Rvačka o trůn: Samsung Galaxy S III vs. HTC One X

Možná se právě chystáte dát měsíční výplatu za špičkový smartphone s Androidem. Který vybrat? Je lepší HTC One X, nebo Samsung Galaxy S III?

Pokud přemýšlíte o pořízení high-end smartphonu s Androidem, dost možná skončíte u výběru mezi Samsungem Galaxy S III a HTC One X. Oba modely totiž spadají do stejné kategorie, ve které si navzájem soupeří. V řadě funkcí jsou si podobné jako vejce vejci, citelně je ale znát rozdílný přístup každého z výrobců a odlišný styl, který smartphonu vdechli.

Vlajková loď HTC se na trh dostala dříve a přinesla s sebou poslední verzi uživatelského rozhraní Sense, kvalitní zvukový výstup a dobrou kvalitu fotografií. Samsung se vstupem Galaxy S III na trh trochu otálel, vychytal nedodělky a porovnával se s konkurencí tak, aby se jí minimálně vyrovnal a v některých případech předčil. Oddalování paradoxně pomohlo celkovému zájmu, uživatelé před představením doslova lačnili po novinkách ohledně nového modelu od Samsungu. O telefonu se žhavě diskutovalo, jako ještě o žádném jiném Androidu nikdy dříve.

92 %
Klepněte pro větší obrázek rozměry a hmotnost: 134 × 70 × 8,9 mm, 130 g
displej: 4,7'', kapacitní Super IPS LCD, 720 × 1 280, 312 DPI
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (čtyři pásma), GPRS, EDGE, HSPA (21,1|5,76 Mb/s)
konektivita: microUSB, MHL, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, NFC, 3,5mm jack
paměť: uživatelská 32 000 MB, operační 1 024 MB RAM, baterie: 1 800 mAh
procesor: Nvidia Tegra 3 AP30H (4× Cortex-A9, 1 500 MHz, 40nm), ULP GeForce 400MHz
operační systém: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 8MPx (3 264 × 2 448), video (1 920 × 1 080), autofocus, diodový blesk

cena: 12 491 Kč až 19 180 Kč

V čem má navrch HTC One X?

 • jednolité kompaktní tělo
 • jasnější displej s větším počtem subpixelů
 • zvukový výstup Beats Audio
 • páté úsporné jádro (Tegra 3)
 • větší systémově dostupná paměť RAM
 • nižší cena

92 %
Klepněte pro větší obrázek rozměry a hmotnost: 137 × 71 × 8,6 mm, 133 g
displej: 4,8'', kapacitní Super AMOLED, 720 × 1 280, 306 DPI
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (čtyři pásma), GPRS, EDGE, HSPA (21,1|5,76 Mb/s)
konektivita: microUSB, MHL, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, NFC, 3,5mm jack
paměť: uživatelská 16 000 MB, operační 1 024 MB RAM, baterie: 2 100 mAh
procesor: Samsung Exynos 4412 (4× Cortex-A9, 1 400 MHz, 32nm), ARM Mali-400 MP
operační systém: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich)
fotoaparát: 8MPx (3 264 × 2 448), video (1 920 × 1 080), autofocus, diodový blesk
cena: 13 995 Kč až 18 451 Kč

V čem má navrch Galaxy S III?

 • větší úhlopříčka displeje, větší kontrast a lepší čitelnost na slunci
 • vyměnitelná baterie s větší kapacitou (2100mAh vs. 1800mAh)
 • podpora microSD karet
 • 1,9Mpix kamerka pro videohovory s funkcí Smart Stay
 • nahrávání HD videí s 30 fps (24 fps u One X)
 • větší podpora gest
 • S Beam pri rychlý přenos dat na krátkou vzdálenost

Displej a hardware

Rozměrově jsou si obě zařízení velmi podobná, trochu větší je Galaxy S III, ale to je pochopitelné, protože má 4,8" displej, zatímco HTC One X dostal do vínku 4,7" zobrazovač. Displej je u obou zařízení obehnán pouze tenkým rámečkem. V případě Galaxy S III byl použit Super AMOLED HD displej s PenTile maticí. To znamená, že na jeden obrazový bod jsou k dispozici jen dva subpixely na místo tří. V případě HTC One X byl použit IPS LCD2 zobrazovač. Jemnost displejů je na první pohled srovnatelná, větší rozdíl je u subpixelů (612 u Galaxy S III, 936 u HTC One X), což se může projevovat lehkým rozostřením při pohledu z blízka. Při běžném používání jsou rozdíly nepozorovatelné. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Galaxy S III je v rozích daleko více zaoblen než One X, který se snaží držet line obdélníku.

Super AMOLEDu se daří, co se týče barevné hloubky a perfektní černé. Barvy na IPS displeji zase působí živěji a přirozeněji, pravděpodobně pomáhá i větší jas displeje. Při maximálním jasu displej opravdu svítí, na což doplácí bílá barva, která je místy nepříjemná pro oči. Černá není až tak sytá, displej ale díky slušnému kontrastnímu poměru vypadá velmi dobře. Pozorovací úhly jsou u obou modelů skvělé, při extrémně velkém odklonu je u Galaxy S III lehce znát menší rozostření. Na sluníčku zase vítězí Galaxy S III, při maximální jasu je displej čitelný, HTC je na tom trochu hůře.

Samsungu bylo často vytýkáno uživatelské prostředí, které je přesyceno barvami. U Galaxy S III si můžete vybrat mezi čtyřmi režimy zobrazení barev ten, vašim očím nejpříjemnější. Oba displeje disponují čidlem pro regulaci osvětlení, reakci na změnu světelných podmínek má trochu rychlejší HTC One X, Galaxy S III na druhou stranu nabízí funkci Smart Stay. Ta se aktivuje až při pohasínání displeje - pokud se na displej upřeně díváte, displej se znovu rozsvítí, jako byste se jej dotkli nebo stistkli jednu z hardwarových kláves. Funkce funguje obstojně, navíc jí nevadí, ani když máte nasazené brýle.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krátké porovnání displejů Galaxy S III (nahoře) a HTC One X je sice ovlivněno fotoaparátem a jeho reakcí na osvětlení displejů s automatickým jasem v úplné tmě. Určitě je ale patrný větší jas bílé u HTC, u Samsungu je naopak bílá transformována trochu do šeda a barvy jsou sytější.

Displej Samsungu Galaxy S III působí lehce utopeně, zatímco zobrazovač HTC One X je opticky zvětšován černým rámečkem a z těla telefonu přímo vystupuje. U obou modelů bylo použito odolné krycí sklíčko, u obou modelů najdeme Gorilla Glass druhé generace, i přesto jsme se dočkali několika mikroškrábanců na displeji. Pokud si myslíte, že oba telefony s odolnými skly obstojí v kapse s klíči bez úhony, jste na omylu. Stále se jedná o sklo (byť tvrzené) a na stupnici tvrdosti najdeme řadu prvků, které jsou výše a dokážou displeje poškrábat. Ochranné pouzdro je tak u obou smartphonů nutností. Oba modely nad displejem dále disponují notifikační LED diodou, která signalizuje zmeškané události, její uživatelská nastavení jsou poměrně strohá, vlastní barvy si jednotlivým zmeškaným událostem nenastavíte. Pomoci bude muset až některá doinstalovaná aplikace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výrazný reproduktor u Samsungu vs. méně výrazný u HTC, oba modely disponují kamerkou pro videohovory i čidlem přiblížení. Galaxy S III neexperimentuje s konektory, One X má nabíjecí konektor na boku.

Na testování jsme měli zapůjčeny bílé barevné varianty. V případě HTC One X byly použity matné plasty, telefon je vyroben z jednoho celistvého kusu. Na jednolitém těle ale najdeme nepříjemný výstupek fotoaparátu, který po přejetí prstu vypadá, jako by do telefonu původně vůbec nepatřil. Na krytech se škrábance neobjevují, spíše jen lehké otlačeniny při dlouhodbém nošení ve stejné pozici ve vystlaném pouzdru nebo ve spodní části zadní strany, kde se telefon nejčastěji dostává do styku s dlaní při úchopu.

Samsung Galaxy S III vsadil na lesklé kryty s povrchovou úpravou Hyper Glaze. V určité míře na nich ulpívají otisky prstů, v lesklé bílé ale telefon vypadá daleko honosněji, než kdyby byl použit obyčejný plast. Na zadním krytu se objevují mikroškrábance, jsou ale vidět jen z blízka a při určitém naklonění. Zadní kryt je výměnný, nějaké vrzání krytů ani při větším stisknu není na pořadu dne. Vyměnitelný zadní kryt má řadu výhod - můžete si do telefonu vložit další baterii, případně i microSD kartu. Svůj vlastní zadní kryt má také flipové pouzdro a bezdrátová nabíječka, takže jeho vyjmutí přijde vhod. HTC One X má baterii uživatelsky nepřístupnou a nenajdeme u něj ani slot pro microSD karty. HTC se rozhodlo, že vám bude muset stačit 32 GB interní paměti (uživatelsky dostupných je 25 GB), u Samsungu počítejte s 16GB verzí, do které si můžete navíc přidat kartu až o kapacitě 64 GB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Na design šel každý výrobce jinak, zatímco HTC má okolo displeje rámeček, díky kterému displej opticky vystupuje ze zařízení, Galaxy S III jej má zapuštěný a bez rámečku.

Je jasné, kterému modelu chtějí zároveň oba modely konkurovat. MicroSIM karta se u Galaxy S III vkládá vedle baterie, HTC One X má šuplíček, který je třeba otevřít dodávaným špendlíkem. Při pohledu na rozložení ovládacích prvků to vypadá, jako by žádný z výrobců nechtěl kopírovat svého konkurenta, co se týče jejich pozic. U Samsungu hraje prim hardwarová středová klávesa Home se senzorovou kontextovou a zpětnou šipkou po stranách. HTC vsadilo na trojici emulovaných ovládacích prvků, které se objevily s nástupem systému Ice Cream Sandwich. Klávesy - Zpětná šipka, klávesa Home a klávesa s posledními spuštěnými aplikacemi - jsou senzorové a jsou viditelné i při zamknutém displeji. U Galaxy S III si naopak můžete nastavit dobu podsvětlení kláves manuálně. Telefon se drží své alfy a omegy, chce vypadat jako zaoblený kamínek z přírody a osvětlení by mu kazilo image. HTC na druhou stranu působí usazeným dojmem klasického smartphonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Odstín bílých barev je trochu jiný,  Samsung je bílý, HTC je lehce laděno do krémova. Snímače fotoaparátů vystupují z těla nejvíce markantní to je u HTC.

 „Škatulata, hejbejte se“ proběhla i u postranních prvků. Tam kde je u Samsungu dvojklávesa regulace hlasitosti je u HTC umístěn microUSB konektor; tam, kde u HTC regulujete zvuk, je u Samsungu zamykací tlačítko. Horní hrana u korejského modelu patří 3,5mm jacku, HTC na ní má rovněž zapínací tlačítko. Samsung se nabíjí ze spodní hrany, což je podle mě přirozenější, než otočený microUSB konektor na boku. Na zamykací klávesu u HTC jsem si musel dlouho zvykat, horní hrana je totiž nepříjemně zkosená dopředu a prst po ní klouže. V rámci designu oba přístroje nezklamaly, v čem jedno zařízení pokulhává, druhé vyhrává a naopak. Shodně nám ale chyběla vyhrazená spoušť fotoaparátu, absence u vlajkových lodí s 8Mpix snímači se dá považovat za velký omyl. Zvláště, když zvážíme, že i u daleko levnějších modelů se vyhrazená spoušť tu a tam objeví.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovládací prvky po bocích telefonů mají u obou modelů rozdílené pozice. Pravděpodobně nikdo nechtěl být osočován z kopírování vzhledu.

Jako by rozdílů nebylo dost. K bílé barvě můžete u Samsungu zakoupit i netradiční modrou variantu s imitací kovu. V případě HTC je to matná černá.

Témata článku: HTC, Samsung, Android, Smartphony, Recenze, Galaxy, Technologie, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), HTC One X, HTC One X+, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S III, Špičkový hardware, Media trans, Displej čitelný, Úsporné jádro, Velký text, Malý soubor, Trůn, Sam, Ořezání, Náhled displeje, Telefony s Androidem na Heureka.cz