Reuters: Huawei prodá svoji značku Honor čínským úřadům a distributorovi za 15 miliard dolarů

Reuters: Huawei prodá svoji značku Honor čínským úřadům a distributorovi za 15 miliard dolarů

I když firma ještě před několika týdny tyto spekulace vehementně popírala, nyní to vypadá, že se Huawei opravdu zbaví svojí dceřiné divize Honor. Firma chce údajně prodat smartphonovou část Honoru za 15 miliard amerických dolarů. S odvoláním na důvěryhodné zdroje blízké čínskému byznysu to uvádí agentura Reuters.

Nejzajímavější ovšem je, do rukou koho má úspěšná značka padnout. Má jít o konsorcium velkého distributora elektroniky Digital China, do kterého bude zapojena i vláda technologicky nejvyspělejšího čínského města Šen-čenu. Přitom napojení na čínské úřady bylo dosud Huawei, potažmo Honoru nejčastěji vyčítáno a používáno jako hlavní argument při uvalení amerických sankcí.

Kompletní odštěpení

Načasování transakce nevypadá z pohledu světového politického dění úplně logicky. I když se s největší pravděpodobností po Novém roce stane americkým prezidentem demokrat Joe Biden, čínská firma zřejmě nějaké rychlé odstranění sankcí neočekává. Divize Honoru se chce zbavit údajně kvůli její orientaci na koncového spotřebního zákazníka. Značka Huawei má dále mobilní zařízení vyrábět, více se ale zaměří na podnikový segment.

Ani výše transakce se nezdá být zvlášť astronomická. S ohledem na tržby 67 miliard dolarů v roce 2019 za spotřebitelskou divizi Huawei, kam dosud patří i Honor, je 15,2 miliardy dolarů v podstatě zlomek částky na úrovni jednoho kvartálu. Odprodána má být přitom nejen výroba zařízení, ale i výzkum a vývoj, který byl dosud vzhledem k podobnosti zařízení Huawei a Honor zřejmě velmi těsně navázán na mateřskou značku.

Honor si po odprodání plánuje nechat většinu managementu i zhruba 7 000 zaměstnanců. Působit chce zpočátku hlavně v Číně, pro kterou jeho nový majitel Digital China už nyní zajišťuje většinu distribuce. Později prý není vyloučen ani vstup na burzu. Žádná z potenciálně zúčastněných stran nechtěla na dotaz Reuters transakci jakkoli komentovat. Podle zdrojů agentury má být odprodej oznámen údajně ještě tuto neděli.

Diskuze (10) Další článek: Apple má keynote. Dnes večer představí MacBooky s procesorem z iPhonu

Témata článku: Honor, Huawei, Spekulace, Čína, Akvizice, Byznys, Reuters, Sankce, Biden, Dolar, Transakce, Značka, Zlomek, Distributor, Šen-čen


Určitě si přečtěte