Reklama se dere do mobilů

S reklamou se setkáváme na každém kroku, jen mobilní telefony zatím nebyly zasaženy. Nokia má ale plány, jak tuto situaci změnit...
Reklama se dere do mobilů

Reklama na nás zírá odevšud. Kdo nebrouzdá na internetu, toho si najde při sledování televize. Kdo ani na ní nekouká, nevyhne se billboardům podél silnic, plakátům na ulicích nebo inzerci v novinách. Pro mnohé je reklama otravná a snaží se jí nevěnovat pozornost. Ale co naplat, hlavního zdroje obživy komerčních televizí, tištěných i internetových časopisů se nezbavíme. Můžeme se jí vyhnout? Venku je snadné reklamu přehlížet a na internetu ani na televizi život nestojí. Jenže reklama se začíná tlačit i do mobilů a bez něj člověk jako by v dnešní době nebyl.

Mobil je vhodný prostředek

Užití telefonů k marketingovým účelům ale dává smysl. Mobil má prakticky každý, nosí ho všude s sebou. Textová inzerce třeba v podobě SMS ho tak dostihne kdekoli a je těžko přehlédnutelná. Právě SMS už nyní k šíření svých nabídek občas využívají operátoři. Dalším příkladem dosavadního využití reklamy v mobilech budiž wap. Plány jdou ale mnohem dál a uvažuje se o dalších možnostech zavedení reklamy do telefonů.

Typické využití mobilní reklamy by bylo propojené s možností lokalizovat mobilní přístroj. Jako vzor uveďme případ, kdy se uživatel přiblíží k hypermarketu a na mobil mu dojde reklama s akční nabídkou.

Na přelomu roku například v Norsku vysílací stanice NRK ve spolupráci se Sony Ericssonem testovala streamovanou mobilní televizi, jejíž součástí byla samozřejmě i reklama. Skandinávské společnosti se vydaly nezvyklou cestou, ve které počítají s tím, že reklama může být i zajímavá. Každému z účastníků testování byl totiž obsah reklamních bloků ušit přímo na míru podle toho, jaké informace o sobě a o svých zájmech zadal do úvodního dotazníku. V reklamě tak každý narazil pouze na to, co ho skutečně zajímá.

Díky různým interaktivním možnostem je v Norsku streamovaná televize velmi oblíbená a sleduje ji většina uživatelů 3G služeb. Vzhledem k tomu tam má televizní reklama velký úspěch. Jenže je stále mnohem větší skupina těch, kteří služeb 3G nevyužívají a existují také snahy najít efektivnější způsob šíření mobilní reklamy, nejlépe takový, který ji dostane ke každému.

Zařídí to Nokia

V oblasti mobilní reklamy se chce angažovat Nokia, a proto včera představila dvě služby, které umožní využití telefonů k marketingovým účelům. První z nich je Nokia Ad Service, díky které zájemci budou moci zveřejnit mobilní reklamu na telefonech jako součást doinstalovaných aplikací nebo videa. To známe i ze světa počítačů a internetu. Nejběžnějším příkladem je ICQ: nainstalujete si jeho klienta a při každém použití programu koukáte na drobný banner umístěný pod adresářem. Kromě této možnosti Nokia inzerentům poskytne širokou podporu a pomoc při tvorbě takových mobilních reklam. Po prvních testech si služba získala řadu kladných ohlasů mezi zájemci.

Druhou službou je Nokia Advertising Connector, kterou Nokia připravuje ve spolupráci s vydavateli novin, operátory a poskytovateli internetu. Služba těmto inzerentům umožní šíření jejich nabídek – budou moci posílat na mobilní telefony reklamu ve formě zvukových souborů, obrázků, videa nebo textu. Reklamy šířené pomocí této služby budou mít informační charakter a budou optimalizovány pro mobilní verze zpravodajských webů a mobilních televizí. Pro uživatele a tedy konzumenta reklamy budou tato data samozřejmě zdarma, což si vyžádá určité úpravy datových služeb operátorů. Obě služby Nokia zatím testuje a jejich spuštění plánuje na druhou polovinu letošního roku.

V reklamě létají velké peníze a jak se zdá, právě mobily budou její další obětí. Mobilní reklama se sice zatím tváří docela nevinně, ale to se může rychle změnit. Je zde riziko, že si jí všimnou i méně seriózní inzerenti, jejich reklama přesáhne únosnou míru a mobily se stanou jen dalším cílem dotěrného spamu. Vše záleží na nastavení mantinelů, které by měly vzejít z diskuse mezi marketingovými odborníky, výrobci mobilních telefonů a operátory.

Diskuze (36) Další článek: O2 Internet Expres: 2Mbit bude minimem

Témata článku: Nokia, Reklama, Ostatní, Kladný ohlas, MOBI, Mobil, Marketingový účel, Skupina těch, Televizní reklama, NRK, Reklamní blok, Typické využitíMatrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

Fanoušci si všimli zařazení Matrixu Awakens do digitálních obchodů už před pár dny. Epic ale nyní přichází s oficiálním oznámením.

Martin Nahodil
Matrix AwakensTechnologie
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Autor Oriho kritizuje Microsoft za tvoření umělých bariér. Přeje si, aby skončil s exkluzivitami

Autor Oriho kritizuje Microsoft za tvoření umělých bariér. Přeje si, aby skončil s exkluzivitami

Phil Spencer se před pár dny v rozhovoru pro Axios rozpovídal o studiu Bungie a o tom, že byla možnost, aby patřilo pod Microsoft i v současnosti. Na to docela ostře zareagoval jeden z vývojářů Moon Studios.

Martin Nahodil
ExkluzivitaKomentář
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Seagate začne prodávat 20TB pevné disky i běžným smrtelníkům
Karel Javůrek
ÚložištěPevné diskySeagate
Samsung Galaxy M52 5G je zdařilý telefon střední třídy. Jen cenovka se tak úplně nepovedla

Samsung Galaxy M52 5G je zdařilý telefon střední třídy. Jen cenovka se tak úplně nepovedla

** Do redakce nám dorazilo letošní nejvýkonnější „emko“ od Samsungu ** Má zajímavý čipset, tři fotoaparáty a velkokapacitní baterii ** Pokud však telefon srovnáme s levnějším Galaxy A52s 5G, najednou už nevypadá až tak zajímavě...

Martin Chroust
GalaxyPreviewVideo