Rychlý mobilní internet: jaké jsou možnosti připojení?

Chcete se připojit prostřednictvím mobilní sítě a nevíte, jestli se rozhodnout pro CDMA, UMTS nebo HSDPA operátora O2 či Internet 4G T-Mobilu? Připravili jsme pro vás ucelený přehled všech těchto služeb včetně cen a rychlostí připojení. Vybírejte.
Rychlý mobilní internet: jaké jsou možnosti připojení?

Nemusíte být ani fanda mobilních technologií. Jednoduše potřebujete být připojeni k internetu na mnoha místech, na kterých nefunguje Wi-Fi, kde není zeď se zdířkou pro kabel. Pak je vhodné připojit se pomocí zařízení pracujícího v mobilních sítích s rychlými datovými toky. Momentálně nejrychlejší jsou standardy CDMA, UMTS, resp. odnož HSDPA. Aby se vám lépe vybíralo, připravili jsme pro vás přehled nabídek operátorů v tomto segmentu.

O2 nabízí větší výběr

Nejdéle využívanou službou u nás je původní CDMA Eurotelu, dnes O2. Toto připojení u nás využívá již více než 90 tisíc zákazníků, je nejpoužívanějším typem vysokorychlostního mobilního připojení na českém trhu. Starší modem GPC-6420 nahradil před časem nový modem AnyDATA ADU E100H. Jeho prodejní cena je 6 995 Kč, dotovaný se smlouvou na dva roky jej O2 dá za 2 995 Kč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Původní GPC-6420 (CDMA)

Dalšími možnostmi jsou Ubiquam UM-300C do PCMCIA slotu počítače za stejné částky jako AnyDATA. Má výsuvnou anténku i externí větší anténu. Výhodou jsou malé rozměry a šikovné zapojení bez kabelů. O2 nabízí ještě jednu kartu pro stejný slot, Huawei E620. Ta však nepracuje v síti CDMA, nýbrž v HSDPA a podružných UMTS, EDGE a GPRS. Zasouvá se do ní karta SIM. Její plná cena je 6 295 Kč, podle výše měsíčního plnění se dotovaná cena pohybuje od 4 995 Kč do 1 995 Kč.

Klepněte pro větší obrázek 
Modem AnyDATA ADU E100H (CDMA)

CDMA rozhraní slibuje teoretické maximální hodnoty až 2,4 Mb/s pro download a až 153 kb/s pro upload. HSDPA má aktuální strop na 1,8 Mb/s u stahování a v případě posílání dat je to 384 kb/s.

technologie maximální rychlost
download upload
CDMA 2,4 Mb/s 153 kb/s
HSDPA 1,8 Mb/s 384 kb/s
UMTS 384 kb/s 384 kb/s
EDGE 236,8 kb/s 118,4 kb/s
GPRS 53,6 kb/s 26,8 kb/s

Papírové hodnoty nám samozřejmě nestačí a proto jsme provedli praktické testy. Průměrné hodnoty downloadu v CDMA i HSDPA se pohybovaly kolem 500 kb/s, na dobrém místě ale nebyl problém dostat se k 800 kb/s. Upload v CDMA byl celkově pomalejší než v HSDPA. Huawei byl stabilnější a držel se na solidních hodnotách převyšujících 300 kb/s. Ubiquam a jeho CDMA balancoval většinou na hranici jednoho sta. Hráčům bude vyhovovat více HSDPA, ping Ubiquamu na různé servery vykazuje znatelně pomalejší odezvu než v případě Huawei; konkrétně 220 ms (Ubiquam, CDMA) proti 120 ms (Huawei, HSDPA). Podrobné srovnání obou karet naleznete zde.

Tip: podrobné informace o technologii HSDPA najdete zde

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ubiquam UM-300C (CDMA)

Pokrytí signálem CDMA je na více než 80 % území České republiky. Se signálem HSDPA i UMTS můžete počítat zatím pouze v Praze, Brně a jejich velmi blízkém okolí. Slovíčko „zatím“ používáme v článcích už poněkolikáté, ještě za dob Eurotelu jsme byli krmeni sliby o rychlém rozšíření tohoto standardu i do jiných měst. Do dneška nic, ono „zatím“ proto používáme zřejmě naposledy a příště už budeme kárat. Cena za CDMA u O2 je 832 Kč/měsíc, za HSDPA zaplatíte stejnou částku. Když potřebujete dosahovat s CDMA vyšších rychlostí s udávaným limitem 1 024 kb/s, je nutné platit měsíčně 1 070 Kč. Pokud si nekoupíte současně modem za dotovanou cenu, internet využíváte bez závazku a smlouvu je možné kdykoli vypovědět.

Tip: podrobnou mapu pokrytí všemi zmíněnými datovými sítěmi O2 najdete na těchto stránkách

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Huawei E620 (HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS)

T-Mobile má své 4G

T-Mobile spustil svoji síť třetí generace UMTS loni na podzim jako první operátor u nás. Jenomže se nejedná o klasickou síť UMTS, ve které lze využívat 3G mobily a videohovory, nýbrž o specifickou síť UMTS TDD optimalizovanou pouze pro datové přenosy. Právě ty nás teď zajímají, T-Mobile jim říká Internet 4G. Síť UMTS T-Mobilu má ovšem ještě jeden háček. Na území Prahy je provozována na frekvenci 1 900 MHz, kdežto v jiných městech na frekvenci 872 MHz. Pokrytí bylo dlouhou dobu dostupné pouze v Praze, od 1. září jej však operátor rozšířil i dále. Mapu aktuálního pokrytí najdete na těchto stránkách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Internet 4G modem T-Mobilu

Právě pro zmiňovaný háček je dobré předem rozmyslet, kde budete potřebovat Internet 4G využívat. Ceny modemů pro Prahu a těch duálních se značně liší. Stejně jsou na tom i karty pro zasunutí do PCMCIA slotu, do kterých se vkládá karta SIM. Karty mají vůči modemům tu výhodu, že pokud se dostanete mimo dosah UMTS T-Mobilu, můžete dále pracovat přes EDGE či GPRS. Přesné ceny jednotlivých zařízení vidíte v tabulce, můžete se a nemusíte upisovat.

Klepněte pro větší obrázek
PCMCIA karta pro Internet 4G

Ceny zařízení pro Internet 4G T-Mobilu
minimální měsíční útrata duální modem modem pro Prahu duální PCMCIA karta PCMCIA karta pro Prahu
základní cena 4 499 Kč 2 899 Kč 6 599 Kč 3 299 Kč
smlouva na dva roky
4 463 Kč 1 Kč 1 Kč 1 Kč 1 Kč
2 380 Kč 1 Kč 1 Kč 1 Kč 1 Kč
1 190 Kč 1 Kč 1 Kč 1 Kč 1 Kč
833 Kč 1 Kč 1 Kč 999 Kč 1 Kč
595 Kč 499 Kč 1 Kč 4 499 Kč 1 Kč
226 Kč 499 Kč 1 Kč 4 499 Kč 1 Kč

I pro maximální hodnoty downloadu a uploadu jsme připravili tabulku. Ceny za připojení se pohybují podle vybraného tarifu od 475 Kč/měsíc po 1 182 Kč/měsíc. Připojení jsme testovali s tarifem Premium. Při stahování činila rychlost přenosu zpravidla kolem 800 kb/s, což v přepočtu na kilobajty odpovídá celé stovce. V případě uploadu se jeho rychlost pohybovala kolem 250 kb/s.

Tarif cena
za měsíc
maximální
rychlost
FUP omezení po
překročení FUP
Internet 4G Basic 475 Kč 256 kb/s 2 GB 32 kb/s
Internet 4G Standard 832 Kč 512 kb/s 3 GB 64 kb/s
Internet 4G Premium 1 182 Kč 1024 kb/s 10 GB 128 kb/s

Tip: více informací o Internetu 4G najdete zde, nenechte si ujít také praktický test služby Internet 4G

Vodafone zatím rychlá mobilní data v sítích třetí generace nepředstavil, proto jej do přehledu nezařazujeme.

Diskuze (50) Další článek: Samsung představil SIM kartu s 1 GB paměti

Témata článku: O2, Připojení, T-Mobile, Internet, Operátoři, Mobilní internet, MOBI, Přenos zpráv, Možnost, Solidní hodnota, Rychlý, Jak, Rychlý mobil, Mobil


Určitě si přečtěte