Rok prodeje iPhonu 12. Reseller odkryl, jaké modely a barvy kupovali Češi nejčastěji

Za týden Apple představí nové iPhony, které na trhu nahradí loňské modely. iPhone 12 a všechny jeho modifikace se prodávají už téměř rok. Zájem o jednotlivé modely, paměťové varianty a barvy se různí podle zemí. Český prémiový reseller Apple iWant se nyní podělil o statistiky ze svých prodejních kanálů.

Loňská keynote proběhla kvůli koronavirové pandemii až v říjnu. Tehdy Apple představil iPhone 12 ve čtyřech různých variantách – standardní, mini, Pro a Pro Max. Do prodeje šly nejdříve varianty 12 a 12 Pro, na další dvě se muselo čekat necelý měsíc. „Hned po spuštění předobjednávek na e-shopu jsme loni evidovali několik tisíc zájemců o nové telefony,“ říká Miloslav Winter, produktový manažer iWant.

O velkém zájmu o tehdy nově představené modely iPhone 12 svědčí i to, jak se zvýšil počet předobjednávek oproti modelům řady 11. „Pokud srovnáme počet předobjednávek a objednávek řady 11 a 12 v prvním měsíci od spuštění předprodejů, zájem o modely iPhone 12 byl i přes covidovou pandemii o 52 procent vyšší,“ doplňuje Winter.

Zvítězil iPhone 12 Pro

Nejvíce objednávek v období od spuštění předprodejů mobilů iPhone 12 až po začátek letošního září evidovali v iWantu na iPhone 12 Pro, celkově tvořil 32 procent všech objednávek. Na druhém místě se umístil iPhone 12 s 27 procenty, třetí byl iPhone 12 mini s 25 procenty. Největší iPhone 12 Pro Max si objednalo 16 procent zákazníků.

Model

Podíl na prodejích

iPhone 12 Pro

32 %

iPhone 12

27 %

iPhone 12 mini

25 %

iPhone 12 Pro Max

16 %

Po stránce barev se ukázalo, že Češi zůstávají v tomto ohledu konzervativní.  Největší zájem byl o černou barvu, tu si vybralo 19 procent lidí. Následovala grafitově šedá a tichomořsky modrá. Později v průběhu roku představená fialová barva si také našla své zájemce, ale na vedoucí barvy nedosáhla.

Barevná varianta

Podíl na prodejích

černá

19 %

grafitově šedá

16 %

tichomořská modrá

15 %

zlatá

11 %

bílá

10 %

modrá

10 %

stříbrná

7 %

červená

5 %

zelená

4 %

fialová

3 %

Co se týče velikosti úložiště, preferovali lidé nejvíce modely se 128GB pamětí. Zákazníci, kteří si koupili modely Mini nebo standard, volili spíše menší interní paměť. Ti, kteří sáhli po modelech Pro nebo Pro Max, zase častěji preferovali větší interní úložiště.

Velikost paměti

Podíl na prodejích

128 GB

52 %

256 GB

23 %

64 GB

21 %

512 GB

3 %

Na jaře přibyla k pěti barvám iPhonu 12 ještě šestá fialová:

Diskuze (82) Další článek: Xiaomi se přidá k Applu. Na svých telefonech volitelně zakáže sideloading

Témata článku: Apple, , , , , Varianta, Model, Rok prodeje, Miloslav Winter, Prodej, Barva, Pro Max, Mini, Pro +, Pandemie,