Psal se rok 2007 a Apple představil první iPhone. Způsobil revoluci v pojetí smartphonů, s příchodem App Storu a Google Play došlo na to stejné s aplikacemi. Právě bez možnosti instalování aplikací by nebyly mobilní telefony tam, kde jsou. S tím, jak se ale vyvíjela samotná zařízení, vyvíjely se i aplikace. Přibývaly jim funkce, možnosti, některé zanikly, jiné vznikly. Tady předkládáme seznam těch nejznámějších. Můžete se podívat, jak tehdy vypadaly, a zjistit, kolik toho (ne)uměly. Poznaly byste je vůbec?
Mapy.cz
Platforma byla spuštěna už v roce 1998, prvního velkého rozšíření se dočkala v roce 2005, a v roce 2007 přibyla turistická mapa. V App Storu se pak aplikace objevila na konci roku 2010. Oproti Google mapám bylo pro tuzemské uživatele jednoznačným přínosem právě to, že, vyjma turistických, jste zde našli třeba i historické mapy.

Aplikace samozřejmě rozeznala vaši aktuální polohu a nabídla vám kategorie bodů zájmu seřazených podle vzdálenosti. Vybrané kategorie jste si pak rovnou mohli zobrazit na mapě v podobě klikacích vlaječek. Mapy.cz uměly také vyhledávat trasu a nechyběl jim ani vestavěný elektronický kompas.
Google Maps
Jak můžete vidět u Mapy.cz, tuzemské mapy celosvětového lídra ve vyhledávání jasně předběhly. Mapy Googlu totiž byly spuštěny až 8. února 2005. Na mobily se ale dostaly hned na podzim roku 2007. Na Android pak konkrétně v září o rok později, protože bylo jejich vydání sladěno s oznámením prvního zařízení s tímto operačním systémem.

Jedná se o jasného lídra na poli mapových podkladů, stejně jako v navigaci. Neustále mu také přibývají nové a nové funkce, mezi ty poslední patří třeba možnost prohlédnout si historické snímky Street view. V roce 2012 pak aplikace dostala možnost ukládat data pro off-line použití, třeba v místech, kde chybí mobilní datová konektivita.
Geocaching
Na sklonku roku 2010 přišla do aplikace důležitá aktualizace, která vyšla vstříc zejména tuzemským uživatelům. Verze 4.2 totiž přinesla podporu českého jazyka. Měla ale také i další novinky, např. úpravu formátování HTML tagů tak, aby se listing, a především obrázky v něm, zobrazovaly korektně. Při otevření webu Geocaching.com z aplikace se také automaticky přenášely přihlašovací údaje.

Protože jsme v roce 2010 měli na trhu už iPhone 4, byla aplikace odladěna i pro jeho Retina displej. Oproti ostatním ale ve své době nebyla distribuována zdarma. Pokud jste si ji chtěli nainstalovat, vyšla vás tehdy na nějakých 200 Kč.
Waze
Historie Waze sahá ještě před moderní aplikační obchody, protože titulu předcházel izraelský projekt FreeMap Israel, jehož cílem bylo vytvořit s pomocí komunitních uživatelů a crowdsourcingu bezplatnou digitální databázi mapy Izraele. To se psal rok 2006. Waze se z toho vyklubalo až v roce 2008. V roce 2013 pak službu za 966 milionů dolarů koupil Google.

I dnes je však původní smysl nezměněn. Aplikace i nadále spoléhá na komunitu uživatelů, která postupně tvoří mapy i tím, že hlásí různé mimořádnosti. Titul má také sociální přesah, protože zde od počátku vidíte ostatní uživatele. Čím více pak navigaci používáte, tím více bodů také získáváte. Vyjma Androidu a iOS je aplikace dostupná i v Android Auto a Apple CarPlay.
Dropbox
Právě Dropbox byl jednou z prvních cloudových služeb, která umožnila ukládat a sdílet soubory s ostatními uživateli internetu pouhým odkazem směřujícím na umístění dat kdesi u poskytovatele. Sama společnost byla založena už roku 2007, zahájení provozu je datováno k roku 2008, v roce 2010 měl pak Dropbox už na 4 miliony uživatelů.

Na mobilní platformy se však podíval až na začátku roku 2012. Jeho přidanou hodnotou byla hned od začátku automatická záloha fotografií. Bohužel služba trpěla, a stále trpí, na malé úložiště poskytované zdarma, proto poslední dobou spíše zaostává za konkurencí v podobě Google Disku, Microsoft OneDrivu nebo Apple iCloudu a dalších. Placené tarify pak využije spíše korporátní sféra než běžní uživatelé.
WhatsApp
Společnost byla založena již v roce 2009, kdy se stejného roku dostala i její aplikace do App Store. Ten pravý růst se dostavil záhy, protože právě v tomto roce Apple umožnil aplikacím odesílání push notifikací. Na Android se platforma podívala v roce 2010 (stejně jako na Symbian).

V roce 2014 koupil WhatsApp Facebook za 19 miliard dolarů, což byla v té době dosud největší akvizice, a vybudoval z něj nejrozšířenější komunikační platformu světa. Stačil mu k tomu rok. Popularitu si platforma získala zejména i proto, že poskytuje multiplatformní komunikaci mezi iOS a Android zařízeními ale i počítači.
Instagram
Tato sociální síť původně zaměřená na editaci a sdílení fotografií výhradně ve formátu 1:1 přišla do App Storu na podzim roku 2010, do Google Play se podívala až o dva roky později. Ve stejném roce ji zároveň koupil Facebook. Aplikace si ale získala extrémní popularitu, i když dnes už se od původního záměru hodně odchýlila.

Máme zde volný formát obsahu, mohou se zde sdílet i videa, a samozřejmě jsou tady také příběhy. Instagram dokáže množství lidí přímo živit, mimo jiné na něm mohou společnosti propagovat a prodávat své zboží. Instagram je pak také komunikační platforma, protože umí posílat přímé zprávy nebo poskytuje videohovory.
Apple Mapy
Byl to rok 2012, kdy Apple vydal iOS 6 a spolu s ním představil uživatelům i vlastní aplikaci Mapy, aby se ještě více oprostil od služeb Googlu. Tento chvályhodný krok byl ale přijat velmi kriticky, protože mapové podklady jednoduše nebyly dobré a vykazovaly četné chyby. U nás jste tak třeba místo do Zlína museli jet do Gottwaldova, abyste dorazili tam, kam jste vlastně chtěli (Gottwaldov byl přitom na Zlín přejmenován už v roce 1989).

S postupem času na své platformě ale společnost patřičně zapracovala a v dnešní době jsou už její podklady plnohodnotně použitelné, a to, nejen na iPhonech a iPadech, ale i počítačích Mac. Apple také stále vylepšuje různá 3D zobrazení památek, stejně jako implementuje MHD a cyklotrasy. U nás ale pořád spíše sporadicky.
Česká pošta
Už na začátku roku 2012 vtrhla do aplikačních obchodů i Česká pošta. Hlavní menu nabízelo čtyři funkce – sledování zásilek, vyhledání pošty, vyhledání PSČ a užitečné informace. Tou nejdůležitější funkcí bylo právě sledování zásilek (a pořád vlastně je). Díky ní aplikace už tehdy uměla sledovat zásilku či doporučený dopis podle podacího čísla.

Zajímavé bylo, že naráz šlo sledovat i více zásilek současně a že jste si je pro lepší orientaci mohli také ručně pojmenovat. Nechyběly ani notifikace informující o stavu zásilky. V užitečných informacích jste pak našli rady týkající se balení zásilek, doporučené vzory adres či návod, jak posílat zásilky do zahraničí.
Office 2013
Windows Phone byl poprvé vydán v říjnu roku 2010, aby o 7 let později zemřel. To ale neznamená, že v historii mobilních systémů nemá své místo. Právě v roce 2013 pak pro něj Microsoft představil svůj kancelářský balík, který byl přizpůsoben pro dotykové obrazovky telefonů a tabletů. Mimo to byl Office 2013 určený i pro zařízení se systémem Windows 8.

Už tehdy se tak ve výchozím stavu dokumenty ukládaly na web, abyste mohli v práci pokračovat na jiném (podporovaném) zařízení. Microsoft integroval dotyková gesta, počínaje prostým posunutím v režimu čtení a konče přibližováním pinch-to-zoom. Třeba v powerpointové prezentaci bylo takové šoupnutím prstem mnohem přirozenější než klepání na různá tlačítka.
Každý týden na MobilManii doporučujeme nejlepší mobilní aplikace pro všechny tři nejrozšířenější mobilní platformy: Android od Googlu, iOS od Applu a EMUI/HarmonyOS od Huawei. U každého titulu se dozvíte základní charakteristiku a zaměření aplikace, její hodnocení z marketu i naši redakční zkušenost.
Sledujte naše seriály s aplikacemi: