Plusy
- Povedený design kovového unibody
- Skvělý AMOLED displej s bohatými úpravami zobrazení
- Špičkový hardware a vysoký výkon
- Podpora doplňkových gamepadů
- Výkonové režimy s přetaktováním na maximum
Minusy
- Automatický jas nefunguje podle představ
- Ořezaná evropská ROM vypadá prázdně
- Ve smartphonu chybí podpora češtiny
- Tradičně se nepočítá s podporou NFC
- V základním balení by mohla být sluchátka
Xiaomi začalo na evropském e-shopu prodávat druhou generaci herního smartphonu Black Shark 2, který tak mezi našimi recenzemi nemůže chybět. Jedná se o nástupce první generace Black Shark, která se koncem loňského roku dostala i do ČR. Mezi největší novinky generace druhé patří sázka na větší AMOLED displej, výkonnější čipset, větší interní paměti, rychlejší nabíjení nebo na větší rozlišení fotoaparátu.
I když nejnabušenější stříbrná varianta Black Shark 2 vypadá nádherně, a Antutu by se na ní jistě vyřádilo, dostali jsme na otestování zapůjčenou pouze základní verzi s 8GB RAM a se 128GB pamětí. Smartphone nabídne vysoký „surový“ výkon a stylový design, v rámci uživatelského rozhraní však převládá zklamání. Nadstavba Joy UI připomíná čistý Android, a to spousta základních věcí úplně chybí. Třeba prostředí není přeloženo do češtiny a chybí i práce ve dvou oknech. Co tedy může Black Shark 2 nabídnout (nejen) mobilním hráčům?
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 75 × 8,8 mm, 205 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 340, 403 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 855 (8× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: dostupný na evropském e-shopu |
Samotná recenze Xiaomi Black Shark 2 začíná na následujícím listu.
Design
Povedená kombinace kovu a skla. Black Shark 2, jak už hovoří samotné anglické označení, nám do redakce nemohlo dorazit v jiné, než v černé barevně variantě. Xiaomi vsadilo na kombinaci s decentní zelenou, která je vidět na zbroušené hraně okolo displeje, bočním tlačítku i na zbroušení mezi zadním kovovým krytem a sklem. Celkově se nám „agresivní“ a „industriální“ design matného kovového unibody zamlouvá. Herní telefon musí v neposlední řadě vypadat neobyčejně, což se Black Sharku 2 daří.


Černý žralok při pohledu na přední a zadní část smartphonu
Z kovu jsou vyrobena i boční tlačítka, telefon celkově působí bytelným dojmem a ani při násilném tlaku se v ruce neprohne. Raději bychom však dávali pozor na zadní skleněnou část, aby se rychle neodřela, ostatně i na kovové části máme již od výroby malou „tečku“, ve které prosvítá nenabarvený kov. Vidět to sice moc není, jakmile však tento nedostatek jednou zjistíte, budete jej již neustále registrovat. Xiaomi do základního balení přidalo i základní poloprůhledný obal, v němž sice smartphone nevypadá až tak atraktivně, svůj primární účel, ochranu těla s drobným přesahem na displej, však plní bezezbytku.


Black Shark 2 působí v dlani jako dost velký smartphone, svůj podíl na tom zcela jistě má i vyšší hmotnost
Black Shark 2 je díky kovové konstrukci dost těžké zařízení, jeho hmotnost se přehoupla přes 205 gramů, což nám však při hraní příliš nevadilo. A ani celkové rozměry 164 × 75 × 8,8 mm hráče rozhodně nenadzvednou ze židle. Telefon v dlani příjemně chladí, po desetiminutovém hraní se dokáže jen nepatrně zahřát. Výrobce se zaměřil na efektivnější odvod tepla z čipsetu, což je znát i z reálného používání, protože se telefon vcelku rychle zchladí. Nikdy jsme nezaznamenali, že by telefon vyloženě topil do dlaně.


