Rizr Z10: světlé zítřky Motoroly

Nástupce Rizru Z8 dostane lepší foťák, video, nové funkce pro hudbu, HSDPA a zachová výsuvně-ohebnou konstrukci.

Během měsíce září jsme již přinesli informace o několika novinkách z dílny poslední dobou ne příliš úspěšné Motoroly. Nejprve to byl slibně vyhlížející hudební telefon ROKR E8, dále pak dvojce novinek v podobě zaoblené U3 a hudebního ROKRU W5. Motorola skutečně nespí na vavřínech, naopak včera odhalila další přístroj. Jedná se o nástupce symbianového RIZRu Z8, novinka co do označení mírně povýšila, jmenuje se MOTORIZR Z10.

Existence RIZRu Z10 byla odhalena náhodnými návštěvníky webu britského O2 už minulý týden. Obrázek, který se dostal na web operátora nedopatřením a byl velice rychle stažen odhaloval nejen podobnost svého staršího bratříčka, ale také hlavní vlastnosti telefonu. Už podle nich vypadala Z10 dobře: 3G telefon s 3,2Mpx fotoaparátem a schopností pořídit kvalitní video. Že je přístroj tak říkajíc na spadnutí prozrazoval údaj o dostupnosti v říjnu.

Klepněte pro větší obrázek
Už reklamní poutač na webu O2 lecos prozrazoval

Podobnost čistě náhodná

Design telefonu na první pohled vychází z modelu Z8, opět ho lze využít v sítích třetí generace, přičemž mimo sítě 3G pracuje telefon ve třech pásmech GSM (900/1800/1900 MHz). Displej s rozlišením 240 × 320 a 16 milióny barev zůstal zachován stejně jako operační systém. I Z10 využívá Symbian 9.2 – tentokráte s nadstavbou UIQ 3.2. Na výbavě se nešetřilo, pro mobilní momentky je připraven 3,2Mpx fotoaparát s automatickým zaostřováním a osminásobným digitálním přiblížením. A když vás focení omrzí, můžete zaznamenávat video ve vysoké kvalitě, konkrétně s rozlišením QVGA a frekvencí 30 snímků za sekundu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tak to je ona Motorola Z10, podobnost s Z8 je zřejmá na první pohled

Ani další vlastnosti telefonu nepřinášejí žádná překvapení, přístroj disponuje 90 MB uživatelské paměti, slotem pro paměťové karty microSD, VGA kamerou pro videohovory a bohatými možnostmi datové komunikace. Od GPRS a EDGE tříd 10, přes UMTS až po HSDPA až do rychlosti 3,6 Mb/s. Konektivitu s jinými zařízeními zajišťuje miniUSB konektor nebo Bluetooth verze 2.0 s podporou stereofonního přenosu (A2DP profil).

Telefon se začne prodávat v posledním čtvrtletí tohoto roku za cenu okolo 400 euro (11 200 Kč). Měl by se dostat i k nám, nemusím ovšem připomínat, že větší trhy, jako je například ten britský, mají prioritu. V nabídce místního O2 bude zcela určitě, pro zákazníky s měsíčním paušálem dost možná i jako pozornost při uzavření smlouvy.

Nadějný hudebník

Dle mého názoru je ROKR E8 asi nejzajímavější novinka od Motoroly a atraktivním designem a inovativním ovládáním. Mluvilo se o ní už dříve, na povrch se dostaly i detailní fotografie. Už mne to ani nepřekvapuje, ale jako obvykle se všechny zvěsti naplnily - přístroj skutečně existuje. Dokonce i jeho funkční výbava odpovídá telefonu, který jsem popsal v tomto článku. Nyní již známe i cenu, která bude v Evropě činit sympatických 280 euro (7 840 Kč) a dostupnost. Na pulty obchodů dorazí ve prvním kvartálu příštího roku.

Klepněte pro větší obrázek
RORK E8 je stylový telefon s proměnlivým ovládáním
Diskuze (8) Další článek: Navigon a jeho příliš chřestící držák (video)

Témata článku: Motorola, Motorola Rizr Z10, Motorola Rokr E8, Nejzajímavější novinka, Svět, Motorol, Reklamní poutač, Motor