„Regulace není potřeba, roaming by zlevnil i tak.“ Ukážeme vám, proč to není pravda

  • Ceny sníží neviditelná ruka trhu? Pro roaming to rozhodně neplatí
  • Je libo 1 MB za 360 Kč, nebo minutu za 60 Kč?
  • Do téhle „zóny roamingového strachu“ doletíte za dvě hodiny!

Regulace je špatná, trh má fungovat bez vnějších zásahů, ceny klesnou díky přirozenému konkurenčnímu boji...

Podobné argumenty opakovaně slýcháme od operátorů, ale jsou liché. Vůle zlevnit na roamingovém trhu jednoduše chybí a bez evropské regulace by se nestalo vůbec nic.

Když se ohlédneme, nelze se divit, že EU začala roamingové služby regulovat. Právě u roamingu nám totiž operátoři ukázali, co se stane, když jim dáme volné pole působnosti. Na vnitrostátním trhu mohou zasáhnout regulační orgány (ČTÚ, ÚOHS), nikoli ale v nadnárodním měřítku.

 

Evropská komise, 2007: „Roaming je sprosté okrádání zákazníků“

 

Pro důkazy nemusíme chodit daleko.  

Důkaz první: Volání do zahraničí není roaming

Roaming je volání ze zahraničí. Na volání z domova do zahraničí se však regulace nevztahuje a hádejte kolik to stojí a k jakému paradoxu dochází?

Regulovaný roaming se sebou přináší zajímavé situace. Chcete volat do Finska? S Vodafonem můžete. U nových tarifů za 11,50 Kč/min. Jestli to ale máte blízko na hranice, vyrazte! Kdekoli v EU (kromě ČR) to budete mít jako byste volali doma do jiné české sítě (tedy např. s neomezeným tarifem zdarma). Zdá se vám to postavené na hlavu? Ale je to tak.

Důkaz druhý: Za hranicí EU začíná Klondike

Ve třetích zemích jsou nejdražší data. Pokud si nenastavíte datový balíček, můžete se dostat až na cenu 360 Kč/1 MB (T-Mobile, ale konkurenti nejsou o mnoho pozadu). Cena za minutu volání se v zemích mimo Evropu se pohybuje okolo 60 Kč/min., neunijní evropské země vyjdou zhruba 40 Kč/min.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tunis je z pohledu T-Mobilu zóna 3, Egypt zóna 2. Rozdíl je propastný
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Data v Rusku jsou drahá. O2 účtuje 300 Kč, Vodafone 302,50 Kč za megabajt. Ani datové balíčky nejsou zrovna levná záležitost

Přistání na moskevském letišti zase bude příjemnější s T-Mobilem (75 Kč, O2 s Vodafonem účtují tři stovky). Každopádně doporučujeme vždy zjistit ceny dopředu, ať nejste překvapení... Tyto ceny drží operátoři už roky a zlevnit je nenutí vůbec nic.

 

Roaming mimo EU je absurdně drahý. Místy je levnější volat satelitním telefonem.

 

V jistém slova smyslu jsou levnější dokonce i satelitní telefony. Tam ale zpravidla funguje maličko jiný princip a platí se paušální poplatek. Například 1 275 Kč měsíčně, minuta volání pak do mobilních sítí vyjde na 35 Kč/min. Zhruba stejně vychází i cena za megabajt přenesených dat. Vše ale záleží na tom, jakého poskytovatele zvolíte (příklad jsme vzali ze služby Iridium, Navisat.cz).

Regulace není sprosté slovo

Regulace není nic špatného. Potřebu státních zásahů do nekonkurenčních odvětví vyjádřil v Bohatství národů už v 18. století zakladatel moderní ekonomie Adam Smith. V dnešním světě jsou to typicky infrastrukturní odvětví. Třeba právě mobilní operátoři (i kdybyste měli neomezeně peněz, radiové spektrum je omezené a do byznysu se nedostanete).

Evropská regulace tak, jak bude platit od půlky června není v žádném případě ideální, protože aplikuje stejná pravidla na 28 různých trhů s různou kupní silou a různými podmínkami, ale lepší, než astronomické ceny, které bychom bez ní pravděpodobně platili dodnes.

Jak operátoři kličkují v roamingových pravidlech:

Diskuze (59) Další článek: Nejkrásnější čínské smartphony budou lákat hlavně ženy. Huawei Nova 2 a Nova 2 Plus

Témata článku: Operátoři, Nákup a ceny, Evropská unie, Evropská komise, Iridium, Regulace, Volný trh, Pot, Pro +, Volné pole, Konkurenční boj, Dnešní svět, Nen, Potřeba, Klondike, Radiové spektrum, Vnitrostátní trh, Minuta volání, Paušální poplatek, Přistání, Úkaz, Evropská regulace, Regulační orgán, Podmínka, Levná záležitost