Vyprofilovaná zadní strana, která je vyrobena v kombinaci skla a kovu. Všimněte si zeleně zbroušených hran
Aby se smartphone dobře držel v režimu na výšku, je záď nepatrně vyprofilovaná, při hraní v režimu na šířku musíte úchop trochu upravit, protože telefon trochu prokluzuje. Daleko jistěji se nám hrálo s nasazeným ochranným krytem. Levý bok je zastoupen regulátory hlasitosti, pravý zase zamykací klávesou a jezdcem, který přepíná mezi prostředím Androidu a speciálním herním prostředím Shark Space.


Pruh s diodami je k dispozici na obou bocích, šuplík na spodní hraně pojme až dvě nanoSIM karty
Oba boční kraje navíc dostaly pruh s diodami, které se barevně rozzáří při nabíjení, příchozích notifikacích nebo při volání. Vizuálně poutavé poblikávání reaguje i na zvuky spuštěné hry.


Vizuální porovnání Black Shark 2 (vlevo) s předchůdcem Black Shark (vpravo)
Telefon má na zadní straně ikonické logo S, jemuž můžete taktéž nastavit různé světelné efekty. Při odemknutém displeji bude logo svítit podle nastaveného režimu a barevného vzoru. Při zamknutí displeje však osvětlení loga pohasne. Logo může mít specifické barevné odstíny i při přehrávání hudby.


Tam, kde na přední straně končí sklo, navazují stereoreproduktory
Ta se line z předních 1W stereproduktorů, které jsou umístěny v miniaturních výřezech přední skleněné části, Kvalita přehrávání je velmi dobrá, již delší dobu jsme neslyšeli tak kvalitní reprodukci, která často naráží na fyzické rozměry „pidireproduktorů“, z nichž často nic použitelného nevymáčknete. Black Shark 2 je v tomto výjimkou. I na maximální hlasitost byla reprodukce čistá, pouze s lehce zdeformovanými basy, poměrně překvapivě hrají reproduktory se stejnou intenzitou, i když telefon otočíte displejem dolů. Zvuk a hudba na pozadí tak při hraní her plní roli příjemné kulisy.


Dvojice fotoaparátů vystupuje z těla trochu výrazněji, vliv na stabilitu telefonu na rovném povrchu to ale nemá
Do reproduktorů se však dostávají drobná smítka prachu, k čištění se nabízí nehet, ovšem ten zvládne černou mřížku reproduktorů poměrně snadno poškrábat. Raději při čištění použijte hadřík. A telefon počítá i s tím, že můžete reproduktory ucpat dlaní, jejich hlasitost tak dle potřeby automaticky upravuje. Pohled na spodní hranu odhalí pouze konektor USB-C a primární mikrofon. Sekundární pro odfiltrování šumu je umístěn v horní části zadního krytu. Pokud budete chtít k telefonu připojit kabelová sluchátka, bude třeba připojit dodávanou redukci z USB-C na 3,5mm jack.


Jezdec pro přepnutí do režimu Shark Space a detail spodní hrany, kde je umístěn pouze konektor USB-C a mikrofon
Záda jsou, zejména na skleněných částech, náchylná na otisky prstů. V levém horním rohu nad okolní povrch vystupuje dvojice fotoaparátů. Hlavní fotoaparát s rozlišením 48 MPx doplňuje sekundární 12MPx snímač. Přisvětlovací dioda je zarovnaná s okolním povrchem. Selfie kamerka umístěná nad displejem nabízí rozlišení 20 MPx (f/2.0). Papírová výbava fotoaparátů tedy vypadá hodně slušně, v reálu však narazíte na určité rezervy.


Černá papírová krabice Xiaomi Black Shark 2
Součástí černé papírové krabice je Black Shark 2, 27W síťový adaptér, USB-C kabel, redukce na 3,5 mm jack a základní ochranný kryt. Sluchátka v základním balení chybí, ale můžete si je z evropského brandstoru doobjednat, stejně jako jeden nebo dva gamepady s potřebným držákem. Ty jsme však na testování, ani po několika intervencích, zapůjčeny nedostaly. Tak třeba se dočkáme alespoň s odstupem času...
Displej
AMOLED je pro hry důležitou součástí. Mezi nejvýraznější mezigenerační změny jednoznačně patří displej. Black Shark 2 vyměnil IPS panel za 60Hz AMOLED, čímž určitě potěší celou řadu hráčů. Výhody se ukáží při hraní za šera, a to zejména u tmavých scén, u nichž černá z podstaty technologie „nesvítí“, ale pixely se jednoduše vypnou. A nás potěšila i fólie na displeji přímo od výroby, která však měla v rohu miniaturní bublinu. Nalepena je však rovně a nehyzdí tak přední část telefonu.


Black Shark 2 používá 6,4" AMOLED panel s rozlišením Full HD+
6,4" displej nabízí rozlišení 2 340 × 1 080 pix (poměr stran 19,5:9) a tedy i absolutně dostačující jemnost 403 ppi. AMOLED panel má skvělé pozorovací úhly, dobrou čitelnost na přímém slunci i spoustu možností, jak upravit barevné podání. V systémovém nastavení si zvolíte jeden ze tří displejových režimů (Kino, Přirozený, Úsporný pro oči), u každého z nich můžete ještě ručně upravit teplotu barev. Druhou možností je herní režim Shark Space, kde přes nabídku Gamer Studio můžete upravit spoustu detailů, mj. také doladit odstíny barev tak, aby vám přesně seděly. A to u každé hry zvlášť.


Nastavení zobrazení a volba vhodného displejového režimu
Xiaomi se u displeje pyšní 240 Hz „Touch sampling ratem“, což je důležité pro rychlé rozpoznání dotyku na displej. Odezva displeje má být pouhých 43,5 ms, což samozřejmě nijak efektivně změřit nelze, takže musíme výrobci věřit. V praxi jsem však zrychlené reakce na dotyky nepocítil, a to ani u akčního hitu PUBG.




Režim Master Touch v praxi. Podržením prstu ve čtverci L a R můžete aktivovat stisk herního tlačítka, na který umístíte zástupce L a R. Pro každou stranu je možné nastavit jinou potřebnou intenzitu tlaku i výraznost vibrační odezvy
Tlak na displej je registrován bez větších problémů, v Shark Space však i přesto můžete přesunout dvě herní tlačítka do podoby tlaku na displej, režim Master Touch zavibruje, když displej stisknete dostatečně výrazně. A to je vítaný bonus např. při hraní PUBG, kdy můžete pravým palcem mířit a tlakem na displej střílet. Detekce funguje velmi dobře ve dvou velkých čtvercích na displeji, separátně pro levý a pravý palec. V případě, že by dotykové prvky ve hrách reagovaly špatně, můžete dotyky ještě softwarově „zpřesnit“.




Další úpravu barev displeje můžete provést v režimu Shark Space. Na výběr jsou tři režimy zobrazení, úprava tónů barev, ostrosti i přesnosti dotyků na herní tlačítka
Mezi další bonusy patří režim Video HDR, který provádí upscale videí v běžném rozlišení či režim Super Cinema, který vylepšuje framerate videí a optimalizuje jejich kvalitu. Posledním přídavkem je poddisplejová čtečka otisků prstů, která u předchozí verze firmwaru podsvětlovala celý střední pruh displeje „cool“ animací, která v noci spíše bila do očí. V aktuální verzi firmwaru již osvětluje jen kruhový prostor okolo palce, ale zase se trochu zhoršila její přesnost. Telefon častokrát odemkne až na třetí přiložení.


Poddisplejovou čtečku otisků dodala firma Goodix. Původní animaci odemykání naštěstí Xiaomi výrazně zredukovalo
Black Shark 2 však bude potřebovat firmwarovou optimalizaci. Automatický jas je trochu náladový, často displej podsvětluje málo, takže musíte jas ručně zvedat, jindy zase telefon odemknete, a zbytečně na vás září, a to i v noci (třeba 20 vteřin po zapnutí, i když ručně nastavíte jas na nulu). Alespoň v začátcích budete stejně jas stále upravovat v horní liště (čímž bude zároveň automatický režim „učit“), a pokud bude jas haprovat i nadále, máte možnost v Shark Space upravit jas pro každou hru individuálně, podobně jako barevné podání.


Rohy displeje jsou zakulacené, ovládání gesty ve spodní liště můžete nahradit klasickou trojicí dotykových tlačítek. Pozici zpětné šipky však nijak neupravíte
Problematické je i nastavení nočního režimu, který utlumí intenzitu modrého světla. Občas se stane, že se režim po dotyku neaktivuje, přepínač v liště se přepne na hodnotu vypnout, ale displej svítí stále stejně. Noční režim se nám tak často povedl nastavit až po několikanásobném stisknutí. Pokud ale Xiaomi vychytá bugy s automatickým jasem a nočním režimem, nebudeme mít displeji co vytknout.
Hardware
Špičkový výkon s režimem Ludicrous. I když netestujeme nejvybavenější variantu Black Sharku 2, smartphone má i přesto výkonu na rozdávání. Zaručuje jej Snapdragon 855 ve spojitosti s 8GB operační pamětí. Jak si vedl náš testovací kus v Antutu vám nakonec můžeme prozradit, protože až nedávná firmwarová aktualizace odstranila dřívější umělé blokování benchmarku. Black Shark 2 získal velmi vysoké skóre 370 993, kterým poráží 95 procent ostatních smartphonů. V tabulce níže se můžete podívat na výsledky dalších benchmarků:
Výsledky benchmarků:
- Antutu - 370 993
- Geekbench - 3 538/11 266
- GFXbench - Aztec Ruins OpenGL (High) - 1 601 frames (25 fps)
- GFXbench - Aztec Ruins OpenGL (High) Offscreen - 1 074 frames (17 fps)
- GFXbench - Aztec Ruins Vulkan (High) - 1 524 frames (24 fps)
- GFXbench - Aztec Ruins Vulkan (High) Off - 1 051 frames (16 fps)
- 3D Mark Sling Shot Extreme OpenGL ES 3.1 - 5 669
- 3D Mark Sling Shot Extreme Vulkan - 4 858
- PC Mark Work 2.0 - 8 816
- Androbench sekvenční čtení - 789,47 MB/s
- Androbench sekvenční zápis - 194,75 MB/s
- Androbench náhodné čtení - 137,68 MB/s
- Androbench náhodný zápis - 23,64 MB/s
Herní výkon jsme testovali u následujících her:
- Hearthstone
- PUBG
- Fortnite
- ARK: Survival
- The Elder Scrolls: Blades




Takto vypadá uživatelské rozhraní Shark Space, nabídne připojení ovladačů nebo ruční přidání her, které automatika nedokáže detekovat. Benchmarky jsme si přidali ručně, výsledky testování jsou však v režimu Shark Space stejné, jako v běžném Androidu
Hry jsme spouštěli v základním systému i v tzv. režimu Ludicrous. Stačilo přejít do nabídky Shark Space, spustit hru a přes nabídku Gamer Studio upravit výkonový režim. Úrovní je celkem 5:
- Level 1 - pouze jádra Kryo Silver, omezení teploty, minimální spotřeba baterie
- Level 2 - pouze jádra Kryo Silver, určen pro jednoduché hry
- Level 3 - priorita jader Kryto Gold, omezení teploty, určen pro běžné 3D hry
- Level 4 - priorita jader Kryo Gold, určen pro náročně 3D hry
- Level 5 - pouze jádra Kryo Gold, maximální výkon, maximální spotřeba (tzv. režim Ludicrous)




Čtyři základní výkonové režimy
Režim Ludicrous můžete brát jako přetaktování mobilu, který navíc uvolní veškeré systémové zdroje a přemostí je směrem k mobilním hrám. Na displeji zapne HDR, zpřístupní co největší framerate a zoptimalizuje rychlost připojení k internetu. Telefon byl v tomto režimu u některých her již po pár minutách trochu teplým, a podle zahraničních recenzí dokonce navrhoval, abyste k němu připevnili ventilátor (!). Ten však v současné době jako příslušenství pro Black Shark ještě neexistuje, a navíc v našem případě telefon nic takového nehlásil.

Vícevrstevná struktura chlazení Xiaomi Black Shark 2 (Direct Touch Liquid Cooling 3.0)
A zřejmě ani nebude moc potřeba. Výrobce do telefonu přidal vícevrstevný systém kapalinového chlazení, který překrývá všechny klíčové komponenty na základní desce, a teplotu jader čipsetu snižuje až o 14° C, než kdyby jej výrobce opomněl. Chlazení čipsetu má být až 20× efektivnější, v praxi se kovová záda při hraní zahřejí jen nepatrně. Nemáte pocit teplých ani zapocených rukou - výrobce zde odvedl dobrou práci.




Když výkon, tak vše na maximum! V Shark Space můžete vidět i aktuální využití čipsetu, datové sítě či Wi-Fi. A to i u jednotlivých spuštěných aplikací
Karetní Hearthstone nemá žádné možnosti úpravy grafiky, běžel však absolutně plynule s 30 fpsa záda se ani nezapotila. PUBG běželo s grafickým nadstavením HDR Ultra na 41 fps , i přesto se záda zahřála jen velmi nepatrně. Hratelnost byla absolutně plynulá a to jsem hojně využíval i režim Master Touch. ARK Survival měl rezervy v anti-aliasingu, takže to pro telefon vlastně nebyla ani žádná výzva.




Testované hry spojuje špičkový herní výkon. Na screenshotech můžete vidět Hearthstone, Fortnite, The Elder Scrolls Blades a PUBG
Fortnite se mi rozběhnout podařil, ale do herní mapy jsem se už nedostal. Prý mám deaktivovat USB Debugging, který je však v telefonu vypnutý. Nedalo se nic dělat, dále jsem se nedostal. Eldes Scrolls Blades měl stabilní framerate 30 fps a nevšiml jsem si žádných grafických nedokonalostí, vše bylo plynulé a bez zádrhelů. Herní a grafický výkon je tedy na velkou jedničku.


Aplikace CPU Throttling Test ukazuje zajímavou křivku. Po 15 minutách se výkon smartphonu „přiškrtí“ na 94% původního výkonu. Svou roli v tom hraje i kvalitní chlazení čipsetu, které mu umožňuje běžet déle a na plný výkon. Pro srovnání přidáváme výsledek testu na Galaxy S10+ s Exynosem 9820...
Testovaný model nabízí 128GB úložiště, po odečtení systémové ROM vám zůstává necelých 115 GB volného místa. A tím si budete muset vystačit nebo při výběru telefonu rovnou sáhnout po verzi s dvojnásobnou pamětí. Do šuplíčku u spodní hrany telefonu paměťovou kartu nepřidáte, připraveny jsou jen dva sloty pro nanoSIM karty. Chování karet si pak upravíte v systému, zejména to, která má sloužit pro mobilní data nebo pro odchozí volání a posílání textovek.



Správce úložiště, ve správci SIM karet můžete upravit roli jednotlivých SIM karet
Čtečka otisků prstů v displeji pochází od Goodixu, takže funguje podobně rychle jako u jiných smartphonů s optickým snímačem v displeji. Čtečka je tak oproti čtečkám na zádech telefonů o něco pomalejší, Přesnost odemykání se po poslední firmwarové aktualizaci trochu zhoršila, na první přiložení odemknu v sedmi z deseti případů. Je také vhodné si nakombinovat čtečku s rozpoznáváním obličeje, které má však menší úroveň zabezpečení.





Přidali jsme čtečku otisků prstů, tato nabídka zase vyskakuje při každém připojení telefonu k počítači, další možnosti konektivity
Po připojení k počítači se telefonyvždy tvrdošíjně přepíná do režimu nabíjení, musíte jej ručně přepnout na přenos souborů, jinak jeho interní paměť v počítači neuvidíte. Mezi další možnosti USB připojení patří USB tethering a přenos obrázků. Bezdrátovou konektivitu zahrnuje Bluetooth 5.0 (včetně podpory kodeku apt-X HD) a Wi-Fi Direct, byť tato položka je v nastavení ukryta až příliš hluboko.

Telefon pro zpřesnění polohy využívá i GPS signál L5
Black Shark trpí tradiční nedostatkem spousty smartphonů od Xiaomi, postrádá NFC, takže zapomeňte na placení mobilem. K mobilnímu internetu se připojíte přes Wi-Fi či LTE, podporovány jsou pásma 1, 3, 4, 5, 7, 8, 20 a 28. Xiaomi ve specifikacích zmiňuje dvoukanálovou GPS (L1 + L5), ve výčtu satelitů jsme nakonec objevili skutečně i jeden využívající signál L5. Telefon umí dále přijímat i signál z navigačních systémů Beidou a GLONASS.

Jaké máte možnosti při optimalizaci s výdrže baterie?
Black Shark 2 podporuje rychlé 27W dobíjení, z nuly na sto dobijete s přibaleným adaptérem 4 000mAh baterii za hodinu a čtvrt, což je velmi slušná rychlost. Při spuštění nabíjení je patrné větší tempo dobíjení, které se přibývající kapacitou, zhruba od tří čtvrtin, zpomaluje. Je však pravidlem, že za prvních patnáct minut se dobilo rovných 30 procent baterie! A to má podle výrobce vystačit až na hodinu hraní.


Statistiky využití a možnost aktivace úsporného režimu. Třeba půlhodina hraní PUBG spolykala jen 2 procenta baterie
Samozřejmě, při hraní her jde baterie rychleji dolů, ale závisí i na nastaveném výkonovém režimu, typu hry, nastavených parametrech displeje, zejména jeho jasu, a na dalších detailech. Pokud byste smartphone používali jako běžný telefon, není problémem dvoudenní výdrž na jedno nabití. A to je s pohledem na současné „jednodenní“ smartphony slušný nadstandard. Bezdrátové nabíjení Black Shark 2 nepodporuje.
Software
Joy UI pro Evropu vypadá bídně! Xiaomi se v tiskových materiálech chlubí rozhraním Joy UI, zase až taková sláva to však v konečném důsledku není. Plnohodnotné Joy UI je součástí čínské verze modelu, má „kovový“ nádech, který koresponduje s designem telefonu a spoustu funkcí navrch. Evropa však tentokrát ostrouhala, Xiaomi se s tím nepáralo, a pod slovy Joy UI nabízí čistý Android navíc jen s herním prostředím Shark Space a upraveným Nastavením.






Takto vypadá uživatelské rozhraní Joy UI, která se od čistého Androidu moc neliší
Jenže, uživatelské prostředí na první pohled působí vybydleně, a tento dojem ještě zesílí při bližším zkoumání. Použitá evropská ROM je dokonce oproti čistému Androidu ještě ořezaná, a to často o elementární funkce, jakými je funkční VoLTE, nahrávání displeje, tmavý systémový režim, systémový ekvalizér, ochrana náhodného dotyku na displej v kapse, a spousta dalších drobností. Není divu, že se byla na webu evropského brandstoru spuštěna petice za adekvátní ROM pro evropské uživatele. Zda bude mít úspěch, je zatím těžké odhadnout.

A takto vypadá uživatelské rozhraní Joy UI u čínské verze telefonu, globální ROM je o téměř všechny softwarové dodělávky ochuzena. Xiaomi prostředí evropské varianty zatím dost odfláklo...
A zatímco čínská ROM už prodělala tři velké aktualizace, ta Evropská zatím ani jednu. AZavděk tedy budete muset vzít čistému Androidu 9.0 Pie, který je sice svižný a přehledný, z pohledu softwarových vychytávek vás bude, zejména při přechodu z MIUI10, stále trápit pocit, že v softwaru telefonu něco podstatného chybí. V neposlední řadě je prostředí prostě nuda, herní smartphony jsou často i o efektech a designu uživatelského rozhraní, což Black Sharku 2 žalostně schází.





S podporou češtiny je to špatné... v některých systémových aplikacích se nastaví, zbytek systému však zůstává v angličtině. A to platí i pro nabídku Nastavení
A v dnešní době je dost nestandardní i jazyková bariéra. Při výběru jazyka telefonu úplně chybí čeština, což u ROM postavených na AOSP nebývá zvykem. Češtinu si sice aktivujete následně ručně, ale počeští jen některé předinstalované aplikace, systémové nastavení, položky v horní liště a další popisky zůstávají v angličtině. Za chybějící češtinu u evropské varianty telefonu dáváme rozhodně palec dolů. Ani aktualizace zabezpečení na tom nejsou nejlépe, datují se k březnu.


Klávesnice v režimu na výšku a na šířku displeje. Oceňujeme výraznou vibrační odezvu
Největší softwarovou inovací je oddělený prostor Shark Space (tzv. „Žraločí prostor“), který aktivujete posunutím bočního zeleného jezdce. Následně se automaticky ukončí aplikace na pozadí, uvolní systémové zdroje a dočasně deaktivuje přísun notifikací, navíc vás nebudou obtěžovat příchozí SMS zprávy ani volání. V tomto režimu si můžete nechat zobrazit plovoucí okno s frameratem, aktuální spotřebou energie a teplotou čipsetu.



V systémovém nastavení si můžete detailně upravit styl blikání a barvy bočních pruhů s LED diodami i zadního loga S
Nabídka aplikací je strohá, soustředí se na základní položky od Googlu. Čekat tak můžete i dobře ovladatelnou Google klávesnici s výraznými vibracemi, na které funguje i psaní tahem prstu. Oproti čínské verzi navíc není problém do telefonu cokoliv stáhnout, protože je jeho součástí obchod Google Play.



Tři ovladače ve spodní liště můžete nahradit gesty, počítá se i s podporou více uživatelů
Škoda jen, že u ovladačů ve spodní liště displeje nepřehodíte pozici zpětné šipky. Navíc jsou v základu aktivní gesta, která vám na první vysunutí otevřou poslední spuštěné aplikace a samotnou hlavní nabídku až na vysunutí druhé. Toto chování lze naštěstí vypnout, ovšem musíte se zanořit až poměrně hluboko do nastavení. V rámci uživatelského rozhraní vidíme nevyužitý potenciál.
Fotoaparát
Známý 48Mpx snímač a zoomový objektiv k tomu. Black Shark 2 vsadil na hlavní snímač Sony IMX586 s rozlišení 48 megapixelů a clonou f/1.8, sekundární 12MPx snímač (f/2.2) se stará o dvojnásobné optické přiblížení. Stejně jako u ostatních smartphonů nejsou fotky pořizovány v plném rozlišení, ale díky pixel binningu (čtyři pixely se „slučují“ do jednoho) z foťáku na výstupu lezou 12Mpx fotografie.

Uživatelské rozhraní fotoaparátu. Umělá inteligence se stará o rozpoznání typu scény, v tomto případě poznala focení rostliny
Výsledné fottky z Black Shark 2 mají charakteristický vzhled, skoro jakoby Xiaomi chtělo fotoaparátem zachytit co nejvíce detailů (jednotlivé snímky mají 7 - 10 MB) a trochu rezignovalo na post-processing. Díky tomu občas nesedí barevná věrnost, na první pohled vám navíc někdy přijde, že jsou fotografie až „uměle“ přeostřené. Při focení miniaturních detailů, např. kvetoucích stromů se však drobné kvítky již při nepatrném ručním přiblížení podobají spíše mazanici.

Umělá inteligence zvládne u selfíček rozpoznat třeba váš věk. V mém případě mi přidala dva roky navíc
Při focení makrosnímků je úroveň detailů a barevná věrnost velmi slušná, a to včetně přirozeného bokehu. Ten trochu uměle naroste bokeh až při focení v samostatném portrétovém režimu. Automatika fotoaparátu občas nechtěla do blízka zaostřovat. Pokud jste ji nepomohli ručně, byly výsledkem rozostřené snímky. Fotoaparát má problém s dynamickými scénami (typicky fotka vody, oblohy a nějakého tmavého objektu), u nichž nepomůže ani HDR režim.








Veškerá nastavení fotoaparátu, třeba takové rozlišení výsledných snímků si neupravíte, rozlišení videa však už ano
Fotoaparát disponuje umělou inteligencí, která se snaží přizpůsobovat nastavení automatiky snímané scéně. V režimu Pro můžete navíc upravit vyvážení bílé, ostření, čas, ISO a použitý objektiv. V nabídce fotorežimů nechybí ani Panorama. Selfíčka pořízená 20MPx snímačem jsou dobře zaostřená a bez šumu, foťák umí vcelku slušně oddělit popředí od pozadí
Ukázkové fotografie:






Fotografie za slunečného počasí






Fotky pořízené při zatažené a deštivé obloze






Povedené makrosnímky








Základní snímek a 2× přiblížená fotografie, barvy na přiblížené fotografii jsou občas dost jiné, než u základní fotografie



Fotografie pořízené v portrétovém režimu s rozmazaným pozadním




Snímky pořízené v interiéru


Selfie pořízená na automatiku a v portrétovém režimu
Videa natáčí telefon maximálně v UHD rozlišení s 30 fps, případně ve Full HD se stejným frameratem. Videa vypadají koukatelně, digitální stabilizace obrazu však příliš velký přínos nemá. Pořízené záznamy jsou často roztřesené. Čekejte možná lehčí nadprůměr v kvalitě nahrávání a celkově i při focení. V cenové relaci, kde se nachází Black Shark 2, jsme však již testovali smartphony s daleko kvalitnějším fotoaparátem.
Ukázková videa:
Závěr
Xiaomi Black Shark 2 je povedený smartphone se špičkovým hardwarem a výkonem. Po Xiaomi Mi 9 se navíc jedná o druhý nejlevnější smartphone se Snapdragonem 855, který je ještě navíc cílen přímo pro mobilní hráče. Evropská varianta doplácí na nedodělané prostředí, chybějící češtinu (což nás v roce 2019 dost udivuje) a obáváme se i horší podpory, což je vidět v dotazech na komunitním fóru. Xiaomi vám sice k telefonu pošle evropskou nabíječku, ale třeba taková uživatelská příručka alespoň v angličtině, tak ta není v základní krabici ani k dohledání jinde na webu.
|
 | rozměry a hmotnost: 164 × 75 × 8,8 mm, 205 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 340, 403 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 855 (8× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: dostupný na evropském e-shopu |
Z pohledu na čistě herní aspekt jsou možnosti úprav velmi bohaté, a to pro každou hru samostatně. Upravíte si spotřebu baterie, výkon čipsetu, grafiky, chování dat na pozadí, přepínání mezi LTE a Wi-Fi či detailně upravíte barvy na displeji. Pokud vám nevyhovuje odezva či přesnost dotykového ovládání, tak i na to vám Black Shark 2 nabídne různé položky nastavení, překvapilo nás i nastavení citlivosti dotyků pro ovladače v levé a pravé části displeje, že se může hodit např. u PUBG. Herní výkon a bohatost nastavení řadí telefon na špici.


Samostatně lze k Black Shark 2 zakoupit i ochranné pouzdro s dvěma herními ovladači, a to za 90 EUR (cca 2 300 Kč)
Pokud Xiaomi odladí software a přidá do evropské verze funkce a design z čínské ROM, má herní smartphone šanci na úspěch. Ještě když k tomu připočteme samostatně nabízené herní ovladače a rychlonabíjení. Osobně bych však sáhl po stříbrné variantě 12/256 GB, která na evropském storu BlackSharku stojí 649 EUR (16 700 Kč). Námi testovaná černá 8/128GB vychází na 549 EUR (14 125 Kč). Dle informací na webu obchodu je možné záruku uplatnit i na území ČR.
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 79 × 8,5 mm displej: 5,7", kapacitní IGZO LCD, 1 440 × 2 560, 515 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 8 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
ZS600KL |
 | rozměry a hmotnost: 159 × 76 × 8,7 mm, 200 g displej: 6,0", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1024|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/ac/ad/b/g/n, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 172 × 79 × 9,7 mm, 215 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 340, 385 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 855 (8× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 75 × 9,3 mm, 190 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Plusy:
- povedený „agresivní design“
- kovové unibody příjemně chladí
- skvělý Super AMOLED displej s bohatými úpravami zobrazení
- špičkový hardware - Snapdragon 855 s až 12GB RAM
- podpora doplňkových gamepadů (bohužel jsme nemohli vyzkoušet)
- výkonové režimy u jednotlivých her včetně přetaktování na maximum
Minusy:
- automatický jas a noční režim nefungují podle představ
- ořezaná evropská ROM vypadá prázdně
- smartphone nemá plnohodnotnou češtinu
- „tradičně“ chybí NFC
- postrádáme bezdrátové dobíjení i 3,5mm jack
- v základní balení postrádáme alespoň základní sluchátka
Verdikt:
Nejeden z nejlevnějších smartphonů se Snapdragonem 855 klade důraz na hry a na výkon. Škoda prázdného prostředí a absence češtiny.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium