Regulace roamingu v EU se prodlouží o dalších 10 let. Nově bere v úvahu kvalitu služeb i 5G

 • EU rozhodla o pokračování regulace roamingových služeb
 • Hlídat se nebudou jen ceny, ale i kvalita služeb
 • Do roku 2027 klesne cena 1 GB dat na 25 Kč
Regulace roamingu v EU se prodlouží o dalších 10 let. Nově bere v úvahu kvalitu služeb i 5G

Regulace roamingových telekomunikačních služeb v zemích Evropské unie bude pokračovat nejméně do roku 2032. Shodly se na tom členské státy s Evropským parlamentem. Dohodu uvítala také Evropská komise.

Prodlouží se tak stávající systém, kdy obyvatelé unie platí ve všech členských státech za mobilní služby operátorům podle pravidla „roam like at home“, tedy služby a sazby jako na domácím tarifu. Nařízení vstoupí v platnost 1. července 2022 a plynule naváže na dosud platnou regulaci.

Obyvatelé EU budou moci volat, posílat SMS a používat mobilní data na cestách v rámci EU bez dalších nákladů a ve stejné kvalitě, na jakou jsou zvyklí doma. Nařízení zároveň garantuje lepší přístup k tísňové komunikaci na jednotném čísle 112 bez ohledu na to, kde v Evropě se nacházíte. Zákazník navíc musí být informován, pokud by služba, kterou použije při roamingu, mohla způsobit neúmyslné dodatečné poplatky.

Máte doma 5G? Dostanete ho i v zahraničí

Nařízení bude obsahovat i některé nové pasáže, které mají za cíl ještě dále zvýšit užitek pro zákazníka a ochránit spotřebitele. Regulace nově například počítá s 5G sítěmi, které jsou v Evropě komerčně provozovány teprve třetím rokem a předchozí pravidla s nimi nepočítala.

Zákazník, který doma používá 5G tarif, resp. služby s přístupem do 5G sítě, má na přístup nárok bez příplatků i v cizích zemích EU, pokud je zde 5G technologie dostupná. Pokud je kvalita sítě nebo služeb v navštívené zemi nižší, musí o tom operátor zákazníka informovat.

Dále budou operátoři povinni zákazníka informovat, pokud při hovoru specifická čísla (např. zákaznické infolinky atd.), která jsou obvykle při domácím hovoru bezplatná, budou muset připlácet nad rámec „roam like at home“. Nařízení řeší i případy, kdy se zákazník k mobilní síti připojí mimo pevninu – v letadle nebo na moři. Nově dojde k automatickému přerušení těchto služeb, když účet dosáhne ceny 50 EUR nebo jiného předem stanoveného limitu.

Další pokles velkoobchodních cen

Nová regulace roamingu stanoví nižší velkoobchodní ceny. Jedná se o náklady účtované hostitelskými mobilními operátory v dané zemi výměnou za přístup do jejich sítí, což zajistí, že hostující mobilní operátoři a jejich zákazníci budou mít služby v zahraničí ještě dostupnější.

Náklady za své zákazníky v roamingu nesou z velké části sami operátoři. Zákazník nad rámec svých služeb „roam like at home“ může připlácet jen výjimečně, například pokud v rámci domácího datově neomezeného tarifu v zahraničí přesáhne předem stanovený objem dat pro čerpání v zahraničí (pro většinu datově neomezených tarifů neplatí neomezená data mimo domovskou zemi).

Stropy velkoobchodních cen za roamingové služby budou klesat podle tohoto klíče:

Data:

 • rok 2022: 2 EUR / GB
 • rok 2023: 1,8 EUR / GB
 • rok 2024: 1,55 EUR / GB
 • rok 2025: 1,3 EUR / GB
 • rok 2026: 1,1 EUR / GB
 • rok 2027 a dále: 1 EUR / GB

Hlas:

 • pro roky 2022 až 2024: 0,022 €/min
 • od roku 2025 dále: 0,019 €/min

SMS:

 • pro roky 2022 až 2024: 0,004 €/SMS
 • od roku 2025 dále: 0,003 €/SM

Velkoobchodní roamingová regulace může mít zároveň i druhotný efekt na země, kde jsou v evropském kontextu mobilní služby drahé, což je případ zejména České republiky. Pokud velkoobchodní cena evropských dat klesne do roku 2027 na 1 euro (cca 25 Kč) za GB, bude těžko představitelné, aby operátor v tuzemsku prodával svým zákazníkům například balíček 2 GB dat za 100 Kč.

Diskuze (22) Další článek: 9 lehce paranoidních tipů a triků, jak si ve WhatsApp zabezpečit soukromí

Témata článku: SMS, Roaming, EU, Evropská unie, Služba, Konec roamingu, Evropská komise, Regulace, Evropský parlament, Unie, Česká republika, Data, Evropa, Kvalita služeb, Zákazníci, OperátorVelký update pro Fénixy. Šestá řada dostává vylepšené režimy, které se zalíbí zejména cyklistům

Velký update pro Fénixy. Šestá řada dostává vylepšené režimy, které se zalíbí zejména cyklistům

** Kromě premiéry Fenix 7 Garmin aktualizuje i starší řadu ** Téměř 15MB update se zalíbí zejména cyklistům ** V rámci updatu došlo i na opravy několika výrazných chyb systému

Martin Chroust
FénixAktualizace softwaruGarmin
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Už vás nebaví hledání potvrzení v telefonu? Caviar záda iPhonu 13 Pro rovnou podepíše QR kódem

Už vás nebaví hledání potvrzení v telefonu? Caviar záda iPhonu 13 Pro rovnou podepíše QR kódem

** Caviar ukázal další speciální edici iPhonu 13 Pro ** Záda podepíše vyrytým QR kódem, který může vést kamkoliv ** Nejdražší varianta telefonu stojí čtvrt milionu!

Martin Chroust
CaviarLimitovaná edice
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Recenze notebooku Asus ExpertBook B9. Ostrá zbraň pro ty nejnáročnější profesionály

Recenze notebooku Asus ExpertBook B9. Ostrá zbraň pro ty nejnáročnější profesionály

Asus cílí i na profesionální sféru a jeho ExpertBook B9 pak na pracovníky, kteří se vydávají na dlouhé cesty, na nichž chtějí být maximálně efektivní.

Antonín Trčálek
AsusTestyNotebooky
Jak poslat dopis nebo balík, a nechodit kvůli tomu na poštu
Karel Kilián
SlužbyČeská poštaČesko
Do seriálu The Last of Us se přidává herečka Storm Reid v roli Riley

Do seriálu The Last of Us se přidává herečka Storm Reid v roli Riley

Kamarádku Ellie si střihne známá herečka ze seriálu Euphoria.

Michal Maliarov
The Last of UsFilm
Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v lednu 2022

Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v lednu 2022

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda