Rušný týden skončil u nástupce Nokie N73

Zdánlivě se tento týden týkal jenom nových Sony Ericssonů. Rozruch však na konci vzbudila předpremiéra připravovaných Nokií N81 a N82.

Přinášíme přehled toho nejzajímavějšího, co se minulý týden událo a co byste neměli minout.

Ještě necelé dva měsíce budou školy plné a na konci června to vypukne – přijdou prázdniny, doba hromadné migrace obyvatelstva především jižním směrem. S mobily v kapsách a s dobrým pocitem stále vazby k domovu se vypraví do zahraničí také statisíce Čechů a naši mobilní operátoři se už těší na tučné zisky z roamingových služeb.

Ze zahraničí se volá velmi draho a Evropská komise to hodlá změnit. Podle předložených návrhů by se měly náklady spojené s používáním mobilních telefonů v zahraniční snížit až o 70%. Jak toho chce Komise docílit? Regulací roamingu. Operátoři budou muset nabídnout služby, které nebudou dražší než tzv. Euro tarif (více zde). Zatím ale není nic jisté. Návrh musí být nejdříve schválen a operátoři se tomu samozřejmě snaží zabránit. Například tím, že „na oko“ začnou zlevňovat sami. Slevy sice přijdou, ale nejsou tak významné, jak se může na první pohled zdát. Což naposledy předvedl například český Vodafone se svým Passportem.

Téma roamingu doplnil minulý víkend test očekávaného smartphonu HTC S710 Vox. Tento malý přístroj vypadá jako běžný chytrý mobil, lze jej ale vysunou do strany a získat tak QWERTY klávesnici pro pohodlnější psaní. K tomu si domyslete QVGA displej, 2MPx fotoaparát, podporu Wi-Ffi a operační systém Windows Mobile 6. Tento stroj nás trochu zklamal svojí leností, ale za dvanáct tisíc korun s ním dostanete mnoho. V rozhodování vám může pomoci velký podrobný test serveru SmartMania.cz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HTC S710i

V hutné reklamní masáži, kterou si většina z nás nevědomky dopřává většina z nás, opět vyniká kampaň Vodafonu. Psi už sice nejsou aktuální, ale Čtvrtníček zůstal. Osobně mi nová reklamní kampaň nepřijde zdaleka tak vtipná, jako předvánoční sobí tažení, ale „reklamština“ se docela ujala. V první lekci nás Vodafone učí, co u něj znamená slůvko „neomezeně“ a tak jsme prozkoumali, zda operátor sám nemá v nabídce svých neomezených balíčků nějaká „ale“. Pár drobností jsme našli, ale celkově operátor obstál.

O svátečním dni jsme se věnovali mobilnímu telefonu v podobě náramkových hodinek a partnerský server Smartmania otestoval textilní bluetoothovou klávesnici. Sbalíte ji jako kapesník, ale v případě potřeby ji rozbalíte na stole a všemi deseti si napíšete e-mail.

Svátek jsme ale slavili jen u nás a takový Sony Ericsson měl úplně jiné starosti. Připravil celosvětové oznámení čtyř nových telefonů. Pro nás to znamenalo práci od devíti hodin večer až do noci. Výsledkem je první seznámení se Sony Ericssonem P1i, nástupcem komunikátoru P990i, který však konstrukčně vychází z kompaktního modelu M600i. Dalšími novinkami jsou dva zástupci oživené řady T. Ano, legendární a přelomový model T610, respektive T630, má svého nástupce. Jmenuje se Sony Ericsson T650i a má pěkně ostrou výbavu v čele s 3MPx fotoaparátem vybaveným autofocusem. Pro spořivější připravil výrobce levnější model T250i. Nabídku dále obohatí stylový model S500i.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový Sony Ericsson P1i, T650i, T250i a S500i

Sony Ericsson P1i nebude technologickou bombou, oproti konkurenci mu chybí GPS, EDGE a čekali bychom také HSDPA. Ale předpokládám, že bude úspěšný. Nabízí vhodný kompromis mezi smarthony se Symbianem S60 od Nokie a komunikátory s Windows Mobile. P1 bude malý, s dotykovým displejem, ale bez pera se obejdete. Po zkušenostech s modely P990i a M600i už bude software vyladěný, chybějící GPS nahradí bluetoothový modul a HSDPA zákazníky dvou ze tří našich operátorů mrzet nebude. Jen to zatracené EDGE bude chybět všem. Chcete se o Sony Ericssonu P1i dovědět více? Přečtěte si první exkluzivní test.

Nejen Sony Ericsson zbrojí. Také Nokia chystá nové top modely z multimediální řady N. Zatím to není oficiální, ale chystá se nástupce Nokie N73 s 5Mpx fotoaparátem a xenonovým bleskem nebo hudební mobil s 8GB pamětí. Novinky s označením N81 a N82 budou stát po boku současného krále mobilů – Nokie N95.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nokia N81 • Nokia N82

Diskuze (2) Další článek: Slovenský O2 dává zákazníkům kredit zdarma

Témata článku: Nokia, NAS, Reklamština, HTC S710, Nokia N81, Nokia N81 8GB, Nokia N82, Sony Ericsson P1i, Sony Ericsson T650i, Nástupce, Přelomový model, Minulý víkend, Kompaktní model, Týden, NástupRychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google