Reklamy přichází už i na zamykací obrazovky telefonů. Co z toho bude mít uživatel?

  • Na smartphony se chystá reklama
  • Uživatelé ji budou mít přímo na své zamykací obrazovce
  • Schovávat se bude za líbivé tapety

Je tomu pár týdnů, co Apple představil svůj systém iOS 16 se kterým dle jeho slov kompletně přetvořil zamykací obrazovku telefonu. Její nevyužitý prostor totiž využil pro zobrazení widgetů a dokonce zde bude možné zobrazit i aktivní prvky, které se budou moci měnit. To může být spoustu praktických, ale bohužel i komerčních využití. 

Klepněte pro větší obrázek
Reklamy na obrazovce budou v podobě velkých líbivých tapet z různých odvětví s nenápadným textem a akčním tlačítkem ve spodní části.

Z vaší zamykací obrazovky se totiž může stát skvělý prostor pro reklamu, a to nejen na iOS. Ve skutečnosti se reklamy pro váš lockscreen chystají především na Androidu, kde jsou blíže, než si možná myslíte. Zde nápad tlačí indická společnost Glance, která ve své analýze shrnula jasné důvody, proč tento nápad dává smysl. Podle jejich dat totiž průměrný uživatel odemkne svůj smartphone až 70× denně z čehož alespoň v 65 případech obrazovku i zkontroluje (podívá se na čas, notifikace apod.).

Reklamy zafungovaly už v minulosti

Prostor pro monetizaci je zde tedy obrovský a některé takové projekty už dokonce existují. Glance ale patří mezi ty největší a například v Asii už funguje od roku 2019. Dnes je zde jeho software předinstalovaný prý cca na 400 milionech telefonů. Společnost chce ale expandovat, což podpořil i samotný Google, který do společnosti investoval

Otázkou ale zůstává, proč by někdo chtěl mít reklamu na svém smartphonu? Zde můžeme nalézt odpověď v minulosti. Tímto kontroverzním krokem je známý zejména Amazon, který už roky prodává své čtečky elektronických knih Kindle ve dvou verzích - s reklamou a bez ní. Verze s reklamou je logicky levnější, což je motivací pro některé uživatele k jejímu nákupu. Zde se ale koncept osvědčil zejména díky tomu, že reklama byla neinvazivní a grafika na zamykací obrazovce čtečky naopak působila velmi pěkně, takže si ji lidé nakonec i oblíbili.


Nejoblíbenější smartphony s Androidem

Samsung Galaxy A33 5G A336 6GB/128GB Samsung Galaxy A33 5G A336 6GB/128GB
nabízí 97 obchodů za ceny od 6 644 Kč
Porovnat ceny
Samsung Galaxy A53 5G A536 6GB/128GB Samsung Galaxy A53 5G A536 6GB/128GB
nabízí 94 obchodů za ceny od 8 240 Kč
Porovnat ceny
Samsung Galaxy S21 FE 5G 6GB/128GB Samsung Galaxy S21 FE 5G 6GB/128GB
nabízí 85 obchodů za ceny od 12 770 Kč
Porovnat ceny
Samsung Galaxy S22 5G S901B 8GB/128GB Samsung Galaxy S22 5G S901B 8GB/128GB
nabízí 94 obchodů za ceny od 17 230 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené smartphony s Androidem


Glance na smartphonech chce jít podobnou cestou. Grafika by měla být v podobě líbivých tapet zamykací obrazovky, která bude ve spodní části doplněná o nějaký decentní text s případným tlačítkem akce. Pak je tu ale morální hledisko. Je vůbec správné, aby i tato soukromá plocha uživatele byla využita k inzerci? A hlavně jaký bude benefit pro zákazníka? Podobný model většinou vychází z myšlenky, že zařízení s reklamou bude pro něj výrazně levnější, otázkou je ale jak moc a zda bude za tuto slevu uživatel ochotný inzerenty do svého telefonu pustit.


 

Glance má ale se službou velké ambice a pomalu získává nové partnery. Mezi výrobci smartphonů s ní budou spolupracovat značky jako Samsung, Xiaomi, Oppo, Vivo, Realme či Motorola, kde bychom se zamykací obrazovky s reklamou mohli dočkat nejdříve. Cílem je však nyní primárně expanze na americký trh, kde  firma hodlá službu rozjet už v létě, a to i ve spolupráci s americkými operátory. Lze ale očekávat, že dříve či později dorazí i do Evropy.

Představení Glance:

Zdroj: Glance, Via The Verge

Diskuze (75) Další článek: Nabídky zařízení u operátorů v červenci: Akce na oblíbené modely, slevy na Xiaomi a novinka od Sony

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Android, Smartphony, iOS, Reklama, Marketing, Propagace, Soukromí, Kindle, The Verge, Evropa, Inzerent, Telefon, Uživatelé, Glanc, Obrazovka telefonu, Tapety, Asie, Obrazovka, Telefony s iOS na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Recenze hry Two Point Campus. Ve škole se revoluce nekoná

Recenze hry Two Point Campus. Ve škole se revoluce nekoná

V podstatě přímé pokračování Two Point Hospital sice mění prostředí, herní mechaniky však zůstávají stejné. Zabaví to i nyní?

Vojtěch Matušinský
Two Point CampusRecenze
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Android 12L. Na kolik zařízení vlastně tento systém dorazil, a jak zjistíte, zda jej máte i ve svém telefonu?

Android 12L. Na kolik zařízení vlastně tento systém dorazil, a jak zjistíte, zda jej máte i ve svém telefonu?

** Od představní Androidu 12L už brzy uběhne 10 měsíců ** Systém se distribuuje od března, a zatím se příliš nerozšířil ** Jak poznat, že běží i u vašeho telefonu? Je to trochu oříšek...

Martin Chroust
Android 12LSkládací konstrukce
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď