Rychlý internet T-Mobilu: vše, co jste potřebovali vědět, ale báli se zeptat

T-Mobile se rozhodl spustit novou datovou síť Fast UMTS. Zajímá vás, jaké má operátor možnosti, jaká jsou úskalí, jak bude síť rychlá nebo jak daleko od vysílače ještě bude použitelná? Přečtěte si, jak všechno nakonec může vypadat a jaké služby na uživatele čekají. Oživeno: přidali jsme slovníček pojmů
Rychlý internet T-Mobilu: vše, co jste potřebovali vědět, ale báli se zeptat
Kapitoly článku

Je to UMTS, není to UMTS

T-Mobile prezentoval záměr spustit novou síť jako začátek UMTS v Česku, což je přinejmenším zavádějící. Všechna média, která umí více než jen tupý přepis tiskových zpráv, si toho také všimla. Pojem UMTS se totiž po letech vžil především pro variantu FDD. To je mobilní síť třetí generace umožňující přenos klasických hlasových i video hovorů, kterou dnes podporuje většina výrobců mobilů. I u nás se už prodává například Nokia 6630. Těchto sítí je dnes po světě v provozu již více než sto, v České republice na ni však čekáme zatím marně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefony pro UMTS, které lze u nás koupit

TDD varianta UMTS je však teprve v plenkách a T-Mobile rozhodně nespouští standard UMTS, který je momentálně rozšířen po celém světě a na který netrpělivě čekáme i u nás. V jeho případě se nejedná o klasickou mobilní síť, ale o bezdrátovou konkurenci ADSL. Uživatelskými vlastnostmi je podobný současné síti Eurotelu CDMA EV-DO.

Aby se zabránilo dalším zmatkům v termínech, měla by se média rychle shodnout na jasném označování všech technologií, aby si je běžný zákazník nepletl. Je pravdou, že připravované TDD UMTS je na dnešní poměry docela „Fast“, a tak se termín vymyšlený marketingem T-Mobile i nabízí. Jenže „to druhé hlavní UMTS“ typu FDD bude po upgradu na HSPA (tedy HSDPA + HSUPA) ještě rychlejší, takže toto označení už dnes nemá velkou budoucnost.

Nebylo by tedy od věci zůstat na všeobecně platných a známých termínech TDD UMTS vs. UMTS/HSPA. Ty by měly běžnému člověku vyvolávat představu „bezdrátový internet od T-Mobilu“ vs. „mobilní síť 3. generace“.

IPWireless – leader v oblasti TDD UMTS

V rámci skupiny 3GPP, definující podobu UMTS, se zástupci velkých operátorů (Vodafone, T-Mobile, Cingular), výrobců infrastruktury (Nokia, Ericsson, Nortel, Siemens, Motorola) i mobilních terminálů (vč. Samsung, Philips, LG ad.) soustředili na standardizaci, vývoji a výrobu technologie hlavního proudu UMTS/HSPA. Společnost IPWireless se ale věnuje menšinovému proudu TDD UMTS.

Dalo by se říci, že IPWireless a TDD UMTS jsou téměř synonyma. Firma navrhuje standardy v rámci 3GPP a následně pak pokračuje ve výrobě terminálů, základnových stanic a další infrastruktury. Skoro by se na to dalo podívat i opačným pohledem, kdy se firmě svoje proprietární řešení daří povyšovat na UMTS TDD standard.

Aktivita IP Wireless v oblasti TDD UMTS, který byl pro ostatní zatím jen okrajovou záležitostí, je však dobrou investicí do budoucnosti. Postupem času dochází totiž k vystřízlivění z velmi drahého a komplikovaného UMTS/HSPA. Ten byl původně navržen s důrazem na kompatibilitu se sítěmi spínaných okruhů, jenže to je věc dnes již překonaná, když se vývoj jednoznačně ubírá směrem k VoIP. IPWireless tak může ještě sklidit pěkný obchodní úspěch za svoji aktivitu ve vývoji mnohem jednodušší a levnější větve UMTS, představující čistě IP datovou síť.

Je ještě předčasné předpovídat TDD UMTS globálnější úspěch. Nicméně o narůstajícím významu TDD UMTS vypovídá rostoucí zájem operátorů i výrobců, vyjádřený i jejich zájmem prosazovat tuto technologii v rámci UMTS TDD aliance.

Co nás v případě TDD UMTS čeká?

O tom, jak TDD UMTS funguje, jsme se již částečně zmínili a nyní tuto informaci doplníme. Dnes asi nikdo nepochybuje o tom, že IPWireless a T-Mobile mají připravené řešení ve standardním TDD UMTS pásmu 1,9 GHz (1900,1 MHz až 1905,1 MHz). A nejen to. Technologie je nezávislá na frekvenci a IPWireless je schopen TDD UMTS nasadit v podstatě kdekoli mezi 450 MHz až 3,5 GHz.

Předmětem diskuze už je však termín, kdy je IPWireless schopen dodat technologii v novějším standardu 3GPP Release 5. Současné funkční sítě TDD UMTS (např. v UK, USA, AUS či NZ) totiž pracují ve starším standardu 3GPP Release 99. Ten však nenabízí zdaleka tak dobré parametry a za kvalitní broadband připojení jej nelze považovat. Uživatelské zkušenosti z těchto zemí hovoří o rychlostech většinou okolo 256 kb/s a latenci (ping) přesahující 100 ms. Novější verze, kterou chce nasadit T-Mobile, by mohla nabídnout rychlosti až 1 Mb/s pro uživatele a latenci okolo 60 ms. Ta byla „naživo“ předvedena i na tiskové konferenci uvádějící tuto službu v sídle T-Mobilu.

I když je TDD UMTS typizováno na šířku pásma, kromě 5 MHz také na 10 MHz, nemá cenu o ní nějak spekulovat, jelikož tak široký frekvenční příděl tu není. Jaké jsou základní parametry na 5 Mhz širokém sektoru : Maximální sektorová rychlost činí přibližně 6 Mb/s, nicméně ta je alokována v rámci časového TDD dělení na 4,75 Mb/s pro uplink a 1,1 Mb/s pro downlink. Prezentovaná průměrná sektorová rychlost na downlink 2,2 Mb/s, o kterou se jednotliví uživatelé podělí, je pak dosti pravděpodobná.

Pravděpodobné už však není, že by síť byla stavěna tak velkoryse, aby T-Mobile zajistil agregaci dodávající každému uživateli 800–1 000 kb/s, jak bylo prezentováno. Rychlost 512 kb/s pro každého je však rozhodně reálná, samozřejmě v závislosti na tvrdosti FUP, množství BTS a nosných.

Zajímavé jistě je, že Vodafone i Eurotel jsou držiteli stejných licencí UMTS, takže i oni by teoreticky mohli okamžitě stavět síť TDD UMTS na 1,9 GHz. Nejspíš k tomu ale nedojde. Eurotel má již svoje CDMA EV-DO na 450 MHz a u Vodafonu by něco takového byla zcela mimo strategii společnosti.


V druhé kapitole mimo jiné zjistíte, jaká úskalí na T-Mobile čekají v pásmu 872 MHz. Na něj operátor před několika měsíci získal licenci. Technologie TDD UMTS však vyžaduje víc, než T-Mobile může dát

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Internet, Ostatní, Nokia 6630, Nokia 7600, Sony Ericsson Z1010, Nastavený limit, T - Mobil, Frekvenční příděl, Pot, A/B, Rychlý internet, MOBI, Konkurenční technologie, Nejlepší parametr, Proprietární řešení, Bali, Mobil, Rychlý


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196