Romo: moderní hračka, robot ovládaný mobilem

Už dnes si můžete koupit robota, kterému k oživení stačí vložit mozek – smartphone. Vzhledem k originálnímu způsobu přenosu povelů je multiplatformní.

Vzpomínáte na film „Číslo 5 žije? Hlavní roli měl sympatický robot Johny 5, kterého si ve své době zamilovaly miliony diváků. Dnes vám představíme takovou jeho menší a jednodušší variantu, robota Romo. Je dílem dvojice mladých amerických inženýrů, a objednat si ho můžete i vy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

Romo stojí 78 dolarů, dostanete ho už složeného, stačí do chytrého telefonu nainstalovat příslušné aplikace a hned bude fungovat. Skládá se z plastových dílů, které tvoří tělo robota: základní deska s elektronikou, dobíjecí baterie, dva motorky, kolečka a gumové pásy. Stačí do držáku vložit a upevnit telefon, propojit ho kabelem se základní deskou, a zábava může začít.

Princip přenosu dat mezi mobilním telefonem a robotem je až geniálně jednoduchý. Telefon nepřipojujete skrze datový konektor, ale přes sluchátkový jack. Ovládání motorků robota je realizováno přes různé frekvence zvuku, které telefon přehrává. Ty elektronika robota dekóduje, a výsledkem je pohyb vpřed, vzad, či otočení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výhodou je, že tímto vývojáři eliminovali závislost na konkrétním typu komunikátoru, jelikož audio výstup má každý, nezávisle na tom, jestli je to iPhone, Android, nebo cokoliv jiného. Právě tyto dvě platformy jsou v současnosti podporovány, ale je docela možné, že se objeví například verze i pro Windows Phone 7 či Symbian. Stačí odchytit, jaké frekvence robot pro pohyb používá, a šikovný vývojář pak snadno udělá aplikaci. Autoři se něčemu podobnému ani nebrání, jen by byli rádi, kdyby dotyčný pak popsal své experimenty na jejich fóru.

Robot toho sám o sobě moc neumí, jen se pohybovat, autoři sice časem počítají i s přídavnými hardwarovými moduly, ale aktuálně si musíte vystačit jen s pohybem. V kombinaci s chytrým telefonem se i tak otvírají široké možnosti využití, po zakoupení si k robotu Romo budete moci z App Store či Android Marketu stáhnout tři různé aplikace.

  • Aplikace RomoRemote promění robota ve špióna. Za pomoci jiného telefonu ho budete na dálku ovládat a sledovat obraz, který snímá jeho kamera.
     
  • Druhou aplikací je Romo Kart, podobnost se známou hrou Mario Kart není náhodná. Se svými přáteli můžete pořádat závody, a za pomoci virtálních útoků například klást na trať pomyslné bomby, které na chvíli vyřadí protivníka z činnosti, otočí mu ovládání a podobně.
     
  • Třetí aplikace Drag and Drop Programming Module je pro ty, kteří mají rádi programování – svému robotu můžete zadávat přímo přes aplikaci v telefonu různé příkazy, které potom vykonává. Je to velmi podobné jednoduchému programovcímu jazyku Karel.
     
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro usnadnění vývoje bude brzy pro iOS a Android k dispozici SDK, s ním bude kdokoli moci snadno vyvíjet pro robota Romo další aplikace. Robot Romo stojí 78 dolarů, poštovné mimo USA je 12 dolarů, celkem vás tak vyjde na 90 dolarů. Vývojáři nyní přijímají předobjednávky, doma byste ho měli mít v únoru příštího roku.

Zdroj: romotive.com, kickstarter.com, engadget.com

Diskuze (7) Další článek: Jak vypadá Česko v nových mapách Applu? Je to krok zpět

Témata článku: iPhone, Android, Technologie, Smartphony, Software pro mobily, Mario Kart, Příslušenství, Kuriozita, Apple iPhone 4GB, Robot, Mode, MOBI, ROM, Hra, Datový konektor, Dobíjecí baterie, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

** Včera jej Samsung představil, dnes pro vás máme první dojmy ** Galaxy S21 Ultra je povedené univerzální zařízení od Samsungu ** Líbit se vám bude foťák i podpora stylusu

Martin Chroust | 72

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15