Růst prodejů mobilních telefonů pomalu opadá a výrobci se tento trend pokouší znovu nastartovat rozšiřováním mobilního portfolia. K tomuto kroku sáhlo také Xiaomi, kterému v posledních měsících nabídka nabobtnala o několik nových modelů. Příkladem je Xiaomi Redmi S2, který do zavedené řady přináší přídomek S, jenž má symbolizovat zaměření na selfie fotografie.
Co na tom, že vzhledově jako by z oka vypadl modelu Redmi Note 5 a většinu výbavy odkoukal od telefonu Redmi 5 Plus. Tím vůbec nechci telefon kritizovat, jelikož se povedl, jen upozorňuji na to, že znepřehledňování portfolia, kterým je poslední dobou pověstný například i Huawei, Honor a další výrobci akorát mate uživatele.
|
 | rozměry a hmotnost: 161 × 77 × 8,1 mm, 170 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 268 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (300|100 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 080 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 625 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8.1 (Oreo) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze Xiaomi Redmi S2 začíná na následujícím listu.
Za zapůjčení Xiaomi Redmi S2 do recenze děkujeme webu Xiaomi-czech.cz
Design
Co se vzhledu a zpracování týče, potvrzuje Xiaomi své kvality. Redmi S2 je vyrobeno z jednoho kusu hliníku, díky němuž je zařízení pevné a snese i hrubší zacházení. Přesto telefon působí velmi elegantně, obzvláště pokud sáhnete po atraktivní růžové či zlaté variantě.





Navzdory protaženému displeji mohly být rámečky ještě o něco tenčí. Přesto se zařízení stále pohodlně vejde do dlaně.
Navzdory použití protáhlého displeje a mírnému ztenčení rámečků je telefon se svými rozměry 160,73 × 77,26 × 8,1 mm docela velký. Přitom prostor pro zmenšení zde rozhodně je, například u nevyužité spodní bradičky. Na čelní straně jinak kromě displeje najdeme také sluchátko, selfie kamerku, senzory a méně nápadnou bílou LED diodu.





Ve výbavě potěší duální foťák, čtečka otisků prstů nebo infra červený port. Přimhouřit oko však musím nad starším konektorem micro-USB.
Na zádech vás na první pohled bouchne do očí vystupující duální fotoaparát, který je tentokrát vertikálně orientovaný. Mezi jeho čočky se vměstnal také LED blesk. Designově povedené, ovšem pokud telefon položíte na stůl nebude vám jeho viklání při psaní nijak příjemné. Najdeme zde také vhodně umístěnou čtečku otisků prstů a pozastavit se musím i u netradičních předělů antén. Ty teď netvoří jeden plastový pruh, ale dvě tenké linky, které okořeňují jinak již tradiční design.



Boky telefonu jsou ostře zakulacené, pro tlačítka tedy zbylo jen minimum prostoru. Rovněž si všimněte vystupujícího fotoparátu, kvůli kterému se telefon kýve při psaní na stole.
Redmi S2 je po obvodu ostře zakulaceno, takže telefon v ruce nepatří zrovna mezi ty nejpohodlnější, přesto nikde nic neřeže, jen inženýrům zůstal menší prostor pro umístění ovládacích tlačítek. Ta se zde nachází tradičně na pravém boku. Na tom levém pak musím ocenit slot, který obsáhne jak dvojici nano SIM karet tak i paměťovou kartu.



Pochválit musím slot, do kterého se vejde paměťová karta i dvojice nano SIM karet. Uživatele potěší i silikonový kryt uvnitř balení.
Na spodní straně se nachází repráček, mikrofon a bohužel také starší micro-USB konektor, nad kterým tentokrát vzhledem k nižší ceně telefonu ještě přimhouřím oko. Na horní straně pochválím zachovaný 3,5mm jack na sluchátka a hlavně infračervený port pro ovládání televize a jiné elektroniky. Vedle něj je rovněž sekundární mikrofonek.
Hardware
Xiaomi u modelu Redmi S2 sáhlo po osmijádrovém procesoru Qualcomm Snapdragon 625 s taktem 2 GHz. Mezi smartphony nejde o žádného nováčka, před dvěma lety šlo o široce nasazovaný čipset vyšší třídy, který spolu s dobou výkonově poklesl do třídy střední. Surového výkonu je tedy dostatek k tomu, aby zvládl běžné aktivity. Při větším multitaskingu se ale zadýchá. Občas počítejte s pomalejšími reakcemi či spouštěním aplikací. Plynule však rozjede hry jako Asphalt 8 či Real Racing 3.
Výkon - AnTuTu 7.1.0
- Celkové skóre: 77 620 bodů
- CPU: 39 051 bodů
- GPU: 12 767 bodů
- UX: 19 296 bodů
- MEM: 6 506 bodů (RAM: 2 227 bodů, ROM: 4 279 bodů)
Po ruce má procesor 3 GB operační paměti, z nichž je vždy alespoň třetina volná. Náročnější uživatele však potěší možný příplatek za variantu se 4 GB RAM. Tomu odpovídá také velikost vnitřního úložiště, které je v základu 32 GB, ale vyšší varianta nabídne i dvojnásobek. V každém případě je možné sáhnout po paměťové kartě s kapacitou až 256 GB. Rychlost samotného vnitřního úložiště je průměrná, ale ve střední třídě nelze očekávat ani nic jiného.
Rychlost úložiště - AndroBench:
- Sekvenční čtení: 251,92 MB/s
- Sekvenční zápis: 111,54 MB/s
- Náhodné čtení: 52,62 MB/s (13 472,44 IOPS)
- Náhodný zápis: 55,54 MB/s (14 219, 89 IOPS)
Stran konektivity je zde samozřejmě plná podpora nutných LTE frekvencí, včetně pásma 800 MHz. U Wi-Fi standardu 802.11 b/g/n si už ale musíte vystačit pouze se základním pásmem 2,4 GHz. Nechybí ani Bluetooth 4.2, FM rádio nebo dokonce infračervený port pro ovládání domácí elektroniky. Jako zásadní nedostatek vnímám absenci NFC, což znemožňuje bezkontaktní platby mobilem.
U senzorů musím zmínit čtečku otisků prstů, která je sice pomalejší, ale funguje spolehlivě dokonce i s mastnými nebo vlhkými prsty. Na kole se mi dobře osvědčily také polohové služby (A)GPS, GLONASS či Beidou s rychlou a přesnou fixací polohy. Konzervativní uživatele potěší i elektronický kompas.
Výdrž:
- Přehrávání Full HD videa (Wi-Fi, 100% jas): 7 hodin a 11 minut
- Surfování na webu přes Wi-Fi (50% jas): 13 hodin a 42 minut
- Doba nabíjení (0 - 100%): 2 hodiny a 14 minut
- Antutu Battery: 9 413 bodů
O výdrž se zde stará baterie s kapacitou 3 080 mAh, což je na poměry ostatních 6” telefonů od Xiaomi docela málo. Výdrž na jedno nabití se při běžném používání pohybuje kolem dne a půl. Pravděpodobně tedy budete nabíjet každý den. Při vypínání dat, Bluetooth či polohových služeb a střídmém používání však telefon dokáže dožít i druhého dne. V testech výdrže při přehrávání Full HD videa nebo načítání webových stránek však obstál s průměrným výsledkem. Doba nabíjení skrze přibalený 10W adaptér se pohybovala lehce nad 2 hodinami.
O zvukový projev se stará repráček na spodní straně. Bohužel i na maximální hlasitost hraje docela potichu a nemá zrovna ani hudební ambice. Projev totiž působí dost plastově, naprosto postrádá basovou složku a při vyšším volume už znatelně šumí. Překvapivě ale docela slušně zvládá výšky a má vyrovnané středy. Vždy ale lze sáhnout po sluchátkách, která připojíte skrze 3,5mm jack.
Software
Xiaomi Redmi S2 jsem testoval s operačním systémem Android 8.1 Oreo, který překrývá nadstavba MIUI 9.6. Za to je třeba Xiaomi pochválit, že drží aktuální systém i u levných telefonů. Navíc se o něj příkladně stará, během testování jsem obdržel hned tři malé aktualizace. Jak uživatelé značky dobře vědí, má systém velmi výraznou grafiku a nemá žádnou centrální nabídku aplikací.





Prostředí MIUI 9.6 postavené tentokrát na Androidu 8.1 Oreo
A aplikací je tu poměrně dost. Kromě těch od Googlu a užitečných aplikací od Xiaomi, zde najdete také Facebook, Skype a kancelářské aplikace z balíku Microsoft Office. Naštěstí je možné vše, co nepotřebujete snadno odinstalovat.
V prostředí se nachází také vlastní vychytávky. Novinkou je nultá plocha, ve které se Xiaomi pokusilo napodobit styl widgetů z iOS. Ty mají formu oken nabízející některé užitečné funkce nebo zobrazí zástupce nejčastěji používaných aplikací. Jedná se však o vlastní řešení, které cizí aplikace nepodporují (spoléhají se na klasický styl widgetu). Nultá plocha tak zůstává hlavně výsadou aplikací od Xiaomi. Potěší ale například funkce duální prostor, která nabídne snadné oddělení osobního a pracovního obsahu.






Některé předinstalované aplikace
Jelikož nemá Redmi 2S žádná senzorová tlačítka můžete využít buď těch softwarových na displeji, nebo je lze nahradit chytrými gesty. Rychlým přejetím odspodu obrazovky přejdete na domovskou plochu, pomalým pak spustíte nabídku multitaskingu. Swajpování do stran pak simuluje tlačítka vpřed a vzad.
Fotoaparát
Xiaomi Redmi S2 nabídne duální fotoaparát o rozlišení 12 a 5 Mpx a světelností f/2.2. Hlavní čočka slouží pro běžné fotky, které upřímně řečeno vzhledem k ceně telefonu nejsou vůbec špatné. Jsou ostré, plné detailů a mají velmi přirozené barvy. Sekundární kamerka spolu s umělou inteligencí v pozadí slouží k portrétnímu režimu, který dokáže rozmazat vaše pozadí.









Ukázkové fotografie
Samozřejmě nižší kvalitu poznáte za horšího světla, kdy detaily rapidně ubývají, začnou se slévat hrany objektů a na fotkách je jasně vidět šum. Přesto stále nejde o žádnou tragédii a méně nároční uživatelé budou spokojeni. Trochu zamrzí jen velká citlivost na protisvětlo, které fotografii většinou úplně pokazí.
Přední kamerka má ještě lepší, 16Mpx rozlišení a jak jsem zmínil již v úvodu, Xiaomi na ní hodně sází, přeci jen označení S2 jeodvozeno od slova Selfie. Proto mě velmi zarazila její kvalita. Ano, vyšší rozlišení se pozitivně podepsalo na ostrosti fotek a díky umělé inteligenci a různým efektům si lze s kamerkou opravdu vyhrát, například rozostřovat pozadí, měnit tvar tváře, zvětšovat oči, tvarovat obočí, vyhlazovat pleť a podobně.






Selfie kamerka hodně trpí na přepaly.
Nic to však nemění na to, že kamerka má obrovskou tendenci fotografie přepalovat. A nemusí být ani moc jasné počasí, přesto je okolí vaší hlavy vždy přeexponované. V případě nočního selfie jsou fotky hodně zašuměné a je nutné držet díky delšímu expozičnímu času telefon držet dlouho nehnutě, jinak se fotografie rozmaže. V dané cenové kategorii sice nic neobvyklého, ale u telefonu, který má na Selfie stavět, to vidím trochu jako přešlap.


Se snahou se však dá vyfotit i nepřepálené selfie. Takto například vypadá efekt rozostření pozadí
Samotné prostředí fotoaparátu však zaslouží pochvalu. Nabízí spoustu užitečných funkcí či režimů focení včetně plně manuálního. Přesto je aplikace pěkně přehledná a vše v ní rychle najdete.






Prostředí fotoaparátu
Video umí telefon natáčet až ve Full HD rozlišení a celkem mě potěšila svou kvalitou zejména po stránce stabilizace, obraz je totiž plynulý a nijak se netrhá. Natáčet lze také zrychlená vide či slow-mo.
Ukázkové video (1080p, 30 fps):
Závěr
Ačkoliv Xiaomi Redmi S2 má své mouchy, za cenu pohybující se kolem 4 200 Kč mu je rádi odpustíte. Sice má starší výbavu, průměrnou výdrž a osobně mě zklamaly i výsledky selfie kamerky. Uživatelé ale ocení větší displej v stále přijatelném těle, vkusný design, aktuální a dobře odladěný Android nebo překvapivě dobrý hlavní fotoaparát. Pokud se chcete pojistit do budoucna, doporučuji sáhnout po vyšší variantě se 4 GB RAM a 64 GB paměti, která stojí jen o 500 Kč více.



Hlavní konkurenti:
Přímým konkurentem je zde Huawei Y7 Prime (2018), který má podobnou cenu, stejně velký displej, srovnatelnou výbavu, jen o trochu slabší procesor. To samé platí také pro Honor 7C a alternativou je také v úvodu zmiňované Xiaomi Redmi 5 Plus.
|
ii.jpg) | rozměry a hmotnost: 158 × 77 × 7,8 mm, 155 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 268 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 430 (8× Cortex-A53, 1 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 158 × 77 × 7,8 mm, 164 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 440, 268 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 450 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 8 (Oreo) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 159 × 75 × 8,0 mm, 180 g displej: 6,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 402 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 3 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 625 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Xiaomi Redmi S2 je povedený smartphone střední třídy, který nabídne hodně muziky za málo peněz. Má velký, protáhlý displej, slušný fotoaparát, dobře optimalizovaný systém i dostačující výbavu.
Plusy:
- Povedený fotoaparát
- Design a kvalitní zpracování
- Aktuální, dobře optimalizovaný systém
- Poměr cena/výbava
Minusy:
- Selfie hodně přepalují
- Nemá NFC
- Průměrná výdrž baterie
- Horší reproduktor
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium