Repasovaným telefonům se daří. Prodeje rostly dokonce třikrát rychleji než u zcela nového zboží

Na Mobilmanii pravidelně sledujeme statistiky prodeje chytrých telefonů. Kromě těch nově prodaných existuje i sekundární trh, který je čím dál populárnější. Na mysli máme trh s repasovanými smartphony, které jsou plně funkční, jen mohou být použité nebo složené z použitých komponent tak, aby fungovaly skoro jako nové. Zajímavé statistiky o rostoucí popularitě těchto telefonů teď zveřejnila agentura Counterpoint Research.

Klepněte pro větší obrázek
Prodeje repasovaných telefonů minulý rok skokově vzrostly po celém světě (obr.: Counterpoint)

Jak se ukazuje, o tento typ telefonů je v posledních letech velký zájem a nadále roste. V roce 2021 dokonce počet prodaných „repasů” vzrostl meziročně o 15 %, což je výrazný skok, obzvláště ve srovnání s prodeji nových telefonů, které rostly pouze o 4,5 %. Důvodů může být několik. Jednak jde o trend udržitelnosti, kdy se uživatelé snaží chovat více ekologicky, velkou roli ale hraje i cena. Repasované telefony jsou výrazně levnější než ty nové.

Nejvíc mobilů z druhé ruky se prodá v Číně

Nejsilnějším hráčem v tomto segmentu je jednoznačně Apple, který repasované telefony v některých zemích sám prodává přes svůj web. U nás, podobně jako v dalších zemích, se o prodej repasovaných iPhonů specializují někteří prodejci. Jako druhý silný hráč na tomto trhu se ukázal Samsung, který začal Apple překvapivě dohánět.

Repasované telefony se loni dočkaly velkého růstu po celém světě. Nejvíc těchto telefonů se prodá v Číně, kde objem prodeje vzrostl o 10 %. Stejný procentuální nárůst mezi roky 2021 a 2020 můžeme vidět i v Evropě, ačkoli absolutními počty jsme jen na polovině.

Největší rozmach repasované telefony zažily v Indii a Latinské Americe, kde vzrostly o 25 %, respektive 29 %. Celkově se ukazuje, že uživatelé mají o tento typ zařízení zájem, což v budoucnu může podpořit i to, že hardware už tolik nezastarává a telefony se dočkají delší softwarové podpory.

Apple iPhone 13 v zelené barvě:

Diskuze (2) Další článek: Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

Témata článku: Apple, Samsung, , , , , , , , , Evropa, Nové zboží, Prodej, Zboží, Pro +, Telefon, Dar, Latinská Amerika, Counterpoint Research,