Plusy
- Špičkový foťák s 50× zoomem
- Nekompromisní výkon
- Rychlé drát, i bezdrát. dobíjení
- 90Hz displej
- Kvalitní stereo reproduktory
Minusy
- Přehnaná cena
- Chybějící voděodolnost
- Pouze Single SIM
- Nepřehledné prostředí MIUI
- Po doprodeji v ČR už nekoupíte
Nebývá zvykem, aby nově představený telefon na trhu skončil dříve, než v redakci dopíšeme recenzi, obzvláště pokud jde nejvyšší model značky. Výrazné mezigenerační zdražení Xiaomi Mi 10 Pro však zřejmě nesplnilo očekávání prodejů a firma jej po pár týdnech od uvedení stáhla z českého trhu. V zahraničí se však prodává dál a když opomeneme vysokou cenu, tak jeho výbava i vynikající fotografické schopnosti rozhodně stojí za pozornost.
Xiaomi Mi 10 Pro sází na elegantní design, nejlepší výbavu na trhu a hlavně 108Mpx fotoaparát, který nabízí až 50× zoom, který vás nadchne. Vše ale zabíjí chybějící voděodolnost, Single SIM provedení a hlavně opravdu vysoká cenovka 28 000 Kč. Zejména poslední argument je důvod, proč jej v době vydání recenze na českém trhu již oficiálně nekoupíte.
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 75 × 9,0 mm, 208 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 340, 385 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 108MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Xiaomi Mi 10 Pro si přečtěte na následujících listech.
Design
Zaoblený pěkně do ruky. Xiaomi Mi 10 Pro je designovou kombinací loňského vlajkového modelu Mi 9 a podzimního fotomobilu Mi Note 10. Čekejte tedy skleněné tělo se zaoblenými boky a zády díky kterým telefon působí prémiově a zároveň velmi pohodlně padne do ruky. Dokonce i displej je na bocích zakřivený, tak že obraz přechází až pěkně do boků.



Matné provedení vypadá obzvláště v zlaté variantě úchvatně. Telefon na slunci vrhá odlesky všech barev, navíc díky zaoblenému tělu skvěle padne do ruky.
Celkově displej naprosto dominuje čelní straně díky velmi tenkým rámečkům dole i nahoře. Toho Xiaomi dosáhlo přesunutím čelní kamerky do průstřelu v levém rohu displeji, který je zde opravdu malý, takže při většině činností o něm překvapivě ani skoro nevíte. Vpředu dále najdeme nutné senzory, optickou čtečku otisků prstů integrovanou do displeje a samozřejmě i sluchátko pro volání.



Designově je telefon totožný s nedávno testovaným modelem Mi 10, rozdílem jsou jen přidané senzory pro fázové ostření ve vystouplém modulu fotoaparátu.
Na zádech doslova vyčuhuje čtveřice vystouplých fotoaparátů, kvůli kterým se telefon bez pouzdra až nepříjemně kýve při psaní na stole, nechybí ani blesk a senzory pro fázové ostření. Počítat můžete i s cívkou pro NFC a bezdrátové dobíjení, které se nenápadně ukrývá pod skleněnými zády, které na světle vrhají zajímavé odlesky. Líbí se mi, že Pro varianta má narozdíl od té základní příjemný matný povrch, takže na něm tolik neulpívají otisky prstů.






Telefon je dodáván i s bohatým příslušenstvím jako je 65W adaptér, či ochranný zadní kryt.
Na opravdu tenkých bocích přístroje najdeme vlevo zapínací tlačítko a regulaci hlasitosti, pravý bok zůstal úplně prázdný. Horní strana nabídne netradičně mikrofonek, infračervený port a překvapivě i jeden z dvojice stereo reproduktorů. Ten druhý se nachází dole vedle dalšího mikrofonku, USB-C konektoru a slotu pro nanoSIM. Bohužel jen na jednu, jelikož se telefon v ČR prodává pouze ve variantě Single SIM. Chybějící izolace na něm chybí, což napoví hlavní konstrukční nevýhodou - telefon není voděodolný.
Displej
Rychlý a zahnutý přes hranu. Xiaomi Mi 10 Pro nabízí 6,67“ AMOLED displej s Full HD+ rozlišením 2 340 × 1080 pixelů, ovšem ještě více zaujme vyšší obnovovací frekvence 90Hz, díky které je obraz návykově plynulý. Líbilo se mi také barevné podání použitého panelu. To je ve výchozím stavu hodně živé, ale to si lze přizpůsobit. Panel má totiž široký barevný gamut (pokrývá 100% DCI-P3), což znamená poměrně věrné podání barev.






Nastavení displeje
Trochu rezervy má telefon v maximálním jasu, který slibuje hodnoty až 500 nitů případně v extrému až 800 nitů. Měření sondou však odhalilo, že i na nižší hodnotu má panel problém se dostat. Pochválit však musíme nízkou hodnotu minimálního jasu. Přesto i uvedené hodnoty postačí na pohodlné používání za tmy i na slunci a hodit se budou i pro podporu obsahu v HDR10+.
Naměřené parametry displeje:
- minimální jas: 2 cd/m2
- maximální jas: 464 cd/m2
- gamma: 2,25
- průměrná barevná odchylka (ΔE): 1,67
- maximální barevná odchylka (ΔE): 5,27
Zpočátku si u telefonu budete trochu zvykat na zaoblení displeje na bocích, které působí efektně, ovšem je velká škoda, že jej výrobce nijak dále nevyužil. Zatímco u některých telefonů slouží boky k různým ovládacím gestům, v případě Xiaomi jsou opravdu pouze na parádu, což potvrzují i barevnou signalizací notifikací. Komu by pro změnu vadil průstřel v displeji, nemusí mít strach, v tomto případě je velmi nenápadný a rychle si zvykne. Navíc je možné jej softwarově schovat.
Hardware
Připravený na budoucnost. Po stránce hardwarové výbavy budete u Xiaomi opravdu jen těžko hledat kompromisy. Výkon obstarává osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 865 s taktem až 2,84 GHz, který doplňuje vynikající grafika Adreno 650. Díky tomu počítejte s bleskovými reakcemi, ať po telefonu předložíte jakýkoliv úkol.
Zahrát si zde můžete i ty nejnáročnější hry na plné detaily a telefon se ani trochu nezapotí, a to i díky kapalinovému chlazení na bázi parní komory doplněnou o 6 pasivních chladících vrstev z grafenu. K plynulému multitaskingu dopomáhá také 8 GB operační paměti LPDDR5.
Výkon - Antutu 8.3.6
- Celkové skóre: 569 040 bodů
- CPU: 178 615 bodů
- GPU: 214 785 bodů
- MEM: 96 591 bodů
- UX: 79 049 bodů
Vnitřní paměť nabízí slušných 256 GB, což podle mě dostačí většině, nicméně už ji nijak dále nerozšíříte. Alespoň se jedná o typ UFS 3.0, které nabídne špičkové rychlosti čtení, ale i zápisu. Zamrzí jen absence slotu na paměťové karty, ovšem troufnu si tvrdit, že většina uživatelů ji vzhledem k velikosti integrované paměti nebude potřebovat.
Konektivita telefonu je až na malý ústupek v podobě pouze Single SIM varianty příkladná. Telefon totiž podporuje 4G i 5G sítě, zvládá nový standard Wi-Fi 6 (8×8 MIMO) a u ní překvapivě i podpora šifrování WPA3. Samozřejmost je podpora pásem 2,4 i 5 GHz. Nechybí ani Bluetooth 5.1, NFC pro bezkontaktní platby a překvapivě zde najdete také infračervený port pro ovládání domácí elektroniky.
Rychlost úložiště - AndroBench:
- Sekvenční čtení: 1 656,51 MB/s
- Sekvenční zápis: 731,76 MB/s
- Náhodné čtení: 221,21 MB/s (56 630,52 IOPS)
- Náhodný zápis: 212,9 MB/s (54 504,1 IOPS)
Telefon je i naprostý nezmar po stránce výdrže, což zajišťuje integrovaná 4 500 mAh baterie, která má sice o něco menší kapacitu, než základní verze, nicméně telefon stále udrží na živu plné 2 dny i při náročnějším používání. Například i při zapnuté Wi-Fi a s plném jasu vydržel přehrávat Full HD video téměř fantastických 18 hodin v kuse.
Telefon potěší i velmi rychlým nabíjení, přesto je zde jedna věc, které moc nerozumím. Telefon je totiž dodáván s 65W rychlonabíječkou, přestože, telefon zvládá maximálně 50W, a to jen po omezenou dobu. Nevím, zda byl původní plán telefon osadit rychlejším nabíjení, jen se to nestihlo, nebo zda se tím Xiaomi připravuje do budoucna, kdy teoreticky takový výkon může dodatečně softwarově povolit. I s aktuálními 50W však telefon plně nabijete za necelých 50 minut.
Rychle nabíjet lze navíc i bezdrátově, a to až výkonem 30W, pokud máte nabíječku, která to v kombinaci s telefonem podporuje. Nechybí zde dokonce ani možnost reverzního bezdrátového dobíjení, ovšem zde už počítejte s výkonem maximálně 5W. Nicméně i to na dobití jiného telefonu či bezdrátových sluchátek postačí.
Výdrž:
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 17 hodin 48 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 17 hodin 1 minuta
- Doba nabíjení (15 - 90 %): 35 minut
- Doba nabíjení (0 - 100%): 49 minut
Telefon nabízí také dvojici stereo repráčků, který je dostatečně hlasitý a jistě má i hudební ambice. Každopádně kvalitou za jinými vlajkovými modely lehce pokulhává živostí projevu a nevýraznými basy. Naopak s výškami to občas přehání, až to například u ženských zpívaných refrénů může trochu tahat za uši. Přesto repráčky telefonu stále patří k tomu lepšímu na trhu.

Průběh a doba nabíjení Xiaomi Mi 10 Pro.
K poslechu lze samozřejmě využít i sluchátka, a to jak drátová skrze USB-C (redkukce USB-C na 3,5mm jack v balení), tak bezdrátová přes Bluetooth. Zde potěší hlavně široká podpora kodeků jako AAC, LDAC, LHDC, LLAC.
Software
Velmi košatý, ale aktuální. Xiaomi i zda používá nadstavbu MIUI 11, která je zde postavena na Androidu 10. Stále platí, že jde o jednu s nejkošatějších nadstaveb vůbec, což sice znamená široké možnosti nastavení, ovšem často na úkor přehlednosti. Kdo však telefony Xiaomi již delší dobu používá, bude zde jako doma.






Prostředí MIUI 11
Líbí se mi, že už Xiaomi zbytečně neplýtvá bloatwarem. Z přidaných aplikací třetích stran zde najdeme pouze Facebook, Netflix a LinkedIn, ale ty samozřejmě není problém v případě nevyužívání odinstalovat. Naopak zde ale můžete počítat s řadou skvělých aplikací přímo od Xiaomi, ať už jde o skener dokumentů, ovladač domácí elektroniky, nahrávání obrazovky, přenos dat ze starého zařízení a další.






Předinstalované aplikace
Dobrá je také optimalizace systému, kdy jsou animace systému pěkně plynulé, i aplikace se spouští a přepínají velmi rychle. Pochvalu Xiaomi zaslouží i za softwarovou podporu. Během testování telefon obdržel hned několik drobných aktualizací, a poměrně aktuální jsou i bezpečnostní záplaty přímo od Googlu.
Fotoaparát
Detail do dálky i na blízko. Stejně jako u nedávno recenzovaného Xiaomi Mi 10 najdeme i u Pro modelu čtyřnásobný fotoaparát. Zde ovšem narozdíl od něj konečně dává smysl, jelikož všechny čočky najdou smysluplné využití. Tím hlavním je zde znovu 108Mpx snímač ISOCELL Bright HM1, vyvinutý ve spolupráci se Samsungem.
Těšit se tedy můžete na špičkově ostré snímky s vynikajícími detaily i kresbou za dobrého světla. Ovšem dobrou práci odvádí i v noci, kdy sice přibývá šum, ale i přesto je telefon schopen zachytit dostatek světla i detailů. Velkým pomocníkem je zde hlavně dedikovaný noční režim, který si pomáhá delší expozicí a skládáním snímků.
Sestavení fotoaparátu Xiaomi Mi 10 Pro:
- Hlavní objektiv: 108 Mpx (výsledné snímky 25,2 Mpx), velikost pixelů 1,6μm, velikost senzoru 1/1,33″, světelnost f/1,69, OIS, až 50x digitální zoom
- Ultraširoký objektiv: 20 Mpx, světelnost f/2,2, zorný úhel 117°
- Portrétní objektiv: 12 Mpx, světelnost f/2, velikost pixelů 1,41 μm, fázové ostření, 2× optický zoom
- Hybridní objektiv: 8 Mpx, světelnost f/2, OIS, velikost pixelů 1 μm, až 10× hybridní zoom
Druhým v pořadí je tu ultraširoký objektiv. Ten zde má vysoké rozlišení 20Mpx, což je znát na skvělé ostrosti snímků. Bohužel má ultraširokáč horší světelnost f/2,2, takže v noci s ním velmi nepochodíte. Líbí se mi však, že ultraširoký objektiv telefon používá také pro makro režim. Sice narozdíl od telefonů se speciální makro kamerkou nedokáže zaostřit úplně z extrémní blízkosti, nicméně vše významně kompenzuje kvalitou obrazu.








Ukázkové snímky
Třetí v pořadí je tu portrétní objektiv s rozlišením 12Mpx, který jednak už podle názvu slouží k pořizování portrétních snímků s rozostřeným pozadím, ovšem jeho druhou hlavní úlohou je 2× optický zoom. Zde je však nutné podotknout, že jeho využití v telefonu nevynutíte. Při zazoomování na hodnotu 2× totiž telefon podle světelných podmínek sám rozhodne, zda využije portrétní objektiv nebo digitálně přiblíží snímek ze 108Mpx foťáku s lepší světelností.



Srovnání stejné scény nejdříve z ultraširokého objektivu, poté hlavního objektiv a nakonec z hlavní objektivu s aktivním nočním režimem.
Posledním fotoaparátem je zde 8Mpx objektiv sloužící k až 10× hybridnímu zoomu. Ten vzniká kombinací digitálního a optického zoomu, čímž dosahuje zejména díky datům i ze 108Mpx snímače opravdu působivých výsledků. Za dobrých světelných podmínek totiž dokáže zachytit opravdu spoustu detailů, které byste čistě digitálním zoomem z hlavního snímače nikdy nevyfotili.




Snímky pořízené v makro režimu ultraširokým objektivem.
Tou hlavní předností a vlastně i výhodou proti základnímu Mi 10 je v případě Pro modelu 50× digitální zoom. Ten sází zejména na vysokém rozlišení hlavního objektivu, které i po takto velkém přiblížením dokáže uspokojit. Samozřejmě už se zde nedá bavit o nějaké skvělé kvalitě, ba naopak. Po takové přiblížení se ztrácí detaily, slévají se hrany a je zde i patrný šum, nicméně tou hlavní hodnotou je, že dokáže zachytit více než lidské oko. Budete sami překvapeni, co všechno dokáže na vzdálenost zachytit. Viz například snímek hradu Špilberk focený z 5km vzdálenosti. Překvapivě obstojných výsledků jsme však dosáhli i v noci.





Zoomovací schopnosti Xiaomi Mi 10 Pro (0,6×, 1×, 2×, 5×, 10×, 50×). Další ukázky zoomu včetně noci najdete v galerii.
Přítomna je samozřejmě i čelní kamerka s rozlišením 20 Mpx, která nabízí i speciální režimy jako je portrét či panorama. Nechybí ani efekty pro zkrášlování obličeje, kde můžete ručně upravovat jednotlivé části obličeje jako je brada, rty vlasy, oči apod., což využijí zejména dámy. Hodit se bude i možnost pořízení snímku zamávání ruky.


Ukázkové selfie
Aplikace fotoaparátu asi majitele smartphonů Xiaomi příliš nepřekvapí. Má totiž stále stejný vzhled a těšit se můžete i na spoustu režimu jako je 108Mpx režim, profesionální mód, skener dokumentů, Google Lens a překvapivě ve foťáku najdete i vodováhu pro zachycení snímku v rovině.





Prostředí aplikace fotoaparátu.
Xiaomi Mi 10 Pro umí samozřejmě i natáčet video, a to překvapivě až v 8K rozlišení při 30 fps. Nechybí však ani 4K při 60 fps a stejnou snímkovací frekvenci nabízí i Full HD. V každém případě je třeba vyzdvihnout jednak kvalitu videa, ale i jeho barevné podání a překvapivě skvělou stabilizaci. Doménou Pro modelu jsou pak i zpomalená slow-mo videa až při 960 fps.
Fotografie v originální kvalitě naleznete na úložišti Microsoft OneDrive.
Závěr
Xiaomi Mi 10 Pro je špičkový telefon, který zaujme jak výbavou, tak hlavně 108Mpx fotoaparátem s až 50× zoomem, kterému ale fanoušci budou těžce odpouštět jeho cenu. Prodává se totiž na poměry Xiaomi za závratných 28 000 Kč, což znamená mezigenerační zdražení téměř o neuvěřitelných 100%. Dokonce i proti podzimnímu modelu Mi 9 Pro 5G dokonce podražil o šílených 11 000 Kč. To je také jeden z hlavních důvodů, proč byl telefon ještě před vydáním recenze stažen z českého trhu. Nyní už jej seženete jen v doprodejích, u šedých dovozců nebo v zahraničí.



Zdražení se přitom u Xiaomi v průběhu let dalo očekávat. Poslední měsíce se zvedá sebevědomí i ceny i jiných velkých výrobců a bylo jen otázkou času, kdy se přidá Xiaomi. Navíc je model Mi 10 Pro plnohodnotným vlajkovým modelem, který si v ničem nezadá i s dražšími telefony. Jediným nedostatkem je zde totiž chybějící voděodolnost a omezení na Single SIM verzi.
|
 | rozměry a hmotnost: 163 × 75 × 9,0 mm, 208 g displej: 6,7", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 340, 385 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 256 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 108MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Konkurenti
Přesto ale letos odpadl hlavní argument v podobě nízké ceny, kterým Xiaomi téměř vždy vítězilo. V takto vysoké cenové hladině to totiž bude mít velmi obtížné. Za stejnou cenu se totiž prodává Samsung Galaxy S20+ a o moc dražší už není ani Apple iPhone 11 Pro Max, za které jsou uživatelé zvyklí připlácet. Přitom o téměř 3 000 Kč levněji seženete obdobně vybavený OnePlus 8 Pro, navíc s voděodolností.
Skvělou alternativou je například i nové Realme X50 Pro, které sice namá takové zoomovací schopnosti, ale podobnou výbavu nabízí o více než 6 000 Kč levněji. Pokud ale přeci jen preferujete Xiaomi, ale chcete ušetřit, výjimečně doporučím základní variantu Mi 10, která je vzhledem i výbavou prakticky totožná, pouze přichází o zoomovací schopnosti a dokonce má silnější baterii, přestože je o 5 000 Kč levnější.
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 78 × 8,1 mm, 226 g displej: 6,5", kapacitní OLED, 1 242 × 2 688, 456 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 969 mAh procesor: Apple A13 Bionic (6× Lightning, 3 GHz, 7nm) operační systém: Apple iOS 13 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 74 × 7,8 mm, 186 g displej: 6,7", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 440 × 3 200, 524 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 8 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Samsung Exynos 990 (8× Exynos M4, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (4 320 × 7 680), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 165 × 74 × 8,5 mm, 199 g displej: 6,8", kapacitní Fluid AMOLED, 1 440 × 3 168, 512 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 510 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 74 × 8,9 mm, 205 g displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 200 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 71 × 9,6 mm, 203 g displej: 6,7", kapacitní OLED, 1 080 × 2 340, 385 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 108MPx, video (6 016 × 3 384), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Xiaomi Mi 10 Pro je špičkový telefon se smutným koncem, jelikož navzdory perfektní výbavě a vynikajícímu 108Mpx foťáku s 50× zoomem nedokázal obhájit vysokou cenu 28 tisíc korun a byl stažen z českého trhu.
Plusy:
- Špičkový fotoaparát
- Vynikající výkon
- Příkladná konektivita včetně 5G
- Dlouhá výdrž baterie
- Rychlé drátové i bezdrátové dobíjení (50 a 30W)
- Reverzní bezdrátové dobíjení
- Kvalita natáčeného videa (až 8K)
- Stereo zvuk
- 90Hz displej
Minusy:
- Vysoká cena
- Chybějící voděodolnost
- Pouze Single SIM
- Nepřehlednost prostředí MIUI
- V ČR už oficiálně nekoupíte
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium