Revoluce v leteckých mapách. Snímkovat může každý

Před 70 lety snímal zemský povrch dvouplošník. Pak přišly satelity, digitální fotografie a vše končí u draka za sto dolarů. Výsledky jsou výborné.

Ještě před dvaceti lety jsme měli jako jednotlivci velmi omezené technologické možnosti. Složité výpočty zvládly pouze výkonné průmyslové superpočítače a k nim měl přístup poměrně uzavřený okruh lidí.

Demokratizace technologií

V devadesátých letech minulého století se ale začalo vše dramaticky proměňovat a běžného člověka zasáhla doposud nebývalá technologická demokratizace. Dnes v kapse nosíme počítač mnohonásobně výkonnější než ten, který řídil program Apollo a ty nejvýkonnější procesory z řady Core i7 mají stejný matematický výkon jako velké superpočítače z poloviny devadesátých let, které se skládaly i z tisícovek výpočetních jader. O ještě rychlejších GPGPU grafikách Tesla raději ani nemluvě.

Doslova za pár dolarů si můžete pronajmout superpočítačový výkon od Amazonu a pracovat s výkonem, kvůli kterému jste museli ještě před deseti lety kupovat těžkopádný velký mainframe za cenu, která byla pro běžného smrtelníka zhola nepředstavitelná.

Dostupný výpočetní výkon pro každého ale zdaleka není jediným symbolem doby. Britští vědci experimentují s „tiskem“ některých jednodušších léků pomocí 3D tiskárny (samozřejmě s využitím trošku jiných vstupních hmot), druhý tým pak pro změnu na 3D tiskárně vytisknul celé letadlo. Za pár let si tedy z internetu stáhnete specifikaci nějakého předmětu a „tiskárna“ vám ho v podstatě sestaví ze syntetických hmot.

Demokratizace leteckých map

Dalším vstupem do světa, který byl běžným smrtelníkům doposud zcela zapovězený, je letecké fotografování krajiny. První satelitní snímky povrchu nabízely mapové portály už před mnoha lety, letecké snímky s věrnějšími barvami a vyšším rozlišením se pak objevily několik let poté.

Průlet snímkovacími technologiemi počínaje satelitem a konče fotoaparátem umístěným na draku

Česká republika je na tom dnes v tomto směru velmi dobře – díky relativně menší rozloze a jen lehce zvlněnému terénu se totiž může pochlubit stoprocentním leteckým pokrytím. To v zahraničí zdaleka není samozřejmostí a zvláště alpské země si musí v některých případech stále vystačit s rozmazanými satelitními snímky. Jinými slovy, není tak jednoduché vyfotografovat z letadla vrcholky Alp a ke všemu bez všudypřítomné oblačnosti.

Takové snímkování si nemůže dovolit každý, letku technicky vybavených aeroplánů nebo satelit si totiž od Amazonu jednoduše za pár dolarů nevypůjčíte. Díky časové a ekonomické náročnosti pak nelze velké regiony aktualizovat každý měsíc, lidé tedy trošku nespravedlivě nadávají na mapové portály, že nabízí i několik let staré fotomapy. Firmy jako Geodis a další sice snímkují relativně často, ale to neznamená, že se data okamžitě dostanou i k Seznamu, Googlu a dalším.

Letecké mapy z balónu mohou být ještě kvalitnější

Absolutní nadvláda letadel a satelitů však možná brzy skončí. Zasloužila se o to organizace Public Laboratory for Open Technology and Sciences. Ta už nějaký pátek publikuje podrobné návody, jak snímkovat zemský povrch pomocí běžných draků a balónů naplněných héliem. Možná vám to připadne příliš divoké a komplikované, nicméně organizace dnes nabízí pro běžné smrtelníky celý kit, který si můžete objednat přes internet, a investice se tedy vleze do stovky dolarů. Za necelé dva tisíce korun získáte téměř dvoumetrový latexový balón s dostatečnou nosností, profesionální lano o délce 300 metrů a veškeré další příslušenství pro připojení kamery. Tu si už ale musíte pořídit sami – v podstatě to může být jakýkoliv lehký fotoaparát/mobil, který umožňuje periodické snímání. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Balónový kit si může každý objednat přes internet

Balón je připraven pro snímkování až z výšky několika set metrů a záleží pouze na vás, kam ho zavedete. Doma pak stačí pořízené fotografie zpracovat uvnitř webového softwaru MapKnitter.

Klepněte pro větší obrázek 
A pak už stačí pouze složit hotové snímky v programu MapKnitter – všimněte si, že v tomto případě byl balón/drak zavěšený na motorovém člunu

Stále to zní neskutečně amatérsky, viďte? Jenže zdání klame. Když nahlédnete do katalogu Public Laboratory (RSS) a MapKnitteru (RSS) na doposud nasnímaná území, zjistíte, že často dosahují mnohem vyšší kvality, než kterou disponují snímky v Google Maps (bez problému se vyrovnají šikmým snímkům pořízeným v té nejnižší letové hladině).

Balónové snímky najdete i v Google Earth

To nakonec uznala i firma z Mountain View a integrovala data do systému Google Earth a Maps. Na vybrané snímky pořízené z balónů a draků se můžete podívat po stažení a otevření tohoto propojovacího KML souboru, který vám zobrazí konkrétní lokality. Rozdíl je místy opravdu velmi znatelný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo jsou běžné letecké snímky a území okolo San Franciska, vpravo pak amatérské snímky pořízené pomocí héliového balónu. Rozdíl v detailu kresby a barvách je patrný na první pohled.

Vše se svobodnou licencí = zdarma pro kohokoliv

A ta nejdůležitější lahůdka na závěr. Většina takto nasnímaných map je distribuovaná se svobodnou licencí Creative Commons, případně jako licenčně zcela volné dílo (Public Domain). Data si tedy můžete stáhnout v nejrůznějších formátech pro GIS včetně zcela běžného obřího JPEG souboru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Většina pořízených snímků je k dispozici ke stažení v různých formátech včetně běžného JPEG – vše je k dispozici se svobodnou licencí. Toto je ještě docela jednoduchý složený snímek s rozlišením pouhých 24 megapixelů.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A ještě jeden komplexnější záběr města Portland – i tentokrát s využitím amatérských technologií. Výsledek? Snímek s rozlišením 135 megapixelů a (snad) děvčata v parku.

Rychlejší (a levnější) než letadlo

Samozřejmě můžete namítnout, že s pomocí balónů asi nebude nikdo mapovat území celého státu, o to zde ale nejde. Snímky z letadel a satelitů se budou do map dostávat vždy skokově a většinou se zpožděním, protože je to logisticky náročná operace. Současný satelit GeoEye, na jehož snímky má Google exkluzivní licenci, sice dokáže vyfotografovat Zemi poměrně rychle, nicméně je to člověk, který nakonec musí ohromné množství rastrových dat vyčistit od optických vad, bezešvě propojit a publikovat v mapovém systému.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo běžný snímek univerzitního parku v americkém Davisu, vpravo pak tentýž park během demonstrace Occupy Davis Cup opět pořízený pomocí héliového balónu

Satelity a letadla tedy nebudou v dohledné době snímkovat například nějaké aktuální události lokálního charakteru – třeba velkou demonstraci a vyplavené velryby na plážích Austrálie. Jenže pokud místem projde kdosi s balónem nad hlavou, data mohou být online v podstatě během několika hodin. To vše bez jediného letadla, satelitu a speciální optiky za hromadu peněz.

Diskuze (14) Další článek: Vodafone otestuje bezplatné volání z internetu

Témata článku: Technologie, Mapy, Běžný smrtelník, Absolutní nadvláda, Let, Ohromné množství, Náročná operace, Bread, Nadvláda, Lokální charakter, Portland, Sto let, Člun, RevoluceNavrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Subvarianta omikronu BA.2 znepokojuje epidemiology. V Dánsku už tvoří skoro polovinu případů

Subvarianta omikronu BA.2 znepokojuje epidemiology. V Dánsku už tvoří skoro polovinu případů

** SARS-CoV-2 omikron má tři hlavní subvarianty: BA.1, BA.2 a BA.3 ** BA.2 je ještě nakažlivější než již tak značně infekční omikron. ** V Dánsku již tvoří polovinu všech případů nákazy omikronem

Karel Kilián
SARS-CoV-2Mutace
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Zpátky ve hře. Test procesoru  Intel Core i9-12900K

Zpátky ve hře. Test procesoru Intel Core i9-12900K

Procesory Intelu pro stolní počítače si po drobném zaváhání znovu uzmuly výkonnostní prvenství ve hrách i aplikacích náročných na výpočetní jádra.

Adam Vágner
ProcesoryTestyIntel
Hlavní příběh Elden Ringu budeme moci odehrát přibližně za 30 hodin

Hlavní příběh Elden Ringu budeme moci odehrát přibližně za 30 hodin

Mnoho dalších desítek hodin však na hráče čeká v masivním otevřeném světě.

Radek Wunderlich
Elden RingRPG
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Velký update pro Fénixy. Šestá řada dostává vylepšené režimy, které se zalíbí zejména cyklistům

Velký update pro Fénixy. Šestá řada dostává vylepšené režimy, které se zalíbí zejména cyklistům

** Kromě premiéry Fenix 7 Garmin aktualizuje i starší řadu ** Téměř 15MB update se zalíbí zejména cyklistům ** V rámci updatu došlo i na opravy několika výrazných chyb systému

Martin Chroust
FénixAktualizace softwaruGarmin
Desmondova trilogie Assassin

Desmondova trilogie Assassin's Creed měla původně končit cestou do vesmíru

V průběhu vývoje se u her častokrát mění spousta věcí a jinak tomu nebylo ani v případě Assassin's Creed.

Martin Nahodil
Assassin's Creed