Plusy
- Netradiční konstrukce
- Zcela bezrámečkový displej
- Špičkový fotoaparát
- Nekompromisní výbava
- Rychlé nabíjení
Minusy
- Vysouvání není vždy praktické
- Více citlivý na vodu a prach
- Selfie kamerka přepaluje
- Nemá sluchátkový jack
- Vyšší hmotnost
Modelová řada Mi Mix už od svého počátku stála trochu bokem. Xiaomi v ní totiž spojuje prémiový design a zároveň trochu experimentální technologie či nápady. Ostatně právě první Mi Mix považujeme za průkopníka éry bezrámečkových telefonů, které v posledních měsících ve velkém chrlí většina výrobců. Třetí generací Mi Mix však tento fenomén posouvá ještě o úroveň dál, ale zároveň navrací výsuvnou konstrukci telefonů, která z trhu vymizela již před několika lety.
Nutno však podotknout, že Xiaomi není první bezrámečkový slider. První bylo Oppo Find X a krátce jej předběhl i Honor Magic 2. Xiaomi Mi Mix 3 je však první telefon tohoto typu, který se oficiálně prodává, respektive začne prodávat i u nás. To, jaká je výsuvná konstrukce a jak se výrobce s telefonem popasoval si řekneme v následující recenzi.
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 75 × 8,5 mm, 218 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 340, 403 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 200 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze Xiaomi Mi Mix 3 začíná na následujícím listu.
Design
Nenápadný slider. Když telefon poprvé vezmete do ruky, proletí vám hlavou spousta věcí. Bezrámečkový displej bez výřezu působí velmi efektně, zpracování a keramické tělo ve vás zanechává dojem luxusu a nadprůměrně vysoká váha dodává pocit, že držíte bytelný stroj. Co však oceňuji nejvíce, je to, že se Xiaomi podařilo výsuvnou konstrukci schovat tak, že bez důkladného zkoumání zprvu ani nepoznáte, že je telefon výsuvný.




Výsuvná konstrukce je u Xiaomi Mi Mix 3 velmi nenápadná. Prozrazuje ji pouze nepatrná mezera mezi oběma dílci.
Tělo se totiž skládá ze dvou plochých částí, které na sebe perfektně lícují a je mezi nimi jen minimální mezera. Obě jsou přitom osazeny nepatrnými drážkami pro mechanické vysouvání. Samotné vysunutí je jednoduché, stačí na obě části zatlačit směrem od sebe. Poté vám na displejem vyjede zadní část obsahující schovanou duální selfie kamerku a přední LED blesk. Výsun je navíc doprovázen hlasitým cvaknutím a světelným efektem na displeji, při kterém se automaticky spustí selfie kamera.




Vysouvání je mechanické a jde poměrně zlehka, což v budoucnu nemusí být uplně šťastné. Konstrukce je navíc více citlivá na prach a telefon díky ní postrádá i voděodolnost.
Osobně mi trochu vadí lehkost samotného vysouvání, což by v budoucnu nemuselo být úplně praktické, jelikož se vše časem ještě ochodí. Nicméně, Xiaomi se chlubí, že telefon testovalo až na 300 tisíc vysunutí, což by mělo spolehlivě pokrýt dobu životnosti telefonu. Předem ale podotýkám, že vysouvání je neuvěřitelně návykové a časem se přistihnete, jak telefon vysouváte jen pro zkrácení dlouhé chvíle.




Po vysunutí se vám nad displejem objeví dvojice kamer a LED blesk, zároveň je však poté hůře dostupná třeba čtečka otisků prstů. Ergonomie mohla být tedy lepší.
Pamatovat je nutné i na to, že ačkoliv může být výsuvné řešení jakkoliv spolehlivé, vždy bude citlivější na nečistoty jako je špína a prach, které uvnitř mohou udělat neplechu. Je to také jeden z důvodů proč telefon nenese žádnou certifikaci odolnosti proti vodě a prachu. Mi MIX 3 tedy asi nebude zrovna ideální společník na turistické výlety či na dovolenou na pláž. Vysouvání navíc není vždy pohodlné, což poznáte například při focení selfie na šířku. Kvůli vysunuté bradičce totiž nemáte telefon jak stabilně uchopit.




Konektory a otvory jsou umístěny v zadní výsuvné části, tu přední výrobce použil jen čistě na displej.
Jeho hlavním úkolem naštěstí není být praktický, ale vypadat dobře a reprezentovat. Ostatně proto se vyrábí i v umělecké verzi, která vznikla ve spolupráci s Národním palácovým muzeem umění v Tchaj-pei. Keramické tělo je pevné vypadá stylově, dobře odolává škrábancům jen musíte počítat s častějším leštěním. Na zádech keramiku narušuje pouze vystupující duální fotoaparát s vestavěným bleskem a čtečka otisků prstů.




Displej samotný posouvá zase o něco dále pojem bezrámečkovost. Okraje jsou po všech stranách tenké, symetické a celkově po rozsvícení je displej bez výřezu velmi působivý.
Čelní strana patří již zmíněnému displeji, který je roztažený, co nejvíce ke krajům, takže zabírá přes 93% čelní plochy. Navíc jsou zbývající okraje poměrně symetrické, dokonce i spodní bradička, která je o něco málo širší je stále nadprůměrně tenká. O to více se podivíte, že se Xiaomi do tenoučkých okrajů přesto podařilo vměstnat sluchátko pro telefonní hovory, LED diodu a čidlo jasu. Proximity senzor zde stejně jako v minulosti zastupuje ultrazvuk, takže jej výrobce mohl umístit pod displej.
Na pravém boku telefonu najdeme klasicky regulaci hlasitosti a zapínací tlačítko. Horní strana patří pouze mikrofonu. Na levém boku se nachází slot pro dvě nano SIM a šikovné AI tlačítko, které může sloužit k vyvolání Google Now (systémem chybně označované jako Google Assistant), rychlému přepínaní mezi dvěma naposledy spuštěnými aplikacemi či cokoliv, co si nastavíte. Na spodní straně pak najdete druhý mikrofonek, reproduktor a USB-C. Správně tušíte, že na 3,5mm jack už zde nezbylo místo.
Displej
Velký displej bez rámečků i výřezu. Xiaomi Mi Mix 3 dostalo do vínku 6,39” AMOLED displej od Samsungu, který se chlubí samými superlativy. Nabídne špičkové rozlišení 2 340 × 1 080 pixelů, které napovídá, že jde o protáhlý poměr stran 19,5 : 9. Panel má velmi živé barvy a excelentní černou, což jen potvrzuje použitá výrobní technologie. Sytost barev či kontrast si však můžete přizpůsobit i v nastavení.





Vlastnosti displeje si můžete široce přizpůsobit. Kvůli bezrámečkovému provedení bylo přizpůsobeno také ovládání telefonu. Ovládání gesty však lze nahradit i softwarovými tlačítky.
Pochválit i špičkové pozorovací úhly a velmi vysoký jas, který by měl dosahovat hodnot až 600 nitů, což oceníte zejména na přímém slunečním světle. Skvělý je ale i minimální jas, který napomáhá příjemnějšímu čtení za tmy. Tomu rovněž přispívá čtecí režim, který má sloužit jako filtr modrého světla.
Užitečnou funkcí je také ambientní displej, který umí na zhasnutém displeji zobrazit čas nebo notifikace. Díky AMOLED displeji navíc opravdu svítí jen potřebné pixely, což šetří baterii. Z dalších vlastností zmíním podporu HDR10 a užitečné je také probuzení dvojitým poklepáním. O ochranu displeje se pak stará sklíčko Gorilla Glass 5.
Hardware
Špičkový výkon s příslibem 5G. Po stránce výbavy je Xiaomi Mi Mix 3 nekompromisní zařízení. O jeho výkon se stará osmijádrový Qualcomm Snapdragon 845 taktovaný na 2,8 GHz a v případě testované verze je mu k dispozici 6 GB RAM. To už je sama o sobě dostatečná sestava pro hraní nejnáročnějších her, bleskurychlý chod či okamžité spouštění a přepínání aplikací. Pokud však vaše ego nutně touží po tom nejlepším, připravilo si pro vás Xiaomi i verzi s 8 nebo dokonce rekordními 10 GB RAM.
Výkon - AnTuTu 7.1.1
- Celkové skóre: 282 916 bodů
- CPU: 88 444 bodů
- GPU: 126 362 bodů
- UX: 58 927 bodů
- MEM: 9 183 bodů (RAM: 3 490 , ROM: 5 693 bodů)
Námi testovaná verze se 6 GB je dostupná pouze ve variantě se 128 GB vnitřní paměti. U vyšších verzí si však můžete mezi touto nebo dvojnásobnou kapacitou. Třeba je na to myslet z důvodu toho, že Mi Mix 3 nepodporuje paměťové karty, takže si vypomůžete maximálně cloudovým úložištěm. Běžným uživatelům ovšem zmíněných 128 GB vystačí, ačkoliv je uživatelsky dostupných jen necelých 107 GB. Hlavní pochvalu zaslouží za své rychlosti, kde exceluje hlavně v sekvenčním čtení a skvělá je i rychlost zápisu.
Rychlost úložiště - AndroBench:
- Sekvenční čtení: 723,25 MB/s
- Sekvenční zápis: 182,57 MB/s
- Náhodné čtení: 133,07 MB/s (34 066,54 IOPS)
- Náhodný zápis: 20,5 MB/s (5 248,17 IOPS)
Po stránce konektivity je na tom Mi Mix 3 ukázkově. Podporována je dvoupásmová Wi-Fi standardu 802.11ac (2 × 2 MU-MIMO), Bluetooth 5.0, NFC pro bezkontaktní platby a samozřejmě LTE na všech nutných frekvencích. Začátkem roku 2019 dokonce přijde varianta Mi Mix 3 podporující sítě 5G, ale to nás v ČR úplně zajímat nemusí, jelikož zatím nemáme vybudovanou patřičnou infrastrukturu.
Jedničku s hvězdičkou Mi Mix 3 získá za velmi rychlé a nezvykle přesné zjišťování polohy, kterého je docíleno díky duálnímu snímání polohy. Narozdíl od dřívějších čipů totiž umožňuje komunikovat paralelně s více signály, čímž dojde ke zpřesnění signálu. U GPS jde konkrétně o signál L1 a L5 , v případě Gallileo pak o signál E1 a E5a. Mi Mix 3 však zvládne komunikovat i se systémy Glonass, Beidou či QZZS.
Telefon mě překvapil také svou výdrží. Ačkoliv se použitý akumulátor chlubí kapacitou 3 200 mAh, což vzhledem k velikosti displeje není nijak ohromující hodnota, zvládne v klidu dva dny provozu při běžném používání. Vděčí za to jednoznačně úspornému procesoru a skvělé optimalizaci. Výdrží totiž překvapil i ve standardizovaném testu prohlížení a přehrávání Full HD videa.
Výdrž:
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 12 hodin a 4 minuty
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 15 hodin a 8 minut
- Doba nabíjení (0 - 100%): 1 hodina 43 minut
Uživatelé ještě více ocení podporu rychlého nabíjení QuickCharge 4.0. Bohužel nutný adaptér nebyl součástí novinářského balení, takže jsem rychlost nabíjení nemohl plnohodnotně otestovat. S konvenční 18W nabíječkou staršího standardu se nabíjení pohybovalo kolem 105 minut, takže hádám, že s originálním adaptérem se ještě o pár minutek zkrátí. Více mi však udělalo radost rychlé bezdrátové nabíjení Qi, kterým lze telefon nabít za působivé 2 hodiny a 11 minut.
Důležitou stránkou je u prémiového telefonu také zvuk. Ten zde patří spíše k tomu lepšímu na trhu, ač je zde bohužel pouze jeden repráček. Ten ale díky vysokému výkonu nabídne opravdu velmi hlasitý přednes a netají se hudebními ambicemi. Zvuk je totiž v běžných úrovních hlasitosti čistý, má vyrovnané výšky i středy a překvapivě dobře si poradí i s basy.
Chybu neuděláte ani při poslechu ze sluchátek, a to jak drátových skrze USB-C, tak bezdrátových. Telefon totiž podporuje jak standard aptX/aptX HD, tak konkurenční AAC. Pro konzervativní uživatele by měla být součástí prodejního balení redukce z USB-C na 3,5mm jack.
Software
Koláč změněný k nepoznání. Xiaomi Mi Mix 3 běží na operačním systému Android 9.0 Pie, který je skrytý za košatou nadstavbou MIUI 10. Ta je od základu lépe přizpůsobená právě telefonům s minimálními rámečky, takže se zaměřuje hlavně na systémová gesta, kde se velmi inspirovalo v systému iOS. Velký důraz byl také kladen na umělou inteligenci. Až na dalších pár grafických změn je to ale jinak staré dobré MIUI, které není třeba blíže představovat.






Ukázka prostředí MIUI 10. Všimněte si změnu grafiky regulace hlasitosti, která prozrazuje přítomnost Androidu 9.0 Pie.
Stejný zůstává i velký počet předinstalovaných aplikací, ale nutné dodat, že většinou jde hlavně o užitečné nástroje jako je vlastní čistič paměti, skener QR kódů, hudební přehrávač a další. Bohužel námi testovaný kousek pocházel ze zahraničí, takže zde nebyla finální česká ROM, což se promítlo v přítomnosti několik zahraničních služeb a nekompletní české lokalizace. Ovšem to by se již finální verze týkat nemělo.
Fotoaparát
Duální foťáky v režii AI. Telefon nabídne duální fotoaparát s rozlišení 12 Mpx u obou objektivů. Ten hlavní je od Sony (IMX363) se světelností f/1.8, sekundární kamerku pak vyrobil Samsung a její světelnost je f/2.4. Hlavním benefitem dvou čoček je však rozdílné ohnisko, které umožňuje 2× optické zoomování. Nechybí také oblíbený portrétní režim, i když zde má výrobce ještě co dohánět. Nejen, že si dokáže vylámat zuby u vlasů, ale někdy selže i u jasně ohraničených objektů.









Ukázka fotoaparátu včetně 2× optického zoomu
U foťáku musím pochválit velmi rychlé ostření a pořízení snímku, přičemž jako velký benefit považuji i čtyřosou optickou stabilizaci. Kvalita snímků Mi Mix 3 je obecně velmi nadprůměrná, ostatně i známka 103 bodů od DxO Mark jej řadí mezi nejlepší fotomobily současnosti a jednoznačně jde zatím o nejlépe fotící Xiaomi.
Fotky jsou pěkně ostré, mají skvělé detaily i po přiblížení a pochválit musím také živé barvy. Důležitou roli ve výsledné kvalitě fotek hraje také umělá inteligence, která mění nastavení foťáku na základě typu scény. Rozpoznat jich přitom dokáže až 238. Bohužel se vždy úplně přesně netrefí, což má za následek volbu špatného nastavení. AI tedy může být jako dvousečný meč, jednou pomůže, ale někdy je spíše ke škodě. Naštěstí ji lze snadno vypnout. Stejně tak lze vypnout i automatické HDR, které fotkám dává nepřirozené barvy. Pomoci však může například při protisvětle.


Portrétní režim se zadní kamerou
Skvělé výsledky telefon podává i za horšího světla, kde dokáže až z obdivem zabrat spoustu detailů a skvěle pracuje s dynamickým rozsahem. Dokonce i šum zde není tolik patrný, tedy pokud nefotíte teleobjektivem s horší světelností. Ten bych v noci raději používat nedoporučoval.






Kvalita fotografií se odvíjí od umělé inteligence, která podle scény upraví nastavení fotoaparátu. Jak ale můžete vidět, ne vždy situaci správně vyhodnotí.
Aplikace fotoaparátu je jednoduchá a přehledná a uživatelům smartphonů Xiaomi bude velmi povědomá. Výrobce ji tomto grafickém podání používá už několik let. Pochválit tedy znovu musím spoustu užitečných režimů, ať už jde o portrét, skupinové selfie nebo manuální režim. Vhod přijde ale také režim vodováha.






Aplikace fotoaparátu
Vítaným benefitem je zde také duální selfie kamerka, kde je hlavní 24Mpx snímač doplněný o 2Mpx pro zachycení hloubky ostrosti. Uživatel tak má i s čelní kamerkou možnost portrétního focení. Ani zde však přesnost rozostření pozadí není nijak excelentní. Navzdory vysokému rozlišení ovšem fotkám kupodivu chybí ostrost a zbytek většinou pokazí zkrášlovací algoritmy, které pleť podivně rozmažou. Snímky z přední kamery navíc také silně trpí na přepaly. Pochvalu tak zaslouží alespoň čelní blesk pro noční „selfiečka”.




Fotografie pořízené selfie kamerkou
Mi Mix 3 zvládá také natáčet až 4K videa, obraz je skvěle stabilizovaný, ostrý pochválit musím i věrné podání barev. Při rychlém změně scény sice občas zazlobí ostření, ale jinak video patří k nadprůměru. Navíc je zde možnost natáčení i zpomalených videí při 960 snímcích za vteřinu. Kvůli velké datové náročnosti jsou však omezena jen na několik málo vteřin.
Ukázkové video (1080p, 30 fps):
Závěr
Xiaomi Mi Mix 3 je extravagantní telefon, kombinuje špičkový design a výbavu s dnes již netradiční výsuvnou konstrukcí. Ta sice není vždy úplně praktická a rozhodně neosloví každého, ovšem úspěšně to kompenzuje zcela bezrámečkovým displejem. Celkově jde o fantastické zařízení, které může jiným vlajkovým lodím bezpečně konkurovat jak výkonem, tak po stránce fotoaparátu. Otázkou je, zda opravdu chcete výsuvný telefon.



V době vydání recenze zatím není stanovená finální česká cena ani dostupnost, ale pokud se u testované varianty 6+128 GB potvrdí neoficiální cenovka kolem 15 000 Kč, půjde poměrně o horké zboží. Jednak protože by šlo o skvělý poměr ceny/výkonu, ale také protože po stránce úplné bezrámečkovosti a výsuvné konstrukce na českém trhu konkurence zatím nemá odpověď.
Konkurenti:
Cena však zatím není potvrzená, takže výběr konkurentů tentokrát nebudu vybírat podle ceny, ale podle výbavy. Tím pádem by telefonu přímo konkuroval nový Huawei Mate 20 Pro se skvělým fotoaparátem, displejem a čtečkou otisků prstů v displeji. Dále také Apple iPhone XS Max, Google Pixel 3 XL nebo Samsung Galaxy Note 9. Cenově zajímavou volbou je také OnePlus 6T.
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 72 × 8,6 mm, 189 g displej: 6,4", kapacitní OLED, 1 440 × 3 120, 537 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1400|600 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, NM Card (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 4 200 mAh procesor: Hisilicon Kirin 980 (8× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 40MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 77 × 7,9 mm, 184 g displej: 6,3", kapacitní OLED, 1 440 × 2 960, 522 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1024|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 430 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 77 × 7,7 mm, 208 g displej: 6,5", kapacitní OLED, 1 242 × 2 688, 456 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1024|150 Mb/s) konektivita: Lightning, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, RAM: 4 GB, baterie: 3 174 mAh procesor: Apple A12 Bionic (6× Vortex, 3 GHz, 7nm) operační systém: Apple iOS 12 fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 75 × 8,2 mm, 185 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 280, 394 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1024|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 700 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 845 (8× Cortex-A75, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 20MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt:
Xiaomi Mi Mix 3 je neobyčejný telefon, který láká zejména svou naprostou bezrámečkovostí a výsuvnou konstrukcí. Některé ergonomické přešlapy kompenzuje špičkovou výbavou, fotoaparátem nebo také umělou inteligencí.
Plusy:
- Zcela bezrámečkový design
- Nekompromisní výbava
- Špičkový fotoaparát
- Vynikající AMOLED panel
- Silný a zvučný reproduktor
- Bleskové zjištění polohy skrze duální GPS (kanál L1 i L5)
- AI tlačítko lze využít k přepínání spuštěných aplikací
Minusy:
- Vysouvání není vždy praktické
- Konstrukce je více citlivá na vodu a prach
- Vyšší hmotnost
- Selfie kamerka hodně přepaluje
- Nemá sluchátkový jack
- MIUI znamená spoustu předinstalovaných aplikací
Fotografie




















Screenshoty


















Ukázka prostředí a nabídky nastavení


















Ukázka předinstalovaných aplikací. Nutno dodat, že telefon nebyl testován s finální českou ROM.






Prostředí fotoaparátu
Ukázky fotoaparátu




















Ukázka fotoaparátu včetně 2× optického zoomu








Další ukázkové fotky








Fotografie pořízené selfie kamerkou


Portrétní režim se zadní kamerou
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium