Rootuji, rootuješ, rootujeme. A k čemu vlastně?

Co získáte, když svůj Android podrobíte tajuplné proceduře zvané root? Jaké jsou benefity a jaká rizika? S čím musíte počítat?

Co vlastně root znamená? To slovo se váže k unixovým operačním systémům, kam spadá i odnož Linuxu zvaná Androidu, a označuje uživatele, který disponuje kompletní sadou oprávnění ke všem systémovým prostředkům.

Klepněte pro větší obrázek
Android se superuživatelskými právy. Láká vás?
Prvně si položte otázku, jestli to opravdu potřebujete.

Samotná procedura rootování se může zkušeným uživatelům jevit jednoduše, ale také může přidělat pár vrásek na čele. Její podstoupení je v současné době víceméně velmi jednoduchá záležitost, nicméně zabývat by se jí měli především ti, kteří vědí, že jim toto ponese ovoce. Pouhé nutkání k tomu chtít být „in“ a mít „rootnutý“ telefon většinou v horších případech vede k jeho záhubě, v lepších případech k nevyužití žádné z přidaných hodnot této procedury.

A k čemu je vlastně root dobrý, co nám přinese a umožní? Shrňme si to do několika bodů.

  • Přetaktování. V továrním stavu až na výjimky nejste jako koncový uživatel oprávněni dělat takovýto zásah do telefonu. Takovéto činění přidá telefonu na výkonu, ale zároveň může v lepším případě snížit jeho stabilitu a výdrž baterie. Je nutné tedy hledat kompromis, který vám vyhovuje.
  • Alternativní ROM. Podle našeho názoru asi největší bendit tzv. rootování. Představte si situaci, že vlastníte starší telefon, který sice svými parametry může pomýšlet na nejnovější software, nicméně výrobce kašle na jeho update a soustředí se na novější modely. V tomto případě máte dvě možnosti. Buďto koupit telefon nový, nebo právě využít rootu a následně si vybrat z nepřeberného množství (záleží na modelu) alternativních ROM. Zřejmě největší „semeniště undergroundového“ softwaru je XDA Developers forum.
  • Odlišení. Od standardního softwaru dodaného výrobcem se můžete odlišit nejen pomocí alternativní ROM, můžete i určitým způsobem „vylepšit“ ROM stávající. Vyřádit se můžete na změně bootovacích animací (obrázků) telefonu, změně ikonek, popisků, témat a mnohého dalšího.
  • Update. Na oficiální update si mnozí uživatelé počkají, při liknavosti výrobce jejich telefonu, doslova věčnost. S pomocí rootování a alternativní ROM máte k dispozici nejnovější software hned, jakmile je k dispozici. A když se vám nelíbí, jednoduše přejdete zpět, nebo zvolíte alternativu.
  • Žádný balast. Jak už tomu tak bývá, tak nejeden výrobce smartphonů do svých modelů dodává vylepšení a aplikace, které nejsou vždy publikem kvitována s povděkem. Takové HTC Sense, či TouchWiz nejsou od věci, nicméně když toužíte po opravdu rychlém, základním Androidu, tak máte bez rootu smůlu. Rovněž Prestigio dává do svých telefonů tuny pro mnoho užitelů nepoužitelných her a dalších „nutností“. Některých se lze zbavit jednoduše, u jiných bez rootu narazíte.
  • Root only aplikace. Spousta aplikací, které nějakým výraznějším způsobem promlouvají do chodu telefonu (zvyšování hlasitosti reproduktoru, úprava LED k obrazu svému, atp.) se bez rootu jednoduše neobejde.
  • Zálohování. Ano, zálohování je sice možné i bez rootu, nicméně k opravdu plnohodnotnému zálohování je root nutností.
Klepněte pro větší obrázek
Android utržený ze řetězu dokáže napáchat radost, ale i hodně škody

Na druhé straně tu ale máme i nepříjemné eventuality. Nepovedený root telefonu může vést k jeho proměně v drahé těžítko, přičemž uživatel se vystavuje možnosti neuznání záruky. Jaké další výhody podle vás root přináší? Podělte se v diskuzi pod článkem.

Tam a zase zpět

No a konečně jak rootovat? Postupy se u různých telefonů mohou lišit, ale stačí chvíli googlit a neměl by být problém najít postup právě pro váš přístroj. Existují také univerzální nástroje. Vyzkoušet můžete SuperOneClick, Unlock Root, Framaroot a další.

Pokud by vás také z nějakého důvodu zajímalo jak z celé věci ven, pak vězte, že ani to není velký problém. Odstranění rootovských práv na smartphonu lze provést pomocí několika specializovaných aplikací (SuperSU, Universal Unroot, OTA RootKeeper), hard resetem telefonu do továrního nastavení (liší se v závislosti na modelu, přičemž smaže všechna uživatelská data), nebo pomocí aplikace (SuperOneClick) a osobního počítače.

Jelikož je ale Android poměrně roztříštěná platforma, tak nejlepší výsledků v rootování a unrootování právě toho vašeho mobilního miláčka dosáhnete pomocí specifického hledání na Internetu.

Diskuze (132) Další článek: Oficiálně: Acer začne prodávat smartphony v ČR a na Slovensku

Témata článku: , , , Root, Jednoduchá záležitost, CEM, Zkušený uživatel, Určitý způsob, Hard reset, Nejnovější software,