Plusy
- Výborný displej
- Skvělé foťáky
- Hromada výkonu
- Rychlé nabíjení
- Použité materiály
Minusy
- Nepodpora microSD
- Velká fototechnika
- Vysoká cena
- Využitelnost zadního displeje
- Pro někoho hmotnost
Opatrné přešlapování Xiaomi okolo nejvyšších příček je u konce. Mi 11 Ultra se chce prát s těmi nejlepšími, má špičkovou výbavu, skvělé materiály a také hodně vysokou cenu. Přídomek Ultra zde není jen tak pro srandu králíkům – vzhled samotný budí respekt a možná i trochu obavy. Zároveň dává jasně vědět, že tento telefon je jiný: obrovský blok s fototechnikou na zádech dává tušit, že focení bude silnou stránkou telefonu a skutečně tomu tak je.
Jestli máte Xiaomi zafixované jako výrobce telefonů, kteří jdou jen po poměru výkonu a ceny, pak bude potřeba začít ve vašich poznámkách škrtat. Ultra se nesnaží nabídnout co nejlepší výbavu za co nejlepší peníze, Ultra chce být nejlepší a Xiaomi si na tom dalo hodně záležet. Uvidíme, jak se bude takto drahému telefonu dařit. V loňském roce to firma zkusila s modely Mi 10 a Mi 10 Pro, které byly na poměry značky hodně drahé a oficiální česká distribuce s nimi brzy skončila, desítková Ultra do českých vod nedoplula pro jistotu vůbec. Letošní nástupce míří s cenovkou k metě 32 000 Kč, což jsou obrovské peníze, zvlášť na spíše budgetově vnímanou značku Xiaomi.
|
| rozměry a hmotnost: 164 × 75 × 8,4 mm, 234 g displej: 6,8", kapacitní AMOLED, 1 440 × 3 200, 515 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Xiaomi Mi 11 Ultra si můžete přečíst na následujících listech.
Design
Keramika a 234 g hmotnosti. Už první uchopení do ruky ještě podtrhne dojem výjimečnosti, telefon je pocitově příjemně těžký a hezky padne do ruky. Keramická záda, rám ze slitiny hliníku a přední sklo Gorilla Glass Victus; tohle jsou hodně prémiové materiály. Keramická záda jsou vyvedená v lesku, takže u testované černé vypadají jako zrcadlo. Neustálého leštění a utírání prachu se jednoduše nezbavíte. A nejhorší je, jak se prach drží kolem foťáku.
Mi 11 Ultra není žádný drobeček a hmotnost 234 g mluví za vše
Zároveň se musíte připravit i na to, že telefon klouže a těžká horní část s fototechnikou má tendence přepadávat. Bude zapotřebí si na to zvyknout, protože takhle se v ruce nechoval asi žádný telefon, který jsem měl dosud na test. „Batoh“ s fototechnikou je hodně veliký a uvidíte v něm tři čočky foťáků, tři LED blesky a malý sekundární displej, ale o něm až za chvilku.
Fototechnika je prostě obří, mohou za to jak samotné foťáky, tak i sekundární displej
Na lehce zaoblená záda navazuje kovový rám, který je také vyvedený v lesku. Na pravé straně najdete drobná tlačítka pro zapínání a regulaci hlasitosti. Na horní straně zase musím upozornit na IrDA port a jeden z dvojice hlasitých reproduktorů, ten druhý je logicky ve spodní části. Za ladění audia zodpovídá firma Harman/Kardon a sestava hraje skutečně skvěle a nahlas. Vespod ještě uvidíte klasiku v podobě USB-C portu a šuplíku na dvě nanoSIM, microSD karty nejsou podporovány. A na telefonu nehledejte ani 3,5mm jack.
Zpracování telefonu je příkladné a pochvalu si zaslouží výrobce i za použité materiály. Žádné pozlátko, ale skutečná prémiovost.
U konstrukce musím ještě zmínit zvýšenou odolnost s krytím IP68, řada Mi 11 je vlastně u Xiaomi první, která se touto certifikací může pyšnit. Samozřejmostí je podpora bezdrátového nabíjení. Telefon mi dorazil docela nalehko, takže bohužel nemohu sloužit s fotografií balení, ale dle specifikací zde najdete nabíječku, USB-C kabel, obal a také redukci z USB-C na 3,5mm jack.
Displej je velmi povedený, sklo je zahnuté jen lehce, takže se telefon docela dobře drží
Mi 11 Ultra je dost specifický telefon, který sází na prémiové materiály a dává skutečný dojem něčeho hodnotného. Na druhou stranu je třeba otevřeně uznat, že hrb na zádech a vysoká hmotnost na atraktivitě moc nepřidává. Ale výrobce asi tušil, že tohle neměl být ani nebude telefon pro masy.
Displej
AMOLED a 120 Hz. A dostávám se k displeji, kde Xiaomi jen potvrzuje své ambice udělat perfektní telefon. Jde o 6,81“ AMOLED s vysokým rozlišením 3 200 × 1 440 px. Už od pohledu je vidět, že jde o skvělý panel, což následně potvrdilo měření optickou sondou. Displej má výbornou čitelnost na slunci a fantastické pozorovací úhly. Samozřejmostí je podpora HDR10+ a Dolby Vision.
Naměřené parametry displeje:
- minimální a maximální jas: 9/444 cd/m2
- gamma: 2,24
- průměrná a maximální barevná odchylka (ΔE): 1,27/4,02
Barevné odchylky jsou velmi nízké, výborné barevné ladění je vidět už na první pohled. Nicméně pokud necháte nastavení na výchozí automatice, snaží se jít především cestou líbivého podání.
Potěší i 120Hz obnovovací frekvence, nicméně v základu je zapnutých jen 60 Hz. V nastavení to může vypadat trochu matoucí, ale dle všeho se při zapnutých 120 Hz frekvence dynamicky mění od 30 přes 60 a 90 až po 120 Hz. I proto není při zapnutí vyšší frekvence rozdíl ve výdrži baterie tak velký; počítejte s tím, že bude asi o 20 % kratší. Musím zmínit ještě čtečku otisků prstů přímo v displeji, ta je krásně rychlá a hlavně spolehlivá.
Nastavení displeji má docela dost nastavení, ale nečekejte nic vyloženě nestandardního.
Druhý zadní displej by měl podle všeho pocházet z náramku Xiaomi Mi Band 5. Má úhlopříčku 1,1“ a rozlišení 294 × 126 px. Ten primárně slouží jako hledáček pro „selfie“ focení, nicméně umí zobrazovat i nějaké obrázky, text nebo hodiny. Upozorní vás na notifikace pomocí malé, ale nějaké širší využití nečekejte. Displej se aktivuje poklepání na něj, jinak na dotyk nereaguje. Upřímně jsem čekal, že s tím výrobce vymyslí ještě trochu víc.
Nastavení zadního displeje je vcelku jednoduché, protože nemáte moc možností, co vlastně nastavit.
Hardware
Jen to nejlepší, co můžete mít. Možná stačí jen napsat Snapdragon 888 a 12 GB RAM. O moc dál se už jít nedá, takže se netřeba obávat, jestli má telefon dost výkonu, jestli na něm pojedou nové hry… S Xiaomi Mi 11 Ultra můžete dělat cokoli a stejně pravděpodobně nenarazíte na její limit. Prozatím je u nás v prodeji 256GB verze, ale existuje i 512GB varianta, kterou by možná někteří uvítali, protože velikost úložiště je kvůli absenci slotu pro microSD konečná. A možná se k nám do prodeje dostane i varianta s 256GB úložištěm a jen 8 GB RAM, která zase bude asi o něco levnější než testovaný kus.
Výkon - AnTuTu 9.0.8
- Celkové skóre: 697 277 bodů
- CPU: 185 849 bodů
- GPU: 304 714 bodů
- MEM: 107 489 bodů
- UX: 99 225 bodů
Samozřejmostí je podpora 5G, rychlé Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, NFC a navigační čtveřice: GPS, GLONASS, BeiDou a Galileo. A zapoměnout nesmím na IrDA port, kterým můžete ovládat třeba televizi. Jediné, co vám může chybět je FM rádio, se kterým se už prostě nepočítá.
Výdrž baterie:
- Přehrávání Full HD videa, maximální jas: 11:26 h
- Obnovování web stránky každých 15 s, poloviční jas: 12:50 h
Zastavím se ještě u baterie, která má kapacitu 5 000 mAh. Telefon s ní vydrží asi den a půl aktivního používání. Pokud omezíte displej jen na 60 Hz, můžete si sáhnout i na dva dny. Velmi silnou stránkou telefonu má být 67W nabíjení, které má být dostupné jak v drátové, tak v bezdrátové verzi. Bezdrátová nabíječka u nás v době psaní textu není dostupná a testovací kus jsem dostal i bez drátové nabíječky. Nicméně dle zkušeností s OnePlus 9 Pro, které má 65W nabíječku, se dá odhadnou čas nabíjení z 15 na 90 % okolo 20 minut, což už je docela kalup.
Software
MIUI brzdí jinak skvělý stroj. Stejně jako všech telefonů Xiaomi i tady přijdete do styku s nadstavbou MIUI, která je v tomto případě ve verzi 12.5 nad Androidem 11. Chápu, že pravověrní milovníci značky nedají na MIUI dopustit, ty podrobné možnosti nastavení, svérázná grafická stránka atd. Na druhou stranu jsou lidé zvyklí na konvenční systémy, které jsou přímočařejší a myslím si, že i jednodušší na pochopení.
MIUI sice prochází evolucí, ale v jádru je to stále software, který cílí spíše na geeky, kteří si rádi hrají, než na běžného uživatele.
MIUI je jednoduše svérázná nadstavba, kde i já po letech testování všeho možného musím používat vyhledávání, protože nikdy nevím, kam zrovna v této verzi schovali inženýři reset do továrního nastavení. Pokud budu přísný a vezmu jako hlavního konkurenta Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, pak po stránce softwaru tahá Mi 11 Ultra za kratší konec. Nadstavba OneUI je ergonomicky skvěle vymyšlená, a hlavně se v ní uživatel vyzná na první dobrou. V tomto ohledu udělal velký kus práce i OnePlus 9 Pro; opět přímá konkurence a jejich OxygenOS také prošel značným vývojem, aby byl uživatelský přívětivý. Pokud to Xiaomi myslí s útokem na špičkovou konkurenci vážně, bude muset zapracovat i na MIUI.
Podrobné nastavení, čištění a hlídání všeho možného, Xiaomi vám tohle všechno dovolí nastavit a procházet. Mnozí by ale možná ocenili, kdy nic takového vůbec řešit nemuseli.
Na druhou stranu je třeba také chválit: aplikace hlídající stav telefonu fungují výborně, aplikace pro obsluhu IrDA portu je krásně jednoduchá, některé aplikace můžete mít zdvojené, třeba když chcete mít dvě aplikace Facebook a na každé mít přihlášený jiný účet. Je zde možnost využívat plovoucích oken, nastavit si můžete jestli chcete systém ovládat gesty nebo tlačítky a je třeba možné měřit srdeční tep skrze čtečku otisků prstů.
popisek
Pochvalu si zaslouží skvělá optimalizace a stabilita. Za celou dobu testování, a to jsem telefon fakt nešetřil, se nestalo, že by na okamžik zaváhal nebo se nějak zpomalil. Xiaomi je také známo poctivým záplatováním a aktualizacemi.
Fotoaparát
120x přiblížení je super, ale fotku z něj nechcete. Mi 11 Ultra sází na trojici foťáků: standardní objektiv s optickou stabilizací používá 50Mpx čip, pak zde teleobjektiv s 5× optickým přiblížením, ten doplňuje 48Mpx čip. A stejné rozlišení používá i ultraširoký foťák. Díky hromadě megapixelů můžete klidně sáhnout i po 10× přiblížení, které vás svou kvalitou dostanete. Pochopitelně, čím větší je šero, tím jde kvalita na delších ohniscích dolů. Xiaomi používá marketingový tah, že je schopné udělat až 120× přiblížení. Ano, jde to, ale kvalita už je na fotku hodně špatná. Pokud však potřebujete přes půl vesnice zkontrolovat, jestli máte doma zavřené okno, tak to půjde. Docela použitelné je ještě i 50× přiblížení, ale čím více světla, tím lépe.
Sestavení fotoaparátu Xiaomi Mi 11 Ultra:
- primární fotoaparát: 50 Mpx, 1/1,12", F2.0, 24 mm, OIS
- fotoaparát s dlouhým ohniskem: 48 Mpx, 1/2,0", F4.1, 120mm, OIS
- ultraširoký fotoaparát: 48 Mpx, 1/2,0", F2.2, 12mm
- selfie kamera: 20 Mpx, 1/3,4", F2.2, 27 mm
A k samotné kvalitě fotek: je dechberoucí. Já vlastně nenašel okamžik, kdy by telefon zaváhal. Portréty jsou vypadají přirozeně a za denního světla těžko telefon na něčem nachytat. I noční focení za mě telefon zvládá na výbornou a naštěstí si moc nevymýšlí. Neprosvětluje stíny a nedělá z fotky omalovánku. Fotky vypadají přirozeně, což se prostě musí ocenit. Ultraširoké fotky jsou jedny z nejlepších, jaké jsem od telefonu dostal. Líbí se mi rychlost ostření i práce automatiky. Bravo.
Aplikace je klasika od Xiaomi, přibyla zde jen volba použít zadní displej jako živý náhled, což pomůže při focení selfie.
Ukázkové snímky
Mi 11 Ultra si poradí s 8K videem, avšak mnohem praktičtější je 4K rozlišení, kde můžete směle měnit ohniska, jak se vám zlíbí. Ohledně focení a natáčení je Xiaomi na absolutní špičce, Ostatně, můžete se přesvědčit sami na C-zóně.
Ukázkové video (den, 1 080p, 30 fps):
Ukázkové video (noc, 1 080p, 30 fps):
Závěr
Xiaomi Mi 11 Ultra je špičkový telefon, který po technické stránce prostě nezaváhal nikde. Foťák je parádní, a hlavně vás focení s ním bude bavit. S čím je trochu obtíž, je software, který nemusí vyhovovat každému. MIUI má své obdivovatele, ale i své odpůrce. Nicméně, pokud to Xiaomi myslí s útokem na nejvyšší pozice vážně, asi by to chtělo něco se softwarem vymyslet.
Na každému pak bude vyhovovat velikost a tvarování telefonu. I v tomto zůstává Xiaomi trochu specifické a Ultra díky tomu nemusí být po chuti každému. Na to si ale koneckonců ani nedělá zálusk, pro masy náročnějších uživatelů je tu mnohem univerzálnější Xiaomi Mi 11. Nicméně toužíte-li po aktuálně nejlepším fotomobilu, asi vám nezbude nic jiného, než se smířit se všemi vrtochy Mi 11 Ultra.
|
| rozměry a hmotnost: 164 × 75 × 8,4 mm, 234 g displej: 6,8", kapacitní AMOLED, 1 440 × 3 200, 515 PPI sítě: GSM, 3G, LTE, 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurence:
Stran konkurence je to vlastně strašně jednoduché, je to prostě to nejlepší, co je aktuálně na trhu. Samsung Galaxy S21 Ultra 5G je přímá konkurence snad ve všem, ale má o něco méně divoce vypadající fototechniku a hlavně skvělý software s One UI. Apple iPhone 12 Pro Max je kategorií samou pro sebe, ale je to prostě to nejlepší, co Apple má. A v neposlední řadě je tu výborný OnePlus 9 Pro, který z pohledu špičkových telefonů nabízí velmi dobrý poměr ceny a výkonu.
|
| rozměry a hmotnost: 163 × 74 × 8,7 mm, 197 g displej: 6,7", kapacitní LTPO AMOLED, 1 440 × 3 216, 526 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 888 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 50MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 165 × 76 × 8,9 mm, 228 g displej: 6,8", kapacitní Dynamic AMOLED, 1 440 × 3 200, 516 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1400|600 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 256 GB, RAM: 12 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Samsung Exynos 2100 (8× Cortex-X1, 3 GHz, 5nm) operační systém: Google Android 11 fotoaparát: 108MPx, video (7 680 × 4 320), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 161 × 78 × 7,4 mm, 226 g displej: 6,7", kapacitní OLED, 1 284 × 2 778, 457 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: Lightning, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 256 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 687 mAh procesor: Apple A14 Bionic (6× Firestorm, 3 GHz, 5nm) operační systém: Apple iOS 14 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Fantastický telefon s výborným displejem a skvělou fototechnikou. Jako slabinu vidím software MIUI, který prostě nemusí vyhovovat všem. S otazníkem je také hmotnost zařízení a velký fotobatoh na zádech, což je ale daň za nádherné fotky.
Plusy:
- Výborný displej
- Skvělé foťáky
- Hromada výkonu
- Rychlé nabíjení
- Použité materiály
Minusy:
- Nepodpora microSD
- Velká fototechnika
- Vysoká cena
- Využitelnost zadního displeje
- Pro někoho hmotnost
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium