Rusko to chce zvládnout i bez Google Play. Brzy spustí svůj vlastní obchod s aplikacemi

Přestože velké technologické firmy Rusko opouštějí nebo zde ukončují své služby, obchody Google Play a Apple App Store v zemi stále fungují. Ovšem s jedním velkým omezením – nelze skrze ně nakupovat placené aplikace a obsah. Z velké části jsou tak obchody stejně nepoužitelné, navíc tímto krokem byli od příjmů odstřiženi ruští vývojáři, kteří zde nabízeli své aplikace.

Rusko tak ohlásilo vlastní alternativu. Jak pro Reuters uvedl v prohlášení Vladimir Zykov, ředitel ruské organizace ANO Digital Platforms zaměřené na digitální rozvoj, bude se nazývat NashStore („Náš obchod“). Má jít o náhradu za Google Play, takže zde budou dostupné aplikace pro Android. Uživatelé iPhonu tak budou mít kvůli uzavřenosti systému zatím smůlu.

Nový obchod bude plně kompatibilní s platebním systémem Mir, takže v něm půjde platit místními platebními kartami, které už tradiční obchody odmítají. Na jiné karty ale uživatelé musí zapomenout, jelikož ty od Visa či Mastercard v zemi nefungují. Podle poskytnutých informací je tvorba obchodu již v pokročilé fázi a měla by být spuštěna 9. května, symbolicky v den, kdy Rusové slaví Den vítězství připomínající úspěch z druhé světové války.

Již nyní je ale web obchodu dostupný na adrese NashStore.ru, jen prozatím bez obsahu. Podle serveru NewsWeek s tvůrci spolupracuje již více než 700 společností, které s tvorbou obchodu a přidáváním obsahu pomáhají. Každý, kdo v zemi bude chtít své aplikace v obchodě nabízet, může o to zažádat a jeho aplikace zde bude vystavena.

Globální firmy prchají z Ruska:

Diskuze (35) Další článek: Android bude umět přímo v systému hledat přes Bluetooth blízké lokátory. UWB zatím není v plánu

Témata článku: Google, , , , , , , , , , , Obsah, Aplikace, Mir, Uzavřenost, Reuters, SPU, Obchod,