S Eurotarifem nebo bez? Kompletní přehled roamingu

Evropská Unie zasáhla do roamingových cen, ale operátoři si drží i své starší tarify. Vyplatí se ještě vůbec?
S Eurotarifem nebo bez? Kompletní přehled roamingu

Tak jsme se přeci jen dočkali. Po nekončících debatách a jednáních přijaly v půlce května tohoto roku příslušné orgány EU novou legislativu upravující ceny za volání z mobilního telefonu v zahraničí, respektive volání v rámci 27 unijních států.

Tip: kompletní přehled roamingu naleznete zde


T-Mobile: eurotarif již od srpna

Jako první se z nižších cen budou moci těšit zákazníci T-Mobile. Ten zavádí eurotarif už od 1. srpna 2007 (dříve než stanovuje evropské nařízení), nový roamingový tarif splňující podmínky Evropské unie má podobu zvýhodnění EU. Paušální zákazníci mohou o jeho aktivaci požádat již v průběhu tohoto měsíce, majitelům předplacených karet Twist bude upraven roamingový ceník automaticky k 1. srpnu.

Kolik zaplatíme?

Roamingovou novinku si tarifní zákazníci mohou objednat ke stávajícímu Happy roamingu. Volání v EU bude zpoplatněno podle ceníku zvýhodnění EU, ostatní služby – například SMS, MMS datové přenosy, stejně jako hovory mimo EU budou účtovány sazbami základního roamingového ceníku – Happy roaming. Se zvýhodněním EU bude stát minuta odchozího hovoru necelých 17 Kč. Minuta příchozího volání přijde na 8 Kč. Ceny se vztahují pouze na telefonáty uskutečněné v rámci 27 států Evropské unie.

Ceník tarifního zvýhodnění EU:

Roamingové zvýhodnění EUcena za minutu
Odchozí hovory16,54 Kč
Příchozí hovory8,09 Kč

Zákazníci s tarifem si mohou zvýhodnění aktivovat již tento měsíc zasláním SMS ve tvaru ROA A EU na číslo 4603, aktivace bude potvrzena SMS zprávou v prvním srpnovém týdnu. Ovšem pozor, nabídku EU nelze kombinovat s dalšími roamingovými zvýhodněními, například s Cestovatelem. Zákazníci s Twist kartou se o nic starat nemusejí, jejich hovory v rámci unie účtovány od 1. srpna automaticky stejnou sazbou jako tarifní zákazníci v rámci zvýhodnění EU.

Alternativa

Pro zákazníky, kteří v zahraničí volají častěji a délka jejich hovorů přesahuje více než tři minuty se vyplatí již zmíněný Cestovatel. Ten lze v současné době využít v 11 vybraných zemích, 7 z nich jsou členy Evropské unie. Za telefonát z ciziny do ČR pak nebudete platit drahé minutové sazby, ale pouze 4,76 Kč/min. K ceně jednoho hovoru je však nutné připočíst ještě propojovací poplatek ve výši 34,51 Kč. Za první minutu hovoru tedy zaplatíte 39,27 Kč, což rozhodně není málo.

T-Mobile CestovatelCena
Spojovací poplatek34,51 Kč/hovor
Odchozí hovory4,76 Kč
Příchozí hovory0 Kč

Cestovatele mohou využívat jen zákazníci s paušálním programem, neplatí se za ni žádný aktivační ani paušální poplatek. Jak jsem již zmínil, toto zvýhodnění lze využít v jedenácti vybraných zemích a od 15. června v sítích všech tamějších operátorů.


Vodafone: až na konci prázdnin

Právě ke dni stanovenému nařízením orgánů Evropské unie sníží ceny za volání i zbývající dva operátoři. Konkrétně se jedná o 29. srpna 2007. Nové ceny budou platné v rámci základního programu Vodafone World Roaming, tarif splňuje podmínky regulace EU a je ekvivalentem Eurotarifu. Všechny ostatní ceny pro volání v rámci World Roamingu zůstávají nezměněny.

Kolik zaplatíme?

Minuta odchozího hovoru bude rovněž stát necelých 17 Kč. Minuta příchozího volání přijde na 8,20 Kč. Ceny se vztahují pouze na telefonáty uskutečněné v rámci 27 států Evropské unie a dva neunijní státy – Švýcarsko a Chorvatsko. Celkem budeme tedy volat levněji z 29 států.

Jelikož se nejedná o žádný nový tarif nebo zvýhodnění, není třeba si cokoli aktivovat, ostatní služby – například SMS, MMS datové přenosy, stejně jako hovory mimo EU budou účtovány sazbami základního roamingového ceníku – World Roaming. Regulace cen přináší krom snížení hovorného ještě jednu pozitivní věc, nyní platí stejná nižší cena ve všech sítích, nemusíme se tedy zabývat dalším dělením na partnerské a ostatní sítě.

Ceny volání v rámci EU, Švýcarska a Chorvatska:

Roamingové ceny (EU, CH, HR)cena za minutu
Odchozí hovory16,70 Kč
Příchozí hovory8,20 Kč

Alternativa

Podobně jako u T-Mobile mají zákazníci na výběr mezi novým ceníkem a zvýhodněním Passport. Ten lze využívat v 20 zemích EU. S Passportem jsou hovory účtovány za stejnou cenu, jako kdybyste volali v rámci České republiky do jiných sítí. Na druhou stranu zaplatíte 22 Kč za každých započatých 20 minut hovoru. Passport platí ve 20 zemích EU a Chorvatsku, jeho velkou nevýhodou je volání pouze z partnerských sítí. Obecně lze říci, že s vyšším tarifem a delším hovorem se Passport vyplatí více. Porovnání s regulovaným roamingem naleznete zde.

Vodafone PassportCena
Spojovací poplatek22 Kč / 20 minut
Odchozí hovoryJako v ČR do cizí sítě
Příchozí hovory0 Kč


O2: také až po dovolených

Jako poslední představil svůj eurotarif operátor O2, v platnost vstoupí společně s evropským nařízením, čili 28. srpna 2007. Tarif bude nabízen společně se stávajícími tarify. Aktivaci lze provést od 29.7. prostřednictvím zaslání SMS ve tvaru EUROTARIF na číslo 999 111. Tarif pak bude zprovozněn nejpozději do jednoho měsíce od žádosti. Po spuštění tarifu 29.8. bude O2 Eurotarif aktivován automaticky všem standardním zákazníkům, kteří si nově požádají o hlasový roaming.

Kolik zaplatíme?

Ani zde se nedočkáme ničeho neočekávaného. Minuta odchozího hovoru bude rovněž stát necelých 17 Kč. Minuta příchozího volání přijde na něco málo přes 8 Kč. Ceny se vztahují pouze na telefonáty uskutečněné v rámci 27 států Evropské unie.

Ceník O2 Eurotarifu:

O2 Eurotarifcena za minutu
Odchozí hovory16,60 Kč
Příchozí hovory8,15 Kč

Alternativa

Alternativou k Eurotarifu je dříve představený Smart roaming. Ten nabízí ještě nižší ceny, ovšem jen ve vybraných turisticky atraktivních zemích. Eurotarif a Smart roaming nelze kombinovat. Smart roaming je dostupný ve 14 nejpopulárnějších prázdninových destinacích, 5 z nich jsou členy Evropské unie. Hlavní výhoda tohoto tarifu spočívá v celé půlhodině měsíčně pro příchozí hovory zdarma a celkově velmi příznivým cenám.

ZeměVolání v rámci zóny a do ČRPříchozí hovorySMSMMS MMS (pro předplacenky)
Vybrané země11,78 Kč30 minut měsíčně zdarma/poté 5,95 Kč11,78 Kč9,28 Kč9,50 Kč
Ostatní země v EU29,75 Kč22,61 Kč11,78 Kč9,28 Kč9,50 Kč
Ostatní Evropa41,65 Kč23,80 Kč11,78 Kč9,28 Kč9,50 Kč
Ostatní země65,45 Kč53,55 Kč11,78 Kč9,28 Kč9,50 Kč

Tarif O2 Smart Roaming si můžete aktivovat ke službě O2 zdarma. Je zde patrný jasný diferenciace zákazníků, každý tarif je určen pro jinou cílovou skupinu cestovatelů. Seznam vybraných zemí: Chorvatsko, Slovensko, Bulharsko, Itálie, Španělsko, Francie, Řecko, Kypr, Malta, Tunisko, Turecko, Egypt, Thajsko, Malajsie.


Kdy dojde na zprávy a data?

Jak můžete vidět na vlastní oči, všichni tři naši operátoři se drží horního cenového stropu, který regulace dovoluje. Evropská komise plánuje v horizontu několika let další snižování cen, na řadu by měly přijít i SMS a MMS. Jistě by nebylo od věci zasáhnout i do cen datových přenosů, které jsou neúnosně drahé i bez vycestování do zahraničí.

Diskuze (14) Další článek: Věci kolem N-Gage se hýbou a Nokia míří vysoko

Témata článku: O2, T-Mobile, Vodafone, Operátoři, EU, Komp, Pře, Kompletní přehled, Přehled, Komplet, Evropské nařízení, Euro, Regulovaný roaming


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 195

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28