Telefony řady Redmi dokázaly vždy zaujmout zajímavým poměrem cena/výkon a ve stejném duchu navázaly i větší zařízení s označením Note. V řadě případů ovšem bylo nutné smířit se s nějakým ústupkem, obvykle to byl slabší fotoaparát. V ostatních ohledech se ale téměř vždy jednalo o velmi dobře vybavené zařízení.
Xiaomi Redmni Note 5 pokračuje v nastoleném trendu a daří se mu to velmi dobře. Výrobce zvládl vyvážit jednotlivé komponenty a funkce do zdařilého celku, na kterém najdete jen jednu výraznější chybu. Ta však nemusí vadit každému a v ostatních oblastech si Note 5 vede skvěle.
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 8,1 mm, 181 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 636 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze Xiaomi Redmi Note 5 začíná na následujícím listu.
Design
Inspiraci nezapře. Konstrukčně sází Xiaomi Redmi Note 5 na kov, který obepíná boky a většinu zad telefonu. Plastové krytky horního a dolního okraje překrývající antény se výrobci podařilo vizuálně velmi dobře zamaskovat, na první pohled vypadají celá záda jako kovová unibody vanička. Až při doteku zjistíte, jak to s použitými materiály je ve skutečnosti.



Matné provedení se čtečkou na zádech a vystouplým modulem duálního fotoaparátu
Matné provedení se nešpiní, otisky prstů na něm ulpívají minimálně. V balení máte k dispozici ochranné silikonové pouzdro, které je vyvedeno v lesku a na rozdíl od telefonu otisky doslova přitahuje. Telefon zvládne ochránit (zejména boky a rohy), kromě otisků na něm ale budou hned vidět veškeré drobné škrábance a udržet jej v pěkném nablýskaném stavu nebude jednoduché.



Boky telefonu a detail hybridního slotu na karty
Tlačítka najdete na obvyklém místě na pravém boku ve standardním rozložení. Přestože jsou poměrně útlá, mají jasné hmatové odlišení, jistý stisk a poskytují zřetelnou zpětnou vazbu. Jejich hrany nejsou ostré a stejně jako celý telefon nikde netlačí ani neřežou. Note 5 se i přes vyšší hmotnost (181 gramů) dobře drží, nemá sklony vyklouznout z ruky.



Veškeré konektory se přesunuly na spodní stranu, na horní zůstal pouze infraport
Ani šuplíček na karty nezměnil své obvyklé umístění naproti tlačítkům. Je hybridní, musíte si tedy vybrat, zda osadíte dvojici nanoSIM, nebo místo sekundární použijete paměťovku. Na horní straně najdete méně obvyklý infraport, sluchátkový konektor se přestěhoval na spodní stranu k hlasitému reproduktoru a microUSB. To bude patřit pro mnohé potenciální zákazníky k zásadním nedostatkům, v roce 2018 už by tu mělo být USB-C.


V krabičce najdete navíc jen silikonové pouzdro
Čtečka otisků prstů je umístěna na zádech, kde dělá společnost vystouplému modulu duálního fotoaparátu. Ten je umístěn v levém horním rohu a svým provedením nezapře inspiraci u iPhonu X. Krabička nabídne kromě telefonu, manuálů, USB kabelu a nabíječky s výstupem 2 A už jen ochranné silikonové pouzdro. Sluchátka a ochrannou fólii či krycí sklo budete muset doplnit sami.
Displej
Protažený šestipalec. Čelní stranu chrání krycí sklo Corning Gorilla Glass s 2,5D efektem. Šestipalcový displej (přesně 5,99“) má rozlišení 1 080 × 2 160 (18:9) a zabírá převážnou většinu přední strany telefonu. Obešel se bez výřezů, nad i pod ním počítejte s větším okrajem, který je ale výrazně menší, než tomu bývalo zvykem.


Displej se obešel bez výřezu
IPS panel má pěkné živé barvy, dostatečný jas, nabídne dobrou čitelnost na slunci, široké pozorovací úhly a nezapomnělo se ani na zaoblení rohů. Je to sice drobnost, přední strana ale vypadá mnohem elegantněji, když displej kopíruje tvary telefonu. V Nastavení můžete upravit nejen teplotu barev, ale také upravit kontrast a případně využít filtr modrého světla.




Teplota barev a kontrast • Filtr modrého světla • Probuzení poklepáním • Notifikační dioda
Nad displejem najdete obvyklou sestavu reproduktoru, senzorů, čelní kamerky a blesku a nechybí ani notifikační dioda. Její svit je nenápadný, neruší, z větší dálky ho můžete přehlédnout. Možnosti nastavení jsou bohužel úsporné – činnost lze zapnout samostatně pro nabíjení a oznámení, nastavení barev chybí. Kromě hlavního vypínače můžete displej zapínat i poklepáním.




