Reuters: Apple v roce 2024 přinese elektromobil s přelomovou baterií

S projektem autonomního vozidla značky Apple je to jako na houpačce. „Project Titan“ vzbuzuje naděje už přibližně od roku 2014, ale naposledy upoutal pozornost médií, když firma propustila 200 zaměstnanců. Mnozí to interpretovali jako konec, ale zpravodajská agentura Reuters je jiného názoru.

Podle článku Apple směřuje k výrobě osobního vozu s elektrickým pohonem, pokročilou technologií autonomního řízení a hlavně přelomovou baterií, která má „radikálně snížit výrobní náklady a zvýšit dojezd“. Unikátní konstrukce monocell zvyšuje podíl aktivního materiálu, a tedy množství uložené energie. Technologie LFP (Lithium-železo-fosfát) lépe odolává přehřátí, takže je bezpečnější. Velkou výhodou je, že neobsahuje kobalt, což je drahá, neekologická a vzhledem k těžbě v Kongu eticky komplikovaná surovina.

„Je to next level. Jako když jste poprvé viděli iPhone,“ shrnul pro Reuters člověk blízký projektu Titan.

Cílem je rok 2024, ale komplikace způsobené pandemií mohou realizaci protáhnout do roku 2025 a dál. Je zřejmé, že se o výrobu postará zkušený partner, podobně jako v případě iPhonů. Zatím však není úplně jasné, zda Apple směřuje k výrobě celého auta s vlastní značkou, nebo dodá své technologie některé ze zavedených automobilek.

Diskuze (11) Další článek: Surface Duo míří do Evropy. Microsoft upraví další aplikace pro práci na dvou displejích

Témata článku: Apple, Technologie, Baterie, Chytré auto, Pro řidiče, CarPlay, Elektromobil, Elektromobilita, CarKey, Kongo, Výroba, Automobilka, Reuters