Plusy
- Originální zadní strana + silikonový obal v balení
- Dostatek výkonu, plynulý chod, dobrá výdrž
- Kvalitní základní fotografie i 4K video
- USB-C, sluchátkový konektor a infraport
- Přesná optická čtečka otisků v displeji
Minusy
- Hrubé rozlišení displeje na velké úhlopříčce
- Zvláštní zubaté zakřivení displeje v rozích
- Absence NFC antény
- Špatné výsledky při fotografování 0,6×/2×
Nejprve písmeno „A“, potom číslo. Takto čínský výrobce smartphonů Xiaomi označuje svoje mobilní telefony, které jsou zapojeny do programu Android One. Dnes testované Xiaomi Mi A3 je tak logicky třetím zástupcem v tomto programu a hned na úvod je potřeby říct, že si nevede vůbec špatně. Čistý operační systém Android se zde, až na pár miniaturních dodělávek, nachází v rouše Evině, tedy tak, jak jej Google stvořil. To si s sebou samozřejmě nese spoustu výhod, ale každá mince má dvě strany a ani u Mi A3 tomu není jinak.
Za šest tisíc korun si můžete vybrat z trojice vtipně „googlovsky“ označených barevných variant: More than White (bílá perleť), Not just Blue (modrá s vlnitými odrazy) a Kind of Grey (lesklá šedá). Za tuto cenu dostanete kombinaci 4 GB operační paměti a 64 GB vnitřního úložiště, za příplatek 500 korun můžete získat úložiště dvojnásobné, což je podle nás rozumná investice.
Trojice fotoaparátů na zadní straně, čtečka otisků v displeji, velká baterie a konektor USB-C s podporou rychlého dobíjení, zachování sluchátkového konektoru a použití infraportu, to jsou jedny z hlavních zbraní Xiaomi Mi A3. Bohužel jsou v některých případech přednosti sráženy hloupými chybami a tou největší je, jako už mnohokrát, je absence NFC. Pojďme se tedy na Xiaomi Mi A3 podívat blíž.
|
 | rozměry a hmotnost: 154 × 72 × 8,5 mm, 174 g displej: 6,1", kapacitní AMOLED, 720 × 1 560, 282 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 030 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 665 (8× Kryo 265, 2 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Xiaomi Mi A3 si můžete přečíst na následujících listech.
Design
Originální relflexe na zádech. Mi A3 je v dnešní době spíše průměrný bezrámečkový smartphone. Průměrný proto, že i když je zde zřejmá snaha o minimalizaci rámečků a vměstnání co největšího displeje do co nejmenšího těla, síla rámečku nad a zejména pod displejem vypadá, jak kdyby se zde měla nacházet ovládací tlačítka. Ta tu samozřejmě nejsou, ale vizuálně tak telefon působí jako tlouštík. Selfie kamerka se schovala do kapkovitého výřezu uprostřed horní hrany, zatímco hovorové sluchátko, senzory a bílá notifikační dioda jsou zasazeny tak vysoko, jak to jenom jde.



Při váze 174 gramů má Xiaomi Mi A3 rozměry 153 × 72 × 8,46 mm.
Obvodový rámeček je z plastu a velmi dobře ladí se zadní stranou. Na levém boku je narušen šuplíčkem na vložení dvojice nanoSIM karet, z nichž jednu lze nahradit paměťovou kartou. Pravá strana obsahuje standardní tlačítko pro zapnutí a dvojkolébku hlasitosti. Pod dvojí perforací na spodní straně se ukrývá hlasitý reproduktor a hovorový mikrofon, mezi nimi potom USB-C konektor. Bohatá je i horní hrana, kde se nezapomnělo na sluchátkový konektor, odrušovací mikrofon a infraport.


Chválíme použití USB-C, zachování sluchátkového konektoru a osazení infraportu.
Skleněná záda v námi testované modré variantě jsou originální svými odlesky do podoby sinusoidové křivky. Je ovšem škoda, že dojem z takto pěkných zad kazí velké množství popisků vyvedených jasně stříbrnou barvou. Kromě popisku u fotoaparátu a loga výrobce jsou tu všechny nutné recyklační loga, dále informace o modelu a také dosti výrazné logo programu Android One. V levém horním rohu je svisle orientovaný vystouplý fotomodul s trojicí čoček, mimo něj se ještě nachází velká jednobarevná LED dioda.


Šuplíček je hybridní, tedy buď dvě nanoSIM, nebo jednu z nich nahradit paměťovou microSD kartou. • Detail na vystouplý modul s trojicí snímačů.
Displej
Divné rohy a hrubý rastr. Použitý zobrazovací panel u Xiaomi Mi A3 je typu AMOLED, jeho úhlopříčka je dle výrobce přesně 6,088" a rozlišení 720 × 1560 obrazových bodů (poměr stran 19,5:9). Displej je kryt odolným sklem Corning Gorilla Glass 5 a jeho kontrast je 60000:1, což jsou vše velmi pěkné specifikace, které však kazí dvě věci. První je jemnost, která zde činí 282 PPI. Při této hodnotě je bohužel rastr viditelný pouhým okem na docela velkou vzdálenost, typicky na jednobarevných plochách ikon nebo fotografií.




Jediné nastavení displeje, které v čistém Androidu najdete.
Druhým problémem jsou zakulacené rohy displeje, které se na rozdíl od jiných smartphonů začínají zakulacovat příliš brzy, jsou jako kdyby zubaté a nekopírují tak svým tvarem zakřivení samotného těla přístroje. Z hlediska dalších parametrů, jako je čitelnost displeje ze stran, na slunci, regulace jasu či jeho minimální a maximální hodnota, zde nemám absolutně co vytknout. Bohužel, věci popsané výše vás udeří do očí hned při prvním rozsvícení displeje.
Omezené jsou také možnosti osobních úprav zobrazení, což vychází z čistého Androidu. Regulovat tak zde můžete pouze jas, velikost písma a škálování prostředí. Dále lze nastavit noční režim, čas, po kterém se zhasne displej, tapetu, motiv a spořič displeje. Nadějí skýtá položka Ambientní displej, kde bychom tušili zobrazování notifikací při vypnutém displeji, bohužel to zde znamená pouze to, že se displej při přijetí oznámení rozsvítí. Nastavení barevného podání displeje, režimu zobrazení a další zde nečekejte, toto je vždy v režii výrobců.
Hardware
Čtečka otisků v displeji a absence NFC. Xiaomi Mi A3 dostalo do vínku chipset Qualcomm Snapdragon 665, což je osmijádrový procesor s taktem 2 GHz na jádro a grafickým akcelerátorem Adreno 610. K tomu dopomáhají 4 GB operační paměti. Výsledek? Prostředí je plynulé a bez záseků, stejně tak aplikace běží hezky a nepadají, zřejmě tomu napomáhá nízké rozlišení displeje. Nemůžu říci, že by telefon byl bleskový, na to nemá cenovku, ale je hezky plynulý. Odladěnost prostředí je příkladná, díky absenci grafické nadstavby jednotlivých výrobců jsme ale ani nečekali něco jiného.
Výsledky benchmarku AnTuTu v8:
- celkové skóre: 176 006 bodů
- CPU: 71 905
- GPU: 33 332
- UX: 42 617
- MEM: 28 152
Vnitřní úložiště má kapacitu 64 GB, z čehož po startu je volných přibližně 48 GB. Tuto hodnotu je možné rozšířit až 256 GB paměťovou microSD kartou, pokud obětujete jeden nanoSIM slot. Co si pochvalu zaslouží, to je výdrž. I díky nízkému rozlišení displeje tak dokáže akumulátor s kapacitou 4030 mAh dodávat energii po téměř celé dva dny provozu bez omezení. Výhodou je díky USB-C konektoru a podpoře Quick Charge 3.0 také rychlé 18W dobíjení, což bohužel bez dalších investic nevyzkoušíte – v balení je pouze 10W adaptér.




Systémové prostředky a funkce Digitální pohoda, která mapuje čas strávený používáním mobilního telefonu.
Kromě odemknutí obličejem zde najdeme také optickou čtečku otisků v displeji. K přesnějšímu umístění prstu dopomáhá piktogram, který se zobrazí ihned, jakmile vezmete telefon do ruky. Čtečka skenuje prst delší dobu, ale její úspěšnost hodnotím jako mimořádně dobrou. Zato tu nenajdeme NFC anténu, kterou vezmi čert pro snazší párování s příslušenstvím či přenos souborů mezi telefony, ale stále rozšířenější mobilní placení Xiaomi Mi A3 staví ze hry.
Kromě podpory LTE na obou SIM kartách zde najdeme Wi-Fi standardů a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, infraport, FM rádio, podporu pro GPS, GLONASS i BeiDou, USB-C a sluchátkový konektor. Senzorovou konektivitu zahrnuje akcelerometr, gyroskop, elektronický kompas a senzor přiblížení a okolního jasu.
Fotoaparát
Tři oči jenom pro parádu? Na zádech Xiaomi Mi A3 najdeme ve vystouplém fotomodulu trojici čoček, pod kterými je ještě jednobarevná LED dioda sloužící jako blesk. Hlavní snímač je od společnosti Sony, má rozlišení 48 Mpx, šestičočkovou soustavu, senzor o velikosti 1/2" s velikostí pixelů 1,6 µm, prediktivní ostření a clonové číslo f/1,79. Druhý širokoúhlý snímač má rozlišení 8 Mpx, clonové číslo f/2,2 a úhel záběru 118°. Třetí do party je pouze 2 Mpx snímač sloužící k záznamu hloubky ostrosti. Selfie kamerka má rozlišení 32 Mpx, clonové číslo f/2,0, úhel záběru 79°, pevné ohnisko a AI k vylepšení selfie.



Prostředí fotoaplikace na Xiaomi Mi A3.
Jak dnes doba velí, i Xiaomi Mi A3 je vybaveno umělou inteligencí pro lepší detekci scény, nastavení parametrů či automatickou funkci HDR. Zároveň lze fotit snímky v maximálním rozlišení 48 Mpx, nebo využívat škálu přiblížení 0,6×/1×/2×. Kvalita fotografií je překvapivě dobrá, s dobrou kresbou detailů, barevnou věrností, nízkými hodnotami šumu a celkem dobrou prací s protisvětlem. To samé se ale nedá říct o dvojnásobném přiblížení, nebo naopak o oddálení scény. Zde detaily rapidně ubývají, plochy se slévají a šum dramaticky narůstá.
Ukázkové fotografie:






Ukázkové fotografie v normálním režimu. Více na posledním listu ve Fotogalerii.



Ukázka přiblížení 0,6×/1×/2×. Více na posledním listu ve Fotogalerii.
Video dokáže Xiaomi Mi A3 natáčet maximálně v rozlišení 4K při 30 fps, umí ale také Full HD při 60 fps, ši slow motion 240 fps při rozlišení 720p. Na palubě je také elektronická stabilizace obrazu pro natáčení videa, při ní však lze natáčet pouze v rozlišení 1080p při 30 fps. Podobně chválit mohu i u videa, kde mimo trhání obrazu z důvodu absence stabilizace je 4K video na danou třídu překvapivě kvalitní, s detaily, plynulými přechody mezi různě tmavými scénami a velmi rychlým a precizním ostřením.
Ukázkové video (4K, 30 fps):
Závěr
Mince jménem čistý Android má dvě strany. Xiaomi Mi A3 je po dlouhé době smartphone, kde mohu s klidem říci, že pozitiv je mnohem více než negativ. Chválit tu lze za originální design zadní strany, zachování sluchátkového konektoru, použití infraportu, dostatek výkonu i výdrže, odladěnost prostředí, nad očekávání dobré fotografie a video, čtečku otisků prstů v displeji a pokračovat bychom mohli ještě dále. Kritizovat budu za hrubý displej, absenci NFC a nepříliš kvalitní doplňkové režimy fotoaparátu.


V balení najdeme jako bonus silikonový obal, zklamáním však může být přiložený pouze 10W adaptér, když Mi A3 umí rychlé nabíjení až 18W.
Čistý Android, to není ani pozitivum, ani negativum. Tak trochu po „applovsku“ si dovolím tvrdit, že je to vlastnost. Odlišnost, která Xiaomi Mi A3 charakterizuje, díky níž tento smartphone vznikl. Někomu může čistý Android vyhovovat s tím, že si doinstaluje, doupraví a donastaví vše sám, nebude muset nahrávat alternativní prostředí atd. Jiným, kam se řadím já sám, až při používání čistého Androidu dojde, jaké funkce, zlepšováky, drobnosti a další ze svého osobního smartphonu bere jako samozřejmost, a ony jí vlastně nejsou. Jen daný výrobce je prostě do prostředí dávno integroval.
Rozhodnutí, zda Android One ano nebo ne, tedy nechám na vás. V rámci této verze platformy ale mohu s klidným svědomím říct, že Xiaomi Mi A3 ji nese s hrdostí a ostudu jí nedělá. S ohledem na cenu šesti tisíc korun mohu tento líbivý a zdařilý smartphone doporučit ke koupi.
|
 | rozměry a hmotnost: 154 × 72 × 8,5 mm, 174 g displej: 6,1", kapacitní AMOLED, 720 × 1 560, 282 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 030 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 665 (8× Kryo 265, 2 GHz, 11nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 160 × 71 × 9,2 mm, 176 g displej: 6,3", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 520, 435 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 500 mAh procesor: Samsung Exynos 9609 (8× Cortex-A73, 2 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 149 × 71 × 8,4 mm, 161 g displej: 5,7", kapacitní TFT LCD, 720 × 1 520, 295 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (400 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 439 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 12nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Xiaomi Mi A3 běží na čistém Androidu bez jakýchkoliv úprav výrobce. To mu dává plynulost, která jde ruku v ruce s dobrou výdrží, fotoaparátem, dostatkem výkonu a drobnostmi, jako je infraport či silikonový obal v balení. Kritiku si vyslouží hrubším displejem a absencí pro mobilní platby nutným NFC.
Plusy:
- Originální tvar odlesků na zádech
- Silikonový obal v balení
- Zachování sluchátkového konektoru
- USB-C a infraport
- Dostatek výkonu a plynulý chod
- Velmi dobrá výdrž baterie
- Přesná optická čtečka otisků v displeji
- Kvalitní základní fotografie a 4K video
- Velmi příznivý poměr cena/výkon
Minusy:
- Hrubé rozlišení displeje na velké úhlopříčce
- Zvláštní zubaté zakřivení displeje v rozích
- Absence NFC antény
- Špatné výsledky při fotografování 0,6×/2×
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium