ROAD S101(K): linuxová náhrada komunikátorů Nokie

Podélně rozevírací komunikátory od Nokie jsou stále poměrně oblíbenými pracovními nástroji, které nemají přímou konkurenci. Ale jedna jim vyrostla. Vyrobily ji v Německu, má velký dotykový displej, pohodlnou klávesnici, rychlý procesor a otevřený operační systém Linux Qtopia.
ROAD S101(K): linuxová náhrada komunikátorů Nokie

Pořádně nevím, co si mám o pronikání Linuxových operačních systémů do mobilních telefonů a přenosných počítačů myslet. Již několik let se nejrůznější výrobci chlubí nejrůznějšími linuxovými hračičkami, ale pokud se podíváte do nabídky kteréhokoli počítačového obchodu nebo mobilního operátora, žádný z nic si koupit nemůžete.

Aby toho nebylo málo, objevil se před nedávnem další přírůstek do rodiny představených linuxových přístrojů. Tentokrát se jedná o zařízení kategorie komunikátorů a svým vzhledem, provedením a funkčností útočí na zavedené pozice Nokie a jejího modelu 9500. Novinka se jmenuje S101 (označení S101K má mít model vybavený dvoumegapixelovým digitálním fotoaparátem) a stojí za ní německá společnost ROAD (Remote Office Access Devices).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
ROAD HandyPC S101

Kancelář do kapsy

Podobnost s Nokií 9500 je velmi nápadná, i když se obě zařízení v mnoha detailech odlišují – dalo by se spíše říci, že HandyPC vylepšuje některé známé nedostatky největšího komunikátoru z vrhu Nokie. Tak například, zatímco aktivní barevný TFT displej nabízí na obou přístrojích rozlišení 640 × 240 obrazových bodů, HandyPC má navíc displej dotykový. Oba přístroje po rozevření nabízí téměř plnohodnotnou QWERTY klávesnici, klávesnice HandyPC se zdá být použitelnější a připomíná mi pohodlnou klávesnici dnes již legendárního kapesního počítače Psion Revo.

ROAD má jednoznačně navíc, co se vestavěného fotoaparátu týče. Nabízí dva megapixely a můžete si dokonce zvolit, zda jím váš model bude nebo nebude vybaven.

 
Seznamte se s Qtopií - telefonní aplikace • nabídka aplikací

Po softwarové stránce je HandyPC postaven na bázi prověřeného operačního systému Qtopia Phone Edition. Tomuto operačnímu systému jsme se nedávno věnovali v souvislosti s vývojářským mobilním telefonem Qtopia Greenphone. Qtopia tak dokazuje univerzálnost svého systému, postaveném na upraveném linuxovém jádru a grafické knihovně QT, který je schopen stejně dobře běžet jak na klasickém mobilním telefonu bez dotykového displeje, tak i na zařízení spadajícím spíše do třídy kapesních počítačů.

 
Adresář • kalendář

Základní aplikační výbava je již tradičně na vysoké úrovni – kromě moderního webového prohlížeče (alternativně lze používat I Operu ve stolní verzi) získáváte také kompletní kancelářský balík kompatibilní s datovým formátem aplikace Microsoft Outlook, přehrávač multimediálních souborů, poštovního klienta a správce PIM informací. Další aplikace lze samozřejmě doinstalovat.

 
Prohlížení internetu • práce se zprávami

Jen další ztracený tučňák?

Hardware komunikátoru ROAD HandyPC S101 je zcela standardní. Základem je prověřený procesor Intel Xscale PXA263 taktovaný na frekvenci 400 MHz doplněný o 128 MB operační a 64 MB úložné FLASH paměti, kterou lze dále rozšiřovat prostřednictvím SD karet. Komunikační možnosti obstarává USB 2.0 port (podporuje USB Host), Bluetooth a infračervený port; nechybí ani podpora bezdrátových Wi-Fi sítí.

 
Prohlížeč a editor obrázků • přehrávač videa

Mobilní část nabízí čtyřpásmový GSM modul s podporou datových přenosů GPRS a EDGE, podpora pro sítě třetí generace však chybí. Vestavěná baterie poskytuje dostatek energie pro deset dnů v pohotovosti nebo pro čtyři hodiny hlasového hovoru, tedy „papírově“. S vypnutou mobilní částí, tedy při použití jako kapesního počítače můžete pracovat pět hodin nebo být až třicet dnů v pohotovosti.

Klepněte pro větší obrázek 
Patří do rukou náročných uživatelů

Komunikátor ROAD HandyPC S101(K) je povedené zařízení, na které jsem velmi zvědavý – ovšem pouze v případě, že se opravdu dostane do prodeje a nebude jen přírůstkem do obrovské rodiny oznámených, ale nikdy nevyrobených přístrojů. Výrobce žádné informace o ceně a předpokládané dostupnosti neuvádí, podle dostupných informací však připravuje větší verzi označenou jako L101, která má být konkurentem především notebookům. Uvidíme.

ROAD S101(K) ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 128 × 60 × 25mm, 230 g
 • sítě a datové přenosy: GSM (850/900/1800/1900 MHz), GPRS, EDGE
 • konektivita: Wi-Fi, Bluetooth, infraport, USB (USB Host)
 • hlavní displej: barevný aktivní TFT, rozlišení 640 × 240 bodů, dotykový
 • vnější displej: monochromatický, rozlišení 102 × 65 bodů
 • operační systém: Qtopia Phone Edition (Linux kernel 2.6.x), možnost vzdálené aktualizace
 • procesor: Intel PXA263, 400 MHz
 • paměť: 128MB RAM, 64 MB Flash
 • výdrž: Lithium-Polymerový akumulátor s kapacitou 1400mAh, 240 minut telefonování, 240 hodin v pohotovosti
 • fotoaparát: volitelně s rozlišením 2 Mpx
 • softwarová výbava: adresář a oragnizér s možností synchronizace, e-mailový klient, podpora SMS a MMS, prohlížeč Office a PDF dokumentů, internetový prohlížeč, poznámky, přehrávač hudby a videa, další doplňkové funkce a možnost doinstalování nových linuxových aplikací
Diskuze (19) Další článek: Bezplatný seminář: Windows Mobile, GPS a Virtual Earth

Témata článku: Nokia, Software pro mobily, Linux, Software pro PC, Komunikátor, Náhrada, Prověřený procesorSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
EISA: nejlepší televizory, projektory a multimediální přehrávač pro rok 2022/2023

EISA: nejlepší televizory, projektory a multimediální přehrávač pro rok 2022/2023

Jako každý rok i letos vybrala asociace EISA nejlepší televizory, projektory, ale také mutimediální přehrávač. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší v těchto kategoriích.

Jaromír Puk
Televizory
Nekroletectví oživuje „mrtvé“ letouny pro budoucí války

Nekroletectví oživuje „mrtvé“ letouny pro budoucí války

** Předělávky bývalých pilotovaných letadel na dálkově řízené drony nejsou nic nového ** Někteří odborníci se však domnívají, že lze zajít ještě dál ** Vyřazená letadla je možné také vyzbrojit a poslat do boje

Stanislav Mihulka
LetadlaVojenstvíDrony
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Šnečí tempo aktualizací. Třináctka je za dveřmi, přitom na aktuálním Androidu 12 běží jen zlomek telefonů

Šnečí tempo aktualizací. Třináctka je za dveřmi, přitom na aktuálním Androidu 12 běží jen zlomek telefonů

** Už v září se na trh chystá Android 13 ** Jenže aktuální verze Androidu 12 téměř po roce stále paběrkuje ** Najdete ji jen u 13,5 % Androidů na trhu, jedničkou je Android 11

Martin Chroust
Android 13Android 12Statistika
Patron GO ohlídá rodinné finance. Zjistí, zda u operátora nebo banky neodvádíte příliš vysoké platby

Patron GO ohlídá rodinné finance. Zjistí, zda u operátora nebo banky neodvádíte příliš vysoké platby

** Mobilní aplikace zjistí, zda nepřeplácíte za energie a služby ** Doporučí levnější alternativy srovnatelných služeb ** Je potřeba jí dát přístup k bankovnímu výpisu

Ondrej Papánek
Mobilní aplikace