Recenze Yenkee Universal vlogging kit. Vše, co potřebujete k natáčení mobilním telefonem

  • Obsahuje držák telefonu, stativ, světlo a dálkové ovládání
  • Vše je rozumně pevné a působí odolně
  • Dojem kazí zbytečně tuhý vypínač světla a uchycení světla ke stativu

Pro natáčení mobilním telefonem nepotřebujete žádnou extra výbavu. Vždyť je přece vše v telefonu. Ano, pro začátek a první oťukávání to stačí, ale brzy zjistíte, že potřebujete víc. Stativ, abyste mohli použít obě ruce při natáčení, světlo, abyste rovnoměrně a stabilně osvětlili scénu a nakonec oceníte i dálkové ovládání, aby každý váš záběr nezačínal sáhnutím na telefon. Popravdě nejdražší příslušenství pro vás bude znamenat mikrofon, ale to bychom výrazně přesáhli hodnotu testované sady.

Yenkee Universal vlogging kit

Stativ: maximální výška 12,2 cm (mobil začíná od 19 cm), mimální výška 4,7 cm (mobil začíná od 12 cm), hmotnost 114 g, maximální zátěž 5 kg ● LED světlo: 56 LED, jas 800 lm, teplota 6000K, 9W, výdrž 3-4 h (2000 mAh), rozměry: 66 × 87 × 25 mm, hmotnost 79 g ● husí krk: délka 24 cm, hmotnost 75 g, max zátěž 150 g ● držák telefonu pro šířku 56 - 86 mm ● Celková hmotnost 380 g

1 299 Kč
YENKEE YSM 720

Yenkee universal vlogging kit nepředstavuje nějakou unikátní dosud neviděnou kombinaci příslušenství, ale na své straně má několik užitečných vlastností. Vše je robustní, buď z kovu nebo odolného plastu a za značkou Yenkee stojí český Fast. Máte tedy jistotu záruky a šance na vrácení zboží, není to tedy loterie jak u nákupu na čínských eshopech.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Universal vlogging kit obsahuje vše, co potřebujete pro start natáčení

Plastový držák mobilního telefonu rychle upevní telefon zmáčknutím horní strany, červeně zvýrazněné tlačítko povolí pružinu a držák otevře. Mobil se tedy upevní a vyjme rychle, měkké opěrky zajistí telefon bez poškrábání. Kromě spodního závitu pro stativ je další závit i na přední straně pro příslušenství, další můžete připojit i do sáněk na horní straně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Stativ působí robustně a poslouží i ve složením stavu

Dodaný stativ s kulovou hlavou nabízí pohodlný rozsah a snadné utažení. Složený stativ se pak díky pogumované úpravě dobře drží a snižuje únavu při držení telefonu jen v ruce bez opory. po stisku aretačního tlačítka na spodní straně můžete nohy stativu roztáhnout více do šířky pro lepší stabilitu nebo nižší natáčení.

Husí krk pro světlo se šroubuje přímo na stativ, není tedy trvale spojený se stativem a můžete natáčet i bez něj. Délka husího krku a případné vibrace už vyžadují opatrnost při umístění stativu. Snadno se totiž převrátí. V klidu to je v pohodě, ale stačí drobné drbnutí a stativ s telefonem poletí na zem. Výhodou husího krku jsou lépe prokreslené stíny při natáčení. Světlo není pevně zaparkované v přímém směru a můžete lépe přizpůsobit podání scény.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Světlo můžete dát na husí krk nebo přímo nad telefon. Otočný vypínač jde ztuha

LED světlo stačí pro osvětlení scény při natáčení ze vzdálenosti kolem 1,5 metru. Otočný volič slouží jako vypínač i nastavení jasu, ale jde otáčet jen nepříjemně ztuha. Celkem 56 diod podává příjemně rovnoměrné světlo bez rušivých vrstvených stínů s dobrým podáním pleťových odstínů. Vestavěný akumulátor se nabíjí přes USB-C a stav akumulátoru signalizují čtyři diody na zadní straně. Světlo může svítit i zatímco se nabíjí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Bez osvětlení, s LED na mobilu, s přídavným světlem na husím krku a přímo nad telefonem

Na bocích světla jsou čtyři sáňky pro připevnění držáku nebo dalších světel. Přechodka pro upevnění na husí krk je ale zbytečně velká a špatně utažitelná. Jakoby to bylo jen dodatečně vybrané náhodné obecné příslušenství. Svou roli plní, ale kvality stativu a držáku nedosahuje.

Klepněte pro větší obrázek
Šikovné dálkové ovládání

Dálkové ovládání spouště je chytře jednoduché. Chová se jako Bluetooth klávesnice s jediným tlačítkem pro zvýšení hlasitosti. U spousty telefonů ale právě tlačítko hlasitosti slouží i jako spoušť fotoaparátu či kamery. Nepotřebujete tedy speciální aplikaci, stačí ta, co používáte. Protože je uvnitř jen knoflíková baterie, ovládání po pár minutách usíná a musíte ho probudit stiskem tlačítka. Asi už chápete problém – stisk pro probuzení nepošle stisk pro hlasitost. Pokud natáčíte na hlavní kameru a nevidíte na displej, budete se ze začátku potýkat s nejistotou. Na boku najdete hlavní vypínač, který doporučuji používat. Zapnutí s připojením tak budete řídit sami a nevybijete si baterii.

Všechny tyto komponenty si pochopitelně můžete koupit i samostatně. stativ s odpojitelným husím krkem  tvoří jednu část, ale světlo, či držák mobilního telefonu můžete případně vyměnit za jiné. V rámci Universal vlogging kit ale dostanete vše pěkně pohromadě za rozumnou cenu. Cenu tu hlavně zvedá světlo, ale opravdu dokáže posunout kvalitu na vyšší úroveň. 

A časem určitě zjistíte, že potřebujete i lepší mikrofon, než jen ten na telefonu. Kvalitní mikrofony ale stojí mnohem víc než je cena tohoto kompletního setu.

Váš názor Další článek: Poslední šance na návrat smartphonů BlackBerry umřela. Výrobce přišel o práva na značku

Témata článku: Recenze, Video, Příslušenství, Mobilní telefon, Fast, Dálkové ovládání, Krk, Natáčení, Držák, Bluetooth klávesnice, Kit, Universal, Stativ, Vypínač, Telefon, Světlo