Roaming: jak s mobilem v zahraničí (téma týdne)

Pokud se chystáte na cestu do zahraničí, asi vás zajímá, jakým způsobem se z ciziny dovolat domů, případně jak komunikovat se spolucestovateli. Poradíme vám, jak na to, a řekneme, kde a jak můžete ušetřit.
Roaming: jak s mobilem v zahraničí (téma týdne)

Poznámka: Tento článek byl poprvé zveřejněn v loňských Mobilitách a je prvním dílem seriálu o roamingu, který bude vycházet ještě několik dnů.

Blíží se čas dovolených, je tedy nejvyšší čas poohlédnout se po možnostech používání mobilu v zahraničí. Se svou rodinou a známými přece chcete být v kontaktu i za hranicemi všedních dnů. Proto startujeme menší seriál, který se roamingu bude podrobněji věnovat. Začínáme tímto rozsáhlým článkem, jenž byl původně psán pro časopis Mobility, který vysvětluje základní pojmy a přináší spoustu zajímavých rad a tipů, jak na mobil v zahraničí. 

Dále budeme pokračovat menšími články o cenách za volání (a další služby) pro Čechy v nejnavštěvovanějších zemích Evropy. Očekáváme i vaši spolupráci ve formě zajímavých postřehů v diskusích pod články. Určitě se mezi čtenáři MobilManie najde spoustu vášnivých cestovatelů. Teď už hurá na dnešní roamingovou prvotinu.

Roaming v malé kostce

1. Co je roaming
Roaming je služba mobilních operátorů, díky niž můžete volat v síti jiného operátora. Pokud jde o mobilního operátora ze stejné země, z jaké je váš domácí operátor, jedná se o národní roaming. Ten v Česku nikdo nepodporuje, ve světě se s ním ale občas můžete setkat. Pokud to jde a voláte s mobilem v zahraniční síti, jedná se o mezinárodní roaming. S touto službou můžete se svým telefonem z ciziny volat jak domů, tak do jakékoli jiné země na světě – stejně jako v České republice.

2. Kdo je roamingový partner
Aby bylo možné volat z ciziny, musí mít váš Eurotel, Oskar nebo T-Mobile smlouvu s některým z operátorů v dané zemi. Takového operátora nazýváme roamingový partner. Pokud je v cílové zemi třeba pět operátorů, ale váš domácí operátor má smlouvu jen s jedním z nich, můžete využívat služeb pouze tohoto jednoho a žádného jiného operátora. Do ostatních sítí se prostě s mobilem nepřihlásíte.

3. Pořiďte si správný mobil
Důležitou podmínkou, abyste mohli v zahraničí telefonovat, je vlastnit správný mobil. Tato podmínka je sice stále méně aktuální, protože jednopásmových telefonů pracujících v pásmu 900 MHz je už velmi málo, ale například typických Nokií 5110 se mezi lidmi ještě pár najde. S těmito telefony se nedovoláte v mobilních sítích, které pracují pouze na 1 800 MHz. A vězte, že takových mobilních operátorů není málo. V Americe navíc neexistuje ani jedna z evropských sítích a potřebujete telefon, který umí pracovat s frekvencí 1 900 MHz, anebo mobil pro některé z místních analogových sítí.

4. Platíte i za příchozí hovory
Pokud se nacházíte v roamingu, nezapomeňte, že platíte i za příchozí hovory! Pokud vám tedy někdo zavolá na váš mobil do ciziny, budete za tento hovor platit. Cena za příchozí hovory je nižší než cena za volání, většinou bývá tak dvoutřetinová. Výjimkou je Oskar, který má příchozí hovory velmi levné (většinou několikrát a někdy dokonce mnohokrát levnější než ostatní operátoři) a rozdíl mezi příchozími hovory a telefonováním může být několikanásobný.

5. Někdy platíte i dvakrát
Dejme tomu, že dva kamarádi jsou v jedné cizí zemi, třeba i ve stejném městě (nebo jen ve vedlejším stanu). Pokud si budou navzájem volat, platí první z nich hovor do České republiky (mobil kamaráda má „českou poznávací značku“) a druhý platí příchozí hovor v roamingu. Hovor jde zkrátka přes centrálu českého operátora a podle toho je také účtován. V tomto případě může přijít jedna minuta hovoru i na více než na sto korun. Síla, že?

6. Platí se i za sestavení
V roamingu u některých operátorů platíte také tzv. sestavovací poplatek. Tento poplatek se přičítá k první provolané minutě a zvyšuje tak náklady na volání. Sestavovací poplatek platíte také při telefonování z některých předplacených karet, ale o tom se podrobněji dočtete dále.

7. Došlé zprávy jsou ale zdarma
I když za poslanou textovku zaplatíte mnohem víc než doma, příchozí zprávy jsou ale na rozdíl od volání zdarma.

8. Jak aktivovat roaming u tarifních programů
U tarifních programů je aktivace roamingu poměrně jednoduchá. Stačí, když složíte zálohu (obvykle 5 000 Kč), kterou se operátor chrání proti případnému dluhu. Hned potom vám aktivuje roaming a váš telefon se bude moci přihlásit do cizí sítě. Operátoři obvykle nevyžadují zálohu od zákazníků, kteří delší dobu včas a bez problémů platí svoje účty. T-Mobile navíc nabízí službu Holiday Roaming, který vám bude aktivován zdarma. Funguje sice jen v některých zemích, ale jde prakticky o celou Evropu. Další omezení Holiday Roamingu, že můžete volat jen domů a v rámci dané země (nelze tedy telefonovat třeba z Německa do Francie), není pro většinu lidí tak důležité.

9. Firemní zákazníci: pozor!
Pokud máte firemní mobil, uvědomte si, že sami si nejspíš nebudete moci aktivovat roaming. S operátorem může většinou komunikovat jen jedna osoba ve vaší firmě a ji také musíte požádat o provedení všech větších změn, mezi které patří také aktivace roamingu.

10. Jak aktivovat roaming u předplacených karet
U předplacených karet je aktivace roamingu jednodušší. Pokud máte Eurotel Go, zavolejte na infolinku *88, v hlasovém informačním systému vyberte položku aktivace služby Go roaming a vyslechněte informace o aktivování až do konce, kdy aktivaci potvrdíte. U Oskarty lze roaming aktivovat v internetové nebo hlasové Samoobsluze (*077, Můj Oskar, Mé služby). U Twistu je aktivace nejjednodušší, roaming se zapne automaticky po rozbalení karty a prvním zavolání.

11. Nezapomeňte roaming aktivovat před odjezdem
Protože se v cizině s mobilem, který nemá aktivovaný roaming, vůbec nepřihlásíte do mobilní sítě, pro aktivaci byste museli infolinku svého operátora volat z budky, nebo z cizího telefonu. Navíc by mohly nastat problémy se složením zálohy u tarifních programů.

12. Roaming vyzkoušejte ještě doma
Aktivovaný roaming byste si měli před cestou do zahraničí vyzkoušet. Nejsnadnější to je těsně před hranicemi, kam už sahá signál zahraničních operátorů. Pokud se vám do cizí sítě podaří přihlásit a třeba někoho prozvonit, je roaming funkční. Jestliže se na displeji objeví hlášení „Neprovedeno“ nebo „Není přístup“, je něco špatně a musíte kontaktovat operátora na infolince.

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Roaming, Prozvánění, Mobil, Telefonní karta, Vypnutý mobil, Zahraničí, Jak, Využívaná služba, Správný mobil, Složení zálohy, Téma, Podmíněné přesměrování, Mezinárodní tvar, První zavolání, MOBI, Aktivovaný roaming, Vyslechnutí, Vhodný způsob, Nejlepší signál, Příchozí roaming, Zahraniční síť, Nepodmíněné přesměrování, Holiday roamingŠvýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Seagate začne prodávat 20TB pevné disky i běžným smrtelníkům
Karel Javůrek
ÚložištěPevné diskySeagate
Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování

** Lidé často jednají podle toho, co si myslí o druhých ** Odmítají očkování i proto, že jsou přesvědčeni, že stejně smýšlí většina, ale v tom se pletou ** Pokud jsou se svými omyly konfrontováni, existuje reálná šance, že své rozhodnutí korigují

Jaroslav Petr
COVID-19OčkováníPsychologie
Samsung Galaxy M52 5G je zdařilý telefon střední třídy. Jen cenovka se tak úplně nepovedla

Samsung Galaxy M52 5G je zdařilý telefon střední třídy. Jen cenovka se tak úplně nepovedla

** Do redakce nám dorazilo letošní nejvýkonnější „emko“ od Samsungu ** Má zajímavý čipset, tři fotoaparáty a velkokapacitní baterii ** Pokud však telefon srovnáme s levnějším Galaxy A52s 5G, najednou už nevypadá až tak zajímavě...

Martin Chroust
GalaxyPreviewVideo
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily pod stromeček. Některé zvládnou i WhatsApp

Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily pod stromeček. Některé zvládnou i WhatsApp

** Klasické tlačítkové mobily se staly okrajovou záležitostí ** Někomu ale k používání stále bohatě postačují ** Z nabídky dostupných modelů vybíráme 15 nejlepších

Jan Láska
Nákup a ceny
Nejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Nejlepší herní notebooky i pracovní stroje pod stromeček. Nemusíte platit ranec, abyste si užili kvalitu

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky
Recenze mobilu Xiaomi 11 Lite 5G NE. Když „NE“ znamená „ANO“

Recenze mobilu Xiaomi 11 Lite 5G NE. Když „NE“ znamená „ANO“

** Skvělý design s velmi tenkým tělem ** Dostatečně výkonný čipset s nízkou spotřebou ** Dobrý dojem kazí fotoaparáty a video

Jan Pánek
Střední třídaRecenze