Vyznat se v letošním portfoliu telefonů Xiaomi není právě jednoduché. Od loňského roku totiž změnilo metodiku při přidělování jednotlivých telefonů do předchozích modelových řad. Přesto lze vypozorovat, že nástupcem populárního modelu Xiaomi Redmi 4X je právě testovaný Xiaomi Redmi 5 Plus.
Přes rok se Redmi 5 Plus zbavilo rámečků kolem displeje, zvětšilo úhlopříčku a přidalo i na výkonu. Slabinou levnějších telefonů od Xiaomi ale vždy byl slabší fotoaparát, v dnešní recenzi tak najdete odpověď i na otázku, zda se meziročně jeho kvalita zlepšila.
|
| rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 8,0 mm, 180 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 3 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 625 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze začíná na následujícím listu.
Xiaomi Redmi 5 Plus zapůjčil k testování obchod Beryko.cz.
1. Design
Na nové vlně. Minulost ukázala, že společnost Xiaomi umí rychle přizpůsobit své modely moderním trendům (a občas tyto trendy i určovat). Není proto divu, že mimo svého průkopníka, telefonu Xiaomi Mi Mix (2), se další modely inspirovaly vzhledem a způsobem řešení minimalizace rámečků u konkurence.
Rozměry Xiaomi Redmi 5 Plus jsou 159 × 75 × 8 mm a hmotnost činí 180 gramů
Na rozdíl od mnoha telefonů představených v letošním roce nemá Redmi 5 Plus výřez v displej ve stylu iPhonu X. Namísto toho má rámeček přes celou šířku strany. Do horního rámečku se tak bez problémů vešlo sluchátko, sekundární kamerka vč. LED blesku, notifikační LED diody i seznorů okolního světla a přiblížení. Spodní rámeček zůstal bez dalších prvků, když systémová tlačítka jsou řešena softwarově.
Na spodní hraně je starší microUSB konektor pro dobíjení. Po obou stranách konektoru je žebrování, které naznačuje, že by se za ním mohly skrývat stereo reproduktory. Pravdou však je, že hlasitý reproduktor je pouze jeden a ukrývá se v pravé části.
Hardwarová tlačítka (ovládání hlasitosti a zapínací klávesu) hledejte na pravém boku telefonu. Na opačné straně je již tradičně hybridní slot pro microSD kartu a nanoSIM. Na rozdíl od hlavního modelu Mi Mix 2(s) si Redmi 5 Plus zachovalo 3,5mm jack pro připojení sluchátek. Nachází se na horní hraně a spolu s ním je zde i sekundární mikrofon a infraport pro dálkové ovládání zařízení v domácnosti.
Čočka fotoaparátu vystupuje mírně nad povrch telefonu. Tento fakt lze eliminovat nasazením přibaleného obalu
Zadní strana telefonu je kovová a v její horní části je umístěn 12Mpx fotoaparát. Pod ním se nachází dvoudiodový LED blesk a rovněž i čtečka otisků prstů. Ta funguje velmi spolehlivě a rychle. Její přesnost nezhorší ani nasazení v balení přiloženého silikonového obalu telefonu. S ohledem na její místo se však nevyhnete občasným dotykům a tím i ulpívání otisků na čočce fotoaparátu.
Z hlediska ergonomie nemusí Redmi 5 Plus každému vyhovovat velikost, když i přes malé rámečky jde stále o poměrně velký telefon.
Celkový dojem ze vzhledu a zpracování Xiaomi Redmi 5 Plus je určitě pozitivní. Minimalizace rámečku je krok správným směrem, přičemž zadní kovová konstrukce působí bytelně a je rovněž mnohem odolnější proti mechanickému poškození než sklo či plast.
3. Hardware
Zatímco loňská generace spoléhala na procesor nejnižší „čtyřkové” řady od společnosti Qualcomm, Xiaomi Redmi 5 Plus využívá výkonnější „šestkové” řady. Konkrétně sází na osmijádrový Qualcomm Snapdragon 625 s Cortex-A53 jádry taktovanými na 2,0 GHz. Pro srovnání uvádím, že stejný procesor využívá i loňský Xiaomi Redmi Note 4. Uvedený procesor doplňuje také grafický čip Adreno 506.
Výsledky benchmarku AnTuTu:
- celkové skóre: 77 866
- CPU: 39 041
- GPU: 12 601
- UX: 20 709
- MEM: 5 515
Xiaomi Redmi 5 Plus se vyrabí ve dvou variantách a to se 3 GB RAM a 32GB úložištěm nebo se 4GB RAM a kapacitou paměti 64 GB. Do redakce nám dorazila ta slabší varianta, přičemž mohu podotknout, že i ta má dostatečný výkon k tomu, aby celý systém běžel zcela plynule bez jakýchkoliv záseků či prodlev. Problém nenastal ani při spouštění graficky náročnějších aplikací a her.
Xiaomi vybavilo svůj model i poměrně bohatou sbírkou adaptérů a modulů. Globální verze umí využít všechna potřebná pásma LTE. Kromě toho nabízí i připojení přes Wi-Fi (802,11 a/b/g/n), párování nebo přenos souborů skrze Bluetooth 4.2 s A2DP nebo ovládání domácích spotřebičů pomocí infraportu.
32GB varianta umožňuje reálně využít zhruba 23,2 GB
Samozřejmostí je přítomnost A-GPS čipu s podporou GLONASS a potěší i FM tuner. Naopak mírným zklamáním je absence NFC, které je s ohledem na Android Pay na vzestupu a pochválit nemůžeme ani starší microUSB konektor. Zatím spíše zbožným přáním je přidání podpory bezdrátového dobíjení. Snad za rok..
Xiaomi Redmi 5 Plus nabízí 4 000mAh baterii, která by měla zajistit dostatek výdrže i pro větší 6palcovou obrazovku. V praxi můžete počítat s tím, že telefon vydrží bez problémů i dva celé dny bez potřeby dobíjení. Při menším zatížení je možné dosáhnout i lepších výsledků. Zklamáním pro mne však byla rychlost dobíjení, když z 0 na 100 to telefon zvládat zhruba až za 3 hodiny.
4. Software
S ohledem na cenovou kategorii, do které Xiaomi Redmi 5 Plus spadá přijímáme vcelku shovívavě skutečnost, že telefon využívá starší verzi systému Android 7.1.2 Nougat. Navíc to, co přitahuje nemalé množství uživatelů je zejména grafická nadstavba MIUI s širokou podporou ze strany (i české) veřejnosti. MIUI je ve verzi 9.2.13, přičemž dle nedávných informací se telefon může těšit na update na verzi MIUI 9.5, a to již v první polovině dubna 2018.
Systémová tlačítka lze skrýt a aktivovat je „vytáhnutím” pouze v případě jejich potřeby
Nadstavba MIUI je známá mj. možností úprav jejího vzhledu prostřednictvím Témat. Veškeré dění probíhá na pohotovostních plochách (nemá nabídku aplikací), a proto bude nutné na počátku tyto plochy vhodných způsobem organizovat, k čemuž může pomoci i vytvoření různých složek.
Potěší přitom, že telefon obsahuje kromě systémových aplikací a nezbytností od Google pouze čtveřici kancelářských aplikací od Microsoftu (Word, Excel, Powerpoint a OneDrive
Z vlastních aplikací můžeme ocenit zejména aplikace Optimalizace, která sdružuje několik šikovných funkcí, které udržují váš telefon v kondici. Mezi tyto funkce patří čistič paměti, optimalizace výkonu procesoru, správce baterie a také kontrola zabezpečení a oprávnění jednotlivých aplikací.
Stahovací roletka obsahuje některé rozšířené možnosti jako zobrazování rychlosti připojení či zobrazování oznamovacích ikon, což napomáhá přehlednosti zmeškaných událostí
Mezi ne úplně běžné aplikace se řadí i Nahrávání obrazovky. Pro přístup ke zmeškaných notifikacím poslouží stahovací roletka. Ta obsahuje i sadu čtyř rychlých přepínačů, kterou lze jedním kliknutím rozšířit na dvanáct. V telefonu se nachází i funkce Druhý prostor, která umožňuje striktně oddělit např. pracovní a domácí prostředí telefon tím, že v telefonu budou paralelně vytvořena dvě různá prostředí, mezi nimiž lze snadno přepínat.
5. Fotoaparát
Xiaomi se snažilo o vylepšení schopností fotoaparátu, přičemž model Redmi 5 Plus vybavilo 12Mpx snímačem, přičemž fyzická velikost každého pixel je 1,25 µm. Světelnost činí f/2,2 a fotoaparát disponuje i hybridním fázovým ostřením nebo dvoudiodovým LED přisvětlením.
Přímo v aplikace Fotoaparát můžete naskenovat i QR kód
V prostředí fotoaparátu si hned všimnete HDR režimu, který ale bohužel není automatický. Jedním kliknutím zobrazíte 17 různých filtrů a při focení máte na výběr z mnoha různých režimů (panorama, noční režim, rozostření, zkrášlení, manuální režim apod.). V manuálním režimu ale chybí možnost úpravy rychlosti závěrky nebo bodového ostření.
Ukázky z fotoaparátu:
Více snímků naleznete v 8. kapitole
Výsledné snímky nás mile překvapily, když je na nich vidět jednoznačný progres v kvalitě. Fotografie jsou ostré s dostatečnými detaily. Fotoaparát si dokáže dobře poradit i s dynamickým rozsahem scény a špatné nejsou ani snímky v horších světelných podmínkách. Fotografiím by na druhé straně určitě slušelo trochu víc kontrastů, když občas jejich barvy mohou působit vybledle.
Obdobně pozitivně hodnotíme i natáčení videa, což zvládá Xiaomi Redmi 5 Plus nejvýše ve 4K kvalitě. Kamera dokáže natočit dostatečně ostré video s minimem šumu, kterému nechybí ani věrné podání barev. Jeho slabinou je však zcela jistě záznam zvuku.
Závěr
Xiaomi tohle prostě umí. Čínskému výrobci si opět podařilo správně namixovat všechny důležité vlastnosti moderních telefonů a přitom zachovat i rozumnou cenovku. Za 4 890 Kč (3/32GB) mohou zájemci očekávat telefon s velmi dobrý displejem vč. minimálních rámečků, dostatečným výkonem, čtečkou otisků prstů, sadou důležitých modulů vč. infraportu a nově i povedeným fotoaparátem.
V prodejním balení sice chybí sluchátka, avšak namísto nich je zde alespoň průhledný (a praktický) silikonový obal
Na druhé straně pomyslných vah stojí chybějící NFC a použití staršího microUSB konektoru. Jinak budete ale na tomto telefonu hledat negativa jen obtížně. I proto to vypadá, že největším konkurentem pro Xiaomi Redmi 5 Plus budou zejména jiné modely značky Xiaomi.
|
| rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 8,0 mm, 180 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 3 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 625 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurence:
|
| rozměry a hmotnost: 152 × 71 × 8,5 mm, 144 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 282 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Mediatek MT6750 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 151 × 73 × 8,2 mm, 162 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 401 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS paměť: 32 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 340 mAh procesor: Hisilicon Kirin 655 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 6 (Marshmallow) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 149 × 76 × 8,6 mm, 172 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 401 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 630 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 150 × 78 × 9,8 mm, 178 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 267 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (600|150 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Mediatek MT6737 (4× Cortex-A53, 2 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
| rozměry a hmotnost: 151 × 76 × 8,4 mm, 175 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 401 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 4 100 mAh procesor: Mediatek MT6797 (Helio X20) (10× Cortex-A72, 2 GHz, 20nm) operační systém: Google Android 6 (Marshmallow) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Xiaomi Redmi 5 Plus je vhodný telefon jak pro mladší generaci, jelikož dokáže poskytnou dostatek výkonu pro náročnější hry i fotoaparát pro tvorbu snímků na sociální sítě, tak i pro starší generaci, která ocení zejména velmi dobrý poměr ceny a výkonu vč. kvalitního kovového zpracování.
Plusy:
- 6palcový FullHD+ displej
- moderní vzhled s minimálními rámečky kolem displeje
- grafická nadstavba MIUI 9.1.2
- dostatečný výkon
- čtečka otisků prstů
- skvělý poměr cena/výkon
- povedený fotoaparát
Minusy:
- chybí NFC
- využívá starší microUSB konektor
- pomalejší dobíjení baterie
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium