale také s vyšší výbavou.
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 77 × 7,6 mm, 199 g displej: 6,8", kapacitní AMOLED, 2 392 × 1 080, 388 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4, GPS paměť: 512 GB, RAM: 12 GB, baterie: 6 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (8× Cortex-A715, 2,6 GHz, 4nm) operační systém: Google Android 15 fotoaparát: 50MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Ze zavedenějších jmen se ke srovnání nabízí výbavou o něco slabší, zato levnější Samsung Galaxy A56, srovnatelné Xiaomi 14T, nebo dražší, ale vybavenější Samsung S24 FE. V rámci střední třídy je výběr bohatý a hodně záleží na důležitosti jednotlivých parametrů. Pokud se Vivo V50 trefí do vašich požadavků, rozhodně stojí za zvážení.
Kompletní testy jsou na MobilManii přístupné jen předplatitelům. Tento článek pro všechny čtenáře odemkla společnost Vivo.
Pokračování 2 / 8
Design
Nepřehlédnutelný fotomodul. Vivo sází na osvědčený design s lesklým zaobleným rámečkem kolem celého těla, na který volně navazuje zadní strana a krycí sklo displeje. V obou případech mají oblé okraje, vše dohromady tvoří pozvolný přechod bez ostrých hran a špičatých rohů. Telefon se dobře drží v ruce, nemá sklon vyklouznout.


Elegantní design, zejména ve fialovém provedení, zaujme dámské publikum
Zadní matná strana je příjemná na dotek, její provedení závisí na zvolené barevné variantě. U černé tvoří záda plastový kompozit, u pastelové fialové je to sklo. Rozdílné materiály mají na svědomí i odlišnou hmotnost, plastové provedení je o 10 gramů lehčí (189 vs. 199 g). Přestože váha ukazuje téměř 200 gramů, v ruce Vivo působí lehčím dojmem.


Osobité zpracování zadního fotomodulu
Poměrně výrazným prvek představuje segment fotoaparátu na zadní straně. Nad její plochu vystupuje zhruba 2-3 milimetry a svým provedením navazuje na design předchozího modelu Vivo V40. Fotoaparát spoléhá na dvojici objektivů zakomponovanou do kruhového pole, na něj pak navazuje plocha s výrazným kruhovým přisvětlovacím prstencem Auralight.


Boky zařízení
Tlačítka sídlí na obvyklém místě v horní polovině pravého boku. Jsou jasně hmatově odlišena, mají příjemně zakulacený tvar bez hran, kladou přiměřený odpor a poskytují jasnou zpětnou vazbu. Levý bok zůstává nevyužitý.


Horní a spodní strana telefonu
Horní strana hostí sekundární mikrofon a mřížku reproduktoru, který ve spojení s hlavním hlasitým na spodní straně hraje stereo. Spodní stranu pak okupuje již zmíněný hlasitý reproduktor, konektor USB-C a šuplíček na dvojici nanoSIM. Paměťové karty Vivo V50 nepodporuje.


Šuplíček na SIM a detail tlačítek
V tenké krabičce najdete kromě samotného zařízení a nezbytné dokumentace už jen nabíjecí kabel (USB-A/USB-C) a průhledné pouzdro. To má pro případ pádu zesílenou boční vrstvu kolem rohů zařízení, nechybí ani z výroby nalepená krycí fólie na displeji. Nabíječku budete muset případně dokoupit zvlášť.


Balení telefonu a jeho obsah
Pokračování 3 / 8
Displej
Displej se povedl. Na přední straně telefonu svítí AMOLED panel s úhlopříčkou 6,77“ a rozlišením 1 080 × 2 392 bodů. Jeho okraje jsou minimální, opticky je navíc zmenšuje zaoblení displeje na všech čtyřech stranách. S maximálním jasem 1 300 nitů nebudete mít problém s čitelností ani na tom nejjasnějším slunci, nechybí obnovovací frekvence až 120 Hz ani podpora HDR10+.


Tenké rámečky, jasné barvy a 120 Hz
Vivo nabízí pro svůj displej slušnou podporu v podobě palety nastavení a přizpůsobení. K dispozici máte filtr modrého světla, nastavení teploty barev a barevného režimu, volbu obnovovací frekvence (60 Hz, až 120 Hz, auto), režim Vždy na displeji (Always-on) i ovládání jednou rukou. Displej lze zapínat i vypínat také poklepáním.




Filtr modrého světla • Barevný režim • Teplota barev • Obnovovací frekvence
Kromě ovládání gesty můžete sáhnout i po klasice v podobě tří tlačítek pod displejem, u nichž lze prohodit ta krajní a zvolit podobu přepínače naposledy spuštěných aplikací. Ovládání jednou rukou, pokud jej povolíte, bude fungovat bez ohledu na zvolený způsob ovládání, ke svému fungování tedy nevyžaduje ovládání pomocí gest, jak je tomu u řady jiných značek.




Vždy na displeji • Režim jedné ruky • Ovládání • Chytrý boční panel
Pokračování 4 / 8
Hardware
Výkon by měl stačit. Procesor Snapdragon 7 Gen 3 pracuje v tandemu s 12GB RAM. Z ní bylo po prvním spuštění obsazeno 5 GB. Úložiště se chlubí kapacitou 512 GB, při prvním spuštění bylo zaplněno lehce přes 30 GB, po aktualizaci systému a aplikací se tato hodnota přehoupla přes 36 GB.




RAM a vnitřní úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci
5G na primární SIM • 5G na sekundární SIM
Výkonově podává telefon výsledky odpovídající jeho zařazení. U běžné každodenní agendy nezaznamenáte, že by se výkonu nedostávalo, a to bez ohledu na intenzitu používání. Nejedná se sice o zařízení pro hráče, ani v této oblasti vás ale nenechá na holičkách. U náročnějších her budete muset snížit nastavení grafiky, pořád si však daný titul zvládnete zahrát.
Výsledky benchmarku AnTuTu (10.4.7):
- celkové skóre: 833 239
- CPU: 265 794
- GPU: 260 600
- MEM: 145 996
- UX: 160 849
Vivo podporuje 5G na obou SIM kartách, sekundární karta může být i eSIM, dále nabídne Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4, NFC a USB OTG. Vzhledem ke slušně dimenzovanému úložišti nepředstavuje absence paměťových karet výrazný problém. Potěší zvýšená odolnost dle normy IP68/IP69.




NFC • USB OTG • Odemykání obličejem
Čtečka otisků prstů ve spodní části displeje si zapamatuje až pět otisků, pracuje rychle, na chyby narazíte výjimečně. Alternativně lze použít odemykání pomocí obličeje s obdobnou rychlostí i chybovostí.




Čtečka otisků prstů
Baterie s kapacitou 6 000 mAh slibuje slušnou výdrž, kterou Vivo potvrzuje i v praxi. I při intenzivnějším používání vydrží kolem dvou dnů, nezřídka s drobnou rezervou. Skromnější uživatelé se dostanou určitě dál. Telefon podporuje nabíjení až o výkonu 90 wattů, s odpovídající nabíječkou ho dobijete z nuly za necelých 50 minut, musíte si ji však pořídit zvlášť. Bezdrátové nabíjení bohužel chybí.
Pokračování 5 / 8
Software
Nejnovější Android v základu. V telefonu pracuje systém Android 15 s grafickou nadstavbou Funtouch OS. Úpravy nejsou nijak dramatické, přesto se vyplatí vyzkoušet vyhledávání, pokud požadovanou funkci nenajdete na obvyklém místě, může být ukrytá jinde. Systém reaguje svižně, nic nenasvědčuje tomu, že by se odezva po delší době začala protahovat.




Informace o systému • Aktualizace • Telefon • Zprávy
Aplikace najdete hromadně v hlavní nabídce, dostupné je i alternativní zobrazení, kdy jsou všechny přímo na plochách. Plochy nemohou být prázdné, lze upravovat jejich pořadí, hlavní je vždy ta nejvíce vlevo, nové se přidávají na konec vpravo. Oznamovací panel zobrazí osm přepínačů, jeho opětovným stažením tento počet naroste na 14. Pořadí i výběr můžete samozřejmě změnit, k dispozici jich je 40.




Plocha • Hlavní nabídka • Oznamovací panel • Poslední spuštěné aplikace
Vivo mohlo být u aplikační nabídky střídmější, připravte se na obvyklý bloatware v podobě klientů streamovacích služeb a sociálních sítí. Nechybí však vcelku užitečné nástroje jako jsou poznámky, kompas, hudební přehrávač nebo diktafon. I tentokrát zde najdete nástroj na optimalizaci chodu systému, a to pod názvem iManager.




iManager • Diktafon • Počasí • Poznámky
Systém telefonu nabídne slušný výčet možností, jak si prostředí a chování přizpůsobit. Najdete zde obvyklý výčet zahrnující gesta a vizuální úpravy. Celkově Vivo působí po softwarové stránce velmi podobně jako třeba Xiaomi. Neuškodil by alespoň náznak pokusu o originalitu, nějaká invence či zajímavá softwarová funkce. V mnoha případech se totiž jednotlivé nadstavby liší jen v takových detailech, jako je barevná paleta aktuálního motivu a tvar ikon.




Kompas • Motivy • Gesta • Animace
Pokračování 6 / 8
Fotoaparát
Třikrát po padesáti. V kruhovém fotomodulu najdeme dvojici 50MPx objektivů Zeiss. Ve výchozím nastavení telefon pořizuje 12,5Mpx snímky, protože se čtyři pixely slučují do jednoho. Na širokoúhlé snímky se využívá sekundární objektiv, u přiblížení je maximem bezztrátový ořez z plného rozlišení hlavního objektivu.
Sestavení fotoaparátu Vivo V50:
- Hlavní objektiv: 50 MPx, f/1,88, 84°
- Širokoúhlý objektiv: 50 MPx, f/2,0, 119,4°
- Selfie kamera: 50 MPx, f/2,0, 92°
V prostředí fotoaparátu najdete vše na obvyklých místech. U horního okraje je to několik rychlých voleb aktuálního režimu, u spodního okraje záběru pak přednastavené hodnoty přiblížení (0,6×, 1×, 2×), volič režimů a spoušť. Další volby najdete v jednotném seznamu nastavení.




Prostředí a nastavení fotoaparátu
Fotoaparát i v horších světelných podmínkách pořizuje pěkné ostré snímky s dostatkem detailů, a to i v tmavých oblastech záběru. Fotky mají syté přirozené barvy odpovídající realitě. S dvojnásobným přiblížením (suplujícím teleobjektiv) mají snímky o něco světlejší barvy a nepatrně slabší prokreslení detailů, širokoúhlý objektiv naopak fotí celkově tmavší fotky.
Ukázkové fotografie:


Další fotografie pořízené telefonem najdete na posledním listu
U videa počítejte s obvyklými možnostmi, k dispozici máte full HD s 30 fps nebo 60 fps, u 4K je to pouze základ 30 fps. U všech zmíněných variant mají natočená videa ve srovnání s fotkami srovnatelnou ostrost, slušné detaily, barevně jsou ale méně saturovaná a působí méně výrazně. Vivo zvládá post processing vizuálního záznamu velmi dobře, škoda chybějícího 4K v 60 fps.
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Ukázkové video (full HD, 60 fps):
Ukázkové video (4K, 30 fps):
Pokračování 7 / 8
Závěr
Škoda bezdrátového dobíjení. Vivo V50 se prodává v jediné paměťové variantě za patnáct tisíc korun. Začátek prodeje výrobce podpořil akcí, kdy telefon stojí o tisícovku méně a dostanete k němu 90W nabíječku. Zařízení je vybavené velmi dobře, výrazněji chybí jen bezdrátové nabíjení. Má slušný výkon, dobře fotí, nabídne solidní výdrž, rychlé nabíjení, špičkový displej, zvýšenou odolnost, ostudu neudělá ani povedený design. Koupí rozhodně nešlápnete vedle, Vivo je povedený kus telefonu, striktně řečí čísel ale bude doplácet na vyšší cenu.


Ve srovnání s konkurencí bude jeho hlavním trumfem větší úložiště, baterie, a hlavně vizuální provedení. Zatápět mu bude nepatrně méně vybavený, ale také levnější Samsung Galaxxy A56, nabízí se i cesta o něco vyšší investice se ziskem bezdrátového dobíjení. S nižší cenovkou by Vivo mělo daleko více argumentů, které by přesvědčily nejednoho váhajícího zájemce.
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 77 × 7,6 mm, 199 g displej: 6,8", kapacitní AMOLED, 2 392 × 1 080, 388 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4, GPS paměť: 512 GB, RAM: 12 GB, baterie: 6 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (8× Cortex-A715, 2,6 GHz, 4nm) operační systém: Google Android 15 fotoaparát: 50MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 78 × 7,4 mm, 197 g displej: 6,7", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 340, 385 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Samsung Exynos 1580 (8× Cortex-A720, 2,9 GHz, 4nm) operační systém: Google Android 15 fotoaparát: 50MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 75 × 7,8 mm, 193 g displej: 6,7", kapacitní LTPO AMOLED, 1 220 × 2 712, 446 PPI sítě: 2G, 4G, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Dimensity 8300 Ultra (8× Cortex-A715, 3,4 GHz, 4nm) operační systém: Google Android 14 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: 11 200 Kč |
Verdikt:
Vivo V50 nabídne ve vyšší střední třídě kvalitní fotoaparát, slušnou výdrž, rychlé dobíjení, kvalitní displej, zvýšenou odolnost, výkonově si také nevede zle a vše prezentuje v originálním designu. Výrazněji postrádá jen bezdrátové nabíjení a nižší cenovka by mu také slušela víc.
Plusy:
- Povedený design
- Solidní výdrž
- Rychlé nabíjení
- Kvalitní fotoaparát
- Špičkový displej
- Odolnost dle IP68/IP69
- Podpora eSIM
Minusy:
- Chybí bezdrátové dobíjení
- Bez paměťových karet
- Absence teleobjektivu
- Vyšší cena
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně