Plusy
- 120Hz displej s Adaptive Sync
- 5G konektivita
- Poměr cena/výbava
- Výdrž na baterii
- Rychlé dobíjení
Minusy
- Nemá bezdrátové dobíjení
- Horší kvalita videa
- Tragický makro objektiv
- Zbytečný bloatware
Jen několik měsíců po povedeném modelu Mi 10 Lite 5G přišlo Xiaomi s nástupcem Mi 10T Lite. Rovněž nabízí 5G konektivitu a jménem odkazuje na aktuální top modely. Novinka sice tentokrát vsadila na nepatrně slabší procesor, ale má větší displej, který sice základní AMOLED vyměnil za IPS, ovšem se 120Hz frekvencí. Vylepšením je i silnější baterie s rychlým dobíjením.
Xiaomi Mi 10T Lite startuje v základní variantě na 8 000 Kč s možným příplatkem 1 000 Kč za dvojnásobné úložiště. Za tuto cenu oslní zejména podporou 5G, kvalitním displejem i výdrží baterie. Dobrý je i poměr ceny/výbavy, ale konkurence dokáže být podobně dravá. V recenzi zjistíme, zda to bude stačit.
|
 | rozměry a hmotnost: 165 × 77 × 9,0 mm, 215 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 820 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 750G (8× Cortex-A77, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Xiaomi Mi 10T Lite si přečtěte na následujících listech.
Design
Vkusný a zajímavý. Xiaomi Mi 10T Lite už svým názvem odkazuje na vlajkovou řadu, takže navzdory nižší cenovce by měl vypadat stylově. To se ji ale úspěšně daří a na první pohled byste možná nepoznali, že se jedná o telefon střední třídy. Sklo Gorilla Glass 5 vpředu i vzadu, navíc s pěkným gradientem na zádech totiž v kombinaci s vyšší váhou dávají první dojem hodnotného telefonu.






Design Xiaomi Mi 10T Lite se tentokrát opravdu povedl a hlavně zeleno-zlatý gradient u testované verze Rose Gold vypadá úchvatně. Jen škoda vystouplého fotoaparátu.
Boky telefonu jsou sice plastové, nicméně mají velice příjemnou matnou úpravu, která zdařile připomíná kov. Navíc má telefon příjemně zaoblené okraje, takže telefon příjemně padne do ruky. Překousnout však musíte vyšší rozměry i váhu. Na druhou stranu díky větším rozměrům není tak znatelná tloušťka 9 milimetrů.





Fotoaparát vypadá velmi netradičně, jelikož jde o seříznutý kruh. Mnohem více ale zamrzí je vystouplý rovnou 2× .
Na čelní straně telefonu na vás čekají poměrně tenké rámečky, takže se telefon nevyhnul průstřelu v displej. Do rámečků se však přesto podařilo vměstnat sluchátko a nutné senzory. Na zádech vás jistě překvapí velmi netradiční modul fotoaparátu, který je vystouplý rovnou nadvakrát. První vystouplá část je kruhová, přičemž nad ni vystupuje ještě jedna část se seříznutou horní a dolní stranou modulu.
Výstupek je už dokonce tak vysoký, že jej nesrovná ani přibalený silikonový kryt, ovšem má ti i svou výhodu - při položení na stůl se telefon nijak nekýve. Modul obsahuje rovnou čtveřici fotoaparátů a vedle něj se nechází ještě duální blesk.





Xiaomi stále drží zvyk v podobě bohatého příslušenství. Počítejte tak s nabíječkou i silikonovým krytem v balení.
Na pravém boku telefonu se nachází šikovně umístěné zapínací tlačítko s integrovanou čtečkou otisků prstů. Nad ním pak hledejte regulaci hlasitosti. Levý bok nabízí pouze hybridní slot pro nano SIM a paměťovou kartu. Horní strana nabídne mikrofon a překvapivě i infračervený port pro ovládání elektroniky. Na spodní straně se nachází repráček, mikrofon, konektor USB-C a potěšením pro mnohé bude také 3,5 mm jack.
Displej
Rychlost a obraz, který se přizpůsobí. Xiaomi Mi 10T Lite nabízí 6,67“ IPS s průstřelem, který výrobce marketingově nazývá jako DotDisplay. Panel má FullHD+ rozlišení 2 400 × 1 080px, ovšem mnohem více potěší vysoká obnovovací frekvence 120 Hz, kterou si telefon volí automaticky.






Nastavení displeje
Displej totiž podporuje funkci Adaptive Sync, která dynamicky mění frekvenci podle používané aplikace, a to jak směrem nahoru, tak dolů v rozsahu 30 - 120 Hz za cílem ušetřit baterii. Natáčíte v video v 30 FPS? Displej přepne na 30 Hz. Sledujete video s tradičními 24 FPS? Displej se přepne na 48 Hz. U her a prohlížení webu pak naopak většinou zvolí 60, 90 či 120 Hz podle potřeby.
Ve střední třídě potěší i věrné podání barev, přičemž jejich sytost a teplotu si můžete zvolit v nastavení. Případně není problém zařízení přepnout úplně do tmavého režimu. V noci pak přijde vhod filtr modrého světla. Líbit se vám budou i pozorovací úhly. Bát se nemusíte ani odolnosti díky krycímu sklíčku Gorilla Glass 5.
Telefon nabídne solidní jas 450 nitů, který je v dané cenové kategorii lehkým nadprůměrem. Na čitelnost na přímém slunci si tak jistě stěžovat nebude, stejně tak ani v noci. Velmi se mi však líbí, dodatečné nastavení jasu přímo pro sluneční svit, který pozorovací vlastnosti ještě vylepší. Dodatečné nastavení je i pro noční režim, kdy lze jas dodatečně snížit ještě pod jeho běžné minimum.
Hardware
Dostatek výkonu a 5G do střední třídy. Hnacím motorem smartphonu je osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 750G s taktem až 2,2 GHz. Ten má dostatek výkonu pro plynulý chod i hraní náročnějších her. Tomu dopomáhá i 6 GB operační paměti, díky kterým nabídne bezproblémový multitasking. K ruce vám bude i 64 GB nebo 128 GB vnitřní úložiště.
Výkon - Antutu 8.5.2
- Celkové skóre: 330 857 bodů
- CPU: 114 037 bodů
- GPU: 77 707 bodů
- MEM: 67 430 bodů
- UX: 71 683 bodů
Jen pozor tyto varianty se liší typem úložiště. Menší paměť je typu UFS 2.1, kdežto námi testovaná 128GB varianta má úložiště UFS 2.2, kde se dočkáte o něco vyšších rychlostí, zejména v zápisu. A je nutno dodat, že naměřené hodnoty nás v dané kategorii mile překvapily. Díky slotu navíc lze do telefonu vložit i paměťovou kartu s kapacitou až 512 GB.
Rychlost úložiště - AndroBench:
- Sekvenční čtení: 856,79 MB/s
- Sekvenční zápis: 450,38 MB/s
- Náhodné čtení: 181,26 MB/s (46 404,49 IOPS)
- Náhodný zápis: 167,23 MB/s (42 811,22 IOPS)
Výhodou zvoleného čipsetu však nejsou ani tak rychlé paměti a dostatek výkonu, ale hlavně 5G konektivita, která se tak konečně dostává i mezi levnější telefony střední třídy. Kromě 5G tu nechybí ani LTE, dvoupásmová Wi-Fi 5, Bluetooth, NFC, ale i infračervený port pro ovládání domácí elektroniky. Nechybí zde samozřejmě USB-C a překvapivě i 3,5mm sluchátkový konektor, který lze využít i v rámci FM rádia.
Výdrž (při autom. frekvenci displeje):
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 9 hodin 32 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 14 hodin a 13 minut
- Doba nabíjení (0 - 100%): 57 minut
- Doba nabíjení (15 - 90 %): 39 minut
Těšit se můžete také ze silné baterie s kapacitou 4 820 mAh, která bez problému vystačí na 2 dny běžného až náročnějšího používání. S úsporným používáním se ale dá vydržet až 3 dny. Když pak energie dojde, nabijete telefon z 0 na 100% za necelou hodinku s přibaleným 33W adaptérem. Škoda jen, že se kvůli nižší cenovce telefonu nedostalo bezdrátového dobíjení.

Průběh nabíjení baterie Xiaomi Mi 10T Lite
Výhodou Xiaomi Mi 10T Lite jsou stereo reproduktory, které mají rozumně hlasitý projev s lehce hudebními ambicemi. Mají totiž poměrně dobrý výšky a středy, ale celkově zvuku chybí živost a basy. Pro hraní her, či občasné sledování videí však budete spokojeni. Problém samozřejmě není připojit sluchátka skrze 3,5mm konektor nebo Bluetooth.
Fotoaparát
Jeden hlavní, druhý široký a zbytek do počtu. Xiaomi Mi 10T Lite dostalo do vínku čtveřici fotoaparátů, ačkoliv jak bývá už tohoto výrobce zvykem, většina jich je zde spíše do počtu. Ten hlavní má rozlišení 64 Mpx a jde o populární snímač Sony IMX682 s clonou f/1.89. Asi už dnes nikoho nepřekvapí, že telefon pixely skládá a výsledné fotky tak mají rozlišení jen 16 Mpx. Ve dnes vás příjemně překvapí ostrými, detailními snímky s pěkným barevným podáním.
Sestavení fotoaparátu Xiaomi Mi 10T Lite:
- Hlavní objektiv: 64 Mpx (Sony IMX682), clona f/1.89, velikost senzoru 1/1,17” ; video 4K (30 fps), FullHD (30/60 fps)
- Ultraširoký objektiv: 8 Mpx, clona f/2.2, úhel záběru 120°, velikost pixelů 1,12 μm
- Makro objektiv: 2 Mpx, clona f/2.4, velikost snímače 1/5“
- Portrétní objektiv: 2 Mpx, černobílý, clona f/2.4, velikost snímače 1/5“
- Selfie kamerka: 16 Mpx, clona f/2.45, velikost snímače 1/3,06“
V noci ale snímač selhává. Fotky jsou sice hezky projasněné, ale telefon nedokáže pobrat detaily a objekty jsou často rozmazaném o šumu ani nemluvě. Celkově jsem si u hlavního fotoaparátu všiml také větší citlivosti na světlo. Funkce automatického HDR sice většinou funguje dobře, ale v protisvětle selhává a snímky jsou přepálené, navíc jsou na fotkách také často vidět odrazy objektivu.









Ukázkové snímky
Druhým snímač je 8Mpx ultraširokáč s clonou f/2.2, který potěší širokým úhlem záběru 120° a díky odlišnému ohnisku je jím simulováni optické oddálení. Jen počítejte s trochu sytějším barevným podáním.
Zbylé dva objektivy jsou oba 2Mpx. Jedním je snímač hloubky ostrosti, který se hodí zejména u portrétních snímků. Druhým je pak 2Mpx makro kamerka, kterou už jsme u Xiaomi v minulosti viděli několikrát a ani zde se jeho kvalita nezlepšila. Sice dokáže zaostřit z blízkosti už cca 4 cm od objektu, ale to stále nic nemění fakt, že kvalitou jsou snímky i za dobrého světla spíše tragické a lépe dopadnete přiblížením z hlavní kamerky.



Snímky pořízený ultraširokoúhlým a hlavní fotoaparátem. Bohužel 2× zoom, který vám aplikace nabízí i na základní obrazovce je pouze digitální.
Když už zmiňuji přibližování, tak to je zde možné pouze digitálně a Xiaomi vám ho dokonce v aplikaci samo podbízí přepínačem 2× v základním režimu kamery. Na druhou stranu díky vysokému rozlišení hlavní kamerky je ale i digitální ořez stále velmi kvalitní, ale v noci se mu raději vyhněte.


Noční snímky
Telefon umí natáčet také 4K video při 30fps, ovšem bez stabilizace, takže video je hrozně trhavé a pro natáčení z ruky skoro nepoužitelné. Elektronická stabilizace funguje alespoň u Full HD videa ovšem i tam se mi stávalo, že se video místy divně trhalo. K tomu všemu ještě Xiaomi tradičně pro natáčení volí velmi syté barvy, takže natáčená scéna vypadá hodně nepřirozeně.


Ukázkové selfie
Při natáčení vám také Xiaomi nabízí možnost zoomování, ovšem to je pouze digitální. Přepínání objektivů totiž při zapnutém natáčení možné není. Pochvalu však ale získá alespoň za možnost natáčet zadní i čelní kamerku zároveň, což ocení třeba videoblogeři nebo my novináři.
Ukázkové video (4K, 30 fps):
Ukázkové video (Full HD, 30 fps):
Závěr
Xiaomi Mi 10T Lite se prodává za sympatických 8 000 Kč (6/64GB) respektive 9 000 Kč za testovanou variantu 6/128GB. Za tuto cenu jde o zařízení s vyváženým poměrem ceny/výbavy a hlavně je jedním z prvních telefonů, který do této cenové relace přináší 5G konektivitu a hlavně 120Hz displej. Dobrý je i hlavní fotoaparát, ovšem zbylé objektivy jsou spíše do počtu a spokojit se budete muset i s horším videem.



Co však Xiaomi může zkazit úspěch, je agresivní konkurence například v podobě Realme 7 5G, která zmíněnou konektivitu i s velmi podobnou výbavou přináší ještě o něco levněji. Za srovnatelnou cenu s testovanou vyšší variantou pak seženete i lépe vybavenou Motorolu Moto G 5G. Pokud pak nevyžadujete 5G konektivitu, vyplatí se sáhnout po několik tisíc levnějším Poco X3 NFC s jen o chlup slabším výkonem.
|
 | rozměry a hmotnost: 165 × 77 × 9,0 mm, 215 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 820 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 750G (8× Cortex-A77, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurence:
|
 | rozměry a hmotnost: 162 × 75 × 9,4 mm, 197 g displej: 6,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 405 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek Dimensity 800 (8× Cortex-A76, 2 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 166 × 76 × 9,0 mm, 212 g displej: 6,7", kapacitní LTPS LCD, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (1 TB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 750G (8× Cortex-A77, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 165 × 77 × 9,4 mm, 215 g displej: 6,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 400, 393 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSD, RAM: 6 GB, baterie: 5 160 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 732G (8× Kryo 470, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 64MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Xiaomi Mi 10T Lite jako odlehčená varianta vlajkového modelu přináší do vyšší střední třídy 5G konektivitu, skvělý displej i výbavu s rychlým dobíjením. Fotoaparát je dobrý, jen škoda horší kvality videa.
Plusy:
- 120Hz displej s Adaptive Sync
- 5G konektivita
- poměr cena/výbava
- Zachovaný 3,5mm jack
- Dobrá výdrž na baterii
- Rychlé dobíjení
- Silikonový kryt v balení
Minusy:
- Nemá bezdrátové dobíjení
- Horší kvalita videa
- Tragický makro objektiv
- Zbytečný bloatware
- Velmi titěrná notifikační dioada
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium
5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.
Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.