S Eurotarifem nebo bez? Kompletní přehled roamingu

Evropská Unie zasáhla do roamingových cen, ale operátoři si drží i své starší tarify. Vyplatí se ještě vůbec?
S Eurotarifem nebo bez? Kompletní přehled roamingu

Tak jsme se přeci jen dočkali. Po nekončících debatách a jednáních přijaly v půlce května tohoto roku příslušné orgány EU novou legislativu upravující ceny za volání z mobilního telefonu v zahraničí, respektive volání v rámci 27 unijních států.

Tip: kompletní přehled roamingu naleznete zde


T-Mobile: eurotarif již od srpna

Jako první se z nižších cen budou moci těšit zákazníci T-Mobile. Ten zavádí eurotarif už od 1. srpna 2007 (dříve než stanovuje evropské nařízení), nový roamingový tarif splňující podmínky Evropské unie má podobu zvýhodnění EU. Paušální zákazníci mohou o jeho aktivaci požádat již v průběhu tohoto měsíce, majitelům předplacených karet Twist bude upraven roamingový ceník automaticky k 1. srpnu.

Kolik zaplatíme?

Roamingovou novinku si tarifní zákazníci mohou objednat ke stávajícímu Happy roamingu. Volání v EU bude zpoplatněno podle ceníku zvýhodnění EU, ostatní služby – například SMS, MMS datové přenosy, stejně jako hovory mimo EU budou účtovány sazbami základního roamingového ceníku – Happy roaming. Se zvýhodněním EU bude stát minuta odchozího hovoru necelých 17 Kč. Minuta příchozího volání přijde na 8 Kč. Ceny se vztahují pouze na telefonáty uskutečněné v rámci 27 států Evropské unie.

Ceník tarifního zvýhodnění EU:

Roamingové zvýhodnění EUcena za minutu
Odchozí hovory16,54 Kč
Příchozí hovory8,09 Kč

Zákazníci s tarifem si mohou zvýhodnění aktivovat již tento měsíc zasláním SMS ve tvaru ROA A EU na číslo 4603, aktivace bude potvrzena SMS zprávou v prvním srpnovém týdnu. Ovšem pozor, nabídku EU nelze kombinovat s dalšími roamingovými zvýhodněními, například s Cestovatelem. Zákazníci s Twist kartou se o nic starat nemusejí, jejich hovory v rámci unie účtovány od 1. srpna automaticky stejnou sazbou jako tarifní zákazníci v rámci zvýhodnění EU.

Alternativa

Pro zákazníky, kteří v zahraničí volají častěji a délka jejich hovorů přesahuje více než tři minuty se vyplatí již zmíněný Cestovatel. Ten lze v současné době využít v 11 vybraných zemích, 7 z nich jsou členy Evropské unie. Za telefonát z ciziny do ČR pak nebudete platit drahé minutové sazby, ale pouze 4,76 Kč/min. K ceně jednoho hovoru je však nutné připočíst ještě propojovací poplatek ve výši 34,51 Kč. Za první minutu hovoru tedy zaplatíte 39,27 Kč, což rozhodně není málo.

T-Mobile CestovatelCena
Spojovací poplatek34,51 Kč/hovor
Odchozí hovory4,76 Kč
Příchozí hovory0 Kč

Cestovatele mohou využívat jen zákazníci s paušálním programem, neplatí se za ni žádný aktivační ani paušální poplatek. Jak jsem již zmínil, toto zvýhodnění lze využít v jedenácti vybraných zemích a od 15. června v sítích všech tamějších operátorů.


Vodafone: až na konci prázdnin

Právě ke dni stanovenému nařízením orgánů Evropské unie sníží ceny za volání i zbývající dva operátoři. Konkrétně se jedná o 29. srpna 2007. Nové ceny budou platné v rámci základního programu Vodafone World Roaming, tarif splňuje podmínky regulace EU a je ekvivalentem Eurotarifu. Všechny ostatní ceny pro volání v rámci World Roamingu zůstávají nezměněny.

Kolik zaplatíme?

Minuta odchozího hovoru bude rovněž stát necelých 17 Kč. Minuta příchozího volání přijde na 8,20 Kč. Ceny se vztahují pouze na telefonáty uskutečněné v rámci 27 států Evropské unie a dva neunijní státy – Švýcarsko a Chorvatsko. Celkem budeme tedy volat levněji z 29 států.

Jelikož se nejedná o žádný nový tarif nebo zvýhodnění, není třeba si cokoli aktivovat, ostatní služby – například SMS, MMS datové přenosy, stejně jako hovory mimo EU budou účtovány sazbami základního roamingového ceníku – World Roaming. Regulace cen přináší krom snížení hovorného ještě jednu pozitivní věc, nyní platí stejná nižší cena ve všech sítích, nemusíme se tedy zabývat dalším dělením na partnerské a ostatní sítě.

Ceny volání v rámci EU, Švýcarska a Chorvatska:

Roamingové ceny (EU, CH, HR)cena za minutu
Odchozí hovory16,70 Kč
Příchozí hovory8,20 Kč

Alternativa

Podobně jako u T-Mobile mají zákazníci na výběr mezi novým ceníkem a zvýhodněním Passport. Ten lze využívat v 20 zemích EU. S Passportem jsou hovory účtovány za stejnou cenu, jako kdybyste volali v rámci České republiky do jiných sítí. Na druhou stranu zaplatíte 22 Kč za každých započatých 20 minut hovoru. Passport platí ve 20 zemích EU a Chorvatsku, jeho velkou nevýhodou je volání pouze z partnerských sítí. Obecně lze říci, že s vyšším tarifem a delším hovorem se Passport vyplatí více. Porovnání s regulovaným roamingem naleznete zde.

Vodafone PassportCena
Spojovací poplatek22 Kč / 20 minut
Odchozí hovoryJako v ČR do cizí sítě
Příchozí hovory0 Kč


O2: také až po dovolených

Jako poslední představil svůj eurotarif operátor O2, v platnost vstoupí společně s evropským nařízením, čili 28. srpna 2007. Tarif bude nabízen společně se stávajícími tarify. Aktivaci lze provést od 29.7. prostřednictvím zaslání SMS ve tvaru EUROTARIF na číslo 999 111. Tarif pak bude zprovozněn nejpozději do jednoho měsíce od žádosti. Po spuštění tarifu 29.8. bude O2 Eurotarif aktivován automaticky všem standardním zákazníkům, kteří si nově požádají o hlasový roaming.

Kolik zaplatíme?

Ani zde se nedočkáme ničeho neočekávaného. Minuta odchozího hovoru bude rovněž stát necelých 17 Kč. Minuta příchozího volání přijde na něco málo přes 8 Kč. Ceny se vztahují pouze na telefonáty uskutečněné v rámci 27 států Evropské unie.

Ceník O2 Eurotarifu:

O2 Eurotarifcena za minutu
Odchozí hovory16,60 Kč
Příchozí hovory8,15 Kč

Alternativa

Alternativou k Eurotarifu je dříve představený Smart roaming. Ten nabízí ještě nižší ceny, ovšem jen ve vybraných turisticky atraktivních zemích. Eurotarif a Smart roaming nelze kombinovat. Smart roaming je dostupný ve 14 nejpopulárnějších prázdninových destinacích, 5 z nich jsou členy Evropské unie. Hlavní výhoda tohoto tarifu spočívá v celé půlhodině měsíčně pro příchozí hovory zdarma a celkově velmi příznivým cenám.

ZeměVolání v rámci zóny a do ČRPříchozí hovorySMSMMS MMS (pro předplacenky)
Vybrané země11,78 Kč30 minut měsíčně zdarma/poté 5,95 Kč11,78 Kč9,28 Kč9,50 Kč
Ostatní země v EU29,75 Kč22,61 Kč11,78 Kč9,28 Kč9,50 Kč
Ostatní Evropa41,65 Kč23,80 Kč11,78 Kč9,28 Kč9,50 Kč
Ostatní země65,45 Kč53,55 Kč11,78 Kč9,28 Kč9,50 Kč

Tarif O2 Smart Roaming si můžete aktivovat ke službě O2 zdarma. Je zde patrný jasný diferenciace zákazníků, každý tarif je určen pro jinou cílovou skupinu cestovatelů. Seznam vybraných zemí: Chorvatsko, Slovensko, Bulharsko, Itálie, Španělsko, Francie, Řecko, Kypr, Malta, Tunisko, Turecko, Egypt, Thajsko, Malajsie.


Kdy dojde na zprávy a data?

Jak můžete vidět na vlastní oči, všichni tři naši operátoři se drží horního cenového stropu, který regulace dovoluje. Evropská komise plánuje v horizontu několika let další snižování cen, na řadu by měly přijít i SMS a MMS. Jistě by nebylo od věci zasáhnout i do cen datových přenosů, které jsou neúnosně drahé i bez vycestování do zahraničí.

Diskuze (14) Další článek: Věci kolem N-Gage se hýbou a Nokia míří vysoko

Témata článku: Vodafone, Operátoři, T-Mobile, O2, EU, Komp, Regulovaný roaming, Pře, Kompletní přehled, Komplet, Evropské nařízení, Přehled, Euro, Vodafone — Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Aplikace pro iOS teď mohou zvýšit cenu předplatného bez vašeho souhlasu

Aplikace pro iOS teď mohou zvýšit cenu předplatného bez vašeho souhlasu

** Vývojáři už nemusí čekat na svolení ke zdražení předplatného ** Zákazníka ale musí včas na zdražení upozornit, aby měl čas jej zrušit ** Apple nastavil i maximální částky, o které se mohou ceny navyšovat

Martin Miksa
předplatnéApple App Store
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Forza Street oficiálně končí. Microsoft se rozhodl mobilní spin-off uložit k odpočinku

Forza Street oficiálně končí. Microsoft se rozhodl mobilní spin-off uložit k odpočinku

Forza bude pokračovat hlavně ve svých hlavních sériích.

Michal Maliarov
MicrosoftZávodní
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Elektromobily s dojezdem aspoň 1000 km. Většinou jen slibují, některé už se dají koupit a jeden míří výrazně dál

Elektromobily s dojezdem aspoň 1000 km. Většinou jen slibují, některé už se dají koupit a jeden míří výrazně dál

** Primární nedostatek elektromobilů známe – dojezd. ** Mercedes ujel v běžném provozu přes 1000 kilometrů na jedno nabití. ** Seznam elektromobilů, které se této metě blíží, nebo to slibují.

Michal Dokoupil
ElektromobilitaAkumulátoryAutomobily
Roztomilá arkáda Sons of Valhalla kombinuje akční plošinovku se stavěním základen
Michal Maliarov
SteamVideoDigitální distribuce
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy