Rozpoznávání obličeje je nejčastější biometrické zabezpečení mobilů. Předběhlo i otisk prstu

Dnešní smartphony už prakticky všechny poskytují nějaký druh biometrického zabezpečení, tedy takového, které k identifikaci uživatele používá některou z charakteristik jeho těla. Mezi tři nejběžnější metody patří rozpoznávání hlasu, otisku prstu nebo obličeje.

Klepněte pro větší obrázek
Prognóza prodeje smartphonů podle technologie biometrického zabezpečení (Zdroj: Strategy Analytics)

Právě otisk prstu byl dlouhou dobu nejběžnějším biometrickým zabezpečením – téměř každý smartphone (až na ty od Applu) včetně levnějších modelů je vybaven nějakým čtečky otisků, ať už na zádech zařízení, jeho boku, nebo integrovanou pod sklo displeje.

S rozpoznáváním pomáhá umělá inteligence

Čtečkám začal s příchodem iPhonů bez Touch ID konkurovat způsob odemykání pomocí rozpoznávání obličeje. A právě rok 2022 je přelomovým rokem, kdy tato metoda získá nad čtečkami převahu. Ve své prognóze to uvádí agentura Strategy Analytics.

I když se spekuluje o návratu Touch ID do iPhonů (zřejmě ve formě integrace v displeji), uživatelé už byli nuceni zvyknout si na Face ID a ostatní výrobci smartphonů s Androidem alternativu odemykání obličejem obvykle také poskytují, ačkoli v jejich podání nemusí jít o srovnatelně bezpečnou 3D technologii, ale spíše 2D snímání běžnou selfie kamerou a dalšího ověření za pomoci umělé inteligence.

Třetím nejpoužívanějším způsobem identifikace uživatele je rozpoznávání hlasu, které ale za oběma dalšími jmenovanými způsoby zaostává. Důvod je ten, že hlasoví asistenti, kteří jsou obvykle „průvodci“ tohoto způsobu interakce s telefonem, nejsou zdaleka rozšířeni ve všech světových jazycích. Skenování duhovky patřilo spíše k experimentům před několika lety, u současných smartphonů už se nepoužívá.

Apple představil svoje Face ID v roce 2017 spolu s iPhonem X:

Diskuze (34) Další článek: Vivo uvede novou čtečku otisků prstů. Dokáže naskenovat dva prsty najednou

Témata článku: Android, Technologie, Čtečka otisků prstů, Biometrie, Face ID, Zabezpečení, Strategy Analytics, Odemykání obličejem, Prognózy, Prst, Otisky prstů, Otisk, Rozpoznávání, Rozpoznávání obličeje, Touch ID, Obličej, Telefony s Androidem na Heureka.cz