Plusy
- Kvalitní zpracování
- Kompaktní rozměry
- NFC
- Rychlá čtečka v displeji
- Odemykání obličejem
Minusy
- Průměrná výdrž
- Chybí slot na paměťovky
- Bez konektoru sluchátek
- Absence notifikační diody
- Kluzká skleněná záda
Xiaomi Mi 9 s vrcholovými parametry představuje cenově dostupnou alternativu těm nejlepším telefonům s Androidem. A jako u většiny vlajkových lodí, i zde nabízí výrobce odlehčenou variantu s přídomkem SE, která sice nedosahuje na tak oslnivý výčet parametrů, zároveň však nabídne i mnohem atraktivnější cenovku. Vedle menšího displeje, střízlivějšího výkonu a chybějícího bezdrátového nabíjení se přitom jedná o srovnatelné zařízení.
Telefon Mi 9 SE dobře vypadá, je skvěle dílensky zpracován, má velmi povedený AMOLED panel, přesto je dostatečně výkonný, aby si poradil i s náročnými úkoly. Řadí se spíše k menším zařízením, škoda jen, že nedokáže oslnit výdrží. Neosloví všechny, ve výbavě najdete několik kompromisů, i s nimi se ale jedná o zdařilý telefon.
|
 | rozměry a hmotnost: 148 × 71 × 7,5 mm, 155 g displej: 6,0", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 340, 430 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (800|75 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 070 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 712 (8× null, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Xiaomi Mi 9 SE si můžete přečíst na následujících listech.
Design
Jako iPhone Xs. Mi 9 SE se designově v mnohém inspiruje u iPhonu, vedle kterého jej i sám výrobce prezentuje na svých stránkách jako kompaktní zařízení. Skleněnou přední i zadní stranu spojuje kovový zaoblený lem kolem celého těla. Telefon dobře padne do ruky, nikde netlačí, konstrukční zpracování je příkladné.

Srovnání s iPhonem Xs


Kompaktní rozměry a odpovídající hmotnost
Jako mnohá další zařízení se skleněnými zády má i tento sklony cestovat, pokud jej nepoložíte na zcela vodorovný povrch. I zde představuje zadní strana magnet na otisky prstů, naštěstí přímo v balení najdete průhledný silikonový obal, který obě neřesti eliminuje. Vystupující segment fotoaparátu navíc srovná do jedné úrovně s rovinou zad, telefon položený na stole se pak nebude kývat.



Kluzká skleněná záda s vystupujícím segmentem fotoaparátu
Rozložení prvků na bocích telefonu je víceméně standardní, najdou se ale i speciality. Tlačítka v horní polovině pravého boku snadno nahmatáte, jsou zřetelně odlišena se zaoblenými hranami, poskytují zřetelnou zpětnou vazbu, mohla by klást nepatrně větší odpor. Na protější straně sídlí tradiční šuplíček na karty, ten je ale určen pouze pro dvojici nanoSIM. S paměťovou kartou se zde nepočítá, velikost úložiště tak budete muset vybrat už při nákupu.



Prvky na bocích jsou standardní, šuplíček je pouze na SIM
Uprostřed spodní strany najdete konektor USB-C, který obklopuje dvojice mřížek, jedna s mikrofonem, druhá s hlasitým reproduktorem (stereo s reproduktorem nad displejem se nekoná). Horní strana nabídne jen sekundární mikrofon a infraport. Toť vše, sluchátka musíte připojit buď bezdrátově, nebo použijete redukci z USB-C (najdete ji v krabičce).


S infraportem, ovšem bez konektoru sluchátek
V balení najdete kromě telefonu a několika manuálů USB kabel, 18W nabíječku, silikonový obal a redukci na připojení sluchátek. Když telefon nepodporuje paměťové karty, mohla v balení být ještě redukce USB OTG, na tu ani na sluchátka (či jiné příslušenství) už se ale nedostalo.


Krabička s příslušenstvím
Displej
Na povedený displej je radost se dívat. AMOLED panel od Samsungu nabídne na úhlopříčce 5,97“ rozlišení 1 080 × 2 340 (19,5:9). Displej má zaoblené rohy a nahoře pouze malý výřez uprostřed na čelní kamerku. Rámečky na bocích a horní straně nají necelé dva milimetry, na spodní straně displeje je to zhruba dvojnásobek. Přední i zadní stranu kryje sklo Corning Gorilla Glass 5.


Tenké rámečky a malý výřez s čelní kamerkou
Displej má široké pozorovací úhly, dostatečný jas, čitelnost na slunci je bezproblémová. Barvy jsou syté, živé, nikoliv však nepřirozeně saturované. Teplotu barevného podání displeje lze upravit stejně jako kontrast, přítomen je filtr modrého světla, režim ovládání jednou rukou a tmavý režim. Displej probudíte dvojitým poklepáním, může se zapnout i zvednutím telefonu.




Zapínání displeje • Tmavý režim • Kontrast a barvy • Filtr modrého světla
Telefon překvapivě neumožňuje skrýt výřez, na obvyklém místě nastavení je tentokrát pouze volba, která nepatrně upraví zaoblení výřezu. Tlačítka pod displejem jsou realizována softwarově, krajní tlačítka lze prohodit, funkci tlačítka posledních spuštěných aplikací lze zaměnit za Menu, k dispozici je i několik doplňkových funkcí pro dlouhý stisk. Tlačítka lze skrýt a ovládat telefon gesty, případně použít Quick Ball.




Ambientní displej • Nastavení tlačítek • Quick Ball • Gesta
Xiaomi bohužel postrádá notifikační diodu. Její funkci supluje ambientní displej, u kterého vybíráte ze 16 grafických podob. Ten nemusí být zapnutý neustále, lze zvolit hodiny, kdy nebude aktivní. Reproduktor nad displejem se schovává za tenoučkou mřížkou nad výřezem.
Hardware
S kompromisy, ovšem nikterak zásadními. Osmijádrový Qualcomm Snapdragon 712 spolupracuje se 6 GB RAM. Z nich jsou běžně dostupné necelé čtyři. Vedle základního modelu se 64GB úložištěm můžete sáhnout po vybavenějším, který nabídne dvojnásobek. Paměťové karty telefon bohužel nepodporuje. U testované vybavenější varianty bylo po prvním spuštění dostupných 116 GB, po prvotní aktualizaci systému a všech aplikací klesla tato hodnota na 114. Necelých 500 MB můžete ušetřit odinstalováním některých aplikací.



Dostupná paměť RAM • Vnitřní úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci
Nejen na běžnou práci, ale i na náročné úkoly je telefon vybaven dostatečně. Solidní výkon a slušná porce paměti si poradí i s většinou her, u kterých obvykle nemusíte ubírat na nastavení detailů. V zátěži se telefon lehce zahřívá, zvýšená teplota ale není nijak výrazně nepříjemná, aby znepříjemňovala pohodlný úchop.
Výsledky benchmarku AnTuTu:
- celkové skóre: 177 565
- CPU: 68 362
- GPU: 55 378
- UX: 45 421
- MEM: 8 404



LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM • USB OTG
Pokud osadíte oba sloty kartami SIM, můžete používat rychlá data na kterékoliv z nich. Vedle Bluetooth 5.0 počítejte s podporou 2,4 i 5GHz pásma u Wi-Fi, USB OTG, infraportem, nechybí ani NFC. Xiaomi bohužel přišlo o konektor sluchátek, ta kabelová připojíte pomocí dodávané redukce do USB-C.




Čtečka otisků prstů
Čtečku otisků prstů na první pohled nenajdete, je integrovaná v displeji. To jí však nijak neubírá na funkčnosti. Reaguje svižně, přesně, během testování podávala výkon blízký těm nejlepším dedikovaným, které nejčastěji najdete na zádech telefonu. Je nepatrně pomalejší, tento rozdíl je ale zanedbatelný, pořád se jedná o rychlou čtečku. Kromě ní můžete telefon odemykat i pomocí obličeje.



Odemykání obličejem
Lehkým zklamáním je kapacita akumulátoru pouhých 3 070 mAh, respektive pouze průměrná výdrž. Při běžném používání telefon s lehkou rezervou zvládne celodenní nasazení, výrazně lepší výsledky by už znamenaly zásadní omezování uživatele. Dodávaná 18W (5V/3A, 9V/2A, 12V/1,5A) nabíječka nabije telefon za zhruba hodinu a půl, přičemž za první půlhodinu se zvedne nabití o cca 50 %.
Software
MIUI a Android Pie. Nad Androidem 9 pracuje pro Xiaomi tradiční nadstavba MIUI, zde ve verzi 10.2.5.0. Prostředí je dobře odladěné, svižné, telefon reaguje na povely okamžitě. Telefon se nezpomaluje a nemá sklony se zadýchávat ani při intenzivnějším multitaskingu.




Informace o systému • Plocha • Nastavení plochy • Poslední spuštěné aplikace
Již tradičně je uživateli k dispozici široká paleta nejrůznějších přizpůsobení, nastavení, gest a funkcí. Potěší užitečné vychytávky jako zapnutí displeje při zvednutí telefonu nebo poklepáním na displej, detailní nastavení zobrazení, díky AMOLED panelu je přítomen i tmavý režim.




Oznamovací panel • Nastavení přepínačů • Telefon • Zprávy
U tohoto modelu trochu zamrzí, že softwarová výbava je téměř identická jako u levnějších sourozenců Redmi a Redmi Note. Odlišnosti budete hledat doslova lupou. Výrobce by mohl vylepšit podporu pohybových gest, neuškodila by ani možnost aktivovat hlavní nabídku a nemít všechny aplikace přímo na plochách.




Odinstalovatelné aplikace • Správce souborů • Poznámky • Dálkový ovladač
Aplikací třetích stran najdete v Mi 9 SE jen pár a v případě jejich odinstalování ušetříte necelých 500 MB. Ve výbavě nechybí správce souborů, kompas, poznámky, skener, diktafon, na rádio se tentokrát nedostalo. Přítomen je i obvyklý správce s volbami optimalizace chodu systému a čištění úložiště.




Diktafon • Kompas • Optimalizace • Čistič
Fotoaparát
Chcete 48 megapixelů? Mezi jednotlivými režimy fotoaparátu se přepínáte vodorovným přejetím prstu. Několik rychlých voleb máte k dispozici u okraje obrazovky, veškeré další poté v nastavení, jehož položky se mění podle aktuálně zvoleného režimu.


Prostředí fotoaparátu • Nastavení fotoaparátu
Fotoaparát reaguje svižně, rychle ostří, a kromě výchozích 12Mpx snímků, které přepočítává z nativního 48MPx snímače můžete fotit i v tomto plném rozlišení. Fotky jsou ostré, se sytými věrnými barvami, chybí jim však lepší prokreslení detailů. Šum není nijak výrazný a telefonu se daří vyhýbat i přepalům.
Ukázkové fotografie:


12 × 48 MPx



Další fotografie pořízené telefonem najdete na následujícím listu
U videa můžete kromě obvyklého full HD sáhnout i po 4K, v obou případech si ale budete muset vystačit pouze s 30 snímky za sekundu. Videa mají stejně jako fotky pěkné barvy, slušnou ostrost, i zde by se dalo ještě zapracovat na detailech. Nejvíce ale videu ubírá chybějící optická stabilizace.
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Ukázkové video (4K, 30 fps):
Závěr
Xiaomi Mi 9 SE vás přijde v 64GB variantě na devět tisíc korun, za dvojnásobné úložiště si tisícovku připlatíte. Je to povedený telefon střední třídy, který se snaží nakukovat do těch vyšších, pořád se ale jedná o odlehčené provedení vybavenějšího sourozence, jež se neobešlo bez kompromisů.


Telefon není žádný přerostlý obr, dobře sedne do ruky, má příkladné dílenské zpracování. Na AMOLED displej je radost se dívat, výkonově strádat rozhodně nebudete a funkčně na tom taky není zle. Z modernějších technologií se můžete těšit na USB-C, NFC nebo čtečku otisků prstů integrovanou do displeje. Méně radostná situace panuje u chybějícího konektoru sluchátek, slotu na paměťovku nebo slabší výdrže, kterou se Xiaomi snaží zachránit rychlým nabíjením.
Mi 9 SE není bez chyb, žádná z nich ale není zásadní a najdou se uživatelé, kterým vadit nebudou. Telefon bude bohužel doplácet na své zařazení cenový vrchol střední třídy – řada potenciálních kupců raději něco oželí a sáhne po levnějším Redmi Notu 7, nebo si naopak lehce připlatí a zvolí plnohodnotné Xiaomi Mi 9. Jestli vám ale nabídka jeho funkcí vyhovuje, odvede svou práci dobře.
|
 | rozměry a hmotnost: 148 × 71 × 7,5 mm, 155 g displej: 6,0", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 340, 430 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (800|75 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 070 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 712 (8× null, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 148 × 71 × 7,5 mm, 155 g displej: 6,0", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 340, 430 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (800|75 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 070 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 712 (8× null, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 8,1 mm, 186 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 340, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 660 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 75 × 7,6 mm, 173 g displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 340, 403 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 855 (8× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Xiaomi Mi 9 SE boduje kompaktními rozměry, povedeným displejem, slušným výkonem a rychlou čtečkou v displeji. Neoslní bohužel výdrží, nepodporuje paměťovky a sluchátkový konektor by mohl taky chybět.
Plusy:
- Kvalitní zpracování
- Kompaktní rozměry
- NFC
- Rychlá čtečka v displeji
- Odemykání obličejem
Minusy:
- Průměrná výdrž
- Chybí slot na paměťovky
- Bez konektoru sluchátek
- Absence notifikační diody
- Kluzká skleněná záda
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium