Režimy soustředění v iOS zvýší produktivitu a změní styl, kterým jste dosud iPhone používali

Apple v systému iOS 15 přinesl novou vychytávku zvanou soustředění. Jedná se o nadstavbu populární funkce Nerušit, která byla v systému roky a dovolovala v určitou denní dobu zablokovat příchozí hovory a zprávy od kontaktů, které pro uživatele v danou chvíli nebyly prioritní a nechtěl jimi být rušen. Režimy soustředění toto posouvají ještě na novou úroveň.

První hlavní změnou je, že režimů soustředění je více. Kromě obecného režimu nerušit přibyly předchystané módy jako je spánek, práce, řízení, hraní her, četba, kondice (cvičení) či mindfulness nebo-li duševní cvičení. Těmi však výběr nekončí a uživatel má možnost si vytvořit i vlastní pro specifičtější scénáře. Najdete je přímo v Nastavení -> Soustředění, případně jsou také součástí ovládacího centra.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Režimů soustředění je spousta, kromě těch předchystaných si ale můžete vytvořit i vlastní.

Když už máme režimy soustředění vytvořené, máme nyní možnost si pro ty, které potřebujeme nastavit chování telefonu, případně vzhled prostředí. Základní nastavení se týká oznámení, kdy si můžete nastavit kontakty, u kterých vám při hovoru nebo zprávě vyskočí upozornění. Stejně to lze nastavit i podle aplikací, kdy můžete povolit, které aplikace vám mohou v tomto režimu zobrazovat notifikace. Stačí jen zvolit kontakty a aplikace pro daný režim.

Obsah se mění v průběhu dne

Velmi mocnou zbraní však je to, že pro každý z režimů si můžete vytvořit různé plochy. V režimu práce tak uvidíte například jen ty plochy s aplikacemi, které v práci nejvíce potřebujete, ať už půjde o MS Teams, FaceTime, Kalendář, MS Office, zkrátka cokoliv. Před spaním se vám zobrazí přehled uplynulého dne, zprávy či nastavení budíku a další, když půjdete běhat uvidíte aplikaci zdraví či mapy. A tak dále.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Základní nastavení režimů dokáže vyfiltrovat konkrétní kontakty a aplikace, které vás v dané chvíli smí vyrušovat.

Zkrátka každá situace přemění váš iPhone k nepoznání, tak abyste byli produktivnější a měli po ruce, přesně ty aplikace, které zrovna budete potřebovat. Mnozí ocení i nepatrnou drobnost jako je skrytí oznamovacích odznaků, které jinak číslem u ikonky aplikace ukazují, kolik je zde nevyřízených událostí/zpráv.

Pokud vaše okolí rovněž používá Apple, můžete s nimi dokonce i sdílet, že používáte některých z profilů. Když vám pak daná osoba bude chtít napsat zprávu skrze iMessage, rovnou u vás uvidí informaci, že máte například zapnutý režim práce a asi není vhodná s vámi zrovna řešit, kam spolu půjdete večer na pivo.

Spustí se dle času či místa

Stejně jako jsou chytré jednotlivé režimy je chytré i samotné jejich spouštění. Například režim spánek, lze zautomatizovat s funkcí večerka, která hlídá to, kdy chodíte spát nebo vstáváte. Takže například půl hodiny před spaním na telefonu aktivuje režim spánek. Režim cvičení lze automaticky spouštět se zapnutím aktivity na hodinkách Apple Watch. Režim četby či hraní se pak sám zapne se spuštěním aplikací pro čtení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Každý režimů má vlastní nastavení zamykací obrazovky, ale i vlastní plochy. Pro každý režim si tak můžete vytvořit plochu s výběrem aplikací, které vám budou vyhovovat.

Myslelo se i na automatizaci pracovního režimu nebo režimu doma, který lze aktivovat pomocí vaší polohy, když se přiblížíte k adrese práce či domova. Kdo věří umělé inteligenci, může nechat spouštění jednotlivých profilů na ní. V takovém případě je ale nutné počítat s tím, že iPhonu bude nějakou dobu trvat, než se naučí vaše návyky a bude režimy spouštět tak, jak má. Z vlastní zkušenosti však mohu říci, že ani po delší době to není vždy ideální. Fungovat to však může dobře například na režim práce, pokud máte přibližně pravidelnou pracovní dobu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Spouštění režimů lze zautomatizovat podle denní doby, spuštění konkrétní aplikace nebo podle polohy. Vše můžete nechat i na umělé inteligenci.

Celkově jsou režimy soustředění opravdu mocným nástrojem, který jednak udělá telefon více interaktivním, ale pokud jej správně nastavíte a naučíte se s ním pracovat, zvládne zvýšit i vaši produktivitu. Také kompletně změní to, jak jste doposud používali iPhone. Najedou už nic není statické, ale v průběhu dne se iPhone mění, což vyžaduje chvíli zvyku. Režimy soustředění lze navíc synchronizovat i s watchOS, iPadOS a macOS, takže si můžete přizpůsobit různá zařízení.

Režimy soustředění v iOS 15:

Diskuze (3) Další článek: Udělej si sám. Apple spouští program uživatelských oprav iPhonů. Komponenty se objednávají online

Témata článku: Apple, , , , , , , , , , , Soustředění, Pro +, Rez, MS office, Aplikace, Režim, Produktivita, MS Teams, Styl, Nastavení,