Nastavení tlačítek • Poslední spuštěné aplikace • Změna zobrazení • Gesta místo tlačítek
Tlačítka pod displejem jsou řešena softwarově. Standardní rozložení (zleva Zpět, Domů a Poslední spuštěné aplikace) lze obrátit. Tlačítko naposledy spuštěných aplikací slouží i jako Menu při dlouhém stisku, můžete ale toto nastavení prohodit. Pro řadu činností jde nastavit gesto využívající některé z hardwarových nebo softwarových tlačítek, přejetím přes tlačítka pod displejem aktivujete menší zobrazení (4,5“, 4“ nebo 3,5“). Tlačítka pod displejem můžete i zcela vypnout a nahradit je gesty podobně jako u iPhonu X.
Hardware
Jen to NFC. Osmijádrový Qualcomm SnapDragon 636 pracuje v tandemu s 3 GB RAM, ze kterých je běžně dostupná necelá polovina. Úložiště o velikosti 32 GB nabídne po prvním spuštění 22 GB, po prvotní aktualizaci klesne tato hodnota pod 21, přičemž odinstalováním několika aplikací, které to umožňují, můžete ušetřit dalších 450 MB. Kromě testované varianty 3/32 GB je na trhu k dispozici i o něco dražší verze s 4 GB RAM a 64GB úložištěm.



Dostupná paměť RAM • Vnitřní úložiště • Úložiště po prvotní aktualizaci
Telefon zvládá každodenní zátěž s přehledem, na chybějící výkon, zpomalování či zpožděné reakce nenarazíte ani při intenzivním multitaskingu. Zahrajete si i náročné hry a to většinou bez nutnosti snižovat nastavení detailů. Telefon se v zátěži nijak výrazně nepřehřívá.
Výsledky benchmarku AnTuTu:
- celkové skóre: 115 098
- CPU: 56 542
- GPU: 20 775
- UX: 31 787
- MEM: 5 994
Hardwarová výbava Xiaomi má jen jednu výraznější vadu a to chybějící NFC. Pokud nevyužíváte telefon k placení, nemusí to znamenat problém, pro uživatele aktivně využívající tuto technologii bude absence NFC znamenat zcela zásadní negativum. Jinak je Note 5 vybaven velmi dobře – nechybí USB OTG, telefon podporuje 5GHz pásmo u WiFi, LTE lze používat na obou SIM, přítomen je i infraport.



LTE na primární SIM • LTE na sekundární SIM • USB OTG
Čtečka otisků prstů na zádech telefonu si zapamatuje až pět otisků, reaguje svižně a s minimem chyb. Uživatelé s menšími dlaněmi by možná ocenili, kdyby byla umístěna níže, dá se ale předpokládat, že tací zvolí spíše menší zařízení než šestipalcový Note 5. Odemykání rozpoznáním obličeje Xiaomi bohužel neumí.




Čtečka otisků prstů
Baterie telefonu s kapacitou 4 000 mAh zvládne Note 5 pohánět i při vyšší zátěži dva dny. S úspornějším využitím se dá přiblížit třídenní výdrži. S dodávanou nabíječkou bude nabíjení trvat přes dvě hodiny. Výrobce u tohoto telefonu použil zastaralé microUSB, modernější USB-C by tomuto zařízení sedlo mnohem lépe.
AnTuTu Battery Test:
Software
Odladěné MIUI. vAndroid 8.1 pracuje s nadstavbou MIUI 9.5. Prostředí je odladěno velmi dobře, telefon reaguje svižně, bez zasekávání, zpomalování či jiných nešvarů a to i v méně vybavené verzi (3/32 GB). Pokud přecházíte z jiné značky, budete zejména v začátcích místy trochu tápat, kde se které položka Nastavení schovává, stačí ale všechny volby projít postupně jednu po druhé, abyste byli rychleji v obraze. V záloze je pak vyhledávání, kdybyste nemohli něco najít.




Informace o systému • Verze MIUI • Plocha • Poslední spuštěné aplikace
Veškeré aplikace jsou připraveny přímo na plochách, jako výchozí můžete vybrat kteroukoliv z nich. Novou jednoduše vytvoříte tak, že na ni přesunete ikonu aplikace nebo vložíte widget, prázdné plochy bohužel mít nelze. Oznamovací panel nese kromě oznámení v horní části 11 přepínačů z 18 dostupných – vybíráte které a jejich pořadí, počet je však pevně daný.




Oznamovací panel • Nastavení přepínačů • Telefon • Zprávy
Z aplikací navíc je přítomen vlastně jen Facebook, který ale můžete odinstalovat. Nechybí sestava správce souborů, poznámek, kompasu, diktafonu, FM rádia, infraport využijete s aplikací dálkového ovladače. Nechybí ani nástroje na optimalizaci chodu systému a čištění úložiště.




Správce souborů • Poznámky • Dálkový ovladač • Diktafon
Telefon si nevede špatně ani v možnostech nastavení a přizpůsobení. K dispozici máte řadu gest a zkratek, přizpůsobil lze zobrazení i vizuální podobu systému. Stačí si jen zvyknout na osobitější řazení v rámci nastavení, kde spolu související položky (v jiných telefonech na jednom místě) najdete rozeseté v několika podnabídkách Nastavení. Jelikož však většinu voleb nastavíte jednou a vícekrát je nebudete potřebovat, rozhodně by vás neměla trochu jiná struktura nastavení odradit.




Skener • FM rádio • Optimalizace systému • Nastavení
Fotoaparát
Solidní nadprůměr. V prostředí fotoaparátu volíte mezi dostupnými režimy vodorovným přejetím prstu přes displej. Podle toho aktuálně zvoleného je u okraje k dispozici několik rychlých voleb, další pak najdete v seznamu nastavení, který se mění podle aktuálně zvoleného režimu.


Prostředí fotoaparátu • Nastavení fotoaparátu
Dvanáctimegapixelový hlavní snímač spolupracuje se sekundárním pětimegapixelovým a výsledky podávají překvapivě dobré. Snímky jsou ostré s dostatkem detailů, věrné, dostatečně syté barevně, šum i přepaly se jim většinou vyhýbají. Zejména za dobrých světelných podmínek zvládnete s Notem 5 vytvořit povedené fotografie, které patří v dané cenové kategorii k nadprůměru.
Ukázkové fotografie:



Další fotografie pořízené telefonem najdete na následujícím listu
Ukázkové video (full HD, 30 fps):
Video je na tom o něco hůř, barvy má nepatrně tmavší, hlavně ale ztrácí v detailech a ostrosti. Velmi dobře ovšem pracuje elektronická stabilizace a nemusíte se obávat ani problematického ostření. Absence 4K není až takovým překvapením, více zamrzí chybějící full HD s 60 fps. Ve výsledku ale ani video není k zahození a celkově Note 5 s fotoaparátem příjemně překvapil.
Závěr
Levnější variantu (3/32 GB) Xiaomi Redmi Note 5 seženete za necelé čtyři a půl tisíce korun, paměťově vybavenější verze (4/64 GB) je pak o pětistovku dražší. Pokud budete vybírat ve větších a známějších e-shopech, počítejte u obou provedení s pětistovkovým příplatkem.


Jestliže chcete větší zařízení (s šestipalcovým displejem se už telefon opravdu nedá nazvat kompaktním), při zvažování Notu 5 se vlastně stačí rozhodovat podle jednoho parametru a tím je NFC. Pokud jste již se svou mobilní elektronikou přesedlali na USB-C, přidejte ještě starší microUSB. V ostatních ohledech má Note 5 vše, co byste od telefonu v této cenové třídě mohli chtít.
Xiaomi Redmi Note 5 nabídne velký kvalitní displej, velmi slušnou porci výkonu, odladěné prostředí, nadprůměrný fotoaparát a dvoudenní výdrž i při intenzivnějším používání. Pokud nepotřebujete platiti telefonem a microUSB není parametr, který by vám vadil, budete na něm hledat chyby velmi těžko. Za povedené balení hardwaru a funkcí by si výrobce klidně mohl říct víc a pořád by se jednalo o dobrou koupi, poměr cena/výkon si u tohoto telefonu stojí velmi vysoko.
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 8,1 mm, 181 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 636 (8× Kryo 265, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
ii.jpg) | rozměry a hmotnost: 149 × 76 × 8,6 mm, 172 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 401 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 5, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 630 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 9 (Pie) fotoaparát: 16MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 151 × 72 × 7,6 mm, 149 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 424 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 659 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 150 × 72 × 7,5 mm, 143 g displej: 5,7", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 424 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Hisilicon Kirin 659 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Xiaomi Redmi Note 5 je nadprůměrně vybavený telefon s pěkným šestipalcovým displejem, dostatkem výkonu, dobrou výdrží a solidním fotoaparátem, který si drží přijatelnou cenovku. Výraznějšími vadami na kráse jsou jen chybějící NFC a starší microUSB.
Plusy:
- Kvalitní zpracování
- Nadprůměrná výdrž
- Solidní fotoaparát
- Velký povedený displej
- Dostatek výkonu
- Atraktivní cena
Minusy:
- Absence NFC
- MicroUSB
- Hybridní slot
- Video maximálně ve full HD při 30 fps
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium