Plusy
- Nadprůměrný foťák
- Fantastický zoom
- Nadprůměrná baterie
- Bleskově rychlé nabíjení
- Zachovaný 3,5mm jack
Minusy
- Vyšší cena
- Podprůměrný výkon
- Úložiště nelze rozšířit
- Nemá bezdrátové dobíjení
- Absence voděodolnosti
Rostoucí počet zadních fotoaparátů a stále se zvyšující maximální rozlišení. Bylo jen otázkou času, než tyto dva trendy někdo zkombinuje a vytěží z nich maximum. První vlaštovkou je Xiaomi Mi Note 10, které přináší rovnou 5 hlavních foťáků, a to s rekordním rozlišením až 108 Mpx. Má vůbec podobná kombinace smysl a co přináší?
Xiaomi Mi Note 10 za cenu 15 000 Kč přináší rekordní fotoaparát s unikátními zoomovacími schopnostmi a nadstandardní kapacitu baterie s bleskovým nabíjením. Zbylá výbava ale zůstala daleko za očekáváním a použitý starší operační systém také radost neudělá. Přesto má telefon hodně co nabídnout.
|
| rozměry a hmotnost: 158 × 74 × 9,7 mm, 208 g displej: 6,5", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 340, 396 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (800|75 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 5 260 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 730 (8× Cortex-A76, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 108MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celou recenzi Xiaomi Mi Note 10 si můžete přečíst na následujících listech.
Design
Pět očí a sklo, kam se podíváš. Xiaomi Mi Note 10 je pěkný telefon už na první pohled. Xiaomi si zde dalo na designu velmi záležet, což kromě skleněného těla dokládá i pro značku méně tradiční zaoblení. Kromě zaoblených rohů totiž výrobce zahnul i displej s krycím sklíčkem, které zabíhají až hodně do boků, což vypadá velmi efektně.
Telefon je poměrně rozměrný a těžký, vzhledem k obrovské baterii mu to ale výměnou za dlouhou výdrž rádi odpustíte.
Pro zachování symetrie jsou stejně zakřivené i kraje skleněných zad, takže boky zařízení jsou ve výsledku velmi úzké, což nemusí být při uchopení do ruky zrovna příjemné. Více však zamrzí, že se na skleněných zádech rychle chytají otisky prstů a zvykat si chvíli budete i na vyšší hmotnost 208 gramů. Telefon si díky tomu ale zachovává i dostatečnou pevnost, což dokazuje i použití kovové konstrukce.
Jak už bylo zmíněno, displej zabíhá až hodně do boků, přesto ze spodní a horní strany nějaké okraje zůstaly z důvodu umístění nutných senzorů, sluchátka a selfie kamerky, kvůli které je zde dokonce kapkový výřez. Trochu zamrzí absence notifikační diody, ovšem tu zde alespoň částečně suplují zahnuté hrany displeje, které po přijetí notifikace začnou lehce zářit patřičnou barvou dle aplikace.
Telefon má zaoblený displej, který přechází až k okrajům. Symetrii podpořilo i stejné zaoblení skleněných zad. Boky však mohou trochu tlačit do rukou.
Pokud jde o zadní stranu, tak vás zde okamžitě bouchne do očí nevídaná spousta fotoaparátů. Je jich zde totiž dokonce pět. Vzhledem k jejich rozmístění pod sebou to přináší poněkud nevídaný problém s tím, že si při držení musíte občas dávat pozor, abyste si některý z nich nezakryly prstem, zejména v případě, že telefon držíte v levé ruce. Osobně jsem si ale po pár dnech zvykl. Trošku zamrzí i to, že každý jinak vystupuje nad povrch. Spodní dva foťáky vcelku sladil s okolím, ovšem hlavní trojice už vystupuje hodně výrazně, což se projevuje výrazným kýváním při položení na stůl.
Rychlá 30W nabíječka, špendlíček a ochranný kryt. Xiaomi na obsahu balení opravdu nešetřilo.
Na bocích už ale žádná překvapení nečekají. Pravý bok nabídne zapínací tlačítko a regulaci hlasitosti a šuplíček pro dvojici nanoSIM. Levý bok zůstal prázdný. Na horní straně chválím přítomnost infračerveného senzoru pro ovládání domácí elektroniky a mikrofon. Dole pak očekávejte druhý mikrofonek, repráček, USB-C konektor a překvapivě i 3,5mm sluchátkový jack.
Displej
Velký a roztažený až do boků. Mi Note 10 dostal do vínku velký 3D AMOLED displej s úhlopříčkou 6,47“ a FullHD+ rozlišením 2 340 × 1 080 pixelů. Marketingové označení 3D zde má značit zaoblení displeje, který tak efektně přechází z čelní strany až do boků. Mnohem více však oceníte vysoký kontrast a velmi živé podání barev. Sytost a teplotu si přitom můžete přizpůsobit v nastavení. Displej rovněž podporuje zobrazení HDR10.
Nastavení displeje
Velkou pochvalu zaslouží fantastické pozorovací úhly a vysoký maximální jas až 600 nitů. I ten minimální je přitom dostatečně nízké pro pohodlné noční používání. Ten navíc lze podpořit i tmavým režimem, jehož automatickou (de)aktivaci lze nastavit dle časového harmonogramu.
Nesmím také zmínit zapomenout vyšší odolnost díky krycímu sklíčku Gorilla Glass 5 a také do displeje vestavěnou, optickou čtečku otisků prstů, která je poměrně rychlá.
Hardware
S dlouhou výdrží a bleskovým nabíjením. Xiaomi Mi Note 10 je zaměřen primárně na focení, tudíž hardwarová výbava je zde až druhořadá, přesto má ale telefon rozhodně, co nabídnout. O výkon se stará osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 730G s taktem až 2,2 GHz. Nejde tedy ani zdaleka o absolutní špičku, ovšem bohatě stačí na rychlé reakce telefonu, pokročilý multitasking i ty nejnáročnější hry.
Výkon - Antutu 8.0.5
- Celkové skóre: 265 071 bodů
- CPU: 94 437 bodů
- GPU: 70 385 bodů
- MEM: 51 437 bodů
- UX: 48 812 bodů
Značný podíl na tom má také 6 GB operační paměti a dostatečně rychlé 128GB úložiště. Škoda jen, že už jej nijak nerozšíříte, jelikož slot na paměťové karty chybí. Připlatit si však můžete za vyšší variantu Mi Note 10 Pro se 256 GB paměti a rovnou 8 GB RAM.
Z pohledu konektivity je telefon spíše nadprůměrný. Je tu plná podpora LTE, dvoupásmové Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC pro bezkontaktní platby a potěší i přítomnost infračerveného portu pro dálkové ovládání domácí elektroniky. Konzervativní uživatelé budou mít radost i z FM rádia po připojení sluchátek do 3,5mm sluchátkového konektoru.
Rychlost úložiště - AndroBench:
- Sekvenční čtení: 504,20 MB/s
- Sekvenční zápis: 244,66 MB/s
- Náhodné čtení: 104,11 MB/s (26 652,94 IOPS)
- Náhodný zápis: 113,04 MB/s (28 939,44 IOPS)
Velkou radost mi však udělala baterie. Ačkoliv telefon není nijak výrazně přerostlý, ukrývá silný akumulátor s kapacitou 5 260 mAh. Ta zajišťuje bezproblémovou výdrž dvou dnů i při náročnějším používání a když se uskromníte, zvládnete s ním dokonce tři až čtyři dny.
Výdrž:
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 19 hodin 4 minuty
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 18 hodin 49 minut
- Doba nabíjení (15 - 90 %): 39 minut
- Doba nabíjení (0 - 100%): 57 minut
O to větší radost udělá i podpora rychlého 30W nabíjení. Vzhledem k vysoké kapacitě baterie mě opravdu hodně překvapilo, že z 0 na 100% telefon dokážete nabít za necelou hodinu, přičemž pouhých pár minut v nabíječce telefon připraví na hodiny dalšího provozu. Obrovská pochvala! Příkladné je i to, že vám Xiaomi potřebný napájecí adaptér přibalí rovnou v rámci balení.
Průběh nabíjení Xiaomi Mi Note 10 v čase. Vzhledem k velmi vysoké kapacitě baterie je telefon opravdový rychlík!
Pokud jde o zvukový projev, má Xiaomi Mi Note 10 bohužel jen jeden repráček, který na poměry konkurence trochu ztrácí v maximální hlasitosti a samotný projev působí velmi plastově. Má sice vyrovnané středy, takže dobře poslouží například pro poslech mluveného slova, ovšem hudbu s výraznými vokály či basy si raději nechte do sluchátek. V takovém případě lze využít těch drátových skrze 3,5mm jack či USB-C, ale i bezdrátových, kde jsou podporovány všechny potřebné kodeky AAC, aptX HD i LDAC.
Software
Zasloužil by update i čistírnu. Xiaomi Mi Note 10 nabízí již tradiční nadstavbu MIUI, tentokrát v nové verzi 11. O to více překvapí, že je zde postavená na starší verzi Androidu 9 Pie, přičemž bezpečnostní záplaty Xiaomi udržuje cca 2 měsíce za nejnovější verzí. Vzhledem k ceně telefonu předpokládám, že se na telefon časem dostává i Android 10, ovšem zatím s aktualizací dostali přednost jiné modely.
Ukázka MIUI11
Pokud jde o systém samotný, tak uživatelé smartphonů Xiaomi zde budou jako doma. Nová verze pouze přinesla některé dodatečné funkce jako je práce s temným režimem a další vychytávky. Osobně MIUI od posledních verzí hodnotím jako jednu z nejkomplexnějších, ale zároveň i nejsložitějších nadstaveb, ale to je pouze otázkou zvyku.
Předinstalované aplikace
Optimalizace je vzhledem k rychlému hardwaru skvělá, více mi však vadí větší množství předinstalovaného bloatwaru jako je Netflix, AliExpress, Facebook, které by si uživatel mohl dodatečně kdykoliv doinstalovat i sám. Aplikace od Xiaomi jsou ale naopak užitečné v čele s ovládačem domácí elektorniky, skenerem dokumentů a dalšími aplikacemi.
Fotoaparát
Rekordní rozlišení a bezkonkurenční zoom. Stran výkonu zůstává Mi Note 10 za dnešní špičkou, stran foťáku mezi elitu rozhodně zamíří. Jako vůbec první smartphone nabízí pětinásobný fotoaparát s rozlišením až 108 Mpx. Pět objektivů už měla Nokia 9 PureView, ale její řešení nás nenadchnulo. U Xiaomi už má každý objektiv svou vlastní úlohu a je třeba uznat, že jí plní opravdu dobře.
Konfigurace fotoaparátu Xiaomi Mi Note 10:
- primární objektiv: 108 Mpx (Samsung Isocell HMX), výstupní fotky 108 nebo 27Mpx díky spojování pixelů (4 v 1), světelnost f/1,69, velikost pixelů 0,8 µm, velikost snímače 1/1,33", optická stabilizace; video: až 4K při 30 fps
- portrétní objektiv: 12 Mpx, světelnost f/2, velikost pixelů 1,4 µm, 2× optický zoom, ohnisková vzdálenost 51 mm; video: až 4K při 30 fps
- teleobjektiv: 5 Mpx, světelnost f/2, optická stabilizace, 5× optický zoom; 10× hybridní zoom, 50× digitální zoom; video: nepodporuje
- ultraširoký objektiv: 20 Mpx, světelnost f/2,2, velikost pixelů 1,12 μm, velikost senzoru 1/3″, úhel záběru 117°; video: až 4K při 30 fps
- makro objektiv: 2 Mpx, velikost pixelů 1,75 µm
- selfie kamerka: 32 Mpx, výstupní fotky 32 nebo 8Mpx díky spojování pixelů (4 v 1), světelnost f/2, velikost pixelů 1,6 μm; video: Full HD při 30 fps
Vzhledem k paměťovým nárokům telefon ve výchozím stavu nefotí v rozlišení 108 Mpx, ale spojuje čtyři pixely do jednoho, takže výsledné fotky mají 27 Mpx. Plné rozlišení ale lze vynutit. Rozdíl je pak znatelný nejen v jemnějších detailech, ale i v barevném podání respektive vyvážení bílé. V sníženém rozlišení jsou fotky blíže realitě, zatímco 108Mpx jsou více kontrastní a mají teplejší barevné podání, působí líbivěji.
Ukázkové fotky
V obou případech je nutné pochválit vynikající kvalitu fotek, ostrost, obrovské množství detailů a pochvalu zaslouží i vynikají HDR, které si fantasticky poradí u scén s velkým dynamickým rozsahem či protisvětlem. Očekávatelným problémem je, že pořízení fotky s vyšším rozlišením trvá, telefon zrátka musí zpracovat obrovskou haldu dat.
108Mpx fotografie (vlevo) se od těch spojených 27Mpx liší i vyšším kontrastem a teplejším podáním barev.
Tím nejzajímavějším jsou zde další objektivy, které telefonu dovolí přibližovat až 5× opticky, 10× hybridně a až 50× digitálně. Kdo by čekal, že Xiaomi dá do aplikace fotoaparátu zoomovací přepínač, kterým jednoduše volíte mezi objektivy, je na omylu. Xiaomi zde totiž šlo cestou lehké mystifikace a s objektivy manipuluje podle aktuální potřeby tak, aby vždy pořídilo tu nejlepší fotku.
Stejná scéna přiblížená na 0,6×, 1×, 2×, 5× a 50× zoom.
V reálu už má moje oko s cca jednou dioptrií problém přečíst, kolik je hodin. Přitom foťák na ciferníku vykouzlí takovéhle detaily. Působivé! Další ukázky zoomování naleznete v poslední kapitole recenze.
Někdy tedy přiblížení na 2× či 5× zoom znamená opravdové přepnutí objektivu a skutečný optický zoom, někdy jen pořídí snímek hlavním 108Mpx snímačem a přiblížení provede hybridním zoomem, přičemž si s kvalitou pomůže přidáním dat z druhého snímače. Podobně fotoaparát sám přepíná mezi objektivy i v případě, když některý z nich zakryjete.
Pokud tedy z nějakého důvodu vyžadujete optický zoom a nevadí vám případně nižší rozlišení fotky, můžete si použití jiného objektivu vynutit focením skrze tzv. Pro režim. V něm už telefon jednotlivé objektivy označuje slovně jako ultra, široký, tele 2×, tele 5× a makro, takže máte plnou kontrolu nad použitím konkrétního objektivu. Na druhou stranu je třeba uznat, že automatické vyhodnocování scény a volba typu přiblížení pracuje skvěle.
Umělá inteligence vyhodnocuje, zda je lepší digitálně přiblížit snímek z hlavního foťáku, nebo přepnout na objektiv s optickým zoomem. Zde ve výchozím stavu vhodně zvolila digitální zoom. Pro srovnání jsem vynutil i stejnou scénu ostatními obejktivy s optickým zoomem (poslední 2 snímky).
V případě zoomování od hodnot vyšších než 5× už telefon automaticky vždy přepne na teleobjektiv, nicméně obrazová data kombinuje s dalšími objektivy. Ačkoliv je tedy rozlišení teleobjektivu jen 5 Mpx, výstupní fotky jsou ve výsledku 8Mpx. Z pohledu praktického používání hodnoty zoomu do 10× vypadají překvapivě dobře a hlavně se dají stále pořizovat z ruky, takže se nemusíte bát je využívat (za dobrého světla).
U vyšších hodnot už kvalita klesá a pohodlnější je sáhnout po stativu, ale s trochou snahy a klidem v ruce, také uspějete. Nejvíce mě ale překvapil maximální 50× digitální zoom, kde je kompenzace daty z jiných snímačů velmi znát. Pokud byste vzali stejnou scénu, vyfotili ji hlavním 108Mpx snímačem a jen ji ručně zazoomovali, bude výsledek viditelně horší. „Xiaomi kouzla” tedy opravdu fungují a kvalitou detailů při zoomování výrazně překonala i Apple iPhone 11 Pro.
Původní fotka vs přiblížení. Srovnání kvality detailů po ručním přiblížení 108Mpx snímku, standardním 50× digitálním zoomem a dodatečně přiblíženého snímku z Apple iPhone 11 Pro. Prostřední varianta jednoznačně zachovává nejvyšší množství detailů.
V noci už ale zoomování nemá moc smysl, světla je málo, šum je masivní. V základním režimu ale noční fotky stále stojí za pochvalu díky dostatku detailů, správné expozici a rozumnému množství šumu. V rámci testu jsem vyzkoušel i makro objektiv, který zvládá zaostřit i z extrémní blízkosti v jednotkách centimetrů, ovšem výsledek velmi kazí pouze 2Mpx rozlišení. Pokud vyfotíte běžný snímek 108Mpx snímačem a pak přiblížíte, jsou jeho kvality nesrovnatelně lepší. Proč jen 2 MPx? Neúprosné zákony optiky, čip musí být malý, takže se na něj nevejde více pixelů. Stejně to mají i konkurenti, třeba Honor.
Makro objektiv dovoluje fotit detaily z bezprostřední blízkosti, ovšem kvalitu velmi kazí nízké rozlišení
Líbí se mi také povedená aplikace fotoaparátu ve které máte užitečné přepínače vždy při ruce, vše je intuitivní a snadno se ovládá. Vytkl bych však absenci změny kvality dle rozlišení. Kromě 108Mpx rozlišení vám totiž dá aplikace na výběr pouze mezi kvalitami: vysoká, střední a nízká, což je poněkud neurčité.
Prostředí fotoaparátu
Pochvalu zaslouží i čelní 32Mpx fotoaparát, který rovněž defautlně spojuje 4 pixely do jednoho, tedy ve výsledku 8Mpx. Snímky mají ale vysokou kvalitu, dostatek detailů a překvapivě dobře si selfie kamerka poradí i při nedostatku světla. Škoda jen neustálého zkrášlování obličeje, které nelze úplně vypnout pouze minimalizovat.
Ukázková selfie
Pokud jde o video, zvládne telefon natáčet až v rozlišení 4K při 30 snímcích za sekundu, případě ve FullHD při 60 fps. Video mě překvapilo svou ostrostí a kvalitou detailů, vynikající práci zde odvádí také ukázková stabilizace. Občas ale výsledný obraz kazí časté přeostřování obrazu. Natáčet dokonce umí i portrétní objektiv a ultraširoký objektiv, oba ve 4K (portrétnímu chybí Full HD při 60 fps). Celkově si ale troufnu tvrdit, že stran videa může telefon v klidu konkurovat nejlepším Androidům.
Všechny soubory včetně 108Mpx snímků v plné kvalitě najdete na OneDrive.
Závěr
Xiaomi Mi Note 10 se na českém trhu prodává za velmi sebevědomou cenu 15 000 Kč, což telefonu může velice uškodit. Z pohledu kvality fotoaparátu sice může konkurovat mnohem dražším telefonům a svými zoomovacími schopnostmi na trhu prakticky nemá konkurenci. Radost udělá i nadprůměrná baterie s bleskově rychlým nabíjením. Tím ale výhody telefonu končí a zbytkem výbavy mu mohou konkurovat telefony skoro s poloviční cenovkou. Dokud tedy telefon nezlevní, bude to mít na trhu velmi těžké.
Zmínit musím například levnější Huawei P30, který sice trochu ztrácí v kvalitě zoomování, ale kvalitou fotek je na tom velmi podobně a v noci bych se nebál tvrdit, že i lepší. Dalšími konkurenty mohou být i LG G8s ThinQ, nebo jen o 1 000 Kč draží OnePlus 7T. Nemusíme však vůbec chodit ke konkurenci. Například Xiaomi Mi Note 9T Pro za necelých 10 000 Kč nabídne násobně vyšší výkon a foťákem také patří k tomu lepšímu na trhu, navíc má novější Android 10.
|
| rozměry a hmotnost: 158 × 74 × 9,7 mm, 208 g displej: 6,5", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 340, 396 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (800|75 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 5 260 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 730 (8× Cortex-A76, 2 GHz, 8nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 108MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Celkově je sice Mi Note 10 zdařilý telefon, ovšem pokud nutně nepotřebujete jeho zoomovací schopnosti, za aktuální cenu bych doporučil ohlédnout se spíše jinde. Každopádně si ale Xiaomi zaslouží palec nahoru za zajímavou inovaci. Vzhledem k pokračujícímu trendu přibývajících fotoaparátů si ale myslím, že podobných pokusů v budoucnu uvidíme čím dál více.
Konkurenti:
|
| rozměry a hmotnost: 149 × 71 × 7,6 mm, 165 g displej: 6,1", kapacitní OLED, 1 080 × 2 340, 422 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1400|600 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 6 GB, baterie: 3 650 mAh procesor: Hisilicon Kirin 980 (8× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 40MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 161 × 74 × 8,1 mm, 194 g displej: 6,6", kapacitní Fluid AMOLED, 1 080 × 2 340, 390 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (1200|400 Mb/s), 5G konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 4 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 865 (8× Kryo 585, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 10 fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 157 × 74 × 8,8 mm, 191 g displej: 6,4", kapacitní AMOLED, 1 080 × 2 340, 403 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (2000|316 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 256 GB, RAM: 6 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 855 (8× Cortex-A76, 3 GHz, 7nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 48MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Xiaomi Mi Note 10 je smartphone s rekordním 108Mpx fotoaparátem a pěti objektivy, které mu dodávají unikátní schopnosti zoomování. Zbylá výbava je však vzhledem k vysoké ceně spíše průměrná a příliš to nezachraňuje ani nadstandardní výdrž baterie s vysokou kapacitou.
Plusy:
- Nadprůměrný fotoaparát
- Fantastické zoomovací schopnosti
- Silná kapacita baterie
- Bleskově rychlé nabíjení
- Čtečka otisků prstů v displeji
- Zachovaný 3,5mm jack
Minusy:
- Vysoká cena
- Automatická volba objektivu nefunguje vždy ideálně
- Nižší výkon vzhledem k ceně
- Starší Android 9 Pie
- Vnitřní úložiště nelze rozšířit
- Absence bezdrátového dobíjení
- Chybí certifikace voděodolnosti
- Podprůměrný zvuk repráčku
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium