Rýsuje se podoba Snapdragonu 8 Gen 2. Čipset dostane velmi neobvyklou konfiguraci čtyř různých jader

  • Snapdragon 8+ Gen 1 se ještě do mobilů nedostal...
  • ...a už se hovoří o jeho nástupci
  • Druhá generace čipsetu bude mít dost nestandardní konfiguraci

Mobilní vývoj jde nezadržitelně kupředu. Zatímco teprve před nedávnem Qualcomm oznámil vylepšený čipset Snapdragon 8+ Gen 1, který se ještě neobjevil v komerčně dostupných smartphonech, v kuloárech už se začíná živě skloňovat připravovaný nástupce. Co můžeme čekat od Snapdragonu 8 Gen 2?

Podle čínského leakera Digital Chat Station se budoucí generace špičkového Snapdragonu výrazně promění. Máme si zvykat na novou konfiguraci 1 + 2 + 2 + 3, která nahradí dosud využívaný layout 1 + 3 + 4. Hlavním jádrem bude Cortex-X3 (kódové označení Makalu-Elp), které doplní dvě jádra Cortex-A720 (Makalu), dvě jádra Cortex-A710 (Matterhorn) a tři jádra Cortex-A510 (Klein-R1). 

Označení Matterhorn je spjato s jádry z roku 2021, generace Makalu sdružuje procesorová jádra z letošního roku. Superjádro Cortex-X3 společně s A720 by měly mít až o 30 % vyšší výkon oproti Cortex-X1, resp. Cortex-A78. Nový čipset bude navíc vyráběn efektivnější 4nm technologií od TSMC, tedy stejnou, která slouží k výrobě aktuální „plusové“ generace.

Snapdragon 8 Gen 2, první čipset na světě se čtyřmi různými jádry, by měl do výbavy dostat i grafický adaptér Adreno 740, který má stejnou architekturu jako současně používané Adreno 730. Grafika zřejmě bude přetaktovaná, ovšem další detaily adaptéru v tuto chvíli neznáme.

Pokud Qualcomm dodrží stejnou tradici jako v dřívějších letech, měla by být nová generace top čipsetu osmičkové řady Snapdragon oznámena koncem letošního roku na Havaji.

Představení aktuálního generace Snapdragonu 8 Gen 1:

Zdroj Weibo

Váš názor Další článek: Řada Realme GT Neo 3 přichází do Evropy. Zahrnuje tři modely a jednu speciální edici

Témata článku: Specifikace, Mobilní procesory, Snapdragon, Qualcomm, Spekulace, 4nm, Mobilní čipsety, Únik, TSMC, MATT, Gen, Chat Station, Konfigurace, Havaj, Digital Chat Station, Matterhorn, Čipset, Matter, Generace, Jádro, Nástupce, Neo +