Rychlý mobilní internet: jaké jsou možnosti připojení?

Chcete se připojit prostřednictvím mobilní sítě a nevíte, jestli se rozhodnout pro CDMA, UMTS nebo HSDPA operátora O2 či Internet 4G T-Mobilu? Připravili jsme pro vás ucelený přehled všech těchto služeb včetně cen a rychlostí připojení. Vybírejte.
Rychlý mobilní internet: jaké jsou možnosti připojení?

Nemusíte být ani fanda mobilních technologií. Jednoduše potřebujete být připojeni k internetu na mnoha místech, na kterých nefunguje Wi-Fi, kde není zeď se zdířkou pro kabel. Pak je vhodné připojit se pomocí zařízení pracujícího v mobilních sítích s rychlými datovými toky. Momentálně nejrychlejší jsou standardy CDMA, UMTS, resp. odnož HSDPA. Aby se vám lépe vybíralo, připravili jsme pro vás přehled nabídek operátorů v tomto segmentu.

O2 nabízí větší výběr

Nejdéle využívanou službou u nás je původní CDMA Eurotelu, dnes O2. Toto připojení u nás využívá již více než 90 tisíc zákazníků, je nejpoužívanějším typem vysokorychlostního mobilního připojení na českém trhu. Starší modem GPC-6420 nahradil před časem nový modem AnyDATA ADU E100H. Jeho prodejní cena je 6 995 Kč, dotovaný se smlouvou na dva roky jej O2 dá za 2 995 Kč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Původní GPC-6420 (CDMA)

Dalšími možnostmi jsou Ubiquam UM-300C do PCMCIA slotu počítače za stejné částky jako AnyDATA. Má výsuvnou anténku i externí větší anténu. Výhodou jsou malé rozměry a šikovné zapojení bez kabelů. O2 nabízí ještě jednu kartu pro stejný slot, Huawei E620. Ta však nepracuje v síti CDMA, nýbrž v HSDPA a podružných UMTS, EDGE a GPRS. Zasouvá se do ní karta SIM. Její plná cena je 6 295 Kč, podle výše měsíčního plnění se dotovaná cena pohybuje od 4 995 Kč do 1 995 Kč.

Klepněte pro větší obrázek 
Modem AnyDATA ADU E100H (CDMA)

CDMA rozhraní slibuje teoretické maximální hodnoty až 2,4 Mb/s pro download a až 153 kb/s pro upload. HSDPA má aktuální strop na 1,8 Mb/s u stahování a v případě posílání dat je to 384 kb/s.

technologie maximální rychlost
download upload
CDMA 2,4 Mb/s 153 kb/s
HSDPA 1,8 Mb/s 384 kb/s
UMTS 384 kb/s 384 kb/s
EDGE 236,8 kb/s 118,4 kb/s
GPRS 53,6 kb/s 26,8 kb/s

Papírové hodnoty nám samozřejmě nestačí a proto jsme provedli praktické testy. Průměrné hodnoty downloadu v CDMA i HSDPA se pohybovaly kolem 500 kb/s, na dobrém místě ale nebyl problém dostat se k 800 kb/s. Upload v CDMA byl celkově pomalejší než v HSDPA. Huawei byl stabilnější a držel se na solidních hodnotách převyšujících 300 kb/s. Ubiquam a jeho CDMA balancoval většinou na hranici jednoho sta. Hráčům bude vyhovovat více HSDPA, ping Ubiquamu na různé servery vykazuje znatelně pomalejší odezvu než v případě Huawei; konkrétně 220 ms (Ubiquam, CDMA) proti 120 ms (Huawei, HSDPA). Podrobné srovnání obou karet naleznete zde.

Tip: podrobné informace o technologii HSDPA najdete zde

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ubiquam UM-300C (CDMA)

Pokrytí signálem CDMA je na více než 80 % území České republiky. Se signálem HSDPA i UMTS můžete počítat zatím pouze v Praze, Brně a jejich velmi blízkém okolí. Slovíčko „zatím“ používáme v článcích už poněkolikáté, ještě za dob Eurotelu jsme byli krmeni sliby o rychlém rozšíření tohoto standardu i do jiných měst. Do dneška nic, ono „zatím“ proto používáme zřejmě naposledy a příště už budeme kárat. Cena za CDMA u O2 je 832 Kč/měsíc, za HSDPA zaplatíte stejnou částku. Když potřebujete dosahovat s CDMA vyšších rychlostí s udávaným limitem 1 024 kb/s, je nutné platit měsíčně 1 070 Kč. Pokud si nekoupíte současně modem za dotovanou cenu, internet využíváte bez závazku a smlouvu je možné kdykoli vypovědět.

Tip: podrobnou mapu pokrytí všemi zmíněnými datovými sítěmi O2 najdete na těchto stránkách

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Huawei E620 (HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS)

T-Mobile má své 4G

T-Mobile spustil svoji síť třetí generace UMTS loni na podzim jako první operátor u nás. Jenomže se nejedná o klasickou síť UMTS, ve které lze využívat 3G mobily a videohovory, nýbrž o specifickou síť UMTS TDD optimalizovanou pouze pro datové přenosy. Právě ty nás teď zajímají, T-Mobile jim říká Internet 4G. Síť UMTS T-Mobilu má ovšem ještě jeden háček. Na území Prahy je provozována na frekvenci 1 900 MHz, kdežto v jiných městech na frekvenci 872 MHz. Pokrytí bylo dlouhou dobu dostupné pouze v Praze, od 1. září jej však operátor rozšířil i dále. Mapu aktuálního pokrytí najdete na těchto stránkách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Internet 4G modem T-Mobilu

Právě pro zmiňovaný háček je dobré předem rozmyslet, kde budete potřebovat Internet 4G využívat. Ceny modemů pro Prahu a těch duálních se značně liší. Stejně jsou na tom i karty pro zasunutí do PCMCIA slotu, do kterých se vkládá karta SIM. Karty mají vůči modemům tu výhodu, že pokud se dostanete mimo dosah UMTS T-Mobilu, můžete dále pracovat přes EDGE či GPRS. Přesné ceny jednotlivých zařízení vidíte v tabulce, můžete se a nemusíte upisovat.

Klepněte pro větší obrázek
PCMCIA karta pro Internet 4G

Ceny zařízení pro Internet 4G T-Mobilu
minimální měsíční útrata duální modem modem pro Prahu duální PCMCIA karta PCMCIA karta pro Prahu
základní cena 4 499 Kč 2 899 Kč 6 599 Kč 3 299 Kč
smlouva na dva roky
4 463 Kč 1 Kč 1 Kč 1 Kč 1 Kč
2 380 Kč 1 Kč 1 Kč 1 Kč 1 Kč
1 190 Kč 1 Kč 1 Kč 1 Kč 1 Kč
833 Kč 1 Kč 1 Kč 999 Kč 1 Kč
595 Kč 499 Kč 1 Kč 4 499 Kč 1 Kč
226 Kč 499 Kč 1 Kč 4 499 Kč 1 Kč

I pro maximální hodnoty downloadu a uploadu jsme připravili tabulku. Ceny za připojení se pohybují podle vybraného tarifu od 475 Kč/měsíc po 1 182 Kč/měsíc. Připojení jsme testovali s tarifem Premium. Při stahování činila rychlost přenosu zpravidla kolem 800 kb/s, což v přepočtu na kilobajty odpovídá celé stovce. V případě uploadu se jeho rychlost pohybovala kolem 250 kb/s.

Tarif cena
za měsíc
maximální
rychlost
FUP omezení po
překročení FUP
Internet 4G Basic 475 Kč 256 kb/s 2 GB 32 kb/s
Internet 4G Standard 832 Kč 512 kb/s 3 GB 64 kb/s
Internet 4G Premium 1 182 Kč 1024 kb/s 10 GB 128 kb/s

Tip: více informací o Internetu 4G najdete zde, nenechte si ujít také praktický test služby Internet 4G

Vodafone zatím rychlá mobilní data v sítích třetí generace nepředstavil, proto jej do přehledu nezařazujeme.

Diskuze (50) Další článek: Samsung představil SIM kartu s 1 GB paměti

Témata článku: Operátoři, Internet, T-Mobile, O2, Mobilní internet, Připojení, Rychlý, Solidní hodnota, Jak, Mobil, MOBI, Možnost, Přenos zpráv, Rychlý mobilJak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

** Výdrž baterie smartphonů je věčné téma, poradíme jak ji prodloužit ** Některé triky přidají i hodiny výdrže navíc ** Jiné zas pomohou udržet její dlouhou životnost

Martin Miksa
VýdržBaterieTipy a triky
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid
Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

** T-Mobile představil svou letní kampaň ** Pokud vám dojdou data, v apce Můj T-Mobile dostanete zdarma stejnou porci ** Akce platí i pro firemní zákazníky a předplacenky

Martin Chroust
Můj T-MobileMobilní dataT-Mobile
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

** Nokia ukázala tři nové tlačítkové telefony, které mají čím zaujmout ** Model 5710 XpressAudio slouží zároveň i jako krabička pro sluchátka ** Další hrají na nostalgii a lákají nenáročné uživatele

Martin Miksa
RetroTelefonyHudba v mobilu
Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

** Jedete na výlet nebo na dovolenou? ** Smartphone vám na cestách může být nenahraditelným pomocníkem ** Dáme vám několik tipů, jak konkrétně telefon pomůže

Martin Miksa
Tipy a trikyMobilní aplikacePro turisty a cyklisty
Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

** Xiaomi poprvé představilo „Pro” verzi svého populárního náramku ** Mi Band 7 Pro dostal GPS a funkcemi má blízko k hodinkám ** Cena i výdrž baterie přitom stále potěší

Martin Miksa
Chytré náramkyNositelnosti
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

** Nothing Phone je v prodeji pouhých pár dní ** První uživatelé už se přesto potýkají s nečekanými problémy ** Všechny se točí okolo displeje, který firma ze startu dost chválila

Martin Miksa
DisplejeProblém
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

** Google Wallet je náhradou Google Pay ** Kromě bezkontaktního placení toho ale umí mnohem víc ** Chce být agregátorem všech vašich karet, klíčků či dokladů

Martin Miksa
Digitální dokladyAndroid 13Mobilní aplikace
Jak na Androidu skrýt soukromé fotografie a videa. Stačí tato základní aplikace a úvodní nastavení

Jak na Androidu skrýt soukromé fotografie a videa. Stačí tato základní aplikace a úvodní nastavení

** Víte, jak snadno na Androidu schovat fotky a videa? ** Vystačíte si se základní aplikací a krátkým nastavením ** Fotky ukryjete za sken obličeje či za otisk prstu

Martin Chroust
FotografieJak...Soukromí