Rok 2010: pohled do mobilní budoucnosti

Do roku 2010 žádná technologická revoluce nenastane. Vývoj mobilní komunikace a informačních technologií bude postupný. Co nás čeká?
Rok 2010: pohled do mobilní budoucnosti

Expertní skupina analytické společnosti Deloitte vypracovala studii, která pojednává o stavu informačních a komunikačních technologií v životě běžných lidí v roce 2010. Původně jsem měl v úmyslu z celé zprávy vytřídit pouze data týkající se mobilní komunikace, případně navigací, ale i ostatní informace jsou velmi zajímavé a tématicky blízké, proto vám předkládám celou souhrnnou zprávu. Dozvíte se, jak pravděpodobně budeme v roce 2010 cestovat, studovat, pracovat, komunikovat, bavit se a chránit své počítače.

Autoři studie vycházejí z vlastního výzkumu využívání ICT v minulosti, dnes a v budoucnu, z rozhovorů s více než 5 000 partnery, vysokými manažery podniků a řediteli institucí a ze spolupráce s odvětvovými analytiky a oborovými experty. Výsledek shrnuli do zprávy nazvané Pohled do budoucnosti.

„Všední den roku 2010 se od některého letošního nijak výrazně lišit nebude. Snídaně do postele se nepřenese teleportací, nezapneme si Dobré ráno s holografickou televizí, do práce neodjedeme létajícím autem a nezapneme si tam kvantový počítač. Někteří šťastnější z nás asi stráví dovolenou v kosmu, ale většina ostatních lidí bude změny, které přinese všeobecný průnik informačních, komunikačních a digitálních technologií do běžného života, vnímat mnohem subtilněji,“ říká Igal Brightman, vedoucí partner TMT Deloitte.

Jak budeme cestovat

Do roku 2010 se digitalizace, mobilita a konektivita rozšíří takovým způsobem, že se automobil promění v kancelář či obývací pokojík s možností nepřetržité komunikace i zábavy na vyžádání. To ovšem platí hlavně pro spolucestující.

Řidiči se mohou dočkat malé robotizace řízení vozu. Palubní počítač převezme mnohé řídící a kontrolní funkce. Už dnes je celkem běžná hlasová navigace, ovšem přidá se také kontrola rychlosti, bezpečné vzdálenosti mezi auty, automatické zapínání a seřizování světel, zapínání a řízení režimu chodu stěračů, řízení brzd nebo parkovací automat. Informace o chodu zařízení v autě se řidiči budou promítat na čelní sklo, aby sledování displejů a mačkání knoflíků neodváděly jeho pozornost. Počítač bude řidiči předčítat došlé e-maily a on bude nahlas diktovat odpovědi. Hlasem bude také ovládat mnoho, ne-li většinu funkcí ve voze. Další způsob ovládání vozu bude dotykový, používaný v dnešních kosmických lodích a stanicích.

Navigační systém GPS bude zdokonalen tak, že povede vůz pouze na základě hlasitého přání cestujících typu „jeď domů“. Jednotky budou propojeny s notebookem, takže bloudění se stane téměř nemožným.

Cestující budou moci za jízdy sledovat televizi, televizi s programem na požádání, budou si pouštět filmy z DVD nebo hudbu z MP3, budou hrát počítačové hry nebo posílat SMS či e-maily. Obyčejné telefonování z auta bude možné zpestřit videopřenosem. Napojeny na síť budou i prostředky veřejné dopravy, včetně letadel.

Turistické cesty do kosmu už v roce 2010 budou celkem běžné, i když dostupné jen bohatým lidem. Ale je možné, že kosmický prostor bude jedním z mála míst, kde člověk unikne z dosahu všudypřítomného, dotěrného komunikačního signálu.

Jak budeme pracovat

Mnohem častěji doma, respektive ne ve firmě/kanceláři. Pracovní týmy budou rozptýlené po celé zeměkouli a hlavním nástrojem jejich členů zůstane počítač. Mobilní přístup k elektronické poště dnes má několik milionů lidí na světě, v roce 2010 jich budou desítky milionů. Univerzálně dostupná globální počítačová a komunikační síť umožní zaměstnancům vyhledat jakýkoliv text, video nebo audiozáznam s potřebnou informací. Ale také například poskytne firmám možnost vyhledat a najmout si libovolného samostatně pracujícího odborníka s potřebnou kvalifikací pro konkrétní službu. Přitom umění komunikovat bude kvalifikací prvořadou a nejvíce vyhledávanou.

Nepříjemné bude stírání hranice mezi pracovní dobou a volným časem. Lidé budou zaměstnavateli či klientovi k dispozici také o víkendech a svátcích, ale na druhou stranu během doby, kterou dnes chápeme jako pracovní, si klidně odskočí na nákupy (přes internet) nebo k televizi (na požádání), případně si zahrají nějakou videohru (na služebním PC).

Jak budeme komunikovat

„Inovace komunikačních technologií dosud postupovaly nejrychleji a také se nejrychleji šířily. Mobilní telefony a internet jsou toho jasné důkazy. Své vysoké inovační tempo si udrží nejméně do roku 2010,“ říká Igal Brightman.

Přístup k fixní nebo mobilní komunikační infrastruktuře získá polovina lidstva. Stále více organizací i soukromých osob bude disponovat širokopásmovým připojením. Mobilní telefonie získá dominanci nad službami fixních sítí, zejména ve vyspělých zemích, méně oblíbený bude protokol VoIP. Rozvine se 3G technologie, ale zájem o její využívání nebude nijak masový. Zato hlasová komunikace určitě neomrzí. Naopak, do konce desetiletí hlasový provoz ještě vzroste. Jednak proto, že stoupne počet lidí, kteří k ní budou mít přístup – stamiliony obyvatel rozvojových zemí si zavolají poprvé v životě – a jednak proto, že cena za tuto službu klesne. Standardem se stane videotelefonování.

Díky průniku digitálních technologií do různých přístrojů a zařízení výrazně vzroste vzájemná komunikace mezi stroji (M2M). Bude se to týkat desítek milionů automobilů, jimž například bude možné prostřednictvím mobilní sítě poskytovat vzdálenou údržbu a opravy. Odhaduje se, že 5 % televizních přijímačů bude širokopásmově připojeno k síti a bude komunikovat s dodavatelem programů, ale také třeba s inzertní agenturou, která spustí na obrazovku nejvhodnější individualizovanou reklamu. Radiofrekvenční identifikace bude podávat informace o skladových zásobách výrobků, jejich expedici a dodání.

Jak budeme studovat

ICT dobrého učitele nenahradí, ale výborně ho doplní. Student vybavený osobním počítačem se stane normou. Bude na něm sledovat výukové programy, včetně výkladu a animací, jeho prostřednictvím bude procvičovat látku i skládat zkušební testy. Širokopásmově přenášené lekce rozšíří učiteli auditorium studentů. Školní intranety propojí učitele s rodiči jejich žáků.

Jedním z hlavních studijních programů, a to už od prvních tříd, bude počítačová gramotnost a umění komunikace. Odborníci na vzdělání se ale přesvědčí o tom, že tyto nové dovednosti nemohou vytlačit triviální znalosti - čtení, psaní a počítání. Stejně tak by nemělo vymizet ani vzdělávání v kritickém myšlení a výuka základních paměťových znalostí.

Na druhou stranu hrozí, že mnozí studenti nahradí připojeným počítačem školní docházku. Učitelé i státní orgány budou muset řešit množící se případy zneužívání ICT ke švindlování při zkouškách a testech, podobně jako plagiátorství při tvorbě absolventských prací. Mohlo by se stát, že v roce 2010 se školy vrátí ke zkušebním pracím psaným rukou na papíře - kvůli identifikaci autora.

Jak se budeme bavit

Televize přečká všechny novoty a udrží si nejvíce pozornosti, pokud bude interaktivní, s velkoplošnou obrazovkou s velkým rozlišením a bude schopna ukazovat program na přání čili bude širokopásmově připojena k síti. Alternativ ale zůstane víc. Mnohým divákům postačí, když si budou moci objednat DVD s oblíbeným filmem, které jim doručí pošta až příštího dne. A mnoho lidí také bude prostě líných na to, aby si sami poskládali svůj program, takže profesionální programoví ředitelé televizních stanic o práci nepřijdou. Pravdou je, že dnes se člověk dívá na televizi průměrně 24 hodiny týdně a sestavit si na tak dlouhou dobu individuální program by si vyžádalo poměrně dost času a úsilí. Ne každý ho tímto směrem napře. To se v adekvátní míře týká i rozhlasového vysílání.

Velkou oblibu si získají menší programové formáty. Jednotlivé pořady se zkrátí na několik minut, aby byly vhodnější pro vysílání do mobilů, televizí v dopravních prostředcích a MP3 přijímačů. Krátit programy si budou moci i sami posluchači.

Někteří odborníci se domnívají, že mnoho lidí stejně dlouhou dobu, jakou dnes tráví u televize, bude v roce 2010 trávit u svého počítače. Budou sledovat obsahy různých webových stránek, vytvářet vlastní blogy, ukazovat si s přáteli fotografie a domácí videa.

Dá se také očekávat velký rozmach trhu počítačových a video her. K ovládání virtuálního hráče bude zapotřebí pohybu hráče skutečného, takže videohry se stanou zdravou fyzickou aktivitou a budou je hrát i dospělí. Třešničkou na dortu videozábavy pak budou třírozměrné projekce s užitím zvláštních brýlí.

Jak se budeme bránit

Rozšiřování ICT do běžného života s sebou přinese také obrovské množství virů, červů a dalších škodlivých programů. Začnou pronikat do přístrojů, strojů a zařízení, kam dosud nemají přístup, automobily počínaje a domácí televizí konče. Škody, které způsobí, výrazně vzrostou, stejně jako náklady na obranu proti nim. Ta bude muset být účinnější než dnes.

Další poznatky z průzkumu:

  • V roce 2010 budou elektronické součástky tvořit až 40 % ceny automobilu.
  • 27 % automobilů bude vybaveno technologií Bluetooth.
  • V Evropě, USA a jihovýchodní Asii přibude 150 milionů PC, v rozvojových zemích dalších 566 milionů počítačů. V roce 2010 budou na světě celkem 1,3 miliardy počítačů.
  • Objem hlasové komunikace po telefonu vzroste z 9 na 12 bilionů minut ročně. Globálně se na tomto provozu budou podílet fixní linky 30 %, mobilní sítě 60 % a 10 % připadne na VoIP, ty ale získají jen 5% podíl na tržbách za hlasové služby.
  • V roce 2010 bude v provozu 490 milionů mobilních širokopásmových připojení.
  • Komunikace M2M dnes generuje tržby ve výši 50 mil. USD ročně, na konci desetiletí to bude 200 milionů dolarů.
Diskuze (47) Další článek: T-Mobile vyhlásil Den mobilní etikety

Témata článku: Ostatní, Stěrač, Připojený počítač, Digi Mobil, Expertní skupina, Velký rozmach, Vzájemná komunikace, MOBI, Mobilní budoucnost, Rok, Robotizace, Škodlivý program, Mobil, Pohled, Pracovní tým, Budoucnost, Kosmický prostorMarvel MMO je ve vývoji. Pracují na něm tvůrci DC Universe Online

Marvel MMO je ve vývoji. Pracují na něm tvůrci DC Universe Online

Dostane se konečně Marvelu i patřičné MMO péče?

Michal Maliarov
MarvelRPGOnline
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Amazon možná skočí po seriálovém Mass Effectu. Smlouva je na spadnutí

Amazon možná skočí po seriálovém Mass Effectu. Smlouva je na spadnutí

Dočkáme se galaktického eposu i na obrazovkách?

Michal Maliarov
Mass EffectFilm
Bronzový šermíř Alexander Choupenitch jako osmibitový Prince of Czechia

Bronzový šermíř Alexander Choupenitch jako osmibitový Prince of Czechia

Nečekaný český medailový úspěch ve spojení s perským princem

Doupě
LOH21