Rekapitulace: mobilní svátek MWC přinesl 22 novinek

MWC ukázalo klíčové mobily pro rok 2010, ale i informace o třech nových operačních systémech pro mobily. O čem se nejvíce mluvilo?

Únorové MWC je největší akce kolem mobilních telefonů na světě, tentokrát však počet představených novinek zůstal trochu za očekáváním. Napočítali jsme jich 22, možná 30, pokud přičteme i ty od Aceru a Toshiby, které se k nám zřejmě zatím nedostanou. Ve srovnání s loňskou padésatkou je to bída, ale při bližším zkoumání zjistíme, že jsme až zase o tolik nepřišli. O většinu novinek se loni postarali Samsung a LG, kteří jich uvedli 29, zatímco letos jen 8. Vynechali ale vesměs zbytečné telefony střední a nižší třídy. Možná je poučil loňský rok krize, kdy oba výrobci neměli takový zisk jako dřív, ačkoli jejich prodeje rostly.

MWC ale nebyly jen konrétní modely, ale i další novinky, které s mobilními telefony úzce souvisí. O čem se tedy na MWC nejvíce mluvilo?

Windows Phone 7 Series

Microsoft podle očekávání představil novou verzi svého systému pro kapesní komunikátory. Nejde ale o Windows Mobile, ale o zbrusu novou platformu Windows Phone 7 Series, která by měla být vyvíjena zároveň s Windows Mobile 6.5. Nový systém, jak se zdá, tak trochu kopíruje iPhone OS, se všemi jeho klady i zápory. Windows Phone například podle všeho nebude umět plnohodnotný multitasking.

Symbian^3

Už delší dobu se ví, že Symbian UIQ ani S80 se dále nevyvíjí a společnost Symbian Foundation všechny verze Symbianu sjednotí a nový systém bude vycházet z dotykového Symbianu 9.4 S60 Fifth Edition. Na MWC dostaly tyto plány finální podobu - nový Symbian^3 (slovem "Symbian tři") bude hotov v březnu a brzy na to budou představeny i první jím vybavené telefony. Možná proto Nokia žádnou symbianovou novinku neukázala už během MWC. Nový systém bude mimo jiné podporovat HDMI, videoformáty Xvid a DivX nebo natáčení videa v rozlišení Full HD (to ale bude muset být podpořeno i výkonem).

Symbian^4

Symbian^3 nevypadá špatně, a je proto docela překvapivé, že už teď se hodně mluví i o jeho nástupnické verzi Symbian^4, která by měla být hotová už na přelomu let 2010 a 2011. Dokonce se objevila i první videa s novým prostředím. Překvapivé je to o to víc, že celý Symbian^4 pravděpodobně nebude zpětně kompatibilní se staršími programy a bude se tak opakovat celá situace se Symbianem S60 3rd Edition. Otázka teď je, jaký smysl má investovat peníze do případných dražších mobilů se Symbianem^3, když už za pár měsíců má vyjít zbrusu nová verze, natož pak kupovat současné symbianové aplikace, když nám už zanedlouho nebudou k ničemu.

Bada OS

Samsung dal košem Symbianu a místo něj do svých vlajkových lodí letos nainstaluje svůj vlastní nový systém Bada OS. S Androidem i s Windows Mobile/Phone prý ale počítá i nadále. Bada OS je systém pro dnešní dobu typicky uzpůsobený pro ovládání prsty. Je sice nový, ale díky úzkému spojení s prostředím TouchWiz 3.0 si s ním fandové Samsungu rychle porozumí. Systém je plně otevřený pro aplikace třetích stran a Samsung už chystá vlastní "appstore". 

AMOLED a Super AMOLED

AMOLED displeje byly dosud až na výjimky výsadou Samsungu, na MWC ale dvě novinky s tímto typem uvedlo i HTC, používá ho také Google Nexus One. Jinak ale AMOLED displeje nejsou v mobilech žádnou novinkou. Tou je typ Super AMOLED, který používá Samsung v novinkách S8500 Wave a i8520 Beam. Nový typ v prvních dojmech šokoval výborným kontrastem a skvělým podáním barev a čitelností ze všech úhlů pohledu.

Vyšší výkon

Už koncem loňského roku se rozthl pytel s mobily s rychlými processory založenými na architektuře typu ARMv7, do které patří ta nejmodernější jádra, tedy Cortex-A8 a jeho Qualcommem upravená verze Scorpion. Na MWC se ukázaly další čtyři přírustky do této skupiny a jeden z nich - Samsung S8500 Wave - je vůbec prvním mobilem s grafickým jádrem PowerVR SGX540, který mu poskytne zhruba dvakrát vyšší grafický výkon, než má kterýkoli jiný současný telefon. Objevilo se také sedm telefonů s novým procesorem pro komunikátory střední třídy, Qualcommem MSM7227, který je sice založen na starší architektuře ARMv6, ale dodá jim trochu vyšší výkon než dřív a je taktovaný na frekvenci 600MHz.

Mobily jsou HD ready

S novými procesory souvisí mimo jiné schopnost natáčení videa s vysokým rozlišením. S rozlišením HD ready si ještě loni poradil pouze jediný mobil - Samsung i8910 HD. Teď už je jich pět - dvě novinky představil Sony Ericsson (U5i Vivaz, U8i Vivaz Pro) a dvě Samsung (i8520 Beam, S8500 Wave). Poslední jmenovaný má dokonce procesor S5PC110, který umí natáčet i Full HD video, v telefonu ale tato možnost bohužel zpřístupněná nebude. Další procesory se schopností natáčet Full HD video mají Qualcomm (QSD8672) i Texas Instruments (OMAP 4430), prvních mobilů s nimi bychom se mohli dočkat ještě letos.

"Mini" komunikátory

Zhruba před rokem kolovaly fámy, že Apple chystá miniaturní verzi svého iPhonu. Možná právě proto ostatní výrobci začali i své vlajkové modely kopírovat do menších balení. Nakonec to dopadlo tak, že po letošním MWC už máme čtyři telefony s přídomkem "mini" od různých výrobců (Nokia N97 mini, Sony Ericsson Xperia X10 mini, HTC HD mini, LG GD880 mini), zatímco Apple ve skutečnosti žádný "iPhone nano" podle svých slov nemá v plánu.

Témata článku: Apple iPhone 4GB, Emporia Elegance, Emporia Solid, Emporia Solid Plus, Emporia Talk, Emporia Talk Basic, Emporia Talk Comfort, Emporia Talk Comfort Plus, Emporia Talk premium, Gigabyte Gsmart S1200, Google Nexus One, HTC Desire, HTC HD mini, HTC Hero, HTC Legend, HTC Magic, HTC Tattoo, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch Diamond, HTC Touch Diamond 2, LG GD880 Mini, LG KF900 Prada, LG KM900 Arena, Motorola Quench