Recyklace má smysl. T-Mobile chce do svých prodejen dostat aspoň část z 12 milionů „šuplíkových“ telefonů

  • V českých domácnostech leží až 12 milionů nepoužívaných telefonů
  • T-Mobile chce co nejvíce z nich dostat k recyklaci
  • Staré telefony můžete přinést na kamenné prodejny operátora

Jen v Česku se nám v domácnostech nahromadilo za poslední léta až 12 milionů nepoužívaných telefonů, které leží ladem v šuplíku. V tom lepším případě se jedná o náhradní telefony pro „strýčka příhodu“, v tom horším se jedná o nefunkční telefony, které nechce nikdo odevzdat. T-Mobile se tak díky blížícímu se dni recyklace (18. březen) rozhodl edukovat své zákazníky kampaní Zrecyklujtel. Starý mobil můžete zanést do některé z jeho 108 kamenných prodejen, které se stanou trvalým sběrným místem partnerské společnost Remobil.

Podle T-Mobilu má recyklace telefonu smyslu už jen tím, že až 90 procent jeho hmotnosti se dá úspěšně zrecyklovat. U průměrného telefonu jsou největší součástí telefonu plasty (58 %), na které navazuje meď (18 %), hliník (13 %) a mangan (9 %). Celkem lze recyklací telefonů získat až 11 různých kovů, mezi nimiž nechybí ani stopové množství zlata či stříbra.

Klepněte pro větší obrázek
Použité telefony můžete nově vracet na 108 značkových a partnerských prodejnách T-Mobile

Při odevzdání putují staré telefony do speciálních sběrných nádob, a poté k firmě Remobil, které telefon diagnostikuje, smaže jim veškerá data, rozebere je na náhradní díly a zbytek zrecykluje. Firma v rámci těchto aktivit spolupracuje s chráněnými dílnami, které zaměstnávají hendikepované. Do prodejen operátora můžete odnést i další nepotřebná elektrozařízení, např. tablety, chytré hodinky, routery, baterie či nabíječky. S jejich likvidací zase pomůže společnost Asekol, která má v Česku zpětný odběr elektrozařízení na starost.

Úvodní video ke kampani Zrecyklujtel od T-Mobile:

T-Mobile s každým vybraným telefonem přispívá na projekt Chytrá lesní krajina České zemědělské univerzity v Praze, z recyklace tedy operátorovi neplynou žádné finanční prostředky. Detaily se dozvíte na stránkách kampaně.

Diskuze (1) Další článek: Nové turistické navigace Garminu mají větší displej, satelitní konektivitu a vydrží déle na jedno nabití

Témata článku: , , , , , , , , , Starý telefon, Česká republika, Domácnost, Prodejna, Kamenná prodejna, Telefon, Operátor, T Mobil, Česká domácnost, Asekol