Recenze UMAXu ActionBook 830T: tak trošku větší mobil

UMAX ActionBook 830T je na českém trhu unikátní notebook. Má totiž integrovaný GPRS modem a je možné s ním i volat. Je řešením pro uživatele, kteří preferují mobilitu na prvním místě.
Recenze UMAXu ActionBook 830T: tak trošku větší mobil

Poznámka: Tento článek není klasickou recenzí, kdy rozpitváváme zařízení do morku kostí, ale spíše stručným pohledem na poměrně zajímavý notebook, který do zaměření našeho magazínu perfektně zapadá.

Malý a lehký

ActionBook 830T patří do kategorie subnotebooků, které se vyznačují menšími rozměry a nízkou hmotností. Notebook je v zavřeném stavu o něco širší než papír formátu A4, je však o kousek kratší. Hmotnost notebooku je nižší než dva kilogramy, takže se dobře nosí v tašce, která je k notebooku standardně dodávaná. Provedení notebooku je poměrně kvalitní, na testovaném modelu bylo patrné, že už má leccos za sebou a přitom nikde nevrzal a neskřípal, a to ani v tolik namáhaném kloubu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Barevná kombinace tmavě stříbrné a černé působí docela elegantně, snad jen tmavě šedé klávesy mi k celkovému barevnému vyznění notebooku moc nesedí; uvítal bych, kdyby byly zcela černé. Displej má úhlopříčku jen dvanáct palců, vzhledem k rozměrům notebooku je to logické; větší by se sem prostě nevešel. Pod displejem je několik diod, které indikují práci s notebookem - aktivita disku, zapnutý Caps Lock apod. Další diody jsou umístěny na hraně pod touchpadem, kde jsou pro změnu diody nabíjení, aktivity GSM modemu a režimu spánku. Tyto diody jsou tak vidět i tehdy, je-li notebook zavřený.

Klávesnice je poněkud menší

Klávesnice má velká tlačítka, je to však na úkor jejich počtu. Na druhou stranu to přispívá ergonomii psaní, zdvih kláves je optimální, ovšem při psaní tlačítka tak zvláštně „šustí“. Rozložení kláves není příliš standardní, např. klávesa Fn je vlevo na místě Ctrl či úplně vpravo dole je umístěna klávesa Tento počítač, kterou jsem často mačkal místo kurzorových šipek. Chybí také klávesy PageUp, PageDown, Home a End, jsou dostupné pouze přes funkční klávesu.

Notebook je vybaven prakticky vším, co je dnes standardem. Je tu jeden port PS/2, dva USB, jeden FireWire, port pro dokovací stanici, jeden slot pro PC karty, konektor pro ethernet a modem. Vzhledem k tomu, že je notebook malý a lehký, nemá vestavěnou optickou a disketovou mechaniku, ta se ale dodává standardně externě; obě mechaniky jsou takříkajíc v jenom balení.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

S ufonem na internet

To, čím je notebook zajímavý, je bezesporu malá výsuvná anténa, která se nachází v levé horní části displeje. Díky ní a vestavěnému GSM modemu je možné se s notebookem připojit na internet, volat či posílat faxy. Karta SIM se vkládá do malé kapsičky na spodní straně notebooku, bohužel při výměně musíte vždy vyšroubovat šroubek, který upevňuje krytku. Ocenil bych jednodušší vkládání a výměnu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

K notebooku se dodává program mobile PhoneTools firmy BVRP, která stejný software nabízí k mobilním telefonům Alcatel, Motorola či Bluetooth adaptéru iTec. S ním se nejen připojíte bez problému na internet, ale můžete také posílat textovky, spravovat telefonní seznam či pomocí dodávané bondovky i volat. To je velká výhoda např. oproti PC kartě Nokia D211, která volání neumožňuje. Nevýhodou GSM modemu je přítomnost pouze GPRS, hodilo by se občas i HSCSD, které můžete využít u Eurotelu. Samotné používání programu je docela příjemné a nesetkal jsem se s žádnými obtížemi.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Když jste mimo civilizaci

Výhoda tohoto řešení je jasná, pokud se potřebujete připojit k internetu, nemusíte mít další mobil, který byste pomocí kabelu, infra nebo Bluetooth spojovali s notebookem. Proto toto řešení je ale lepší mít dvě karty SIM, jednu běžně v mobilu a jednu v notebooku, protože si těžko dokážu představit, že byste kvůli datování vyměňovali SIM. Celá výhoda tohoto řešení by byla ta tam. Je tedy patrné, že tento notebook není pro každého, ocení ho zejména ti, co pracují mimo kancelář a potřebují být často online. Pro běžné spotřebitele se opravdu nehodí, protože ti unikátní vlastnost integrovaného GPRS modemu nevyužijí.

Zajímavý a hezký

UMAX ActionBook 830T je zajímavé zařízení, které kombinuje lehký a malý notebook s GPRS modemem a částečně i telefonem. Na jedno nabití vydrží okolo tří hodin, pokud datujete, o něco méně. Nabíjení trvalo okolo dvou hodin v zapnutém stavu. Nevýhodou notebooku je integrovaná grafická karta, takže grafický výkon není nijak vysoký, ale kvůli hrám si naštěstí něco takového kupovat nebudete.

Plusy:

 • velikost a hmotnost
 • GPRS modem
 • dobrá výdrž

Minusy:

 • rozvržení klávesnice
 • způsob výměny SIM
 • vyšší cena

Parametry:

 • Notebook UMAX Action Book 830T
 • Zapůjčil: UMAX ČRhttp://www.umax.cz
 • Rozměry: 274 x 230 x 31 mm 
 • Hmotnost: 1,9 kg 
 • Procesor: Mobile Intel Pentium III-M 1 GHz 
 • Operační paměť: 256 MB SDRAM
 • Grafická karta: Intel 830 MG, sdílená paměť
 • Pevný disk: 20 GB 
 • Displej" 12,1" XGA TFT (1024 x 768) 
 • Audio systém včetně stereo reproduktorů 
 • Externí disketová a CD-ROM mechanika 
 • Vvestavěný GSM/GPRS modul (Siemens MC35) 
 • Interní Faxmodem 56k (homologovaný) 
 • Interní 10/100 Mbps LAN 
 • Porty: FireWire, 1x LPT, 2x USB, infra, PS/2, PCMCIA (1x typ III, ZV) 
 • Tři konfigurovatelná tlačítka 
 • Polohovací zařízení TouchPad 
 • Výdrž: 3-4 hodiny, baterie Li-Ion, doba nabíjení dvě hodiny
 • Záruka 2 roky

Ceny:

 • Konfigurace Intel PIII-M 1GHz, 256 MB, 30 GB, LAN, FXM, GPRS, FireWire, LiIon, 12,1" XGA TFT, Win XP Prof.: 59 990 Kč 
 • Konfigurace Celeron 1,06 GHz, 128 MB, 20 GB, LAN, FXM, FireWire, GPRS, LiIon, 12,1"XGA TFT, Win XP Prof.: 49 990 Kč
Diskuze (28) Další článek: T-Mobile: na apríla budou ceny nižší

Témata článku: Šroubek, Mobil, Výsuvná anténa, Action, Stejný software, MOBINejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Nejlepší aplikace pro tento týden: Atlas mraků, skener dokumentů a úžasná místa Česka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Atlas mraků, skener dokumentů a úžasná místa Česka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikaceMobilní aplikace
Nokia 3310 volá a teď i chutná. Největší mobilní legenda jako dort k 5. výročí oživené značky

Nokia 3310 volá a teď i chutná. Největší mobilní legenda jako dort k 5. výročí oživené značky

** Výrobce Nokií, společnost HMD Global, slaví 5 let ** Výročí si připomíná dortíky s podobou Nokie 3310 (2017) ** Přidáváme ohlédnutí za pětiletým fungováním firmy

Jan Láska
RetroHMD Global
Americký tryskový dron Coyote vyřídíl hejno dronů protivníka

Americký tryskový dron Coyote vyřídíl hejno dronů protivníka

** Americká armáda poprvé úspěšně otestovala likvidaci hejna dronů vzdušným prostředkem, který nezahrnoval kinetický útok ** Proti hejnu 10 dronů byly použity malé tryskové drony Coyote Block 3 společnosti Raytheon ** Ty byly vybaveny systémem pro elektronický boj nebo nějakou energetickou zbraní

Stanislav Mihulka
ArmádaUSADrony