Plusy
- Kvalitní Super AMOLED displej
- Skvělý fotoaparát
- Velmi rychlé dobíjení vč. bezdrátu
- Obrovský výkon
- Skvělý poměr cena/výkon
Minusy
- Slabší výdrž
- Méně spolehlivá čtečka otisků v displeji
- Chybí certifikace odolnosti
- Nemá 3,5mm jack
Čínská společnost Xiaomi zjevně nabírá na síle a hlavně na sebevědomí. Na rozdíl od let minulých totiž svůj hlavní model sezony nepředstavila až v jeho polovině, ale jeho prezentaci naplánovala přímo proti konferenci Samsungu, kde byl představen model Galaxy S10. Mnozí to považovali za mediální sebevraždu, ale Xiaomi Mi 9 opravdu dokázalo zaujmout.
Hlavní devízou modelu Mi 9 je jeho fotoaparát se třemi snímači, které dle benchmarku DxOMark dokáží mj. vytvořit nejkvalitnější videozáznam na současné mobilní scéně. K tomu připočtěte nejvýkonnější čipset, skvělý displej, bezdrátové dobíjení a především velmi zajímavou cenovku. Výsledkem je telefon, který zcela bez problémů může zatopit i těm úplně nejlepším.
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 75 × 7,6 mm, 173 g displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 340, 403 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 855 (8× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze Xiaomi Mi 9 začíná na následujícím listu.
Design
S kapkou na čele. To, že Xiaomi rozhodně umí vytvořit telefony se zajímavým designem, jsme se přesvědčili již dříve. Model Mi 9 k perfektnímu dílenskému zpracování nyní přidává i tolik oblíbený gradientový efekt, ačkoliv oproti konkurenci není tak výrazný. Umírněná barevná varianta Piano Black, kterou jsme měli i v redakci, tento efekt postrádá úplně.


Rozměry telefonu Xiaomi Mi 9 jsou 157,5 × 74,7 × 7,6 mm a hmotnost dosahuje 173 gramů
Na své rozměry Xiaomi Mi 9 až překvapivě dobře padne do ruky. To však neznamená, že ho je možné jednoduše ovládat jednou rukou. V mnoha případech (typicky při přehazování na numerickou nebo znakovou klávesnici) bude nutné použít obě ruce. V opačném případě vám může telefon jednoduše vyklouznout z ruky.


Zadní strana telefonu je zaoblená, což napomáhá výrazně pohodlnějšímu úchopu.
Rámečky kolem displeje jsou sice minimální, ale od konkurence víme, že to jde ještě lépe (Huawei P30 Pro, Samsung Galaxy S10). Svým řešením rámečků se tak Mi 9 mnohem více podobá iPhonům, a to včetně přiznaného notche. Ten je v tomto případě zúžen do minimálních rozměrů (kapky), a je v něm ukryta pouze sekundární kamerka.


Sluchátko je klasicky nad čočkou selfie kamery (nikoliv pod displejem)
Xiaomi bohužel u tohoto modelu převzalo nešvar, který vídáme u levnějších telefonů, a to že se na spodní hraně objevují nalevo i napravo zdířky pro výdechy stereo reproduktorů, ačkoliv reproduktor je zde pouze jeden. Mezi nimi je pak umístěn USB-C konektor pro dobíjení.


Na levém boku se nachází také slot pro dvojici nanoSIM karet
V hliníkovém rámečku, který obepíná telefon, je kromě obvyklých tlačítek na pravém boku (ovládání hlasitosti, vypínací tlačítko) také dedikovaná klávesa na levém boku pro rychlou aktivaci Google Assistant. Funkci tohoto AI tlačítka lze v omezeném rozsahu v nastavení změnit.


Zadní strana je chráněna tvrzeným sklem Gorilla Glass 5. generace
Příjemným překvapením je infračervený senzor umístěný na horní hraně, kterým lze ovládat většinu domácích spotřebičů, které tento způsob ovládání umožňují. Vedle IR senzoru je patrný druhý z mikrofonů.
Hardware
Na jedničku. Xiaomi Mi 9 je jedním z prvních telefonů, který se začal prodávat s nejnovějším procesorem Qualcomm Snapdragon 855 vyráběný 7nm technologií. Ten disponuje jedním Kryo jádrem s taktem 2,84 GHz, dalšími třemi s frekvencí 2,42 GHz a konečně i úspornou čtveřicí jader s taktem 1,8 GHz. Součástí čipsetu je samozřejmě i výkonný grafický čip Adreno 640, který podporuje hraní v HDR.
Výsledky benchmarku AnTuTu v7.1.1:
- celkové skóre: 372 457 bodů
- CPU: 125 771
- GPU: 156 443
- UX: 77 582
- MEM: 12 661 (RAM: 4198, ROM 8463)
V námi testované variantě je telefonu k dispozici 6GB RAM a 64GB vnitřní paměť (reálně dostupných zhruba 52,9 GB), přičemž telefon se bude prodávat i s 8 GB RAM a 128GB úložištěm. S ohledem na zmíněné parametry tak nikoho nepřekvapí, že svým výkonem se Xiaomi Mi 9 řadí k těm vůbec nejlepším na trhu a i v běžném prostředí je to znát.



Na rozdíl od jiných procesorů vyráběných 7nm se Snapdragon 855 v Xiaomi Mi 9 neúměrně nezahřívá ani při vyšší zátěži
Stěžovat si nelze ani na konektivitu, kterou model Mi 9 nabízí, a která zahrnuje kompletní podporu LTE pásem, dvoupásmový Wi-Fi adaptér (802.11 a/b/g/n/ac) vč. podpory technologie DLNA. Bluetooth přijímač je zde ve verzi 5.0 (s A2DP) a s podporou aptX HD. Pokud vyrazíte do přírody, můžete se spolehnout na velmi přesný duální GPS čip s podporou GLONASS, GALILEO i QZSS.
Nezapomnělo se ani na NFC, prostřednictvím kterého lze využívat telefon i k placení v obchodech. V této souvislosti nicméně musím zmínit, že v mém případě vždy při placení terminál zahlásil problém s platební kartou, a tedy k platbě nedošlo, přičemž nepomohla ani reinstalace aplikace (My Air), ani jiné změny.
Aby Xiaomi udrželo krok s elitou, implementovalo čtečku otisků prstů do displeje. S jeho kvalitou jsem však měl menší problémy, když sice při rozpoznávání funguje poměrně rychle, avšak nesčetněkrát se mi stalo, že jsem musel prst přikládat znovu (a v lepší poloze), když napoprvé čtečka otisk nerozpoznala. V této souvislosti proto doporučuji nakonfigurovat v nastavení rovněž odemykání obličejem, které funguje velmi rychle a spolehlivě, a to i v naprosté tmě.



Po aktualizaci se spolehlivost čtečky otisků mírně zvýšila, stále to však není ideální
Xiaomi Mi 9 se standardně dodává s 3 300mAh baterií, což vzhledem k velikosti displeje není tolik. V praxi tak většinou budete muset telefon připojit k nabíječce každý večer, když vám po celém dni zbyde max. 15-20% baterie. Při vytíženějším dni není problém telefon vybít i rychleji. V tomto smyslu tak jistě potěší, že Mi 9 podporuje rychlé dobíjení (až 27W).
Prostřednictvím takového adaptéru je pak možné dobít 70 % z kapacity baterie za 30 minut a z 0 na 100 trvá dobití pouze těsně přes 1 hodinu. Telefon současně podporuje i bezdrátové dobíjení (až 20W). Bohužel v prodejním balení je přiložena pouze 18W nabíječka, s nímž telefon za 30 minut získá max. 45 % baterie. Pokud byste chtěli využít potenciál telefonu v oblasti dobíjení, musíte si zmíněné adaptéry přikoupit zvlášť.
Software
Ukousněte si kousek koláče. Na rozdíl od předchozí generace přichází Xiaomi Mi 9 s nejnovějším Androidem přímo z balení. Android 9.1 Pie je ale opět zabalen k nepoznání grafickou nadstavbou MIUI 10.2.




Základní obrazovka
Ta telefonu umožňuje mj. zbavit se ovládacích kláves na spodní liště a nahradit je intuitivními gesty. Dále nabízí i pokročilé funkce jako Druhý prostor, který dokáže vytořit další (např. pracovní) prostředí telefonu, které je zcela oddělené od prvního, nebo Duální aplikace umožňující správu více účtů např. na sociálních sítích.



Během testování se několikrát ohlásily bezpečností systémové aktualizace
Již tradičně mohu pochválit aplikaci Optimalizace, která sdružuje na jedno místo několik různých funkcí jako čistič paměti, správce baterie, využití dat, správce blokací a aplikací a konečně i antivirus.



MIUI 10 nabízí i speciální režim pro hraní her, který dokáže zvýšit výkon telefon a např. ztlumí notifikace
Z celkového pohledu lze software Xiaomi Mi 9 představovaný zejména grafickou nastavbou MIUI 10 jedině pochválit. Je rychlý, intuitivní a přehledný, přičemž pokud se podíváte do hlubšího nastavení, můžete se zde vyřádit a více přizpůsobit prostředí svým potřebám.
Fotoaparát
Poprvé ve trojici. Poté, co se Xiaomi se svými modely Mi Mix 2S a Mi 8, konečně podařilo dostat mezi fotografickou mobilní špičku, jsme byli zvědaví, jak si povede letošní nástupce. Xiaomi Mi 9 je vůbec prvním telefonem tohoto výrobce se třemi fotosnímači. Ten hlavní má 48Mpx rozlišení, světelnost F1,75, druhý, širokoúhlý, snímač nabízí 16Mpx rozlišení (ohnisko 13 mm) se světelností F2,2 a třetí telefoto snímač využívá 12Mpx, světelnost F2,2 a poskytuje fotoaparátu 2násobný bezztrátový optický zoom.



AI režim dokáže ke každé scéně najít vhodné přednastavené parametry
Hlavní snímač přitom používá barevnou masku Quad-bayer, takže se de facto tváří jako 12Mpx snímač s velkými, sloučenými 1,6μm pixely. Všechny snímače (dokonce i ten ultraširoký) nabízí hybridní laserové PDAF ostření. Na druhou stranu ani jeden ze snímačů nedisponuje optickou stabilizací obrazu.
12Mpx snímky:








Při focení s telefoto snímače je nutné před pořízením snímku tlačítkem scénu přiblížit
Aplikace Fotoaparát zůstala téměř totožná s tou, kterou budou někteří znát z předchozích modelů Xiaomi, přičemž v tomto případě přibyl mezi režimy i ten, v němž lze vytvářet 48Mpx snímky. V horních přepínačích lze jednoduše ovládat HDR režim, AI režim nebo chování duálního blesku.



Snímky ze selfie kamery
Po většinu času budete při focení využívat zmiňovaný primární snímač, který vytváří 12Mpx fotografie. Jeho denním fotografiím přitom není příliš co vytknout. Mají výborný dynamický rozsah, skvěle zachycené detaily a velmi přesné barevné zachycení. Dokonce ani v HDR režimu nejsou barvy přepálené a vše působí velmi dobře, a to jak na malém displeji telefonu, tak poté na displeji počítače či televize.
48Mpx snímky:


Pokud se rozhodnete využít maximální potenciál snímače, budete možná trochu zklamaní, když 48Mpx fotky nemají takovou kvalitu, resp. bude na nich následně v grafických programech dost práce. Pokud využijete další dva snímače, znovu mírně klesne kvalita fotek, avšak jak telefoto objektiv, tak ultraširoký snímač dají telefonu to, k čemu v němu jsou, to znamená možnosti bezztrátového přiblížení nebo mnohem větší scénu.















Ultraširoký režim • Normální režim • 2násobný zoom
V rámci noční fotografie produkuje Xiaomi Mi 9 dobré, avšak nikoliv výjimečné fotografie. Oproti denním snímkům sice nepřibylo tolik digitálního šumu, avšak dost se ztrácí ostrost a kvalita detailů. Svůj podíl na tom jistě nese již zmiňovaná chybějící optická stabilizace.
Ukázka videa (FullHD, 30 fps):
Čelní kamerka má 20Mpx rozlišení, avšak chybí jí automatické ostření, přičemž se uživatelé musí spokojit s fixním ostřením. To je v dnešní době opravdu netypické a bohužel se to negativně projevuje v kvalitě snímků, které jsou často mírně rozostřené.
Ukázka videa (FullHD, 60 fps):
Zatímco selfie kamerka se příliš nevyvedla, kamera je úplně jiná káva. Xiaomi Mi 9 dokáže natáčet video ve 4K rozlišení při 60 fps a tedy i ve všech myslitelných nižších formátech. Bohužel však neumí při natáčení využívat telefoto snímač a přiblížení ve videu bude tak pouze digitální. K dispozici je pak i elektronická stabilizace obrazu (nikoliv však při 60 fps).
Ukázka videa (4K, 60 fps):
V rámci testování jsme po vyzkoušení jednotlivých režimů následně skončili u přepínání režimu 4K (30 fps) a FullHD (30 fps), když v těchto režimech podávala kamera nejlepší výkony, v rámci nichž jsme byli spokojeni jak se šířkou dynamického rozsahu, tak s zachycením detailů a barevného podání. Svou kvalitou se přitom dokýtají i těch absolutně nejlepších v kategorii. Při přepnutí na 60fps režimy sice bylo video na první pohled plynulejší, avšak současně bylo méně ostré.
Ukázka videa (Super slow-motion, HD, 960 fps):
Závěr
Již loňská generace naznačila, že Xiaomi umí vyrobit telefon, který se dokáže popasovat s těmi absolutně nejlepšími. Xiaomi Mi 9 v tomto ohledu úspěšně navazuje, přičemž v mnoha ohledech je model Mi 9 zcela srovnatelný nebo i lepší než Huawei P30 Pro nebo Samsung Galaxy S10, mírně ztrácí snad pouze v oblasti fotografie a ve výdrži.


V čem však uvedené modely výrazně poraží, to je cena, která se v současnosti pohybuje kolem 13 tisíc Kč, tedy zhruba na polovině výše zmíněných. Zejména poměr cena/výkon na poli těch absolutně nejlepších dělá ze Xiaomi Mi 9 opravdu zajímavý kousek, který by rozhodně neměl při svém výběru minout jakkoliv náročný uživatel.
Hlavní konkurenti:
Beyond1 |
 | rozměry a hmotnost: 150 × 70 × 7,8 mm, 157 g displej: 6,1", kapacitní Dynamic AMOLED, 3 040 × 1 440, 551 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 8 GB, baterie: 3 400 mAh procesor: Samsung Exynos 9820 (8× Exynos M4, 3 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 73 × 8,4 mm, 192 g displej: 6,5", kapacitní OLED, 1 080 × 2 340, 396 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1400|600 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, NM Card (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 200 mAh procesor: Hisilicon Kirin 980 (8× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 40MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 75 × 8,2 mm, 185 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 280, 394 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1024|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 700 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 20MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 144 × 71 × 7,7 mm, 177 g displej: 5,8", kapacitní OLED, 1 125 × 2 436, 463 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1024|150 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 2 658 mAh procesor: Apple A12 Bionic (6× Vortex, 3 GHz, 7nm) operační systém: Apple iOS 12 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 75 × 8,5 mm, 218 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 340, 403 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 200 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Xiaomi Mi 9 nabízí naprosto bezprecedentní poměr cena/výkon, když po hardwarové stránce je s nejlepšími zcela srovnatelný a ačkoliv má i opravdu dobrý fotoaparát, na ty nejlepší v oboru mírně ztrácí.
Plusy:
- Kvalitní Super AMOLED displej
- Skvělý fotoaparát
- Velmi rychlé dobíjení vč. bezdrátu
- Obrovský výkon
- Skvělý poměr cena/výkon
Minusy:
- Slabší výdrž
- Méně spolehlivá čtečka otisků v displeji
- Chybí certifikace odolnosti
- Nemá 3,5mm jack"}]
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium